Jenže oni ti uživatelé nerozumí počítačům, a nevědí jak mají poznat, že je aplikace škodlivá. Místo unixového admina si u toho telefonu představte 12-leté děcko, důchodce nebo Pepu z továrny. U iPhonu a Windows Phone se to řeší schvalováním aplikací, což většinu malwaru odchytne. U Androidu jsou jednak mizerně definovaná práva, a pak může na Google Play umístit skoro kdokoliv skoro cokoliv.
To sa pytas vazne? Lebo ja si doteraz pamatam ako sa virusy sirili svojvolne napriklad LAN sietou, bez toho aby musel clovek spustit nieco specificke. A este si nepocul o virusoch, ktore sa siria replikovanim cez diskety alebo v dnesnej dobe cez usb kluce? A co takto virusy, ktore vyuzivaju chyby v adobe readeroch alebo v javaskripte a naskacu do PC opat bez akcie uzivatela a tam veselo uraduju?
Jenze ta sofistikovana havet se pres snahy MS stale jeste obcas vyskytne. Zasunes USB disk a je to. Navstivis web a je to.... Takovych uz bylo a bude. Viru a jineho neradu na MS produkty byly jiz radove statisice a s ohledem na zpetnou kompatibilitu muzeme i doufat, ze velka cast by jich fungovala jeste dnes, po mnoha letech. Kde jsou ty casy, kdy MacAffee detekoval 50 viru! MS se hned tak nekdo nevyrovna, i kdyby ziskal desetinasobek trhu Microsoftu.
Hawran, nesuhlasim.
Myslim, ze je dost zasadny rozdiel medzi tym, ked je program od zaciatku vytvoreny ako malware (uzivatel mal hypoteticky sancu zamedzit spusteniu) a medzi tym, ked je povodne *neskodlivy* program infikovany virom (= telo programu je rozsirene o spustitelny kod viru = uzivatel nemohol ani tusit).
Android nepouzivam, ale predpokladam, ze na Androide sa clovek skor stretne s malwareom. Alebo na Androide existuju viry, ktore napadaju ine aplikacie a prihravaju k nim svoj spustitelny kod?
Myslim, ze viry sa volaju viry prave preto, ze sa replikuju dalej.
Slovenska definicia pocitacoveho viru nie je velmi jasna, ale prijladam pre reference, kvoli definicii v inych vedach.
http://slovniky.korpus.sk/?w=virus
http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_virus
Nesouhlasit, to je asi tak všechno, co s tím můžeš dělat.
Celé vlákno začalo větou ... na android je viac skodliveho kodu ako na windows, vůči které ses ohradil s tím, že jsi to celé ještě navíc omezil na viry.
Pokud budeme dál slovíčkařit, ok, možná je pro android málo virů, pokud se budeme držet definice viru.
Nicméně škodlivé havěti je "k dostání" víc, než, než by bylo zdrávo a to mi nikdo nevymluví ...
http://www.svetandroida.cz/tag/viry
http://www.androidmarket.cz/ruzne/vyvojari-mobilnich-antiviru-jsou-sarlatani-a-podvodnici-uvedl-expert-z-google/
http://www.digitaltrends.com/mobile/do-you-need-antivirus-on-android/
http://viry.cz/?s=android
Ano, na hrozby je třeba reagovat tím, že budeme do nekonečna opakovat, že "to nejsou viry podle definice" ...
Nezlobte se na mne, ale nerozlišování viru a malware není pouhým slovíčkařením. Virus v podstatě vždy zneužívá nějaké slabiny systému. Pokud budete házet do stejného pytle i malware, který zneužívá "slabin" uživatelů, říkáte tím defacto zároveň, že Android jako takový je děravý a nezabezpečený systém.
A to rozhodně neodpovídá skutečnosti. Drtivá většina zneužití koncových zařízení je způsobena instalací aplikace, která se neomezuje pouze na inzerovanou funkčnost. Kompromitace celého systému díky využití nějaké jeho chyby je velmi vzácné. Víceméně vždy můžete zákeřný kód s aplikací i odinstalovat - to je zásadní. Navíc možnost odinstalace je i zásadní rozdíl vůči malwaru na Windows ;-).
Netvrdím, že by Google nemohl pro ochranu uživatelů Androidu udělat více, ale Vámi implikované zjednodušení prostě není vůči tomuto systému fér.
Ale praveze sa o takej havedi bavime.
Ked si otvoris taky dokument, tak sa ten virus siri s tvojim vedomim? Alebo ked sa siri svojvolne cez lan siet, tak je to taktiez s tvojim vedomim? No to ti potom gratulujem a tu mas jednu po hlave za to, ze s tym nic nerobis ale este to aj dovolis... :)
Bezpečnost Androidu se nedá přímo srovnávat s klasickou linuxovou distribucí. Android není plnohodnotný linuxový OS, je to linuxové jádro, na kterém běží Mono a na tom běží aplikace nebo tak nějak - nevím přesně.
Desktopové/serverové linuxové OS instalují z repozitářů, ví k čemu je root (před uchránění zařízení od zásahů uživatele kvůli záruce určitě ne) a celkově fungují jinak z hlediska ekosystému.
V Google Play je spousta svinstva. Newjvíc mě vytáčí reklamy v notifikacích - to si pak takovou aplikaci dohledám, napíšu sprostou avšak cenzurovanou (jinak mi to smažou) recenzi na google play s jednou hvězdičkou a kompletně odstraním.
Nápadně to připomíná scénku ze south parku - centrální stat. úřad rozhodl, že průměrná velikost penisu v USA je od teď 0,75"... takže se část pánské společnosti uklidnila (majitelé SUV...), protože mají vlastně nadnormativní vocas...
...centrálně bylo rozhodnuto, že linux a & jsou vlastně majoritními systémy...
Pokaždé, když slyším jméno Shuttleworth, chce se mi z té zprávy zvracet.
"I přesto, že jsme v této změně hráli pouze malou roli, myslím, že je důležité uvědomit si, že se ta změna odehrála."
