Názor k článku
Utilita run0 je bezpečnější náhradou za sudo založenou na systemd od Heron - Přiznám se, že tam teď úplně nevidím souvis...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 5. 2024 8:36

    Heron

    Přiznám se, že tam teď úplně nevidím souvis se systemd.

    To nesouvisí se systemd. Mě prostě fascinuje, jak někteří lidé říkali, že se nebudou učit nic jiného než předchozí rc-v. OK, v pořádku. Ale potom se podíváš na jejich servery a tam je bastl daemontools a dalších. Prostě pokud někomu vyhovují rc skripty (což v diskusích tvrdí), tak má všechno dělat v rc skriptech. Tedy ta jejich nenávist nebyla vůči systemd, ale vlastně vůči všemu, protože byli schopni se naučit pouze jeden nástroj (třeba daemontools) a potom to bastlili hlava nehlava do předchozích rc systémů.

    Ty tři zmíněné jsou jen příklady, a ani jeden nemá za cíl nahrazovat (lowlevel) příkaz ip z iproute2.

    To já vím.

    NetworkManager má dbus api, a dá se ovládat jak příkazem nmcli z shellu, tak přes ncurses nmtui, tak třeba z nějakého desktop ovládacího programu, webového rozhraní, nebo třeba python skriptu pro nějakou automatizaci při větším množství ifaců.

    Super. Skvělé. Ale za mě, bod 0 - musí to nejdřív fungovat. Mě opravdu nezajímá, kolik má nástroj možností, pokud vůbec nefunguje. A jestli v roce 2021 na čistě nainstalovaný aktuální CentOS, dle návodu nastavím síť v NM a při páté statické routě mě to odpojí od sítě, tak pardon pánové, opravte to. Nástroj je od toho, aby mě kontroloval. Pokud jsem někde udělal chybu (ať už omylem, nebo záměrně jako tester), ten nástroj mě na to má upozornit. A jestli tohle není (podle někoho) funkce toho nástroje, tak pardon, vůbec jej nemusím používat a stačí mi ty 4 ip příkazy v náhodném skriptu. Pokud chcete takto pracovat, tak já se rád přizpůsobím.

    A tohle mě na aktuálním IT štve. Všichni se chlubí, kolik to má grafů, kolik to má funkcí, jak je to pěkné a jaké bonusové funkce si můžete dokoupit, ale ve výsledku se na to stačí špatně podívat a ono to spadne.