Spíš bych tipoval, že v kategorii full-remote jsou i pozice čistě v zahraničí za zahraniční platy a ty ten průměr zvedají. Pokud firma chce (alespoň částečnou) docházku do kanceláře, tak tu kancelář tady musí mít a tedy budete pracovat pro lokální firmu za víceméně lokální peníze. Sice platy v IT už západ hodně dohnaly, ale nějaký rozdíl tu přeci jen je.
Rozdíl možná je, ale záleží na podoboru a také s čím srovnáváte. Třeba v mém podoboru si ve srovnání s Nizozemskem tady vydělám jednoznačně více. Ale to neznamená, že někdo, kdo se zabývá něčím jiným to má stejně a stejně tak určitě bude rozdíl mezi UK, Nizozemskem a třeba Rakouskem. (A to neřeším Švýcarsko, kde hodně dělají nízké daně ale to je specifický svět.)
A to je váš dojem nebo děláte v takové firmě na HR? Ono to totiž v realitě velmi snadno může být spíš naopak. Což by odpovídalo tomu, že chtějí platit víc. Ostatně ze zkušenosti: nejen víc peněz ale i víc benefitů. Co jsem full remote nabídky dostával (a že třeba o já osobně o full remote nestojím), působily spíš tak, že se musí fakt snažit aby získali kvalitní lidi a ne jen full-remote zoufalce co jdou jen po penězích.
6. 3. 2023, 17:09 editováno autorem komentáře
Já osobně znám hodně lidí co odešli z Prahy trochu dál (třeba 50km) - na denní dojíždění to už není, takže jen remote a nebo jít do kanclu třeba 1x za 2 týdny.
No, a spousta lidí dělá kvůli prachům rovnou pro západní firmy, protože platí líp... tady už to je full remote...
Pokud firma hledá jednoho člověka, a může si dovolit ho hledat třeba rok, tak asi o nic nejde. Ale pokud vzniká nový projekt a je potřeba 10 lidí, tak je lepší rovnou akceptovat realitu a nabídnout takové podnínky, aby se ti lidi vůbec našli.
50 km není "trochu dál". Lidí, co dojíždí denně víc než 50 km znám spousty. V tomhle ohledu Praha končí třeba na severu někde za Litoměřicemi (tam takhle dojíždí kdekdo). A ostatními směry to není o moc lepší. Na druhou stranu chápu, že se jim do kanceláře asi moc nechce a zrovna v našem oboru chápu, že část z nich skoro remote pracuje.
Těch lidí, co dělá rovnou pro západní firmy je sice relativně "spousta", ale reálně jich zase tolik není. A stejně tak bych si dovolil rozporovat, že platí lépe. Jak kdo a jak za co. Třeba já si v ČR ve svém oboru v rámci IT vydělám více, než ve velké části západních zemí. Ale zase mi je jasné, že to tak rozhodně není ve všem.
+ jsou k tomu potreba (do)zamestnat dalsi lidi. Od uklizecek po dalsi ucetni, co "jen" vedou majetek v kancelari, nekdo musi zarizovat kontrolu el. zarizeni, mit to cely pojisteny, smlouvu se security firmou kvuli "pipakum" na dverich, kontroly hlasicu pozaru atd. atd. Ono to jsou nekdy malickosti na par hodin za rok, ale nascita se to.
Nejen "nascita se to". Taky muzeme rici "ztrati se to". Nekdy to mate v celkovem pronajmu kanclu a pokud zvazujete ze zmensite pronajem nekdy je tezke to rozlepit z te pausalni castky. Je nutne si sednout k jednacimu stolu a dobrat se castky nove nebo ocistene od vedlejsich sluzeb.
Ale vemte si ze jen pokud chcete mit v baraku nejaky hw (staci sitovy kdyz mate vlastni zelezo mimo, nejaka klima, zalozni zdroj pokud barak nema vlastni, byl-li developer obvzlaste vypatlany tak dedikovany mw spoj na strechu nebo prekop optiky az do kanclu...), tak ono se to take nascita. A to mohou byt sluzby uplne mimo najem.
Tak to je většinou špička. Kolik mají průměrní dělníci klávesnice?:-)
Pokud si nemusi platit privat ze ... a papa a mama jim plati podnajem na spolubydleni. Davno tomu jiz kdy to byla jen dvojka trojka stejne jako kolej.