Co prosím? Jakou roli konkrétně hrál Shuttleworth nebo Ubuntu? Já si myslím, že vůbec žádnou. Ještě k tomu spíš škodí (roztříštěnost linuxových mobilních platforem)
vážený asi si neuvedomujete že ak by nebol linux respektívne unix dnes by mnohé weby neexistovali a nielen weby ale aj mnohé národné inštitúcie,banky burzy by kolabovali ak by mali používať MS pokus 7,8,9-99
A je len veľmi dobre že sa linux rozšíril už len cez android. Ubuntu tiež trochu pomohlo ale nie tak významne ako Smartphone a android Neviem si predstaviť použivať v mobile MS pokus phone to by som musel byť skutočne padlej na hlavu že by som niečo také vôbec kúpil...
ps Už len notas s vistou pred 7 rokmi bol riadny nařez.
To jste uvíznul myšlenkami někde hluboko v minulosti. Svého času opravdu musela mít každá větší firma předražený UNIX a platit spoustu drahých adminů. Potom přišly Windows NT, najednou firmy nemusely mít vůbec žádný UNIX, za HW daly cca 10% ceny toho unixového, a adminů Windows najedno byla spousta a levnějších. Firmy jako DEC, SGI, Sun Microsystems a další by mohly vyprávět, jak beztrestně ždímaly zákazníky tak dlouho, až přešli na Windows, a business těchto firem skončil.
WP jsou náhodou celkem povedený mobilní OS. Například jsou i na jednojádru svižnější a plynulejší, než Android na 4-jádru. Navíc mají velmi kvalitní UI, a jsou lépe chráněné proti malwaru.
Tvoja user satisfaction rate je velmi zavadzajuce cislo.
Treba si uvedomit, ze WP je rozsireny akurat tak na par mobiloch Nokie, zatial co Android na stovkach typov mobilnych telefonov, ktore su HW lepsie ale aj horsie a nespokojnost s Androidom je casto vinou HW a nie systemu samotneho.
Taktiez si treba uvedomit, ze pocet ludi, ktori Android pouzivaju v nasobkoch desiatok prekracuje pocet uzivatelov WP... A pri takom pocte sa lahsie dosahuje vysledok aky chceme ;)
WP běží na telefonech od Nokie, HTC, Samsungu, Dellu, LG, Fujitsu Toshiba, ZTE, a ASUSu. Nokia má pravda většinu uživatelů.
Problémem Androidu je samozřejmě i kvalita implementace. Většinou to není problém samotného HW, ale spíš driverů, nadstaveb UI apod. Tady má MS výhodu, protože svoje partnery nutí nabízet kvalitní zařízení (což nutně neznamená vysokou cenu). Naopak Android může do svých výrobků cpát každá čínská fabrika, která je schopná poskládat plošňák a nějaký kryt, bez jakékoliv záruky kvality.
Nicméně problémem Androidu je i HW náročnost (WP ve srovnání s ním lítají i na slabém HW) a existence spousty malwaru v oficiálním Google Play.
Tohle mě celkem pobavilo, zvlášť v poslední třetině.
http://www.youtube.com/watch?v=XW-boe_-M4U
Na tuhle dobu prvni poloviny 90 let se pamatuju.
Migrace na x86/win z velmi drahych workstations jen letela. To byla prvni vlna.
V druhe okolo konce 90 let se zacalo migrovat na Linux/x86. Ani ne tak kvuli cene, ale proste protoze Linux byl mnohem lepsi, vsechno tam chodilo a gnu userland byl user friendly.
Stejne je hezke kolik firem ktery byli uplne na spici zdechlo. Co meli spolecneho?
>Potom přišly Windows NT, najednou firmy nemusely mít vůbec žádný UNIX, za HW daly cca 10% ceny toho unixového, a adminů Windows najedno byla spousta a levnějších.
No vidite. A firmy, ktere pouzily OS/2 daly za HW jeste o polovinu az tri ctvrtiny mene, protoze OS/2 toho zmaklo podstatne vic. Jeden OS/2 server zastal praci nekolika NT. Jaka skoda, ze to v IBM totalne posrali a vsude se rozlezly Widle.
Fanatismus Vás zaslepuje, dear Lael ;-).
Windows NT pocházejí právě z onoho hnízda neřesti, jehož nemorálnost tu tak tepete. Ty doby minulé nejsou ani tak moc minulé, jak si myslíte. Jen trošku prořídly řady. Ale Unixovému byznysu HP a IBM se poměrně dobře daří. Ale zcela zjevně v jiných kruzích, než kde se pohybujete Vy.
>Neviem si predstaviť použivať v mobile MS pokus phone to by som musel byť skutočne padlej na hlavu že by som niečo také vôbec kúpil...
Ono je to spis tak, ze WP se da celkem pouzivat, coz bych treba o W 7 netvrdil. Problem s WP je svazanost se sluzbami a OS Microsoftu, vcetne jejich dementniho Zune softu.
no nejsou pouzitelny... hele asi tak, mam tady W7 nejaky 3 roky, nepamatuju pad, nepamatuju reinstall. nejak funguju, tim ze delam hlavne weby tak mam uz na ntb ubuntu, na desktop prijde az bude cas - je pro me vyhodnejsi protoze vsude jede linux infrastruktura - ssh, git atd se proste resi tak nejak lepe v linuxu. ale ze by to bylo nepouzitelne? zene je jedno kde si FF s fejsbuckem a mailem pusti.
Me ale neni jedno, kdyz mi OS z vykonneho stroje udela pomaly traktor, kde navic kvuli kde cemu musim odklepavat otravne dialogy, kterymi se MS snazi suplovat absenci skutecne bezpecnosti. Clovek by kolikrat potreboval az potvrzeni od Ustredniho vyboru KSC, aby mohl spustit program. Proto povazuji W 7 za system na hovno. OS nemam na to, aby mi sezral CPU a pamet. Holt to neni nic lepsiho, nez SP pro Vistu.
Tohle mi příjde jako Laelovina z opačného konce spektra. Na desktopu používám win7 už x let, aniž by mi něco zpomalovaly, nebo bych musel odklikávat nějaké otravné dialogy. Kde na to člověče chodíte? Jediný dialog, který musím potvrdit, je při instalaci softu, nebo pokud chci něco spustit jako admin, a to na linuxu musím taky, pokud nedělám pod rootem.
Momentálně pro názornost: 109 běžících procesů, mimo jiné FF, Chrome, Eclipse, 2x virtuál, VPN, Jabber, SIP, Thunderbird, LO Calc, TC... zabrané paměti 3,55 G, CPU mezi 3 a 15 %
Pustil jsem k tomu všemu full HD (22 GB) z NAS, CPU mezi 20 a 30 %, RAM 3,75 G
Přidal jsem kopírování souboru z NAS, CPU kolem 50 %, rychlost kopírování 85 MB/s
Podle mě si win7 vedou skvěle.
