Jasně, projděte si stránky české Python komunity.
Alternativně jsou parádní i materiály z kurzů PyLadies: https://naucse.python.cz/course/pyladies/
Dik za linky, je to pekne.
Tiez https://python.cz/zacatecnici/ je pekny.
Skoda ze https://python.sk/ je v takom zalostnom stave (funguje len linka na pycon), predsa len deti na zakladnej skole casto nevedia az tak dobre po cesky. Stale je to pre nich ale vyrazne lahsie ako materialy v anglictine.
Len pre info. Na oficálnom vývojárskom kanáli M$ sú videá dostupné aj na stiahnutie:
https://channel9.msdn.com/Series/Intro-to-Python-Development
Jak je na tom Python v praxi?
Viděl jsem nějaký odvážný citát ve stylu "Python je druhý nejpoužívanější jazyk na světě. Tím prvním je Angličtina". Nedávno v nějaké anketě Python vyhrál jako nejoblíbenější jazyk mezi programátory. https://spectrum.ieee.org/computing/software/the-top-programming-languages-2019
Tady se o jeho osvětu stará i Microsoft a přitom v praxi mi osobně tak slavné nepřijde.
Máme zákazníky, kteří používají kde co. Na jednom serveru bych našel i číst informačního systému napsanou v COBOLu a na jiném serveru pak velkou část řízení výroby ve Fortranu.
V Pythonu si napříč zákazníky vzpomínám jen na jednu webovou aplikaci, která zachytává stavové SMS a zobrazuje je na Webu. Já si v tom občas nepíšu nějaký skriptík, kde už se mi s tím nechce drbat v Bashi, ale samé malé nepodstatné věci. Když kouknu na pracovní servery, tak pár nabídek je v Praze, ještě míň v Brně a dál to už jsou spíš jen sporadické výjimky.
Jaké to s tím Pythonem tedy je? Takový Pascal dneška na výuko programování a rychlé prototypování, které se pak přepíše? Má to nějaký zajímavější ekonomický potenciál?
Webové aplikace asi nebudou úplně nejsilnější stránka pythonu. Python je velmi oblíbený ve vědecké komunitě, používají se třeba jupyter notebooky (něco jako článek se spustitelným kódem). Dál je to super na nejrůznější zpracování dat jako obraz, nebo cokoliv, kde využiješ numpy, scipy apod. Největší síla pythonu je totiž v knihovnách a v jeho snadném propojení s C/C++ kódem. Mám vyzkoušeno, že s knihovnami jako numpy se snadno dostaneš na rychlost srovnatelnou s kódem v C/C++ a přitom je to o dost míň kódu a je to podstatně rychleji napsané než v C/C++. Zároveň pokud rychlost nestačí není problém kritický kus programu přepsat do nativního kódu (jak je to snadné je vidět třeba tady https://pybind11.readthedocs.io/en/stable/advanced/classes.html). Tím ti vznikne binární so knihovna, kterou můžeš použít stejně jako ostatní nebinární moduly. Dál existují různé optimalizátory pro věci jako machine learning, které celý pythonovský program v případě potřeby převedou do nativního kódu (nedávno jsem narazil na https://www.weld.rs/).
Taky jsem k Pythonu byl dřív hodně skeptický, vzhledem k jeho neskutečné pomalosti a tomu, že kvůli GIL nepodporuje více vláken běžících najednou, ale tohle jsou problémy, které se dají snadno obejít. Naopak má hodně jednoduchou syntaxi a je srozumitelný i pro začátečníky, něco jako spustitelný pseudokód.
1. 10. 2019, 10:50 editováno autorem komentáře