U nekterych oboru to lze, u nekterych ale proste neni timeslot delat pri tom nejakou lepe placenou praci. Na FEKTu to bylo dost drsne. Porad jsem lezel v matice. Vecer jak zpraskanej pes.
To uz nehovorim o studentech mediciny. Tam je to studium na full-time.
7. 3. 2023, 13:30 editováno autorem komentáře
Jak to? Co se změnilo? Já už při studiu pracoval (IT), ale nemohl jsem se tomu věnovat ani zdaleka fulltime (protože studium, že jo) a nebylo to za nějaké ohromné prachy (protože jsem ještě nebyl tak zkušený, že), prospěchové stipendium se mi podařilo získat jenom jednou na magisterském, a kdybych tak nemohl bydlet v mamahotelu nebo mi rodiče neplatili koleje, tak by to asi nebyla žádná hitparáda.
Minulý rok jsem sháněl práci. Během roku jsem dělal asi 15 pohovorů. Všechno full remote pozice v mezinárodních týmech. Dostal jsem za tu dobu celkem 5 nabídek. Všechny se pohybovaly 140-180k na contract. U pozic, kde jsem nedostal nabídku, byly peníze občas i 200+k. Do tohohle se může pustit kdokoli, kdo si umí povídat v angličtině. Stačí si udělat profil na LinkedIn a odpovídat recruiterům. Projít pohovorem v agenturách jako je EPAM nebo AndersenLab nebylo vůbec nějak těžké a peníze tam odpovídaly těm 140k ze zprávičky. Kromě pár případů nadržených startupů to jsou všechno pozice pro dělníky klávesnice. Pokud to už člověk dělá, tak si o ty prachy fakt stačí jen říct.
Pekna slecna na HR pri pohovoru udela i z autisty marketingoveho manazera ;-)
Ted vazne... to co nabiraji posledni dobou do firmy je jeden autista vedle druheho. A to jsem si myslel ze jsem introvert s emulatorem extroverta ( v US firmach to jinak nejde).
Clovek si nepokeca, na pivo nejdou, o oboru nic nereknou a jit na obed neni sance.
Na druhou stranu, já sice nejsem vyložený autista, ale introvert velmi solidní (třeba na obědě jsem s někým byl naposledy cca před pěti lety a cíleně se tomu vyhýbám) a právě proto remote skoro nepracuji protože kdybych nechodil do kanceláře vůbec nebo jen do svojí, neuvidím měsíc živého člověka kromě vlastní ženy a našich dětí (kterých navíc není zrovna málo) z čehož by mi velmi brzy tak maximálně hráblo. Ono občas hrabe i tak. Zrovna pro introverty je třeba z mého pohledu remote práce vyloženě nevhodná. Myslet si, že implicitně platí opak je jen důsledek velice povrchního pohledu.
Ostatně i mezi extroverty, domnívám se, je spousta lidí, co jsou sice rádi, když mohou být pár dní v týdnu doma, ale opravdu netouží být doma neustále. Ano, nepochybuji, že se tu záhy najde alespoň jeden hejl, co mě začne přesvědčovat, že po full remote touží přece úplně každý, ale je to nesmysl. Fakt netouží.
Jde, ale ta firma musí chtít, být ochotna řešit všechny daňové záležitosti kolem toho v té zemi kde sídlí, ty pak musíš být ochotný řešit daňové záležitosti v zemi, kde máš daňovou rezidenci.
Moje zkušenost (nadnárondí firma s EU sídlem v Irsku): Účetní většinou o něčem takovém nemají páru, takže apriori říkají, že to nejde. Další věc je, že třeba interní předpis neumožňuje zaměstnanci na HPP platit plat na účet v zahraničí (to zas takový problém není), komplikuje se daňové přiznání a musíš dokazovat daňovou rezidenci. Musíš si dávat pozor na zdravotní pojištění....
To že benefity, které nabízí firma pouze v dané zemi (např. poukazy do fitka, ale třeba i příspěvek na MHD) jsou tobě v zahraničí k ničemu, je už myslím to nejmenší.
Jako jde to, ale ta firma musí v první řadě chtít a jako další se musíš připravit a neskutečné běhání kolem daní a to v obou státech.
V době kdy jsem pro tu firmu dělal jsem zkoušel, jestli bych nešel účtovat přes pobočku co měli v ČR, ale byla to účetně jiná jednotka, takže problém.
