Názor k článku
Větrné elektrárny využívající proudu vzduchu z ventilátorů na střeše datacentra od ledvinap - Problém je, že článek ignoruje celkem elementární fyziku....

  • 14. 10. 2024 12:09

    ledvinap

    Problém je, že článek ignoruje celkem elementární fyziku. Vůbec jim nevadí, že jimi použitá turbína generuje o dva řády více energie, než má vzduch proudící skrz ní. Vůbec se nezabývají otázkou, zda turbína neomezí proudění vzduchu výměníkem (čímž by snížila účinnost klimatizace a způsobila daleko větší ztráty). A nijak je nezajímá, kde se získaná energie bere.

    Jediný rozumný argument proto, aby to mohlo fungovat, je využití tepla dodávaného klimatizačními jednotkami. Ale to by musel být ventilátor jednotky před výměníkem. A také by to předpokládalo, že výrobci klimatizačních jednotek jsou narozdíl od autorů článku takoví diletanti, že je nenapadlo na klimatizační jednotku namontovat druhou vrtuli a mít výměník, který naopak vyrábí energii.

    A pokud vezmu 6m^2 průřez jednotky, 15m/s na výstupu a ohřátí vzduchu z 20C na 40C, tak mi vyjde kinetická energie vzduchu na výstupu 11.4kW (příkon ventilátorů je 14.4kW nominálně, takže poměrně slušná účinnost). Na vstupu (při ~14m/s) to je 10kW a rozdíl asi 1.4kW. To je celková kinetická energie dodaná ohřevem vzduchu, z této hodnoty be se odečítaly všechny možné účinnosti.

    Autoři ale za těchto podmínek počítají se získáním 29.4kW. Takze ať je autorita Nature Scientific Reports (není to tak úplně Nature, https://www.researchgate.net/post/Is_Nature_Scientific_Reports_a_good_reputable_journal) jakákoli, nemusím mít zas tak důkladné vzdělání ve fyzice, abych viděl, že je to obyčejný ekoblábol.