Názor k článku
Utilita run0 je bezpečnější náhradou za sudo založenou na systemd od Filip Jirsák - Pokud si někdo vymyslel X devítek, tak to...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 5. 2024 13:32

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Pokud si někdo vymyslel X devítek, tak to taky musí veřejně obhájit před daňovými poplatníky, proč zrovna tady, když to žádný zákon nevyžaduje, mít extra super dostupnost a proč mají občané platit extra cenu navíc, když jim to ve výsledku vůbec nic nepřinese.
    Jenže daňoví poplatníci to vidí úplně opačně. „Měli jsme na to 30 dní, ale 1/3 se nás tam musela na zkoušku připojit hned první den a systém to nezvládl. Fůj, kdo to dělal, vládo octup, platíme daně, tak to musí fungovat na 100 %.“ Předpokládáte, že občané ve vztahu k veřejné správě uvažují racionálně, což je v ČR chybný předpoklad. (Rovnou dodávám, že je irelevantní, jestli to ten systém měl nebo neměl zvládnout. Podstatné je to, že občané ve vztahu ke státu neuvažují způsobem „zákon úřadu něco nenařizuje“, ale způsobem „platím daně, tak musím dostat daleko lepší služby, než v komerčním sektoru“.)

    Proč by to měl někdo zkoumat?
    Aby zjistil, jaký diskový prostor bude potřeba nebo jaká paměť. Protože když to mám omezit víc, než co je dostupné na serveru, musím to vědět přesněji.

    Služby nemají padat.
    A hardware nemá odcházet a datová centra nemají ztrácet externí napájení.

    Nikdy jsem neviděl spadnout apache a postgresql.
    Já ano.

    Takže kupodivu ty moje nestabilnější systémy neměly žádnou možnost automatického restartu, protože jsem to nikdy nepotřeboval.
    Jo, a nikdy jsi nepotřeboval obnovu ze zálohy, tak nezálohuješ.

    Akorát že v praxi se neřeší jenom ty problémy, se kterými se už dotyčný setkal, ale je snaha poučit se i od ostatních a předcházet problémům, které mohou nastat, protože se s nimi už setkal někdo jiný.

    Ten SW se musel nějak vyvinout, že ano. Takže během vývoje (a to je za mě dost pozdě) jsou známy limity. Proč je to dost pozdě? Protože před samotným vývojem proběhla diskuse, jaké všechny služby použijeme. A tyto služby ti navrhovatelé znají už před tím. Takže to "zkoumání" je hotové 10 let před tím, než je tento SW uveden do provozu.
    Takový software má jednu drobnou vadu – že je absolutně k ničemu. Protože je napsaný podle 10 let staré specifikace, která už vůbec neodpovídá současným požadavkům.

    Jinak odhad potřebných zdrojů se samozřejmě na začátku udělá, aby bylo jasné, jaký hardware je potřeba. Jenže tam se počítá i s nějakými rezervami a počítá se to se vším, co na tom serveru poběží. To ovšem neznamená, že by někdo dělal odhad, kolik spotřebuje hlavní aplikace, kolik ssh démon, kolik logovací démon atd. To, že začne nekontrolovaně požírat paměť nebo disk se může stát u každého procesu, který na tom serveru běží, nebo se třeba spouští jen jednou za čas.