Podle mě to může souviset se vztahem, který k danému kódu programátor má. Pokud k němu vztah má, do komentářů bude vkládat víc emocí - a je celkem jedno, jestli je to vztak pozitivní nebo ne.
Sám sice programátor nejsem, ale pokud na něčem dělám, někdy si ty komentáře dělám takové...řekněme čtivější a výstižnější. Pak se tam objevují záznamy typu "Tuhle ko*otskou konstrukci používám, protože..."
Ale je to jen názor :-)
Rekl bych, ze to muze mit neco spolocneho s odreagovanim: kdyz je vyvojar nas*anej ze musi v kodu udelat nakou prasarnu aby vubec fungoval, ulevi si v komentari (takrikajic "vypusti paru z kotlu"), jeste se usklebi pri te predstave ze nekdo nekdy bude jeho kod cist, a jde se dal...
Ten kdo zadnou vulgaritu do kodu nevlozi, porad drzi tu nas*anost v sobe, a v takovem stavu pak nepise zrovna nejlepsi kod...
“Dnes 9:27
Vít Šesták
A teď je otázka, kde je kauzalita”
Nemuze to byt treba tim, ze vysoce inteligentni lidi jsou vetsinou i “sprostaci”, protoze to vnimaji trochu jinak nez obyc.lidi a tudiz, kdyz nekdo pouziva vulgarity v kodu tak je vetsi pravdepodobnost vyssiho IQ a tudiz kvalitnejsiho kodu?
Nemůže to být spíš tím, že kvalitní kód bude produkovat spíš někdo, kdo celý život "jen" kóduje, čili má mizerné sociální návyky, mezi které mimo jiné patří i sebeovládání a schopnost chovat se na veřejnosti slušně?
A naopak člověk, který získal sociální návyky se v rámci socializace věnoval jistě jiným činnostem než je sebezdokonalování v psaní kódu...
Schopnost chovat se slušně nezávisí na IQ, ale na SQ (social quotient) a EQ (emotional quotient) a naopak kvalitní kód zřejmě závisí spíš na IQ než na SQ a EQ. Bakalářka tedy "překvapivě" zjistila, že pokud někdo dlouhodobě pracuje na svém IQ, tak zanedbává rozvoj v oblasti SQ a EQ.
A teď by mě ještě zajímalo, jestli v rámci statistiky sledovali i programátory píšící v Brainfu*ku :-).
14. 2. 2023, 13:03 editováno autorem komentáře
No a pak přijde zase nějaký blbý psycholog co vymyslí nové Q(kvocient) a pak dodá testy :
např.
DQ .... Dress quotient .... vyjadřující intuitivnost k oblékání
CQ .... Car quotient ........ vyjadřující intuitivnost k výběru automobilů
NQ ..... Nature quotient .... vyjadřující intuitivnost k přírodnímu a green životu
RQ ..... Resistence quotient ... vyjadřující intuitivnost k odolnosti např. k reklamám, manipulacím, k nemocím, atd ...
....
takových debilit se dá vymyslet
Myslím, že tu pleteš jabka a hrušky. Humanitní vědy jsou něco trošku jiného, než SOCIOLOGIE, kterou jaksi myslíš. Nebo mi vysvětli jak souvisí odolnost vůči reklamám s třeba filologií (jazykovědným učením) nebo archeologií.
A co se týče sociologie, tak polovinu sociologie považuji za pavědu vzniklou jen jen proto, aby existovala (genderová studia a podobné) bez jakéhokoliv přínosu pro společnost. A přínos pro společnost by měl být primární cíl sociologie.
Psychologie svůj přínos má, o tom nediskutuji.
