U CRT je to pry celkem rozdil, ale LCDcka snad sviti porad stejne, jenom ty krystaly urcuji kolik svetla se propousti (= uspora energie 0) ? Nebo skutecne i u lcd je rozdil mezi svetlym a tmavym obrazem ve spotrebe ?
rozdíl ve spotřebě je pouze u nejnovějších lcd s led podsvícením. tam zhasíná podsvícení tmavých pixelů. ty jsou ale oproti klasickému podsvícení už tak o dost úspornější. celé je to úsměvné třeba v kontrastu s nejmenovaným operačním systémem, který zbytečně a nákladně šifruje určitá data na interních sběrnicích počítače. ten jestě nikdo za neúspornost nekritizoval.
Ten nejmenovaný systém šifruje data na sběrnici jen v případě přehrávání DRM médií, to jen pro doplnění. Navíc tomu systému funguje power management. Dokonce takové exotické věci, jako standby a hibernaci. Bez přemlouvání, bez editace skriptů. No a pomocí group policy lze ve firmě pár kliknutími nastavit power policy vybraným skupinám počítačů. Jiné nejmenované systémy unixového stylu by se mohly "inspirovat", a "reimplementovat" podobné chování.
Hej, a na svoj uspokojivý chod potrebuje veľmi výkonný procesor, čím podstatne zhoršuje energetickú bilanciu, a okrem toho 2-4x viac pamäte než konkurencia, čo tiež nie je bez nárokov na energiu. Ak pôjde vývoj flash diskov pekne ďalej, mali by šancu stať sa čoskoro energeticky úspornejšími náhradami pevných diskov, ale kvôli tomu, že istý systém potrebuje 15GB len sám pre seba, ich skutočné nasadenie sa oddiali možno aj o 2 roky.
Procesor minimálně 800MHz pro Vista Premium 1GHz. V ČR to za veľmi výkonný procesor již nepovažujeme. Rovněž 512MB paměti (1GB pro Vista Premium) se na spotřebě stroje výrazně neprojeví. Zato uptime 300 dní, bez úsporných režimů, sleep a hubernace, ten se velmi projeví.
SSD je super věc, chci si koupit 64GB do notebooku (ví někdo, kde ho koupit v ČR?). Bohužel uživatelé, kteří nemají 2236 Kč na Windows, těžko dají mnohonásobek této částky za SSD disk.
USB Flash Disk se říká klíčence, která se připojuje přes USB. Solid State Disk (SSD) je podobná technologie, ale dodává se v 1.8/2.5/3.5" jednotce, a připojuje se přes SATA či PATA.
Tych 300 dni uptime to ste niekde aj videl? Alebo len tipujete na zaklade informacii od vyrobcu daneho nemenovaneho OS? Pretoze ak ste to videl, tak mi prosim dajte vediet aj vysledky nejakeho vyznamneho futbaloveho stretnutia z buduceho mesiaca, ja si potom podam stavku - potrebujem nejake peniaze a toto by mi mohlo pomoct).
Pre menej chapavych - skuste si spomenut kedy bol dany nemenovany system dany na trh a kolko je od vtedy dni.
Do doby XP ste mal "relativne" pravdu. Ale trend je jasny a pokial GNOME/KDE od verzie k verzii zrychlovalo, resp. ich naroky sa """"zmensovali"""" tak u Windows je ten trend prave opacny a ked si porovnam rychlost Visty (podotykam ze po vyhodeni vsetkych chujin, tak ze system vyzera ako win2000) tak su stale moje "nenazrane" KDE (Debian Etch) rychlejsie a sviznejsie (metoda pozrem vidim podporena udajmi o vytazeni procesora a pamate o hdd narokoch hovorit fakt uz nebudem)
Nevím jaký systém máš na mysli, ale mne tu do kanceláře koupily nový PC s Vistou (boužel nemohl jsem si vybrat) a tam nejde počítač uspat na DISK jen do RAM a ještě tomu říkají režim spánku což je taky uplně neco jiného. A na druhém uplně stejném PC se ta Vista už neprobudí. Mne doma na PC fungují v Linuxu všechy úsporné režimy, regulace ventilátoru i s řízením frekvence procesoru bez přemlouvání, bez editace skriptů.