Tak si dejte do dualbootu Linux teba s XFCE4 a srovnejte si to.
Potvrzovani spousteni pod admine (az 2x) je to, o cem mluvim. Jsem prihlasen jako admin, protoze zrovna administruju. A chci spustit blbe cmd a musim predklada potvrzeni ustredniho vyboru, ze jako jo. Tak co tedy jsem, kdyz se prihlasim jako admin, a pak nemuzu ani nic spustit bez blbych dotazu? No admin asi ne.
Krome toho nemam nervy na OS, ktery se instaluje pul dne a pak se jeste dva dny aktulizuje. Za tu dobu udelam nekolik Debianu.
BTW už se na Linuxu podařilo nějakému přehrávači něco udělat s tou věčnou neplynulostí videa? Nemám na mysli škubání (prostě nesmí běžet na pozadí nic co vytěžuje CPU nebo disk - nejsou to holt Windows), ale to nepřirozené zrychlování a zpomalování, které působí velmi rušivě ve scénách s plynulým pohybem.
Instalace Windows 7 i 8 je velmi rychlá. Aktualizace samozřejmě trvají, ale můžete to zkrátit instalací z média s integrovaným SP.
Optimisto, takle rychle se neinstalovaly ani XP: A pak jeste resite ovladace, coz je u starsiho HW kolikrat problem (treba scanery Canon LIDE). Nedavno jsem delal tenhleten inplace upgrade nebo jak se to, kdyz jsem potreboval opravit nakraple W 7. Trvalo to nekolik hodin na dualcore na 2 GHz. Mozna, ze kdyz mate superstroj s diskovym polem, tak to jde rychleji. A navic jsem musel pouzit instalaci bez SP1, protoze na to SP1 neslo nainstalovat. Takze jsem pak dve odpoledne jeste instaloval updaty. A neprejte si vedet, kolik casu mi trvalo, nez jsem vygoogloval instalacku W7 bez SP1. MS je z ofiko downloadu uz stahnul.
Tak abychom nevařili z vody, udělal jsem pokus. Instalace Win7 x64 na virtuál, vyhrazeno 1 jádro CPU + 1 GM RAM. Čistá instalace od bootu do 1. zobrazení funkčního desktopu 15 minut! Instalace ovladačů nemůže zabrat víc, než 30 minut, a to fakt nevím, co bych tu půlhodinu dělal.
Ehm, já ten nakřáplý ovladač nVidie řešil 3 hodiny, než se mi podařilo dát to do kupy. Rychlejší by asi fakt byl čistý reinstall.
Se starým HW se obraťte na výrobce, stejně jako v případě linuxu.
"... něco udělat s tou věčnou neplynulostí videa ..."
Tobě už vážně jebe.
To už jsi tom tak špatně, že tu ad nauseam opakuješ záležitosti staré X let?
Kde se komu co nepřirozeně zrychluje, nebo zpomaluje?
Já osobně vím, že na jedné staré plečce s widlema xp prostě žádné video nepřehraju, ale v linuxu v mplayeru není problém.
Tak si nech ty bláboly od cesty a vymysli si něco nového.
PS: už tu jsi tu plácl něco o OOM killeru, nebo o podpoře mnoha typů terminálů?
Mě se nepřirozeně zrychlovalo a zpomalovalo. Když jsem to ukazoval dvěma fanouškům Linuxu, ani jeden to nejprve neviděl. Oni často nepostřehnou ani ten tearing, asi jsou zvyklí. Chybějící deinterlacing zpravidla poznají, když člověk obraz zastaví :)
Že je problém starý několik let? No a co? I ten OOM Killer a terminálové sekvence jsou na Linuxu dodnes. Problém většinou neodejde sám s časem, a nezmizí tím že o něm nebudete mluvit.
Srovnával jsem a srovnávám dodnes. Proč myslíte, že používám na desktopu windows? Ať už je MS, jaký chce, fanaticky odsuzovat jejich systém prostě proto, že je od MS, je krátkozraké až hloupé.
Když už tedy chcete srovnání, tak proč na linuxu nelze v mnoha případech přehrávat video plynule v rychlejších scénách (nefunguje v-sync), proč Pulse Audio při startu přehrávání "kliká", proč mi kopírování většího souboru umí vytížit systém tak, že přepnutí okna trvá sekundy?
XFCE4 jistě není špatný WM, ale přijde mi jak z minulého tisíciletí. Z win7 jsem zvyklý na jistý komfort ovládání a třeba taková blbost, jako nemožnost zvolit myší aplikaci z tasklistu (okno při alt+tab), mě dokáže znechutit. Alespoň po letech přidali možnost se po ikonách pohybovat pomocí klávesnice, hurá pokrok. O nastavení vzhledu raději taktně pomlčím.
"Krome toho nemam nervy na OS, ktery se instaluje pul dne a pak se jeste dva dny aktulizuje. Za tu dobu udelam nekolik Debianu."
Jasně, pokud máte štěstí a systém po instalaci jede bez větších problémů (bavíme se doufám o desktopu s GUI?) :-) Já jsem win7 instaloval 2x, jednou při upgrade z XP a podruhé při změně HDD za SSD. Pravda, byly doby, kdy systém náhodně zamrzal při probuzení grafiky, ale za to mohl ovladač nVidie. Není to tak dávno, co mi Ubuntu po automatické instalaci driveru grafiky už nenajelo a muselo se opravovat a instalovat ručně, nebo reinstalace. Vážně úžasná věc něco řešit v konzoli bez přístupu na net.
Ja Widle neodsuzuji proto, ze jsou od MS, ale proto, ze jsem si v minulosti problemu s nimi uzil vice, nez dost. Je pravda, ze dnes ke svatemu ritualu reinstalace nedochazi tak casto, jako v minulosti. Ale zato rychlost Widli poklesla na neprijatelnou hodnotu. Kompenzovat to tlustsim HW je nesmysl, HW neslouzi provozu OS, ale provozu aplikaci. OS je jen spoustedlo. A 30 GB na disku a hafo sezrane pameti je na spoustedlo moc. Pricemz treba od W2k jsem si nejak nevsiml vyrazneho narustu *uzitecne* funkcionality.
