A jak to souvisí s DVD? Plasty je svět zamořen zejména od jednorázových PET, pytlíků na rohlíky atd atd atd. A zejména z JV Asie. Jak souvisí třeba má sbírka několika set CD / DVD / BD disků (které jsou často staré i víc než 30 let a rozhodně se je nechystám vyhodit do popelnice na směsný odpad) se zamořením světu plasty?
Krtek měl jasně na mysli ten příspěvek z výroby CD/DVD, který postupně mizí.
To že příspěvek CD/DVD byl malý je irelevantní, pořád to byl příspěvek.
To že jiní dělají bordel, není výmluva pro to aby jiní mohli dělat bordel.
To že ty si necháváš CD 30 let doma, neznamená že to tak dělají všichni. Velká hromada vyrobených CD/DVD už skončila v koši. A jen tak mimochodem, vysoce pravděpodobně i ty tvoje CD a DVD jednou skončí v koši, protože nebudeš žít věčně.
Takže si to zopakujem:
1, i malé zlepšení je zlepšení
2, to že jiní dělají bordel, není omluva abych já dělal bordel.
3, vlastní chování nepopisuje celou společnost.
Tvůj příspěvek je úplně zbytečná a ubohá reakce.
Vždycky jak vidím, že se někdo zaklíná "v asii/africe dělají bordel", tak mám chuť mlátit dotyčného kolejnicí po hlavě. To když na ulici uvidíš odpadek, tak taky vysypeš svoje odpadky rovnou na zem? Ne, neuděláš to. Ale přesto podobný argument zmiňuješ v diskuzi...
4. 10. 2023, 08:37 editováno autorem komentáře
No, jestli myslí výrobu DVD, jsem z jeho příspěvku nevyčetl. Ale klidně. Souhlasím, že "dělám malej bordel, podívejte se do Asie jakej dělaj bordel tam" není omluva, ale výmluva a chyba. Ale podobnou chybou je říkat že "ty to sice děláš dobře (přirovnání: ČR) ale podívej, jakej bordel s tím dělaj jiní (přirovnání: ta Asie).
Jestli skončí v koši? Možná ano. Ono se to dost dobře nedá "hodit do plastů" žejo. Ale třeba když jsem vyřazoval nefunkční / zničené audiokazety či VHS, vždy jsem je pečlivě rozdělil na plasty + kov + zbytek a náležitě recykloval.
Anyway, když už jsme tedy u těch škod z výroby DVD disků: jaké škody jsou z výroby všeho pro datacentra Netflixu a jaké škody jsou z jejich neustálého překódovávání katalogu na efektivnější formáty, jaké škody z neustále probíhající distribuce filmů po internetu? Mě přijde, že když se jednou rozdistribuuje 1 milión ks DVD či BD s filmem a lidé si to doma přehrávají, tak to ve výsledku za desítky let může být efektivnější než neustálé lifrování gigabajtů dat po internetu z Netflixu k tobě domů.
Jak jsem tu i psal v článku, já většinu věcí reencoduji doma do horší kvality. Tím ta DVD, na která to pálím, dost ušetřím. Ten přínos je možná banální až zanedbatelný, ale abych tě parafrázoval: já když dojím koblihu, tak ten mikroteňák hodím do koše, ne na zem. Ale sorry, to s těmi odpadky je blbost.
Jinak ještě jedno přirovnání: s Netflixem se to má jako s emisemi z letecké přepravy. Když létal neefektivní čtyřmotorový Boeing 707, málokdo lítal často, většina vůbec. Pak se během desítek let vše zefektivňovalo a tudíž zlevňovalo a začaly lítat masy. Takže dnes si můžeš "za pár tisíc" zaletět na otočku nakoupit v New Yorku nebo na víkend do Londýna nebo třikrát ročně na Maledivy/Mallorcu/atd. Efektivita přepravy je násobně vyšší, ale taky se násobně víc lítá a často zcela zbytečně a tudíž se produkuje o to více emisí. Totéž automobilová přeprava. A totéž Netflix s bambiliónem rychlokvaškových seriálů, kterých vznikají stovky ročně.
Ale třeba už jsem možná jen příliš starej na tuhle dobu.
ad ta letecka preprava. Rika se tomu Jevonsuv paradox (jev), napriklad tady https://cs.wikipedia.org/wiki/Jevons%C5%AFv_paradox
A vidime to vsude kolem. Levna elektrina vede k tomu, ze se naduziva, dokonce tady (i pres nadavky na CEZ) u nas nasvetluji pres noc kostely, presvetluji ulice LEDdkama (u nas na ulici se da v noci bez problemu cist). Dtto voda, tak levna, ze se tim daji plnit bazeny atd. Teplo taky, dneska mame v byte teplo vsude, i na zachode; o pouhe tri generace do minulosti se topilo jen v obyvaku.
Nestezuju si, to jsou proste dusledky toho jevu.
Cože???
Musím prohlásil, že jsi přímí důkaz totálně zdegenerovaného myšlení. Energie je od počátku času součástí vesmíru (viz. E=mc2) a to že jsme se je naučily odebírat a používat je jednoznačně projevem civilizačního pokroku(od ohně po elektřinu), protože je skoro nekonečné(stačí porovnat množství vyzářené energie ze slunce za 1 den s celkovou spotřebou lidstva za 1 den). Pokud se tobě zdá, že jsou levné doporučuji více trávit více času(bydlet) mimo Evropu abys zjistil jak tam jsou levné energie a další suroviny. (USA,Indie,Čína, Afrika, Brazilie, atd..). A to že si lidí plní bazény vodou ti může být úplně ukradené, množství atomů či molekul H2O na zemi je skoro identické od Prahor, resp. je dnes trochu vyšší kvůli meteoritům které za dobu existence Země dopadli na zem, stejně tak to platí i pro jiné prvky C,N,Cu, atd.. Dokud na Zemi budou probíhat termické jevy, bude probíhat i koloběh vody (odpařování, mraky, déšť, potoky, řeky, moře).
co blázníš? Já neříkal svůj názor, jen jsem odkázal na to, že pro toto chování existuje termín a že je to chování krásně doložitelné, když se rozhlédneme kolem.
To že je energie levná se právě projevuje tím, že se víc spotřebovává (ano, E=mc^2 se nezmění, prostě to transformujeme na teplo :-). Jestli to je pro někoho politika/životní postoj, to přece vůbec neřeším.
Btw jsi zmínil USA. Tam je to krásně vidět. Třeba v Texasu jedou všude AC naplno, jsou neskutečně předimenzované v porovnání s tím, co s instalujeme my. A jedou v "papírových" barácích, protože prostě je to tak levné, že nikomu nestojí za to nějak moc investovat do kvalitní izolace. Opět - neřeším to ideově, ale ten jev je jasně vidět.
Nelze takhle generalizovat. Můj otec třeba hned jak mohl, přešel na autofokusovu zrcadlovku Minolta a fotil na barevnej negativ. Já hned jak jsem na to měl, jsem přešel na digi kompaktu a poté digi zrcadlovku. Ale pak jsem (znovu)objevil film a dnes čas od času fotím už téměř 94 let starým svitkáčem a nějakých 50 let starou flexaretou. A ne fakt výjimečně, abych někde machroval, fotím s tim třeba na rodinných dovolených či ve městě na výletě. A klidně si pak večer pustím zvukové CD z roku 1992 nebo LP z roku 1975. Sice jsem jeden magor na kterého připadá 9999 jiných "normálních" lidí, ale ... nelze generalizovat.