Daňová rezidence v tom hraje roli a ano, většinou je daňová rezidence tam, kde je HPP, ale ve skuečnosti je to vázané na to kde máš "životní těžiště" více než 180 dní v daném roce, a pokud žiješ v jiné zemi než máš HPP, tak to někdy může být trochu složité dokazovat.
To přece nemusí být na 100%. Pokud vás tak pracuje víc, tak několikrát do roka pomozte s něčím kolegovi, a vyfakturujte mu to. On zase pomůže vám, a vyfakturuje vám to. Tím pádem oba fakturujete více stranám. K tomu používejte vlastní notebook, nikoliv notebook vašeho zákazníka. Tím pádem používáte pro práci vlastní prostředky.
S legálností není problém, pokud uděláš správně daňové přiznání. To ale většinou znamená udělat ho ve všech zemích odkud máš příjem.
Musíš si pak taky hlídat DPH v těch zemích (pokud se k němu registruješ), v těch zemích pak musíš dokládat svojí daňovou rezidenci a taky pak záleží, jestli má ta země s ČR smlouvu o zamezení dvojitého zdanění.
Pak jsou tu ale věci, které tě hned nenapadnou... Třeba to, že pokud jsi v zahraničí na HPP, tak platíš zdravotní tam, ale když žiješ v ČR, tak v ČR nemáš na zdravotní péči nárok. V rámci EU to v některých případech jde udělat, že jsi jako přeshraniční pracovník a dojíždíš, ale musí to ta domovská pojišťovna (kde platíš zdravotní) schválit. A jasně... Přeshraniční pracovník není třeba problém Slovensku, ale dokazuj, že jsi přeshraniční pracovník v Irsku. A ne... Nestačí, že tam jednou za měsíc letíš, to fakt ne. :-)
A pozor. Zdravotně pojištěný můžeš být jen v jedné zemi v EU. Nemůžeš si platit pojištění ve více zemích. A když je situace, že si začínal v ČR a platil zdravotní v ČR, pak odjel do zahraničí a platil v zahraničí a pak se zase vrátil do ČR, tak v ČR musíš dokázat, že si platil v zahraničí, jinak tu dobu musíš doplatit, atd. Těch věcí tam není málo co se musí hlídat.
Ale jde to. :-)
Moje reakce byla na toto:
Dle meho nazoru to naopak nejde provozovat na HPP kvuli danove rezidenci atd.
Tzn., že nejde pracovat na HPP v zemi, kde nežiji. Jde. Jen to má svá úskalí.
Pokud pracuje jako OSVČ je to o něčem jiném.
Pokud má příjmy různorodější, je to složitější. Proto ty daňové domicily, fiktivní daňové domicily, smlouvy o zamezení dvojího zdanění, atd.
Zajimave, zrovna hledam novou praci z konce nasi republiky, takze idealne remote (s obcasnym dojizdenim) a protoze mam trochu zvlastni prilis nezadane zkusenosti, tak hledam pozice junior. V teto kombinaci toho zrovna moc neni. Hmm, kdyz na to tak myslim, to vlastne nevyvraci jenotliva tvrzeni, takze nic. I kdyz tech 19% juniorskych pozic bych chtel videt.
Tak u Junior pozice je full-remote dost osidne, resp. spis nezadouci, protoze Juniora si potrebujes zaskolit, vycvicit, pohlidat, nasmerovat, naucit... to proste neni vhodne delat na dalku, mnohem lepsi a rychlejsi je osobni kontakt.
Toto ti u Seniora odpada, tomu jen sypes zadani a ten dela rekneme 90% casu (10% je administrativa projektu/prace kolem), proto si taky muze rict o vic penez, protoze Te nestoji cas toho nadrizeneho, co te (na Junionrovi) zaucuje...
Samozřejmě vždycky asi půjde o osobní preferenci toho, kdo zaučuje a celkové nastavení ve firmě či oddělení. Ale já mám tu zkušenost, že junior klidně může sedět doma a mluvit se s ním dá přes Teams/cokoliv a funguje to skvěle. Když je junior v kanclu, tak je nervózní, děje se okolo něj spousta věcí (to někdo považuje za plus, protože se dá prý nasát atmosféra firmy ...), které se ho ani netýkají a protože je v práci, tak ono to stačí i odsedět, že ano? Takže kolikrát už má danou věc hotovou, ale čeká na vhodnou příležitost, aby jeho buddymu dal vědět, že už může pokračovat s nějakou další činností a zbytečný čas prosedí a promešká, protože buddy pořád někde něco řeší a vypadá zaměstnaně. Zažil jsem i variantu, kdy na PLC programátora neměl školitel čas a tak celé dny jen proseděl a pročekal. To mohl klidně sedět doma na gauči a koukat na Netflix, vyšlo by to na stejno :). Vlastně pro firmu by to bylo i trochu levnější.
