Názor k článku
Velmi úsporná paměť RAM od MSBOSS - Ve většině věcí máš pravdu. Ale doporučuju si...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 7. 2019 7:41

    MSBOSS

    Ve většině věcí máš pravdu. Ale doporučuju si něco najít o moderních polovodičích. Čistej křemík už se na rychlý věci nepoužívá, je pomalej. Zatim se to dohání tak, že se na Si substrát udělá vrstvička SixGe1-x, která má jinou mřížkovou konstantu než čistý Si a na to se teprve naplácaj hradla. Tím vznikne síla (mechanická síla, ne nějakej pozitronickej nonsens) působící na tranzistory, čímž se zvýší elektronová mobilita (a tedy se zkrátí doba potřebná k vyklizení nosičů náboje z přechodů a taky odpor v sepnutém stavu) a tím pádem i rychlost.

    Abych se dostal zpět k tomu, co chci říct: Čistej křemík je passé. V procesoru ho nejspíš už nemáš. A žonglování s atomy se tam už děje (a dost přesný, když se to udělá blbě [když se tam toho germania dá moc], tak se z tý SiGe vrstvy normální křemík "prostě oloupe"). Deal with it.
    Proto se taky hledají nový materiály. Křemík se začal používat proto, že je mnohem snazší ho vyčistit než germanium (můžu přiložit i nějakou dobovou budovatelskou literaturu) a taky je ho všude dost.

    Nevim, jestli děláš něco s elektronikou, ale hádám, že to určitě nebude žádná mikrovlnná technika. Tam se totiž už dávno křemík nepoužívá (občas SiGe, ale fakt už moc ne). Většina mikrovlnnejch obvodů je z GaAs nebo podobnýho materiálu. Důvodů je víc - rychlost, menší šum, vydrží vyšší teploty (cca 150-170°C místo "křemíkovejch" 110-130°C) atd.

    Polovodiče III-V se používají už i ve výkonový elektronice. Důvodů je opět víc. Třeba takovej GaN vydrží stovky V, přitom vydrží desítky A a kapacitu gejtu to má mnohem menší než křemíkový tranzistory. A spíná to zatraceně rychle. Jak říká kolega, "spínaj tak rychle, že pokaždý, když sepne, zazvoní mi v uchu".

    Na vysokonapěťový použití už se skoro nepoužívá nic jinýho než SiC. A taky vydržej mnohem větší teploty (za předpokladu malýho proudu, ale co už), až pár stovek °C.

    Takže ne, "Si rulezzz" už dávno ne. Jen dožívá, protože každej ví, jak ho vyrobit a je na něm navržených spousta věcí, který by bylo nákladný začít vyrábět na jiném materiálu. Časem (pokud se dřív vlastní blbostí nevyhladíme) se používat přestane nebo se stane jen okrajovou záležitostí. Nedělám si představy o rychlosti takového přechodu, můžou to být klidně desítky let, ale jednou to přijde.