Mimo svět Linuxu většinou píšou drivery lidé s mozkem, drží se specifikací, a nepouštějí driver na HW pro který nebyl stavěný. "Extrémní programování" se ve světě driverů prostě nenosí.
Navíc autoři OS mají HW do značné míry daný. Na otevřené platformě, jakou je PC, neexistuje možnost někomu zakázat produkovat špatně navržený HW, nebo se držet nějakých zavedených postupů. Proto MS vynakládá tolik úsilí na psaní Device Driver Kitu, dokumentaci a příklady, komunikaci s výrobci HW, certifikaci HW apod.
Na Linuxu je situace ohledně driverů prostě tristní. V kódu jsou nesprávné předpoklady, jsou používány nepodporované interfacy, drivery neberou v potaz specifika konkrétní HW implementace, netestuje se na reálném HW. HW samozřejmě občas obsahuje prasárny, ale Linux je na tom podobně, možná hůř. Když dělá prasárny HW i SW, těžko můžete čekat, že bude výsledek fungovat.
Takže když to shrnu: Linux nespoléhá na standardy, ale na sadu špinavých hacků, které mohou způsobit různé problémy, a to včetně bricknutí HW.