Ale když je junior doma, tak má většinou potřebu ukázat, že pracuje (opět je to hodně individuální), protože doma opravdu nestačí, když si to jen odsedí a všichni vidí, že je přítomen. A tedy hned jak to má hotové, tak napíše na Teams buddymu: "mám hotovo, až budeš ready, tak můžeme jít na review" a všechno probíhá tak nějak více v klidu a více efektivně.
Nikomu tenhle názor netlačím, třeba máte jiné preference, ale moje zkušenost je přesně taková, jak jsem ji popsal výše.
Osobně prostě preferuji následující filozofii: "Je-li tvým jediným nástrojem pro práci počítač a telefon, tak nemáš v kanclu co dělat, seď doma a snižuj tak svoji ekologickou stopu."
PS: jeden junior byl fakt borec, nedostal prakticky žádnou práci, měl si jen číst směrnice a čekat na nějaké zadání a že se mu snad někdo bude "co nejdříve" věnovat. Seděl tedy v kanclu u počítače a už nevěděl do čeho, tak začal překládat titulky k seriálům :-D. Dokonce na klasickém "kancelářském čaji", kdy si všichni jdou do kuchyňky společně uvařit čaj, i když ten poslední ještě nedopili (i to je efektivita práce v kanclu ...), tak se říkalo, že tam máme nějakého mladého borce, který fakt maká, protože řeže fakt hodně do té klávesnice :-D. Toho borce vyhodil až ředitel, který čirou náhodou přišel za jeho záda, aby se podíval, jak mu jde práce od ruky a zjistil, že ty timestampy nejsou z datetime ale ze srt titulků :-D.
Tak a ted mi k tomu poslednimu odstavci dopln jednu realii: JAK ho ten "reditel" vyhodil. Jakoze fakt to me zajima. Protoze pokud junior nebyl debil tak se nemohl nechat utahnout na vareny nudli. Firma nemela sebemensi pravo ho "vyhodit". Tak mi dej detaily: byl soud?, dostal vyzivne odstupne?, odsral to jeho buddy?
Bez toho je to jen tvuj vymysl.
Detaily jsou jednoduché, ohledně jeho nadřízeného jsem to napsal o komentář výše (https://www.root.cz/zpravicky/v-it-si-lze-vice-vydelat-praci-na-dalku-platy-presahuji-i-140-000-kc/1112375/) a vyhozen byl ten dotyčný junior ve zkušební době.
Jinak výmysl to není, stále na podobné věci s bývalými kolegy vzpomínáme na srazech - bylo toho více a pár věci ještě výživnějších :-).
Jinak čoveče díky za důvěru, nějaké spisovatelské ambice mám, ale tohle bych vymyslet nedokázal :-D.
Plat externiho odbornika, alias kontraktora je 500e / den - to neni neco co si vyjednate, to je neco, co vam nabidnou, kdyz nechcte byt firma, tak maji domluvene agentury a je to kolem 400e/den
Ale 500e / den lze ziskat jako zam. i v Nemecku, Lichnstejnsku, CH nezajem, tam jsou drahe naklady ;-) a Norsko - tam zase kradou deti.
A utect pryc z CR ma jen benefity, nebot v CR je pravni nejistota a ted uz regulreni dikatura a fasimzus, kdyz vas zavrou za nazor, takze jako benefit muzete zmenit i obcanstvi.
No a jasne ze plat mate vyssi, muiste ale umet, nebot kdyz neumite jazyk dane zeme, jdete do mez. firem, kde vice plati, ale taky toho vice chteji - pro me cajk, takze jsme emigroval, ti nesjchopnejsi proste z CR vypadnou, nabidne vam to i zahranicni firma, rovnou vam rekne, chces vyssi plat? - tak emigruj k nam na zapad, zde zadne dulezite fce delat nebudem. - nelibi? smula, bud budes mi tohle a nebo naschle.
Nekdy, opravdu jen nekdy, vas sice prevedou pod matku/pobocku na zapade a delate z CR - ale dane a vse platite v dane zapadni zemi a mistni HR s vama nema nic spolecneho, casto si zakladate ucet v eurech/librach