Je na tom hezky videt, na co se Sun soustredi. V mnoha testech pozadu, ale jak dojde na Javu a diskove operace (= hosting J2EE aplikaci), jde relativne dopredu... muze tohle nekdo potvrdit/vyvratit z praxe?
Ono ani nejde tak o to na co se Sun soustredi, ale jak jsou napsane ony aplikace. Pokud se podivam na GnuPG tak ten rozdil je dost divoky. Rada aplikaci je odladena jen na GCC+Linux, takze pokud se prekompiluji na jinem OS pripadne i s jinym prekladacem, tak pak jsou vysledky velmi rozdilne. Rada tech testovanych aplikaci neni soucasti OpenSolarisu, takze pro test je autori testu museli prekladat sami, coz je otazka jestli byly pouzity stejne prepinace.Predpokladam, ze jeste velkou roli pak hraje verze gcc 3.4 proti 4.1. Navic nektere komunity (jako napr. OpenSSH) neakceptuji vylepseni a optimalizace tretich stran, takze pak s tim Sun, tezko neco udela. U takovychto zaintegrovanych veci je pak nutne provest modifikace kodu, aby to bezelo nejak solidne. U jiz zminovaneho OpenSSH je pak v opensolarisu fork s mnoha dalsima vylepsenima. (Tusim ze i Redhat je s OpenSSH na tom podobne).
nepanikarte. bonie++ benchmark nepripomina ani v nejmensim zatez kterou delaji db servery.
U db serveru je nejlepsi fs od Veritas, druhy je JFS2 na AIX. Naopak pri pouziti na fileserver je JFS2 tragedie, ale on si snad nikdo nekupuje POWER HW na to aby na nem behal sambu, kdyz na to staci linux.
Pri rozhodovani vetsinou i hraje roli rozpocet, POWER6 HW je zhruba 4x drazsi nez x64 hw, ale ma opravdu velmi dobre resenou high availability, takze na dulezite servery kde je downtime drahy se ta investice rozhodne vyplati. Krom toho naklady na HW nejsou moc velka polozka v celkovem TCO.
Dale se netestovala skalovatelnost. Ta je u linuxu porad jeste dost slaba, doporucuje se nepouzivat vice nez 8 jader na 1 kernel pokud to neni vyslovene nutne (aplikace neumi clustering) tak vetsi stroje rosekat na mensi kusy virtualizaci. Driv se to docela delalo bezne u TPC benchmarku.
jeste k ty skalovatelnosti a TPC, ted uz se s tim rosekavanim na LPARy nikdo nepara protoze rychlost procesoru se vyrazne zvysila a TPC je predevsim IO bound.
IBM udela obvykle cokoliv co chce zakaznik (kdyz si to zaplati) pokud si tim nepodela vlastni byznis.
To ale nic nerika o tom ze je AIX lepsi nez Linux na POWER platforme. Zeptejte se nekoho kdo je tam provozuje oba na nejake rychle masine a uvidite co vam rekne. Ze linux tak jakstakz funguje, neumi vyuzivat vsech vlastnosti tehle platformy, treba neumi dynamicky pridavat/odebirat pamet kernelu. Pro nenarocne aplikace muze byt i lepsi neb linux admini uz dneska rostou na stromech v dostatecnem mnozstvi.
Srovnání je ošemetné. Testy typu OpenSSL jsou čistě user space záležitostí, testy typu vytváření souborů jsou o ničem, když byly prováděny na různých souborových systémech.
Jasne, ale jen obecne jsem chtel rici, ze ne vse co se tvari jako userspace aplikace ve skutecnosti je jen userspace a podtrhuje to muj predchozi komentar, ze nejde srovnavat integrovane binarky jako GnuPG z Ubuntu a rucne prelozene. Pokud si pohraju s optimalizacema, nebo napriklad pouziju MP kompilace nekterych aplikaci SunStudiem, tak dostanu podstatne lepsi vysledky. Pochybuju, ze si nekdo hral s temi binarkami pro Solaris, aby je pred testy vytunil.
SUN na to ma lidi, kteri se zabyvaji optimalizaci opensource aplikacemi. Ovsem je treba si uvedomit, ze aplikaci existuje spoustu a nemuze se proto zabyvat vsim. Dalsi vec je take pristup vyvojaru one aplikace. Nektere komunity funguji jak sekta a tem je pak tezke vysvetlit, ze existuje jiny kompilator ci operacni system.
presne tak, to je nevyhoda open source. Modla komunita vase pathe nechce a tak si musite budto trhnout nohou nebo X let udrzovat svuj branch. Proto lepsi platit za hotove vyrobky ktere splnuji vase predem definovane pozadavky a vyvoj softu, jakozto rizikovou cinnost prenechat jinym.
a aka je v tomto pripade vyhoda proprietarnych rieseni? podla mna ziadna. bud zaplatis dodavatelovi za implementaciu niecoho co potrebujes, alebo mozes len cakat, kym si uvedomia, ze existuje aj lepsie riesenia ale zaroven by bolo pre nich vyhodne z hladiska dalsieho predaja ich produktov.
No to je prave ta vyhoda. Zaplatis dodavateli za presne to co potrebujes. Znas dopredu cele naklady o ktere se navic delis s ostatnimy zakazniky. Nic neriskujes.
Teoreticky by to bylo mozne i s OSS programem, ktery by byl zdarma a splnoval veskere tve naroky, ale v praxi je takovych programu minimum (treba Apache). Vetsina jsou polotovary (Linux bez driveru, nefungujici wakeup), ktere vyzaduji investovani lidske prace pro dosazeni pozadovanych a navic nejistych vysledku.
ano v istom zmysle mas pravdu ale.. ked sa rozhodnes pre proprietarne riesenie si celkom odkazany na jedneho dodavatela. v priade, ze si vyberies open source produkt, ktory ale zatial nesplnuje vsetky tvoje poziadavky mozes si na doplnenie funkcnosti najst ineho dodavatela, akukolvek firmu, ktora bude schopna chybajucu funkcnost doplnit. a osobne si myslim, ze v konecnom dosledku aj za nizsiu cenu ako by bol "nakup" uzavreteho riesenia. no a nakonci ti ostane open source produkt s fukncnostou ktoru vyzadujes, "je tvoj" a v pripade, ze sa ti dodavatel znepaci, mozes si najst ineho. ale samozrejme nepopieram ze s tymto postupom mozu byt tiez problemy :D