Homepage pana profesora, který stojí za publikací:
https://research.aston.ac.uk/en/persons/wladek-forysiak
Abstrakt práce (celá je za paywallem):
https://research.aston.ac.uk/en/publications/321-tbs-escl-band-transmission-with-e-band-bismuth-doped-fiber-am
Na tom vlákně jeli DWDM, nacpali 1097 barev světla do šířky pásma 212.3 nm, od 1410.8 do 1623.1 nm. Tzn. asi 300 Gbps per lambda. V předchozí publikaci (o rok dřív) se mluví o přenosu 30 GBaud = 30G symbolů za sekundu, modulací PM-16-QAM. 16QAM teoreticky dává 4 bity na symbol, ovšem "PM" znamená "polariaztion-multiplexed" = žeby ve dvou kolmých polarizacích? 4 * 2 = 8 bitů na symbol, krát 30G, to by řádově pasovalo dohromady...
Jako hlavní inovace je zřejmě prezentována nová generace optických zesilovačů na bázi dopovaného vlákna. Experimenty s dosažitelnou přenosovou kapacitou údajně probíhaly na vzdálenostech 50 až 200 km.
Volně k tématu, podrobnosti ohledně technologického kontextu PM-QAM, viz též:
https://opg.optica.org/oe/fulltext.cfm?uri=oe-27-21-29916&id=421953
(jiný tým autorů)
https://en.wikipedia.org/wiki/Bit_rate -> Nejvíc moc správně je to Gbit/s a Tbit/s, ale i Gbps nebo Tbps se často používá, byť to není standardizováno. ;-)
> kdyz je vzorec s lomitkem, tak jednotky by mely byt taky, ne?
Ten vzorec nemusí být s lomítkem ale třeba se zlomkovou čárou. Ta by se do jednotek cpala docela blbě. A rozměrově to sedět bude i když vzorec použíje periodu a nebude dělit vůbec.
"Per" není z angličtiny, ale pochází z latiny.
> Aneb takhle to neuargumentujes.
Přirozený jazyk nevzniká argumentováním. A nekonzistence je spíš pravidlo než výjimka.
JSH:
"per" pochazi z latiny, ale Gbps je americkeho puvodu. Jasne, muzeme hledat z ceho pochazi per v latine, a pak dojdeme nejspis k nejakemu prapuvodnimu indoevropskemu jazyku, ale myslim ze to fakt nema smysl.
Prirozeny jazyk je hezka vec vhodna do hospody, ale veda potrebuje definovat pojmy jasne a jednoznacne.
To o zlomkove care komentovat nebudu, to jsi snad ani nemyslel vazne.
To o rozmerech taky nebudu rozvadet V diskuzi se jasne resi velicina s jednotkou pocet bitu za sekundu a ne nejake tvoje fantasmagorie.
tady na Wiki mají i jasně uvedeno, že Gbps se opravdu v tomhle oboru používá https://en.wikipedia.org/wiki/Data-rate_units
vyžaduješ v diskuzi použití norem?
Myslím, že každému je jasné, co František myslel.
Tyhe normy jsou bezva, umožňují, abychom si navzájem rozumněli, ale tady si asi rozumíme i tak, ne? Nikde v pravidlech diskuzí nevidím nutnost použití nějaký norem, teď jsem tedy zmaten, které normy mám použít.
Tyhle použití zkratky se za moji praxi už několikrát změnily. Na škole nás dokonce učili rozdíl mezi KBPS a kbps, člověk to pak má zažité na poměrně dlouho.
Ano, vsem, i mne, je jasne co tim Gbps myslel.
Ano, root diskuze neni odborny clanek, vyzadovat normy je nesmysl. Ale nevim proc se ti nelibi kdyz nekoho opravim, obzvlast kdyz zdrojovy clanek to ma spravne.
Ja nemohu za to ze se vlivem USA v IT systemech zacaly pouzivat nevhodne zkratky. Holt kdyby USA presly na SI pred 120 lety, tak by ve vsem byl mensi bordel. Ale neni jediny duvod ten bordel udrzovat nebo dokonce rozsirovat.