(a pro ty, co mi chtějí tvrdit, že tomu nerozumím, tak ze sociologie a psychologie mám VŠ titul)
No dobře, můžeme to dělit detailněji, měl jsem asi napsat "společenské vědy". Ono je to celkem jedno. Spoločenské vědy, stejně jako humanitní vědy, mají prostě jinou metodu/paradigma výzkumu, než jaké jsou zvyklí používat přírodovědně či technicky zaměření jedinci, což ale nedává nikomu právo dělat z jedné nebo druhé skupiny hlupáky jen proto, že jejich paradigmatu nerozumí, tak jak to předvádí technomaniak.
Že vy něco považujete za pavědu ještě neznamená, že to pavěda je, stejně jako sociologové nejsou plošně blbci jen proto, že technomaniak nechápe, k čemu se používá a jak se určuje IQ, SQ či EQ. Já mám sice vystudovanou informatiku, ale na VŠ jsem si ze zájmu zapisoval různé předměty na jiných fakultách a i když třeba zrovna předměty ze sociologie na mě v prvopočátku působily dost děsivě, už jen absencí formálních definic, když do toho člověk pronikl, pochopil jejich metodu práce, která má také své výhody a nevýhody, stejně jako exaktní přírodovědný přístup.
A o přínosu sociologie není jediný důvod pochybovat. Výsledky sociologických výzkumů se v dnešní době velmi úspěšně používají v kdejakém korporátu o státu nemluvě. Dokonce i obory jako genderová studia mají svůj smysl, když se přestane debatovat s extremisty (ať už extrémně pro nebo proti) a odhlédne se od kontroverzních tendenčních témat, která zrovna dneska v téhle oblasti společností dost zmítají.
Je prostě hloupé se v době tendenčních snah a společenské dezinterpretace pojmů a matení rozdílu mezi genderem a pohlavím, snažit o tom laicky bavit. Je to podobné jako se snažit objektivně mluvit o politologii v době tvrdé totality...
Každopádně původní téma nebylo do jaké uměle vytvořené kategorie patří sociologie a které její obory jsou jak moc přínosné, ale že se technomaniak neumí chovat a předvádí jen vlastní hloupost...
Technomaniak: to je ale uboha hloupost, co jste napsal. Tipuji, ze vase ego neskouslo nizsi IQ a tak si vymyslelo obranu? Ale jen se zbytecne verejne ponizujete. Nemit vyske IQ neni nic spatnyho, kdyzto dehonestovat vsechny okolo sebe, abyste se citil lepe, uz je ubohe ;-)
BTW jaky typ lidi vam asi tak umoznil na internet psat svoje nazory z ruznych placek s displejem….?
Čím horší kód, tím více (pak) bude nadávek: https://www.reddit.com/r/ProgrammerHumor/comments/110fl88/found_this_piece_of_gold_in_one_of_my_professors/
I když si někdy také myslím své, tak to stejně do komentářů nepíšu. Jen tam taktně napíšu proč a od koho to bylo. Vybiju si to spíše interně mezi kolegy.
Ono nechat si to pro sebe má i obranný mechanismus. Pokud by se psali vulgarity běžně, tak dřív nebo později to někomu ujede a napíše vulgaritu i přímo klientovi. A to by byl trapas.
14. 2. 2023, 09:34 editováno autorem komentáře
Ja ich pouzivam velmi zriedkavo a tam, kde opakovane vznikaju nenapadne chyby a normalne vyjadrenia tam nezaberaju.
Mali sme taky jeden distribuovany zamok, ktory som pridal kvoli istym nekonzistenciam.
Zacalo to 3 riadkovym komentarom vysvetlujucim nekonzistencie tesne nas zamkom. Samozrejme ho niekto odstranil, profiler ukazal, ze to na nom caka. Take pekne cisla a zlepsenia approvne kazdy, snad aj bez citania kodu.
Tak som tam dal dlhsi komentar s moznostami, ako by ten zamok isiel odstranit a ze nestaci odstranit to zamykanie. Zase ho niekto len tak odstranil a niekto vyssi to approvol.
Tak som pridal nejake tie nadavky v kapitalkach na vrch a spodok + ze dolamem ruky tomu, kto to odstrani nespravne. Odvtedy sa toho ludia nechytaju a rozumia zlozitosti.
