Od počátku jako administrátor jsem měl doma jiné distro, než to v práci. Nikdy žádný problém. Od roku 2015 mám doma FreeBSD a jsem schopen na jednom terminálu (na desktopu W11) používat ifconfig a na druhém ip pro linux. (A na třetím třeba ještě mikrotik, pokud řeším doma něco se sítí.) Nikdy žádný problém.
Přiznám se, že tam teď úplně nevidím souvis se systemd.
A jasně tyhle příkazy pro nastavení síťového rozhraní z shellu jsou o.k. a v určitých situacích výhodné. Taky nemám problém s ip vs ifconfig (který tedy ze zvyku občas napíšu i na Windows do Powershellu ;).
NetworkManager, Wicked, nebo to nastavit v Netplanu
Hmm, 200 nastavovátek sítě. V linuxu. Který na síti vyrostl. Už jsem si z toho dělal srandu v mnoha článcích, ale tohle je prostě peklo. Jeden doslova horší, než druhý. Dala by se z toho udělat hra, který z nich selže dřív. Takže ono je nakonec lepší to nastavit pomocí čtyř ip příkazů, než si několik dní hrát s čímkoliv výše uvedeného. (Ne Filipe, nemyslím to vážně. Je to další ironie podtrhující stav.)
Nevím, jestli to z toho tak vyznělo, ale to podle mě není příklad toho, že by v Linuxových distribucích bylo špatné síťování (když už tedy na síti vyrostl :))
Ty tři zmíněné jsou jen příklady, a ani jeden nemá za cíl nahrazovat (lowlevel) příkaz ip z iproute2.
NetworkManager má dbus api, a dá se ovládat jak příkazem nmcli z shellu, tak přes ncurses nmtui, tak třeba z nějakého desktop ovládacího programu, webového rozhraní, nebo třeba python skriptu pro nějakou automatizaci při větším množství ifaců. Navíc řeší i WiFi profily s roamingem, tunely, bondy a VPN klienty, dynamicky to reaguje na události z kernelu. Jsou tam návaznosti na nastavení síťovky (ethtool), zóny firewalld atp.
Wicked je Suse alternativa, která se dá použít místo NM, ale v distribuci je to přepínatelné. Netplan zas Ubuntu projekt, co přečte deklarativní konfiguraci sítě z YAML souboru, zkontroluje a nasype do NetworkManageru, nebo systemd-networkd.
Osobně se snažím všude používat NM a víceméně mi to vyhovuje. Beru, že před lety, když ten projet začínal, tak s tím bylo dost problémů, ale v posledních letech to používám víceméně všude od nějakých RPi, přes notebooky, desktopy až po servery. Se spolehlivostí problémy kvůli NM nemám.
S FreeBSD pracuji taky, znám ten rc systém, pro nějaký statický setup fajn. U interaktivního nastavení šli odlišnou cestou a téměř veškerou funkcionalitu nabouchali pod ifconfig (wlan, jaily..). To je fajn, je to jedno místo, kde to hledat, jedna man. stránka, pokud se to použije v nějakých skriptech o.k. Ale nic co by se blížilo funkčnosti a možnostem integrace NM do dalších aplikací tam za mě není.