Ano i ne, protože správce pozůstalosti může vyžadovat přístup, je-li součástí dědického řízení, které zabere cca 6 měsíců, pokud do toho někdo nehodí vidle. Objeví-li se „něco dalšího“, následuje dodatečné řízení.
Komplikace nastávají v okamžiku, kdy předáváte živnost, nebo rovnou celou firmu a pak kombinujete notářskou úschovnu, bankovní schránku i digitální trezor. Firmu musíte v tomto období ochránit před paralýzou. Zabránit problémům úplně nejde, avšak ošetřit drtivou většinu scénářů ano (bezpečnostní schránka, dispoziční listy, role prokuristy, ověřená plná moc apod.) Pozůstalost svěřená notáři má tu výhodu, že je u sepisování všech náležitostí např.: nákup nemovitostí, investiční zlato, dluhopisy, nabývací listiny, závěť, … a s každou změnou se rovnou upraví i pozůstalost.
Promyslet, ošetřit a všechno to sepsat lze velice konkrétně. Člověk musí myslet na hodně, ale někdy to jinak, protože stabilizace a schopnost fungovat je prvotní. Po mé smrti tak firma zůstane stabilizovaná a po dědickém řízení dostanou všichni svůj díl. Zbytek už bude na nich.