Přesně tak. Jako mladí a uvolnění vývojáři jsme kdysi používali jako výchozí heslo pro zařízení dodávané k zákazníkům vullgární výraz.
Samozřejmě, že pak jednou nastala situace, kdy jsme ho prý řešení nějakého výpadku po telefonu museli sdělovat pracovníkovi zákazníka a nebylo to moc příjemné.
Dneska, se zkušenostmi, když píšu nějaký kód, počítám, že se firma může prodat a bude se dělat audit. A i kdyby ne, po mně přijdou jiní programátoři, dají si git blame a udělají si na mě názor z toho, co vidí (aniž by třeba viděli ty frustrujíci podmínky, které jeho vznik mohly doprovázet).
15. 2. 2023, 09:58 editováno autorem komentáře
Já se tedy vulgaritám v kódu vyhýbám. Mám rád spíše trefné vtípky nebo třeba komentáře typu "Warp core breach, abandon ship!" těsně před asercí, která ošetřuje situaci, která "nikdy nemůže nastat" a tak podobně. Nebo třeba "hic sunt leones" před kusem špagetového kódu, který napsal někdo před 20. lety.
Vulgarity by mi u zaměstnavatele neprošly auditem kódu na vulgarity (to opravdu máme), který hledá slova jako "f..ck" a podobně.
Chjo. Co je to aserce? To je jako opak vyprazdnovani? Bud pouziji cely nevypatlany anglicky vyraz nebo tedy nedejboze cesky ekvivalent.
Jinak komentare toho typu mohou u nekterych manazeru sucharu znamenat vazny problem. Kolega uz sel za to na koberecek u nemcu ze je to "neprofesionalni". Pritom do vysledneho binarniho blobu se to nemelo sanci dostat.
Bylo to par drobku do skladacky vedle zakazu fotbalku,nerf gunu a beat saberu. Smula. Schopneho vyvojare pretahla konkurence.
V programovani tezko. Ja tedy nikdy ve zdrojaku nevidel "aserce". Vzdy assertion/assert. Zdroj na te wiki neni ze? Ani akademicka skripta kde sileny cesky akademik prelozil assertion/assert jako "aserce" do cechofrancouzstiny :-)
Kdyztak uz aspon uvedu https://neologismy.cz/heslo/aserce/1234.
Od kdy je Wikipedia, do které může psát kde kdo co se mu zlíbí, normativem jazykové správnosti?
Ve Slovníku spisovného jazyka českého https://ssjc.ujc.cas.cz ani v Akademickém slovníku spisovné češtiny https://slovnikcestiny.cz/uvod.php slovo "aserce" není. Tudíž je to slang nebo spíš žargon a i v rámci toho to není český pojem, ale obyčejný zkomolený anglicismus.
Tady se ale nemluvilo o *cizích* slovech, ale o používání toho slova v češtině. V češtině (spisovné ani hovorové) takové slovo neexistuje.
A nevím, v jakém slovníku cizích slov jste to našel, ale i Google translator, který často přebírá různé zcela nesmyslné překlady navržené od uživatelů, překládá do češtiny assert i assertion jako "tvrzení" a nenabízí žádnou alternativu...
Skočil jsem si do knihovny a podíval se do *tištěného* kapesního slovníku cizích slov. A v češtině se běžně cizí slova používají (ať už v originálním tvaru nebo tak trochu počeštěná, ale pořád přítomná právě ve slovnících cizích slov).
A jaký je tedy správný český překlad "assertion" v kontextu vývoje programového vybavení počítačů?
Cituji : Závěr asi bojovníky proti vulgaritám moc nepotěší: Tyto testy spolu s vizuální analýzou dat ukazují, že repozitáře obsahující nadávky vykazují statisticky významně vyšší průměrnou kvalitu kódu (5,87) ve srovnání s obecnou populací (5,41).
