Pochybuji, že to je přeložený anglicismus.
Anglicismus: http://cs.wikipedia.org/wiki/Anglicismy_v_%C4%8De%C5%A1tin%C4%9B
Přeložený anglicismus už není anglicismus.
Jde o to, že ve výsledovce pro akcionáře se obvykle uvádí pro jednoduchost i graf a zisk se zobrazuje černou křivkou a ztráta červenou. Je to jako když většina semaforů na světě má stůj jako červenou a zelenou jako volno. Je tu prostě ustálené schéma. Pokud řekneš, že "má mládí má zelenou", tak to taky není přeložený anglicismus. Na druhou stranu plácat kraviny a tvářit se důležitě na holky zabírá.
Taky víš kulový a taky plácáš, je to sice idiom, ale rozhodně to není Anglicismus. Kdybys byl chvilku v USA, zjistil bys, že se "in red numbers" skoro nikdy nepoužívá, že říkají "be in red" a že to často ani k financím nevztahují. Původ té fráze totiž není v Angličtině ;-)
Měla by být, ale třeba Alitalia, což je italská státní letecká společnost byla v červených číslech celých šedesát let provozu. A co si budeme povídat ČD, jsou taky dotovaný.
Co je krásné na Ubuntu, je to že to někdo platí ze svého, takže to daňového poplatníka v JAR nestojí ani korunu.
To je hrubé nepochopení principu fungování společností. Řada velkých společností je trvale ve ztrátě a nikoho to moc netrápí. Viz například Amazon.
Problém v chápání lidí je ten, že vklad kapitálu považují za příjem. Jenže on není a proto "červená čísla" ještě nic neříká o finančních prostředcích firmy. Pokud firma přitahuje investory, kteří kupují akcie nebo jinak vkládají kapitál, může se topit v penězích i když je ve ztrátě. A řada "trvale rostoucích" firem to skutečně dělá. Cpou velké peníze do rozvoje, technologií, nových trhů. A díky přílivu kapitálu od investorů si mohou dovolit do investic cpát více, než kolik vydělají - a proto jsou v červených číslech přestože se mají čile k světu. A nikomu s ekonomickým vzděláním to nepřijde divné.
Vaše vysvětlení je poněkud zavádějící.
Kapitál skutečně není příjem, ale nikdy nesplacené pasivm. Červená čísla je záporný rozdíl mezi výnosy a náklady a s kapitálem přímo nesouvisí. Do firem může skutečně přitékat kapitál (peníze) a firmy mohou být v červených číslech (ve ztrátě). Ale to nejde dělat do nekonečna. Po určité době investoři chtějí své peníze zpátky a chtějí aby jejich firma byla v hodně černých číslech (velký zisk). Pokud se tak nestane, tak se firma zavře, viz dot com buble.