S videem vam neporadim. Prehravam ho vyhradne na Linuxu a problemy nepozoruji. Mozna, ze prehravate HD s hodne velkym rozlisenim, coz ja neelam, takze mozna proto na tento problem nenarazim.
Klikani v Pulse Audio jsem si nevsiml. Ale uz leta pouzivam cistou alsu, PA jsem odinstaloval kvuli vselijakym zvukovym problemum a celkove nepochopitelnosti. PA je jakasi beta, kterou nekdo z nepochopitelnych duvodu zaradil do dister. Snad se to casem zlepsi.
Xfce mozna stylem pamatuje Zizku, kdyz mel jeste obe oci, ale jak jsem napsal, pocitac nemam kvuli OS a efektnimu GUI. Osobne jsem jeste snizil pozadavky a pouzivam LXDE. Chci od toho, aby to bylo male, rychle, nezatezovalo CPU a zralo malo pameti. To ve Widlich neni splneno.
BTW, kdyz jednou mate W 7 nainstalovane, tak tim jste neskoncil. Pokud nechcete mit pocitac, jak reseto, mel byste nekolikrat do mesice pustit Secunia PSI a zaplatovat a zaplatovat. Tohle mi na Linuxu vubec neschazi.
Já si užil dost a dost s oběma systémy a ani jeden z nich si nemá vůči tomu druhému co vyčítat. Nicméně musím říct, že win7 je stabilní systém vhodný pro profesionální práci. Výše uvedené výsledky jsou z mého stařičkého NTB, Core2Duo 2,2 Ghz, 4 GB RAM, tedy žádné "dělo". Na systém. disku zabráno 23,7 GB (systém + aplikace + nějaké hry) po 8 měsících provozu (reinstal kvůli SSD).
Tearing u přehrávání videa je na linuxu věčný problém, netýká se jen fullHD, viz třeba http://askubuntu.com/questions/125245/how-do-i-stop-video-tearing-nvidia-prop-driver-non-compositing-window-manager
Já se místo odinstalování PA a instalování bůhvíčeho, aby mi to jelo, na to vys... a používám windows, kde takové věci prostě řešit nemusím.
Já u PC sedím každý den x hodin a vítám proto cokoliv, co mi ten čas zpříjemní. Stejně tak jako kdybych byl profi řidič, nejezdil bych felinou na plyn, ale koupil bych si pořádné, pohodlné a bezpečné auto. A že by mi systém žral moc prostředků jsem nějak nezaznamenal (viz výsledky výše). Pokud PC používám jako profesionál k obživě a nemám na to, abych si pořídil HW alespoň jakž takž poplatný době (několik let starý z bazaru), tak bych měl jít dělat něco jiného.
Všechny ty řeči o nepoužitelnosti widlí, reinstalech, vytěžování systému a podobně jsou dávno pasé. Zrovna tak strašení s bezpečností. Dnes se bezpečnost na desktopu týká zejména prohlížečů a jejich doplňků. Pokud nebudu instalovat desítky kdejakých bůhvíodkud stáhnutých aplikací, nebudu mít s pezpečností vážnější problémy, jako jsem je neměl už bůhvíkolik let.
Počítám, že stejně blbě. A o to tu jde. Řeči, že linux je na desktop nejlepší, protože blabla a problémy neexistují a windows jsou nejhorší, protože blabla a před 10 lety tu byly XP se špatnou správou paměti a před 15 Me, které padaly, mě točí. Na server bych windows nepustil (i když i tady se najdou výjimky), jedině linux nebo BSD, ale o desktopu tohle prostě neplatí. Co stroj, to originál, na dvou naprosto identických strojích se může chovat OS odlišně. Obecně ovšem v dnešní době platí, že windows pojedou spolehlivě na mnohem větší skupině PC, než linux. A, přiznejme si, není to jen o těch ovládačích.
>Obecně ovšem v dnešní době platí, že windows pojedou spolehlivě na mnohem větší skupině PC, než linux. A, přiznejme si, není to jen o těch ovládačích.
Jestli to nahodou nebude take tim, ze spousta stroju ma zabugovany BIOS s radou nestandardnich prasaren. Ve Widlich pak na to je specialni ovladac, ktery chybu obchazi, zatimco Linux ocekava chovani podle standardu.
Tohle samozřejmě bude jedna z možností. Ani v tomto případě však generalizace linux rulez widle sux platit nebudou.
Mezi námi, modlím se, aby vývojáře na linuxu osvítil svatý duch, přestali s těmi věčnými změnami a forky všeho a věnovali se řešení problémů toho, co jakž takž funguje, protože to, co MS předvedl se svým nejnovějším výtvorem, jsem fakt nečekal. A jestli do doby, než skončí podpora win7, nepřijde ani jedna strana s pro mě přijatelným řešením, fakt nevím, kam se vrtnu. A to nás chraň pámbu před experimenty s OS v cloudu.
Nestandardní prasárny na straně Linuxu byly důvodem, proč Linux ničil karty Intel e1000e (chyba v ftrace), vypalovačky LG (prasácká detekce zapisovací mechaniky) a bricknul notebooky Samsung (použití nedokumentovaného interface BIOSu, který při EFI bootu není k dispozici). A to jsou jen ty tři případy, kdy prasárny v Linuxu vedly k poškození HW. Kolik dalších příšerností vaše distro s HW provádí, ale náhodou to zrovna neodpálí žádný HW, to asi nikdo neví.
Kristova noho, to snad neni mozny! Co se tyce LG rumpalu, tak ty odchazely, protoze si vyrobce vylozil standard po svem. K notebookum Samsung muzu podotknot jen to same, co k e1000e: Kdyz to SW chyba dokaze takto oddelat, tak ten HW stoji za hovno a chyba je na strane vyrobce. A jak se zda, hlavu popelem by si mel posypat Samsung, protoze se nejednalo o chybu v Linuxu, jak rikate, ale chybu ve firmware, kterou Linux pouze uvedl do pohybu: http://mjg59.dreamwidth.org/22855.html . Tehoz efektu lze dosahnout i z Widli. Tak se s tou propagandou trochu krotte a trochy vic si veci overujte.
Fakt nevidíte v těchto případech žádný problém u Linuxu, který je krásně čistý a "spoléhá na standardy"? :) Tak se pojďme podívat.
