Názor k článku
Ubuntu uzavřelo bug číslo 1 od Lael Ophir - Jedno zajímavou zkušenost jsem tu už několikrát popisoval,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 6. 2013 0:05

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Jedno zajímavou zkušenost jsem tu už několikrát popisoval, ale klidně to udělám znovu. Kupoval jsem WiFi PC card do notebooku. Našel jsem kousek certifikovaný pro Windows, a v nějaké wiki jsem dohledal, že Frantovi a Lojzovi funguje i na Linuxu. Ve Windows fungovala bezvadně. Na Linuxu ji to nenašlo, a musel jsem stáhnout madwifi. Původně stabilní verzi, ale s tou to nešlo. Takže zdroják devel verze, s nějakými závislostmi, a zkompilovat ho. Jenže jednou ze závislostí byla novější verze glibc, kvůli které bych musel upgradovat na novější Ubuntu, což by HW asi nerozdýchal. Nakonec mi to kamarád staticky zkompiloval na svém poči. Z command line to nakonec nějak fungovalo. Bohužel nešlo to GUI pro WiFi, které je součástí Ubuntu. Bohužel se počítač při natahování modulu i při každém připojování k WiFi na pár vteřin seknul. Bohužel to neumělo WPA2-PSK. Bohužel to občas bez zjevného důvodu vytuhlo celý poč. Strávil jsem na tom dobu, za kterou bych vydělal na licenci Windows a další WiFi kartu k tomu.

    Chcete jinou příhodu? Dovolil jsem si připojit k domácímu desktopu druhý monitor, resp. projektor. Ve Windows to samozřejmě fungovalo. Bohužel v Linuxu ty skvělé open source nVidia drivery po bootu zobrazily naprosto rozpadlý obraz, a nepodařilo se mi to dát dohromady. A protože moje distro nemělo vestavěné nVidia drivery, musel jsem je stáhnout, dotahat zdrojáky kernelu a ještě něčeho, a nechat instalátor provést kompilaci. Pak jen párkrát prozkoumat logy X11, abych zjistil proč to nenabíhá, udělat pár změn, nadefinovat rozlišení monitoru v konfiguráku (DDI nefungovalo), a bylo skoro hotovo. Kurzor myši se bohužel zobrazoval na jiném monitoru než obraz, i když klikal správně. K přepínání monitorů a rozlišení za běhu ani aktivaci 3D akcelerace (tak aby jel alespoň TuxRacer) jsem se nedostal. Podobných příhod bych mohl samozřejmě dodat víc, včetně rozpadávajícího se SW RAID5, problémů s 16 partitions na RAIDu apod.

    Samozřejmě někdo podobné příhody považuje za příjemně strávený čas, u kterého se naučil něco o fungování počítače. Jenže já to vidím jako ztracený čas, ve kterém jsem se naučil nejvýš něco o obcházení bugů Linuxu.