Ve zprávičce je, že 2 miliony domácností má přístup k 1gbit. O optice u tohoto čísla není řeč.
1gbit mám, exUPC v rámci akce "za polovinu napořád", koax, a jako jo, je to dobrý - i když stejně všichni na tom nejvíc oceňují upload 50mbit. Na download nám celkem slušně stačila předchozí rychlost 300mbit, jenže to bylo 300/20 a to /20 občas vadilo. Kdybych si mohl vybrat, tak raději 500/100.
VF do toho pocita i kabelovku (dostupnost cca. 1,5 mil. domacnosti).
V CR ma optiku dostupnou tak milion domacnosti z cca 4,4 mil., takze zadna slava. Navic technologie sama o sobe nerika nic o kvalite sluzby, napr. VF optika (dostupna napr. v Praze v nekterych domech v Hlubocepich) nenabizi IPv6 ani vlastni verejnou IPv4 adresu a ma asymetrii 1:10.
Pokud budu mít 1 Gbit připojení, je pro naprosto drtivou většinu uživatelů celkem irelevantní nějaká asymetrie 1:10, upřímně. Ostatně totéž platí i pro IPv6 a vlastně i pro IPv4. Takže je otázka, jestli to, co definujete jako "kvalita služby" je vůbec podstatné pro většinu populace.
Mně je totiž všechno z toho taky prakticky jedno a to technicky fakt nejsem většina populace.
Jednak to drtivou většinu lidí nezajímá a druhak to řeším prostou kombinací VPS/VPN. Protože jsem postupně po různých experimentech stejně dospěl k tomu, že cokoliv podobného serveru, co má být spolehlivějšího než nespolehlivé nemá cenu na nějakém SOHO připojení mít a na to nespolehlivé, co mi běží doma pod stolem ta VPN a port-forwarding stačí.
A výhodou je pak taky to, že mě nějaké šašení s IP adresami může být úplně ukradené.
29. 6. 2023, 12:12 editováno autorem komentáře
"Prakticky se nemůžete dostat na svůj server doma."
dovolim si tvrdit ze 99% ludi nema "svuj server doma", takze je pre nich toto obmedzenie irelevantne... kym sa dostanu na internet z prehliadaca/mobilu, kym im ide Netflix a pod. maju vsetko po com tuzia... domace servery, vlastne VPNky, tunely a podobne vymozenosti su super, ale drtiva vacsina ludi ani netusi ze take nieco existuje, nie ze by to este aj vyuzivala...
Kabelovka je hybridni: cast pristupove site je na optice a cast na koaxialu (do domacnosti vede obvykle koaxial, a v tech par pripadech, kde je kabelovka dovedena optikou az do bytu, je v byte stejne prevodnik optika-koax a za nim kanelovy modem). Paterni a agregacni sit je obvykle opticka, alternativou muzou byt pro mensi oblasti vysokokapacitni radiove spoje. Nevim ale, jestli/kde je pripadne VF pouziva.
Můžu se zeptat, jak takový převodník optika-koax vypadá? Našel jsem jen https://www.cisco.com/c/en/us/products/collateral/video/16x4-coaxial-media-converter/datasheet-c78-732043.html - to se snad nemůže vyplatit dávat k modemům?
Ne vsude. Ve vedlejsi vesnici u kabelovky leze z cmts metalicky ethernet a az nejde za mw spoji o vesnici dal je optika.
Ne kazda kabelovka je takovy hybrid jako ma VDF/exUPC.
Casto tyhle "pojd na mne z boku zlato" kabelovky vyrazne zaostavaji za VDSL. Uz jen tim ze mate jen jeden segment.
Ne vzdy mysi kabelovka nutne znamenat vyhru.
Tedy smutne zjištění, ze polovina lidi bydli v kralikarnach - pac jinam nez do kralikaren se pry nevyplati optiku tahat.
Pred 23 let, jsem prosil Karneval aby mi natáhli tehda jeste koax do baraku - byli ochotni a dali číslo na sefa (pokladali je cerstve do chodniku), sef me predal cislo na pana co to mel na starosti a ten je nechal zmerit delku a bylo mi receno ze mi to za 40tis vykopou a natahnou. Na dotaz zda v tom je internet a kabelovka treba na 5 let zdarma byl jen vysmech - pry si budu muset platit jako kazdy. Tedy jasne tvrzeni ze pro jednu rybicku se kabel tahat nebude.
To same jsem zkousel pak na UPC a na ceske radiokomunikace, ktere pro zmenu tahaly na stejnem miste s Telekomem draty na ADSL. Kdyz prisla krize a spousta lidi rusila pevny, pac mela mobil, tak najednou prispechal Telekom ze to natahnou vzduchem a nebude potreba vykop. Jak rekli, tak udelali a ja mel konecne 128/64Kb a docela stabilne. Fup asi 5GB?
Vyrostl jsem v rodinném domku, ale na stará kolena... v mnoha ohledech zlatá králíkárna. Pokud se týče konkrétně internetu: když jsem přišel v roce 2003, byl tu internet akorát vytáčený přes telefon nebo wifi. Postupně začlo fungovat DSL a kabelovka (internet over HFC, taková ta asymetrická věc - od UPC, dnes VF). Letos na jaře přišel T-Mobile, tahali PON. Inu ať si tahají, konkurence je nakonec zdravá. Nejlepší v baráku je od roku 2012 místní kabelovka Teta (oni existují mnohem déle, ale ve 2012 na nás konečně došla řada). Mají v nabídce jenom dvě varianty rychlosti: rate-limitem omezených 50/50, a pak zřejmě nebržděný gigabit. Symetrický. Internet tahají FTTB standardním ethernetem, žádný PON/TDM... (omlouvám se všem, že tady trollím opakovaně.)
Ve srovnání s převažujícím svérázem místní komunální politiky je místní pokrytí internetem malý zázrak.
Mám známého, který je ve svém rajónu schopen tahat optiku i na maloměstech a vesnicích, které jsou pod rozlišovací schopnost megakorporací. A že je původně wifinář, řídké oblasti / jednotlivce je schopen obsloužit moderním rychlým bezdrátem.
1. 7. 2023, 21:04 editováno autorem komentáře
To bude stejné, jako u nás: na nástěnce v domě se objevila nabídka gigabitového internetu, dokonce s telefonním číslem na přiděleného obchoďáka, ten si po telefonu připraví smlouvu - a když to dostane do ruky technik tak zjistí, že reálně to nad 100 Mb/s nedostane (a uplink ani to ne).
Takže to, že takové připojení nabídne
, ještě nutně neznamená, že to bude fungovat.
Schválně jsem si pro ten leták došel. Nabídka je (downlink/uplink/cena): 250/15/499, 500/30/599, 1000/40/899. (Pozn: byly tam i akční ceny, ale ty už neplatí.)
Technicky pořádně nefunguje ani těch 100 Mb/s, uplink kolem 5 Mb/s, trvají na svém routeru, IPv6 na tom asi fungovat nebude a Vodafone TV je v ceně.
No - neberte to!