A přitom člověk pořád čte jak nejsou IP adresy, ale zrovna tahle zařízení musí mít veřejnou :).
Nechápu jestli to vystavují schválně a to zařízení přes to normálně běžně ovládají (děsivé když to webové rozhraní je často nešifrované HTTP, nešifrované nebo slabě šifrované VNC, nedejbože telnet atd.), nebo to ovládají nějak jinak (místní síť, VPN) a na veřejné adrese je to vidět omylem.
Ono to celkem dává smysl, že na vzdálené ovládání soláru a bezpečnostní kameru chci veřejnou IP. Na kompu/telefonu je mi to k ničemu, ale ty věci, které jsou určené k tomu, abych se na ně mohl podívat/ovládat přes internet prostě potřebujou být na internetu. Bylo by lepší řešit bezpečnost a ne omezovat funkčnost tím, že musím být v lokální síti. Už vidím, jak si z dovolené dojedu k domu, abych nastavil vytápění a zkontroloval kameru u vchodu.
Spousta těch zařízení taky vpn prostě neumí a nikdo si nechce k "té krabičce" kupovat ještě "další krabičku" s "izolovaným" "internetem", aby se zprovoznily základní funkce aspoň na vlastních zařízeních.
Ne, prostě chci zadat v prohlížeči na libovolném zařízení adresu, přihlásit se a hotovo. Jestli je to špatně, tak izolujme do VPN sítí všechny ostatní http servery a vůbec všechny služby na "internetu". Na roota pak budeme používat vpn od root.cz, na vyhledávání vpn od googlu, ... :D Bylo by přece nebezpečné, kdyby se někdo mohl přihlásit k internetové službě jen tak vyplněním přihlašovacího formuláře.
@martyd -f
> Spousta těch zařízení taky vpn prostě neumí a nikdo si nechce k "té krabičce" kupovat ještě "další krabičku" s "izolovaným" "internetem",
proc by koncove zarizeni mela podporovat VPN?
logicky si preci navazes spojeni (ne pres dalsi krabicku, ale pres stavajici router) do sve site pomoci VPN ci SSH tunelu...
Jsou nektera merici zarizeni na energeticke infrastrukture, ktera musi dodavat namerena data do jednoho mista, kde se zpracuji (napr. mereni synchrofazoru). Poskytuji informace napriklad o stavu prenosove soustavy. Tech dat je relativne hodne (kb/s) a musi byt prenesena 'online'. Bez vyuziti nejakeho 'internetu' k prenosu dat ty zarizeni nemaji smysl. Asi by se dala vybudovat vlastni izolovana prenosova sit, ale bylo by to asi dost drahe.
ČEZ má svou optickou síť na trasách vedení VVN: https://www.telcoproservices.cz/cs/nase-sit
Ceps a distribucni spolecnosti maji u nas pro kriticke casti dedikovane technogicke site. Male elektrarny pouzivaji vpn/IoT a muj praveky elektromer ma k sobe pridelany gsm modul na bonzuje cezu.
Nedava smysl to pripojovat k internetu. Staci vyhrazena sit uvnitr site operatira - vlastni APN nebo vpn skatule. Nekde snad jeste jsou i radiomodemy.