Na prvním místě musím opravit to co psal "wsh": to co by v devadesátkách bylo v serverovně je dnes do značné mírý na AWS a tam je jen jeden dominantní systém (Hint: Windows to nejsou). Novinka: jsou to Windows. Na AWS běželo v Q1 2015 celých 76% strojů na Windows. Linux propadl během jednoho kvartálu z 66% na 24%. Předpokládám že v té době Amazon nasadil nějaké rozumnější licencování Windows Serveru.
http://blog.intronis.com/deployment-of-windows-server-on-aws-spikes
V Azure, pokud jsem dohledal, běží na Linuxu skoro třetina strojů.
http://news.microsoft.com/bythenumbers/azure-virtual
Podotýkám že AWS a Azure představují oba kombinaci čistě internetových serverů (místo garážového "zapečeného" serveru stojícího v nějakém hosting centru si dotyčný koupí stroj v cloudu) a firemních serverů (firma buď migruje OS z fyzického SW do cloudu, nebo si koupí předkonfigurovanou instanci). Přesun firemních aplikací do cloudu navíc probíhá i tak, že si firma prostě koupí službu typu Office 365, Microsoft Dynamics Cloud (aka Axapta, Navision, Great Plains, Solomon a Concorde) apod. Technicky vzato nejde o zákazníky MS Azure.
Když to shrnu, tak AWS i Azure nabízejí Windows i Linux. Amazon si nemůže dovolit ignorovat zákazníky běžící Windows, protože je jich spousta, zvlášť ve firemní sféře. MS si nemůže dovolit ignorovat zákazníky běžící na Linuxu, protože je jich spousta, zvlášť těch co běží weby. Navíc pro MS nehraje moc roli, jestli zákazník platí v Azure za VM na jedné nebo druhé platformě. A pokud běží Linux, je tu navíc potenciál, že ho MS přesvědčí k používání dalších produktů.