Názor k článku
Utilita run0 je bezpečnější náhradou za sudo založenou na systemd od Filip Jirsák - Tak jim to má někdo vysvětlit. Kdo? Lidi reagují jako...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 5. 2024 14:40

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Tak jim to má někdo vysvětlit.
    Kdo?

    Lidi reagují jako trollové právě proto, že mají 30 let zkušenost, že nejvyšší státní úředník doslova pro cokoliv je absolutně neschopný odpovědět na cokoliv z jeho oboru.
    Ta závislost je opačná. Třicet let pravicové strany lidi přesvědčují, že na státu je potřeba hlavně šetřit. No tak se šetří a pak máme takovéhoto nejvyššího státního úředníka, který není schopen odpovědět na cokoli z jeho oboru – protože kritérium pro jeho výběr bylo hlavně ušetřit.

    Že se tím reálně nic neušetří, právě naopak? No jasně.I u státu platí, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. Ale zatímco u zboží už to mnoha lidem došlo (ale zdaleka ne všem), u státu to pořád drtivé většině lidí nedochází.

    A není levnější koupit nové disky?
    V okamžiku, kdy se nějaká aplikace zblázní a disky zaplní? To ani nákup nových disků nepomůže, protože se to nestihne.

    Nevydržel poslouchat naši mikrooptimalizaci čehosi, následující den bylo na stole 256GB RAM za cenu nižší, než na nákladech stála naše diskuse.
    To tady ale tvrdím celou dobu.

    Zálohuju, protože disky se kazí a uživatelé sem tam něco smažou.
    Stejně, jako občas selhávají disky nebo uživatelé, občas selhávají i aplikace.

    Server má dva zdroje, když jeden odejde, tak se za provozu vymění. Má redundantní disky, takže se za provozu vymění.
    No a aplikace má několik nodů, a když jeden odejde, tak se za provozu nastartuje jiný.

    Já jsem nemluvil o specifikaci projektu, ale o použitých komponentách.
    No jo, ale on už ten projekt možná nikdo nebude chtít psát v PHP, ale třeba v JavaScriptu, Go nebo Javě. A možná dokonce usoudí, že na uložení dat je vhodnější něco jiného, než relační databáze.

    A jestli je tam apache, nginx, nebo něco, co vyjde až jako superhorká novinka zítra, tak to na té podstatě toho projektu vůbec nic nemění. V konečném důsledku je úplně jedno, kdo ten HTTP protokol vygeneruje.
    Ona to taky může vygenerovat nějaká lambda běžící v cloudu, takže u mne žádný Apache ani nginx nebude. Nebo se většina logiky odehraje na frontendu a většinu HTTP obstará nějaká CDN. A pak tam bude nějaký RESTový backend – možná rovnou nějaká cloudová databáze jako Firebase nebo SurrealDB. Dost možná, že provozovat to v cloudu bude po nějaké době dražší, než kdyby se to provozovalo na vlastním, ale na začátku se dost ušetří na nákladech na vývoj i správu. Což je důležité třeba v okamžiku, když se vůbec neví, jestli ten projekt uspěje.