Názor k článku
Utilita run0 je bezpečnější náhradou za sudo založenou na systemd od msmucr - Díky za rozvedení úvodního postu. Chápu, co myslíte,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 5. 2024 22:51

    msmucr
    Bronzový podporovatel

    Díky za rozvedení úvodního postu. Chápu, co myslíte, i když to samozřejmě nemá žádné jednoduché řešení. To souvisí z celkovým směřováním těch větších distribucí. Jak už tu víceméně zaznělo, tak kdyby po té integraci systemd komponent, případně výhod, co provázané komponenty z jednoho projektu případně přináší, nebyla poptávka, tak se to nebude dít. Rozhodně si nemyslím, že hlavní příčinou je, že systemd vůbec existuje a "láká" správce distribucí a product managery na temnou stranu síly :).
    To že to s sebou nese i určitá negativa, včetně toho, že třeba upstream projekty mohou postupně utáhnout požadavky na specifické prostředí se systemd, D-Busem atp., aby si třeba zjednodušili vývoj s nějakým konečným množstvím prostředků, je jasné. To není problém jen, když se snažíte používat Linux distro bez systemd, ale i v případě používání ostatních Unixových systémů. Stačí letmý pohled na to, co se řeší v portech velkých desktopových prostředí na BSDčkách. Ještě před pár lety jsem provozoval na jednom domácím stroji FreeBSD s desktopem, ale vzdal jsem to víceméně z těchto důvodů, teď je tam Tumbleweed.
    Nicméně jak jsem zmiňoval někde výš, tak pokud odhlédnu od situací, kdy je něco rozbitého, nebo nenarazím na nějakou evidentní chybu (což chápu může v určité situaci být ta příslovečná poslední kapka ;)), tak mi přijde, že větší míra unifikace těmi věcmi okolo systemd za posledních 10 let ve větších linuxových distribucích té celkové použitelnosti spíš prospěla. U mě to v podstatě odstartovaly migrace na RHEL 7, a postupně jsem adoptoval systemd, NetwokManager, firewalld, PolKit atd. Ale samozřejmě je to subjektivní názor, beru, že to někomu nemusí sednout, cení si modularity, "unixového" přístupu.

    2. 5. 2024, 22:54 editováno autorem komentáře