Zrovna Vodafone na tohle totálně kašle. Máme zákazníka, co má detašované pracoviště připojené přes LTE. Měl tam placenou veřejnou čtyřku a k sídlu připojený IPsecem. Jednou ta veřejka prostě zmizla. Reklamace naprosto bez odezvy, nikdo nebyl schopen nic říct, proč to nejde, kdy to půjde, ... . Po několika dnech jsem to předělal na něco jiného. Po pár týdnech se tam ta veřejka vrátila, ale kecal bych, kdybych řekl, že to bylo za 2 nebo 4 týdny. Přestalo se to sledovat. Firma asi o osmdesáti zaměstnancích, ale zaměstnanci můžou mít zvýhodněné SIMky i pro rodinné příslušníky, takže se bavíme o stovkách čísel. Z pohledu Vodafone zákazník, který nestojí za pozornost.
To Brk: Ja mam pocit, ze oni chteji jenom prodavat ty svoje nesmysly a co chce zakaznik tam nikoho nezajima. Doted nezapomenu, kdyz jsem pred par lety chtel navysit data z 1GB na firemni SIMce s “neomezenym podnikatelskym tarifem” a deti klientu meli treba 10-20GB za polovicni ceny atd. Nekolik mesicu jsem chodil po jejich kramech, psal a volal s jejich linkama, vyplnoval dotazniky spokojenosti atd. A vsechno k nicemu a jedina nabidka byla poridit si dalsich 5 SIMek a nejaky pausal za tisice a mel bych asi tak 10GB dat… A tak jsem presel k tmobilu kde mam mnohem vic za mene penez. Takze bych rekl ze vodafen pocita svuj uspech jen podle prodanych cisel/SIMkem… Desna firma asi plna kinder modern manazeru…
Vodafone má spíše opačný problém s manažery, za chvilku jim skoro začnou odcházet do důchodů a mladí se jim tam nehrnou.
Prostě mají na podpoře nevhodně nastavené odměňování a KPI. Spokojenost zákazníků je neměřitelná a fluktuace na saturovaném trhu jsou vyrovnané, takže ať udělají jakoukoliv prasárnu, na počet simek to vliv nemá.
Ono i z druhe strany businessu jednat s vodafounem ktery si neumi ani nakonfigurovat vlastni firemni servery, zrovna nedavno jsem s nima 3,5mesice resil, ze nemuzou rozesilt emaily ze serveru, ktery maji zakazany ve svym SPF… nebyl tam jedinej IT kterej by rozumel o cem mluvim….
Nastavenych spatnych procesu tam budou mit asi hodne to souhlas.
Na druhou stranu, že levá ruka neví, co dělá pravá, bude asi napříč operátory. Zákazník má od O2 licencované rádio jištěné LTE. Při výpadku primárního spoje by mělo automaticky naskočit LTE a měly by se převést i IP adresy. Nenaskočilo nic a asi po hodině výpadku mi volalo O2, proč to nejede? OK, všechny dřívější výpadky souvisely s odstávkou elektřiny, takže asi čekali totéž, ale stejně. Během hovoru jsem jim říkal, že všem ve firmě, co mají i soukromé mobily u O2 nebo TM, nejdou data. Ne, žádný takový výpadek neevidujeme. Rozjelo se to asi za další hodinu, ale chtěl jsem vyjádření, co se stalo.
Po dvou dnech mi volali, že ČEZ měl výpadek na vysokém napětí a jim vypadla nějaká ústředna. Trvalo ty cca dvě hodiny, než tam dovezli dieselagregát. Nechápu, tohle musel byt výpadek jako kráva a oni to v dohledovém centrum prostě nevěděli. Kolega shodou okolní bydlel asi km od dané firmy a jeho naháněl tchán, co by dlí u něj, že mu přestala hrát IPTV. Taky O2 připojení.
Proc o tom nevedeli je vcelku jednoduche. V monitoringu staci spatne nastavit korelaci udalosti :-) Ono v tom rozsahu uz to nejak agregovat pro potreby dohledu je potreba, jinak by se z toho i ti dohledari zblaznili... a nebo by proste jen otupeli s tim, ze tam "zase neco sviti" by to proste odignorovali. Coz ostatne muze byt druha z variant, ze tam zadna korelace neni... a furt tam na ne neco vyskakuje :-)
No já bych řekl, že je to ještě jednoduší než nějaké agregace a viděl jsem to mnohokrát. Nějak se monitoring nastaví, ale už to nikdo nezkusí reálně, takže vlastně nikdo ani neví jestli monitoring funguje nebo ne. