probudili se, ale jestli už nebude pozdě. uživatelé jim utekli k proxmox a nevím nevím, jestli budou mít důvod se zase vracet..
K Proxmox neutekli uživatelé aplikací Workstation nebo Workstation Pro (případně Fusion na MacOS).
Proxmox může být alternativa za ESXi které zpoplatnili všem (?).
Pro mě by probuzení znamenalo to, že by se vrátili k trochu normálním cenám za serverové produkty v komerci (Broadcom to pro firmy zdražil na násobky) a dal zpět ESXi zdarma pro home-laby, což také bylo.
Desktopové produkty zdarma jsou možná fajn, ale podle mě moc lidí migrovat z Proxmoxu nebo nějakého podobného Linux server hypervizoru (ať už čistě komunitního, nebo s podporou od RedHatu, SUSE, Oracle) nepřimějí, zvlášť pokud už od VMWare přešli.
Určitě pořád spousty instalací ve firmách mají, ale je otázka kolik jich třeba v nějakém tří, čtyřletém horizontu udrží. Co vidím okolo sebe (firmy, co znám, debaty s techniky, dealery), tak sice nárazově koupili, co šlo za původní ceny, ale téměř všichni řeší a testují případné náhrady. Mají na to dedikované lidi, nové menší projekty testují třeba na Proxmoxu atp.
Jestli si to Broadcom uvědomí a rozhodne jinak, je věc druhá. Asi bude potřeba ještě pár kvartálů, aby si vyhodnotili, jestli jestli jim vyjde líp strategie - míň zákazníku za víc peňez, nebo se to bude spíš blížit k tomu klasickému - kdo chce víc, nemá nic :)
Zadny probuzeni se nekona ... oni zaroven napsali, ze ukoncuji vyvoj = zadarmo davaji defakto to co konci a dal to nebudou nijak resit.
Nejlevnejsi esxi v podobe Essentials zdrazili cca 4x, navic licenci uz nejde koupit, ale jen si zaplatit rocni pronajem. Rozdil proti verzi std je financne minimalni (cca 80 vs 100k/rok, v zavislosti na kurzu) a oni vylozene deklaruji, ze o male uzivatele nestoji.
V me bubline defakto vsichni resi migraci jinam. Protoze maji licence koupene, tak to uplne nehori, maximalne budou par mesicu bez supportu, coz ve finale neni zas zasadni tragedie.
Technicky se zatim jako nejzasadnejsi problem jevi nekompatabilita fs = proxmox neumi fungovat s vmfs, coz znamena, ze je potreba nejaky dalsi storage, na ktery se to zmigruje.
A protoze mam par informaci i od vetsich uzivatelu ... tak migraci resi i oni, protoze to zdrazeni je pro ne proste ekonomicky naprosto mimozni. Jen jim to bude nejspis trvat ponekud dyl = 3-4 roky, ale jakmile to prevedou, tak uz se vracet nebudou.
Takze bych to tak videl, ze si soudruzi z broadcomu pekne nabehnou na vlastni widle a je dost mozny, ze za 5 let po nejakym vmware ani pes nestekne.
Broadcom to ma spocitany. Oni navic propustili tisice lidi ze supportu. Je to plan jak se soustredit jen na ty nejvetsi zakazniky. Sam neverim, ze jim to vyjde.
Jen jestli jim alespon ty nejvetsi zakaznici zustanou verni! Chapu ze Broadcom chce nahrabat rychle nake prachy (aby mohl zas neco koupit), jenze tohle chovani nemaji v oblibe ani velke korporaty. Je to znak nestability, a to si u kritickejch dodavatelu nemuze dovolit zadna korporace...
To je jim podle mě ukradené. Současný business plan je tak na 5, maximálně 10 let. Oni zdražili 5-10x. Kdyby se nic nezměnilo, tak jim společně s propouštěním těch 5 let vydělá tolik, kolik normální provoz VMWare za 30 let, ale protože firmy začnou migrovat a škrtit, bude to reálně jako za 20 let, ale i to se jim vyplatí.
Broadcom se prostě rozhodl pro cash out. Je to krátkodobý byznys a "zaměření na velké zákazníky" je jen o tom, že ti jim možná vydrží o pár let déle než těch 5 let, protože nebudou mít jinou možnost. Myslím si, že za tím rozhodnutím stálo i to, že tradiční virtualizace není příliš perspektivní trh. Postupně se infrastruktura přesouvá do kontejnerů. VMWare už taky nebyl bůhvíjak rostoucí byznys, tak se to rozhodli podojit, dokud k tomu ještě byla příležitost.