Ono to taky může být způsobeno tím, že ti co používají vulgarity k označování druhých jsou prostě schopnější(lepší,zkušenější) a ty druhé označují zcela oprávněně např. blbci, debily protože vůči nim blbci a debilové skutečně jsou i když je to nezdvořilé.
Asi i záleží na četnosti. Vulgarity, pokud jsou používány v rozumné míře, tak mají svůj zvýrazňovací smysl.
Sám je používám, ale u ankety jsme váhal, zda mám vůbec právo na to dát ano, když napíšu tak jednu za měsíc.
Verbálně nadávám jak špaček, ale to snad kdo ne :D
14. 2. 2023, 11:22 editováno autorem komentáře
Vulgarni komentar se nachazi u kazdeho quirku, ktery muj kod musi obsahovat kvuli obsluze konkurencniho "its-a-feature-not-a-bug", ktery se ve vetsine pripadu ani neopravuje, protoze tvurce nechce uznat svoji chybu.
Napr. v binarni strukture podle urciteho verejneho standardu chybi dva bajty - to muselo byt fakt jedno vymlete koreni aby definici "u8 reserved[2]" pochopil stylem, ze je tam nadbytecne a nepotrebne :)
Vy se tomu smějete, ale u nás ve firmě se pár měsíců zpět přebíralo od dodavatele robotické pracoviště. Dodávala ho firma ze slovače. Do zdrojáků robotů se dá normálně dostat - nevím jestli to jejich programátorům nedošlo, nebo jim to bylo jedno, ale v těch komentářích bylo pomalu každé druhé slovo k*k*t, p*ča, je*at a podobně. Dokonce některé komentáře jako "toto mi pořád nefunguje, tak to zatim takto ojebu aby to vypadalo že to funguje". A stejně to pořádně negunguje ... :)
Nedavno jsem shlednul skvele video se Stallmanem. Ja bych ty vulgarity posunul jeste dal, myslim, ze setkani se zakaznikem v duch Stallmana by odstranilo jakoukoliv hyperkorektnost… https://youtu.be/Rhj8sh1uiDY
Úplně vulgarita to není (tedy: ne běžná), ale pamatuji, jak jsem šel na kobereček kvůli chybějícímu komentáři/popisu booleovské proměnné HY, která sloužila ke kontrole, zda jsem prošel jednou větví programu, kde se dotahovala data - ale bylo to záhodno udělat jen jednou. Na počátku byla true, takže stačilo kontrolovat if (HY)...
a nastavit ji na false.
Argumentoval jsem, že to je samopopisné, odvozené od hymen
, a každý tak pozná, k čemu to slouží a jaká je výchozí hodnota...
Na druhou stranu, kdybych měl všude řešit podobné věci, zvlášť v nějakých startupech, moc dlouho bych je asi neřešil protože bychom dost rychle zkrachovali. Americký systém "nějak to naprasit, prodat to a až pak řešit, jak moc dobře naprasené to je" sice nemusím, ale v mnoha ohledech má své opodstatnění.
Tak asi by to chcelo rozlisit o aky kod ide. Ci je ten kod povodny alebo prevzaty v ramci "ono to vlastne funguje, len to treba upravit aby to robilo to co to robit ma".
Pretoze ak mam pridat nejaku funkcionalitu, do uz hotoveho kodu a narazim na metodu objektu, ktora ma 5000 riadkov bez komentarov(nie ze by tam nejake boli), zastresujucu celu mnozinu funkcionalit registracneho formularu, tak si tam potrebujem pridat komentare, ktore nie len mne pomozu pochopit co sa tam deje. Slovnik v tychto komentaroch bude logicky uplne iny ako by som pouzil v dobre napisanom kode.
Korelacia medzi vyzivnym vyrazivom nevhodnym pre slabe povahy a inteligenciou vyvojara bude zrejme sposobena tym, ze na podobne kusky nikto pricenty nealokuje vyvojara o ktorom je predpoklad ze by to nedaval.