Stručně o bricknutím notebooků Samsung. Problém je v driveru samsung-laptop, který používá nesprávný interface (nedokumentovaný interface BIOSu, navíc při EFI bootu kde ty funkce nejsou k dispozici), a nebyl nikdy testovaný na dané konfiguraci. To je neomluvitelná chyba, a spoléhání na nedokumentované vlastnosti konkrétní implementace - nevidím žádné spoléhání na standardy. A vede to ke crash dumpu, který způsobí přeplnění UEFI storage space (další chyba - do EFI Storage se zapisuje příliš dat). To pak vede k přeplnění NVRAM a notebook se brickne, což je už zase chyba Samsungu. Ve Windows se problém pochopitelně neprojevuje, protože tam kód driveru podobné příšernosti neprovádí. Lze samozřejmě napsat kód, kterým admin může UEFI storage space také přeplnit (se stejným výsledkem). U Linuxu naopak stačí k bricknutí jen zabootovat. Obecnějším důvodem je nevhodný vývojový model Linuxu a nedostatečné testování.
http://www.root.cz/zpravicky/notebooky-samsung-s-uefi-je-mozne-znicit-i-z-windows/448027/
Pokud vás zajímají detaily toho bricknutí CD-ROM mechanik LG, tak tam problém také nebyl primárně u výrobce. Linux "chytře" rozeznával mezi CD-ROM a CD-R/CD-RW mechanikou tak, že provedl pokus o zápis. Většina mechanik vrátila chybu, pokud zapisovat neuměly. U CD-ROM mechanik LG ovšem byl tenhle příkaz použit pro flash firmware, což technicky není nic proti ničemu. Je to sice dost nevhodné, ale odpověď čtecí mechaniky na daný příkaz prostě není popsaná. Root cause problému je ten, že Linux používal prasáckou metodu k rozeznání CD-ROM a CD-R/RW mechanik. Rozeznávat čtecí mechaniku tak, že jí zkusíte nacpat nějaké příkazy které na tomto HW nemají definované chování, a budete sledovat jejich výsledek, mi se spoléháním na standardy (nebo na zdravý rozum) nějak nesedí. Asi to někomu doma přišlo jako dobrý nápad, na nějakém HW to zafungovalo, a tak předpokládal, že to funguje všude.
http://en.wikipedia.org/wiki/Killer_poke#LG_CD-ROM_drives
Pokud vás zajímá bricknutí intel e1000e, tak tak šlo o chybu v ftrace, která vedla k přepsání NVRAM. Opět prasácký kód, a opět nedostatek testování.
http://ostatic.com/blog/likely-cause-of-intel-e1000e-bug-discovered
Zastánci Linuxu mohou hodiny mluvit o tom, že Linux je sice technicky zastaralý (monolitický kernel, threading naroubovaný otřesným způsobem a po mnoha letech), ale že jde o "osvědčený" přístup. Pak přijdou tři takovéhle chyby, a je jasné, že kvalita implementace je *mimořádně* nízká. Takových věcí totiž nejspíš uvnitř kernelu vyhnívají tuny, jenom zrovna nezpůsobují bricknutí HW.
1. Firmware se dnes naprosto běžně aktualizuje bez zásahu do HW. Pokud může nějaká utilita přepsat firmware, může to celkem logicky udělat i jiný SW.
2. V kódu byly zjevně špatné postupy: používání nepodporovaného interface, volání interface v situaci kdy nemůže být k dispozici, detekce typu zařízení zkoušením nepodporovaných příkazů. Pokud to vede k bricknutí HW (což bylo vidět ve všech třech případech), tak je ten SW napsaný špatně. Ve všech třech případech nemůže být řečo nějakém "spoléháním na standardy". Všude šlo o špinavé hacky, které se prostě nevyplatily. Náhodou ty špinavé hacky nevedly "jen" k neprobuzení stroje ze spánku, nefunkčnosti zařízení nebo pádu systému, a strefily se do něčeho, čím HW brickly.
3. Ani jeden z těch případů nebyl jen chybou výrobce, i když ten HW mohl být lépe chráněný před chybami autorů kódu. Kdyby se Linux opravdu držel specifikací a "standardních" postupů, ani k jednomu z těch problémů by nedošlo. Kdyby byl kód testovaný s cílovými zařízeními, také by k problému nedošlo. A kdyby byl vývojový model Linuxu lepší, nebyl by ten kód takhle zprasený.
Takže trvám na tom, že mluvit o Linuxu a "spoléhání na standardy" je velká iluze. A opakuji, že podobného zahnívajícího kódu bude v Linuxu nejspíš daleko víc, jenom nezpůsobí zrovna bricknutí HW.
Aktualizace firmwaru bez zásahu do HW je běžná u spousty HW, od řídících jednotek automobilů až po mikrokód CPU.
BTW to je váš jediný argument? Fakt nevidíte ten kontrast mezi vaším "Linux ocekava chovani podle standardu" a těmi špinavými hacky v kódu, které se žádným standardem nemají nic společného?
Jestlize firmware neni vubec chraneny proti zapisu, je to spatne. Mel by byt chraneny alespon polozkou v BIOSu, kterou je nutno prepnout, aby byl zapis mozny nebo necim podobnym. Nebo by alepon mela existovat moznost obnoveni v pripade krachu, ktera funguje vzdy, i kdyz stroj nebootuje.
Kod pro Samsungy byl mozna spinavy hack, ale to porad jeste neznamena, ze je na vine Linux. Podle dostupnych informaci problem vznika tehdy, kdyz je uloziste UEFI promenych zaplneno na vice, jak 50 %. Zapis logu do UEFI uloziste je legalni operaci a pokud to na Samsungu nefunguje, udelali soudruzi nekde chybu. Problemem zde neni Linux, ale defektni firmware. S Widlemi problem nevznika, patrne nezapisuji zadny log a jednoduse potichu zdechnou. BTW, stejny problem muzete vyvolat z Widli user space aplikaci bezici pod adminem. Cili staci pouzivat Widle zpusobem standardnim pro mnoho uzivatelu, tedy pod adminem a chytit malware a jste s vasim Samsungem v zakonceni zazivaciho traktu.