Tak doufám že se nic reimplementovat nebude.
Jeden PC ze stejnou konfiguraci se probudí a druhý ne. Nevím včem je problém. Já to neřeším, nejsem tam správce počítačů a tudíš ani nevím kde to bylo zakoupeno, ale pokud to chceš moc vědět tak jak budu v práci tak to mohu zjistit. Bylo to zakoupeno jako sestava už nainstalované. Nechtěl jsem Windows, ale vysvětluj to šéfovi co nic jiného neviděl a je rád že na PC napíše dopis. Neuspěl jsem ani s XP, protože prý jsou Visty levnější než XP :-(
toto asi bude hlod, uz som zabudol ako to je... ale netreba nahodou nejaky prud na to, aby sa spolarizovali krystaly tak, aby bol pixel tmavy? v tom pripade by skor cierna sposobila vacsiu spotrebu :-)
nehovoriac o tom, ze keby to bolo cierne, kopa ludi si (mozno) pokazi zrak a vyroba skiel, kontaktnych sosoviek (cociek) a laserove operacie oci by tych 750 mWh v pohode pokryli naspat :-)
Souhlasím. Navíc lidské oko prý lépe zpracovává bílý text na černém pozadí než černý na bílém. Docela bych tomu i věřil. V druhém případě mě po delším zírání na monitor začnou bolet oči. Se světlým textem na bílém pozadí je to v pohodě.
Pokud o tom někdo něco náhodou ví, tak sem hoďte link pls. Docela by mě to zajímalo.
Za celý život se mi asi nejméně náročně koukalo na oranžový Hercules (mono). Pozadí černé, písmo oranžové, spíše dohněda. Ale jde o subjektivní pocit, žádná reálná měření. Ovšem, tenkrát byla většina sw psána tak, aby se s ním dalo reálně pracovat i na monochromu (a to i v grafickém prostředí). Což osobně považuji za důležitější, než jen násilnou záměnu bílé za černou. Např. i ostatní barvy musí sedět, ladit, nebýt rušivé (nebýt kontrastní když nemusí být, když např. nejde o pravdu průšvihové varování, atd.). Myslím, že pokud se s možností inverzního barevného schématu nepočítá od začátku (redukováním počtu barev*, možností záměny barvy za jiný typ písma/italic/bold/jas ...), tak se radikální změnou barev nadělá více škody než užitku. (Zdůrazňuji, jde o osobní názor, pouze zkušenost /cca 25 letou/ s namáháním očí, jediného subjektu.)
Také, už od dob ZX Spectra, okamžitě výrazně snižuji kontrast i jas (z výroby, u kolegů na PC, ...). U televize to bývalo pochopitelné, u dnešních LCD už tak ne.
* Opět jen pocit - připadá mi, že na bílém podkladě vynikne a dá se (bez namáhání oka) rozlišit více barev než na podkladě černém. Možná, že na černém podkladě mi přijde více barev kontrastních (rušivých) pro běžné použití - možná, bílý podklad už spoustu z nich "přeřve", oko si zvykne a ostatní nebere jako rušivé.
Největší problém je v tom, že velké bílé plochy jsou daleko náročnější na kvalitu monitoru. Je na nich hodně vidět blikání. Ovšem mít bílé pozadí s černým písmem připomíná papír, a pokud to nebliká, ani to neunavuje. Pro staromilce umí třeba Word v preferecích nastavit modrý papír a bílé písmo (jen pro obrazovku, tisk je normální :)).
Co takhle kdyby s tou zmenou pozadi zacal server nature.com? Maji tam take dost bile barvy na pozadi. A vubec nejvetsiho usetreni by dosahli, kdyby celej server vypnuli. A ted si predstavte, ze by ten server ani nikdy nepostavili - to se mohlo usetrit :).
podle mne to v dobe LCD skutecne neusetri. Na laptopu si reguluji jas podsviceni. Kdyz nepouzivam...ztmavim.
Ale kdyz je tmava stranka, spis to zesvetlim a obracene s bilou strankou.