Rek bych, ze spocitany nemaji nic. Jednoduse uprednostnili kratkodoby pokus o podojeni ovci a budou doufat, ze to calne nakup + neco navic. Coz jim IMO tezce navyjde.
Ale je to jedine dobre, spousta manazerstva dostane osypky ... a kdykoli jim v budoucnosti nabidne kdokoli cokoli co bude jen zapachat vendorlockem, tak je pozenou bicem.
Ne, není. To že se dá najít a na webu se občas válí odkaz na stažení, je sice fakt, ale obchodní politika je taková, že bezplatně ho používat nadále můžou jen ti, co si včas udělali registraci a vygenerovali licenční klíč na tu verzi, kterou používají. Nový klíč už si totiž vygenerovat nový koncák nemá jak, takže musí na předplatné.
Spíš by mě zajímalo jak to bude nyní s instalací předchozích verzí (u varianty Pro).
Předpokládám že kontrolu licence odstrani(li) jen z nejnovější verze 17.6.x (?)
Vzhledem k tomu že ale často v nových verzích odstraňují i dřívější funkcionalitu, je záhodno ve specifických případech použí(va)t verzi starší, které ale bez licenčního klíče fungují jen 30 dní.
Nebo je aktivovat již vydanými klíči nezávisle na kolika instalacích bude použit?
Alternativně přejít na Virtualbox (Windows) či Parallels (MacOS).
Je to nefunkcni srot, dali to zdarma proto, ze uz s tim skoncili a nehodlaji to dale vyvijet, kazdy rozumny clovek ma na linuxu spise KVM . Mac ... tam nefungovali nikdy, meli verzi pro M1 ... ale neumel virtualizovat M1, ale jen x86, ktere tam nale neslo, takze pry to byla jen konsole po nejaky desktop na starem macu ;-) nebo windows ci linuxu.
Windowsaci maji VirtualBOX, linuxaci KVM a na Mac je Parelell nebop KVM zvany UTM ... jaka je nevyhoda UTM ? - Apple jej nici, napr tam fungovala akcelerace na GPU v OpenGL na viort. arm. linuxu ... nova vreze MacOS to zakazala a uz to nefunguje, nebot Appl;e podporuje Pralell - fusion tam nefunguje vubec, nebo uz mozna jo, ale nehodlam to testovat ;-)
Cili produkt k nicemu, Vmware zaspal a Brodcom uz ten produkt nehodla vyvijet, takze na novych OS nebude fungovat, pravda je ze na Linuxu byly net moduly od komunity ;-) - ja mel Vmware worksation na jenom linuxua byl s tim jen a pouze problem, kazdy upgrade zap[ricicnil, ze module nesel zkompilovat, pak jsme to nhardail hacklymi moduly od komunity, ktere nemely nic spolecneho s vmware a pak to zacalo fungovat i pro nove kernely
Na macu budu Fusion zkoušet o víkendu, podle YT to funguje obstojně akorát je třeba pokoutně získat ARM ISO windouzů. Parallels je moc hezký ale stojí 100 ojro +DPH ročně.
Windowsaci maji navic i Hyper-V (ktery ale neni v Home verzi Windows, jen v Pro).
Nase firma s 3x ESX, az bude migrovat, prejde na Hyper-V pravdepodobne i u serveru. Hypervizor od MS je v plny palbe de facto zdarma.
Mi VmWare oklestujem, 3x nam jej zdrazili, takze je to jasne, vsekety docker jde pryc z vmware - nove stroje budou mit silne CPU s mene jadry a vice RAM, na vmware pobnezi primarne jen nektere veci, zvazuje se ze linuxy pojedou na KVM nebo necem jinem, uz budujem ranchery primo na serverech a tak 80% produkce jde zpet na servery bez virtualizace - plno veci asi bude v KVM etc. nebot cluster nepotrebuje zdileny disk, virtualizace bude pro kburentes a docker infra v KVM a doker/podman servery jsou uz jedno - aspon to bude rychlejsi ;-)
Navrat na Vmware se neplanuje, takze se casem dostanmee na stejne ceny, imho clod vyjde porad o rady draze.
esxi bez vcenter zdarma, nebo nic. Dat zdarma discontinued, to je jako kdyby ms uvolnil ms dos zdarma (kdyz mame freedos). Broadcom je v haji