Stale nechapu, jak je zde na vine Linux. A vidim rozdil mezi tvrzenim "Linux znicil notebook" a tvrzenim "Samsun laptop nebootuje, protoze firmware obsahuje bug, kdy pri zaplneni uloziste UEFI na vice, jak 50 % stroj nebootuje". BTW, na slusnem HW by k takove situaci nemelo dojit ani kdyby Linux zapsal 450 % dostupne kapacity.
Vy byste mě rozesmál. Když dokáže přepnout možnost flashování BIOS, jak to asi udělá? Zřejmě nějakým kódem. A když to může udělat v kódu BIOS, může to udělat i jiný kód, třeba driver nebo kernelový modul. Samozřejmě možnost natáhnout defaults bez zásahu do HW je fajn, většina klasických BIOSů to uměla při detekci nějaké klávesy při zapnutí počítače.
U Samsungu špinavé hacky v Linuxu vedly k aktivaci chyby firmware, která se jinde neprojevovala (byť je jí samozřejmě možné cíleně vyvolat). Jinak Windows samozřejmě log píšou, pokud vím, tak na výhradně na disk. To přeplnění UFI storage klidně mohlo být i na více než 100%, protože nevíme v jakém formátu se ta data ukládají, ani kolik jich tam je před těmi zápisy. Samozřejmě je to bug.
Zkuste pochopit hlavně něco jiného. Linux nespoléhá na standardy, ale na spoustu špinavých hacků, které navíc často ani nejsou vyzkoušené na HW, na kterém se snaží fungovat. Výsledkem pak může být cokoliv - od toho že věc funguje, přes různé drobné problémy nebo zamrzání, až po bricknutí HW.
Jiste, kdyz nejky kod muze prepsat BIOS, mue to umet i jiny. Nicmene si dovedu predstavit systemy, ktere by chranily s dostatecnou spolehlivosti pred nahodnym prepsanim, treba chybnym driverem. Napriklad zapisovany firmware muze zacinat heslem nebo nejakou obdobu port knockingu. To by samozrejme bylo za deset minut proflaknute, nicmene pravdepodobnost, ze by se to omylem dostalo do kodu nejakeho driveru, se blizi nule, cili by se to mohlo dostat leda tak do nejakeho viru.
Mimo svět Linuxu většinou píšou drivery lidé s mozkem, drží se specifikací, a nepouštějí driver na HW pro který nebyl stavěný. "Extrémní programování" se ve světě driverů prostě nenosí.
Navíc autoři OS mají HW do značné míry daný. Na otevřené platformě, jakou je PC, neexistuje možnost někomu zakázat produkovat špatně navržený HW, nebo se držet nějakých zavedených postupů. Proto MS vynakládá tolik úsilí na psaní Device Driver Kitu, dokumentaci a příklady, komunikaci s výrobci HW, certifikaci HW apod.
Na Linuxu je situace ohledně driverů prostě tristní. V kódu jsou nesprávné předpoklady, jsou používány nepodporované interfacy, drivery neberou v potaz specifika konkrétní HW implementace, netestuje se na reálném HW. HW samozřejmě občas obsahuje prasárny, ale Linux je na tom podobně, možná hůř. Když dělá prasárny HW i SW, těžko můžete čekat, že bude výsledek fungovat.
Takže když to shrnu: Linux nespoléhá na standardy, ale na sadu špinavých hacků, které mohou způsobit různé problémy, a to včetně bricknutí HW.
Hm, to by mne zajimalo, proc ta webkamera Sigma s drivery púro W XP na nekolika strojich s W XP nefungovala, ale na Linuxu ji staci zapichnout a jede. Kolik HW ma driver pro Wile napsany nejakym bastlirem, ktereho by meli ukamenovat, aby to uz priste neudelal?
I ve svete Linuxu drivery pisi lide s mozkem a casto dost vykonnym. Jinak by totiz tezko nekdy dali do kypy jakykoliv driver pro HW, ke kteremu vyrobce nechce poskytnout zadnou dokumentaci a jedinou dokumentaci casto je reverse enginering.
Už jsem samozřejmě viděl i mizerné drivery pro Windows. Na Linuxu je to ale spíš pravidlo než výjimka. Navíc člověk nikdy neví, jestli koupený HW bude opravdu fungovat, protože program certifikace HW je naprosto nedostatečný (a navíc většinou specifický pro jedno distro).
Jedno zajímavou zkušenost jsem tu už několikrát popisoval, ale klidně to udělám znovu. Kupoval jsem WiFi PC card do notebooku. Našel jsem kousek certifikovaný pro Windows, a v nějaké wiki jsem dohledal, že Frantovi a Lojzovi funguje i na Linuxu. Ve Windows fungovala bezvadně. Na Linuxu ji to nenašlo, a musel jsem stáhnout madwifi. Původně stabilní verzi, ale s tou to nešlo. Takže zdroják devel verze, s nějakými závislostmi, a zkompilovat ho. Jenže jednou ze závislostí byla novější verze glibc, kvůli které bych musel upgradovat na novější Ubuntu, což by HW asi nerozdýchal. Nakonec mi to kamarád staticky zkompiloval na svém poči. Z command line to nakonec nějak fungovalo. Bohužel nešlo to GUI pro WiFi, které je součástí Ubuntu. Bohužel se počítač při natahování modulu i při každém připojování k WiFi na pár vteřin seknul. Bohužel to neumělo WPA2-PSK. Bohužel to občas bez zjevného důvodu vytuhlo celý poč. Strávil jsem na tom dobu, za kterou bych vydělal na licenci Windows a další WiFi kartu k tomu.
Chcete jinou příhodu? Dovolil jsem si připojit k domácímu desktopu druhý monitor, resp. projektor. Ve Windows to samozřejmě fungovalo. Bohužel v Linuxu ty skvělé open source nVidia drivery po bootu zobrazily naprosto rozpadlý obraz, a nepodařilo se mi to dát dohromady. A protože moje distro nemělo vestavěné nVidia drivery, musel jsem je stáhnout, dotahat zdrojáky kernelu a ještě něčeho, a nechat instalátor provést kompilaci. Pak jen párkrát prozkoumat logy X11, abych zjistil proč to nenabíhá, udělat pár změn, nadefinovat rozlišení monitoru v konfiguráku (DDI nefungovalo), a bylo skoro hotovo. Kurzor myši se bohužel zobrazoval na jiném monitoru než obraz, i když klikal správně. K přepínání monitorů a rozlišení za běhu ani aktivaci 3D akcelerace (tak aby jel alespoň TuxRacer) jsem se nedostal. Podobných příhod bych mohl samozřejmě dodat víc, včetně rozpadávajícího se SW RAID5, problémů s 16 partitions na RAIDu apod.