Takze si myslim spis, ze to povede k vetsi spotrebe.
At tak ci onak...mne se tmavy design stranek libi. Na vsech svych webech pouzivam tmave pozadi, aj na roota se koukam v puvodni cerne podobe;-)
Takze ja jedine vitam, ze by Google byl cernej:-o
No, to mi teda budes muset lip vysvetlit, kdyz tomu tak rozumis.
To ze LCD neni CRT nebo plazma, tak blbej nejsu... Jeste vim, ze treba u plazmy vyzaruje kazdy bod svetlo podle toho jak ma byt barevny a svetly (a taky, ze se vypaluje stat.obraz) a tudiz by se usetrilo pri tmavem podkladu.
Nicmene u LCD se sviti za (nevim cim), udajne porad stejne a tek.krystaly se ruzne stelujou a pak propousti ruznou intenzitu svetla a barvy.
Ale ze bych si u LCD vycajdal nakou vybojku, tim, ze bych si na ntb posteloval jas na LCD, tak to vubec nechapu. A jestli se tomu rika regulace podsviceni.... tak fajn. Tak si holt na ntb steluju intenzitu podsviceni. Ale at se to nazyva jak chce, tak kdyz to mam na max, tak mi to vytriska baterii velmi brzy. A kdy to mam na max jsou pripady ze pracuju na slunci a jeste mam tmavy pozadi. A vysvetli mi, jak si tim odvarim vybojku? Xces rict, ze menit intenzitu podsviceni je pro vybojku nebezpecne? A proc by to mel by default kazdy ntb? (radsi do toho nebudu plist normalni LCD monitor, kde se reguluje snad uplne vsechno)
Ci-li jsem tim celym xtel rict, ze tmave pozadi by v ere LCD monitoru (jako ze ted beze sporu je), spise vedlo k vetsi spotrebe el.energie.
A co na to root? Nebude si touto zpravickou ispirovat a nezmeni svuj defaultni design znovu vice do cerna? Stacilo by prece malo - prohodit defaultni a alternativni vzhled :-)
a v dnesni dobe LCD jiz neaktualni (jedine snad trochu pidiuspora v pripade LED podsviceni) - pamatuji si na nejakou stranku tak pred deseti lety, jakasi "save electrons campaign" se to jmenovalo
Protoze obavami z teroristu nejde vysvetlit uplne vsechno, musi se prijit na jine duvody, proc neco nekomu narizovat nebo zakazovat.
Globalni oteplovani jako lidi temer ovlivnit nemuzeme, radeji bychom se meli zamyslet nad znecistenim, GMO a biologickymi zbranemi...
A zdroju energie je dostatek. Aby se dali lide ovladat, vytvari se umely nedostatek. Kdo ovlada zdroj energie, ovlada lidi, co tu energii potrebuji.
Podle me je Blackle.cz jeste uspornejsi nez Blackle.com.
Proc?
Na www.blackle.cz je nazev Blackle napsan jako text (ma tedy velikost nekolika Byte), zatimco na www.blackle.com je nazev Blackle umisten jako obrazkove logo (ma tedy velikost kolem 4,5 kB).
Pokud se spotrebovava energie i pri stahovani dat, pak nactenim domovske stranky www.blackle.cz se oproti homepage www.blackle.com usetri dvojnasobek energie potrebne pro stazeni dat.
Soubor blackle.com ma zhruba 4,5kB + obrazek 4,5kB = 9kB.
Zatimco Blackle.cz ma rovnez 4,5kB v souboru, ale bez velkeho obrazku.
+ obe cerne verze stahuji maly obrazek materskeho vyhledavace Google o velikosti 0.75 kB.
Tato uspora vsak zdaleka nema tak markantni vliv na spotrebu energie jako zmena barvy pozadi crt monitoru. Je tedy asi vcelku jedno, ktery Blackle pouzivate.
Neumi prosim nekdo zmenit pozadi google znovu na zakladni bile me ty barevne motivy doslova ser… me to nezajima zadne profily a podobne srag.. chci jen radku vyhledavace google jak puvodne byla a zadne pomatene obrazky