Samozřejmě někdo podobné příhody považuje za příjemně strávený čas, u kterého se naučil něco o fungování počítače. Jenže já to vidím jako ztracený čas, ve kterém jsem se naučil nejvýš něco o obcházení bugů Linuxu.
MadWiFi je spatny pripad. To je z roku raz dva, kdy WiFi na Linuxu zacinalo. MadWiFi ovladace byly sice dost schopne tim, co vsechno mely alespon teoreticky umet, ale prakticky byly silne nestabilni a problemove. BTW, vsiml jste si prvnich trech pismen ve slove MadWiFi? Proc tam asi jsou?
Na druhou stranu jsem pripojil do Linuxu par USB WiFin a vsechny rovnou jely, i kdyz je pravda, ze u tech se Zydasem nejde zapnout monitorovaci mod, i kdyz Kismet to nejak dokaze. Ale to vas trapit nemusi, ovladace na Widlich monitorovaci mod zasadne nepodporuji.
NVidia je take spatny pripad, protoze s vyvojari zasadne nespolupracovala. Ted je to snad lepsi, ale furt zadna slava.
Berte to tak, ze kdyby MS byl odkazan pouze na reverse engineering, jako casto jsou vyvojari Linuxu, tak bychom dnes od MS na PC meli DOS 3 a v roce 2025 by mozna vydali Windows 1.0.
MadWiFi je naopak dobrý příklad. Atheros? Umíme, je na to projekt. Jenže ten projekt je, jak to tak bývá, mizerně implementovaná slepenina různých hacků. Hardware Compatibility List? Máme, dělá ho "komunita". Jo, ale bez jakéhokoliv ověřování výsledků a bez důkladného testování. Takže fanoušek Linuxu může s klidem říci, že je to celé vlastně OK; akorát je to celé úplně na p**u. Podobně na Linuxu "jde" a "funguje" v podstatě všechno.
Můžete si všimnout, že pro MS výrobci také nechtěli psát drivery. A co udělal MS? Spoustu driverů napsal sám - pro Windows 3.x, 9x i řadu NT. A kupodivu ty drivery neničily HW, nerozhazovaly obraz, ani neprováděly jiné příšernosti, a naopak byly velmi stabilní. Tak proč to nejde na Linuxu? Že by za tím byl nedostatek zdrojů plynoucí z toho, že uživatelé za SW neplatí? Co myslíte?
Uvazte, ze v dobach Widli 3.x a i pozdeji byla mnozina existujiciho HW znacne omezena, navic se jednalo u HW znacne primitivni ve srovnani s tim, co mame dnes. Chtel bych borce z Redmondu videt, jak dnes bez dokumentace bastli ovladace na grafarny nVidia, ktera ma ke starym Tridentum a S3 dost daleko.
HW se postupně komplikuje, a psát drivery je pochopitelně také komplikovanější. Nicméně autorům Linuxu nikdo nebrání se dohodnout s výrobci HW. Třeba přijít s pytlem bankovek a říct "chceme specifikaci". Nebo výrobce přesvědčit ke psaní driverů (nakonec nVidii není potřeba přesvědčovat, drivery píše). Jenže komunita kolem Linuxu na to jde jinak. Nejprve nahází výrobcům klacky pod nohy absencí ABI, pak rozdrobením Linuxu na tisíc dister, častými změnami interface kernelu, k tomu začnou vývojáři mluvit o nutnosti drivery uvolňovat pod GPL, a nakonec Linus zvedá prostředník. Na výrobce to zjevně neudělalo velký dojem.
Je zvláštní, že když člověk používá Linux, tak to výrazně mění úhel pohledu. Zkoušet typ zařízení tak že ho krmím příkazy které nemají definovaný výsledek - to je přece "standardní". Používat nedokumentovaný interface BIOSu, a to i při ACPI bootu, kdy ten interface nemůže být k dispozici, a samozřejmě bez zkoušení na cílovém HW - jo jo, tak se to přece má dělat. Napsat kód tak "kvalitně" jako ftrace, takže se spoléhá že se nevyskytnou v paměti nějaké hodnoty - jasně, skvělé. Nikde žádný problém, Linux je nejlepší. Máte to fakt jednoduché.
Nevim, co mate na mysli. Linuxove jadro nakrmilo crash log do k tomu urceneho UEFI uloziste. Co je na tom nestandardniho? Samsung to neustal a je to jeho chyba.
Zkuste si treba predstavit, jak si krasne jednoho dne frcite ve vasich W 8 a napriklad kvuli defektni pameti se neco pojebe v systemu a namisto, aby to krasne krachlo, to zacne psat, kam nema. Nebo, nedej boze, by i Windows mohly vyprodukovat log do UEFI uloziste. A jste v riti, stejne jako s Linuxem. Nevim, proc citite potrebu omlouvat neomluvitelnou botu amsungu jenom proto, ze se zatim projevila akorat pod Linuxem.
Samsung neomlouvám, jeho implementace EFI má zjevně bug. Jenže na rozdíl od vás vidím i opakovaně popsané problémy s driverem samsubg-laptop na Linuxu: použití nedokumentovaného interface BIOSu, jeho použití při EFI bootu kdy není k dispozici, a použití toho driveru na HW se kterým nebyl nikdy testovaný. Vy jste naopak tvrdil, že Linux je v tom nevinně, protože spoléhá na "standardy". To se ukazuje jako velký nesmysl.
Je uplne jedno, co si zakaznici mysli. Dulezite je, kde opravdu vezi pricina a ta vezi v dokopanem firmvare.
Rekl bych, ze Linux pouziva standardy tam, kde jsou dostupne. Nevim, jak to souvisi s firmware Samsungu. Je ten firmware nejakym tandardem? Kdyby byl, asi by k tomu byla doc a ke zminenemu problemu by nedoslo. Naopak, ten firmware ma odpovidat standardu, coz nebyl ten pripad.
To se tyka treba i tech mechanik LG. Porad nevidim, kde v jejich pripade Linux porusil nejaky standard. Obsahuje ten standard neco o tom, ze prikaz "clear buffer" nesmi byt pouzit u read only mechanik, kde naopak "logicky" ma zpusobit prepsani firmwaru? Tu logiku jiste snadno postrehnete. Anglicke "clear buffer" se ostatne casto do cestiny preklada jako "vymaz firmware".
Věřte nebo ne, pro ty zákazníky je poměrně důležité, jestli jim boot liveCD brickne nebo nebrickne počítač. Kdyby autor driveru jak říkáte "spoléhal na standardy", nic takového by se nestalo. Kdyby používal nedokumentovaný interface BIOSu při bootu z BIOSu a ne z UEFI, také by se to nestalo. Kdyby se driver používal jen na HW pro který je určený, a byl na tom HW testovaný, také by se to nestalo. Jinými slovy tady byla porušena spousta základních pravidel.
Dokumentovaný interface buď neexistuje, nebo to bude něco přes ACPI. Autor kódu údajně dostal popis interního interface od někoho ze Samsungu, a to nejspíš pro úplně jiný model HW. Samozřejmě se ten interface dá použít jen v klasickém BIOS mode, nikoliv při UEFI bootu. Autor dokonce testoval, jestli se bootuje přes UEFI. Jenže funkce efi_enabled vracela něco úplně jiného. Jak vidíte, jde o špinavý hack, navíc jedna chyba za druhou.
http://git.kernel.org/cgit/linux/kernel/git/torvalds/linux.git/commit/?id=83e68189745ad931c2afd45d8ee3303929233e7f
Pro detekci typu ATAPI zařízení se používá IDENTIFY PACKET DEVICE, nejspíš word 0. Pro komunikaci se zařízením se obecně používají příkazy které mají pro to zařízení popsané chování. Detekce typu zařízení vyzkoušením příkazu, který dané zařízení nepodporuje, je hrubě špatně. Výrobci HW musí někam umístit interní funkce, protože je standard nijak nepopisuje, a vy se do nich můžete při troše štěstí strefit. Těžko můžete třeba na SCSI sběrnici detekovat scanner tak, že každému zařízení - včetně HDD a optických mechanik - zkusíte zapnout lampu skeneru, a budete koukat jestli/jakou chybu to vrátí. Pokud to uděláte, dost možná se strefíte právě do upgradu firmware, nebo jiné nedokumentované funkce zařízení jiného typu. A když zkusíte třeba detekovat grafickou kartu nVidia tak že zkusíte zapsat do nějakého jejího registru, o kterém nevíte ani jestli na cílové adrese je, natož co to udělá (protože nevíte jestli tam máte kartu nVidia), možná místo úspěšné detekce grafické karty v dojde třeba k roztavení reaktoru :), protože jste hrábnul někam úplně špatně.
Dost mě překvapuje, že vám tohle není jasné.
Prominte, ale tohle jsou kydy. Prvotni pricinou byl firmware Samsungu. Jak byl vyvolan je naprosto podruzne. Jestlize UEFI ma uloziste, kam se vypisuji promenne atd, musi to fungovat a ne zpusobit bricknuti stroje. Drive nebo pozdeji totiz muze dojit k situaci, kdy to bude nejak vyuzito a nemusi se jednat o padaci hlasky jadra Linuxu, ale o cokoliv, treba z Widli.
Jestlize vyrobci potrebuji nekam dat interni funkce, budou to muset delat nejak chytreji a vyuzivat prikazy, ktere v dane mnozine zarizeni (CD) nejsou definovany, ne pouze nedefinovany pro dane konkretni zarizeni. BTW vas priklad se scanneem kulha. Linux testoval, jestli se jedna o CDR nebo CDRW, ne jestli se jedna o CD nebo treba automatickou pracku.
Bug u Samsungu nepopírám. Co zdůrazňuji je ta sada špinavých hacků a chyb, které s sebou Linuxu naprosto prokazatelně vleče. Což je fakt, který vy s klidem přehlížíte.
Jenže tenhle příkaz na CD-ROM mechanikách definovaný není, a Linux ho používal, což je hrubá chyba. Zkoušet použít na CD-ROMu příkaz pro CD-RW, který mechanika nemá podporovat, je v principu totéž jako zkoušet rozsvítit lampu skeneru na pevném disku.
To je zajimave. Puvodne jste tvrdil, ze Linux znicil notebooky Samsungu, ktery v tom byl, chudak uboha, uplne nevinne.
O tech LG mechanikach by se daly jeste vest diskuse. Nicmene bych rekl, ze pouzit na update firmwaru prikaz, ktery sice neexistuje na ctecich mechanikach, ale existuje na zapisovacich, je opravdu blby napad, ktery si primo koleduje o pruser.
To jste dost špatně četl:
http://www.root.cz/zpravicky/ubuntu-uzavrelo-bug-cislo-1/459158/
http://www.root.cz/zpravicky/ubuntu-uzavrelo-bug-cislo-1/459242/
http://www.root.cz/zpravicky/ubuntu-uzavrelo-bug-cislo-1/459328/
Nicméně zatím co u Samsungu je to jeden bug, tak u Linuxu to ukazuje na sérii těžko omluvitelných selhání, o kterých jsem už psal.
Ano, už jsem také psal, že výběr toho příkazu pro update firmwaru sice nebyl nic proti ničemu, ale byl poněkud nešťastný. Nicméně rozeznávat mezi CD-R a CD-RW tímto způsobem, a navíc na zařízení které není CD-R ani CD-RW, je veliká prasárna.
Zřejmě mi z nějakého důvodu podsouváš bláboly některých místních tučňákových fanatiků.
Já snad nikde netvrdím, že linux je nejlepší na světě a že widle jsou nejhorší.
Mi osobně prostě vyhovuje linux (volný čas i v práci) a widle mi nic nepřinesou, v podstatě je to spíš jen otravné a opruz.
A nemám problém s tím si přiznat, že i v tom linuxu jsou věci, ktere mne neskutečně vytáčí, ba přímo se..ou ...
Minimalne tu, ze jsem uzivatelem linuxu na notebooku (a brzy budu i na desktopu az bude cas nainstalit tam precise). Dale jsem nasadil 12.04 minimalne na 3 webservery(tam by bez ubuntu asik byl debian, to je pravda) a nejmene 3 lidem z rodiny. Pak znam par lidi s Mintem, ale je pravda, ze ten by taky mohl byt primarne postaveny primo na debianu.
Takze nelze rict ZADNOU roli.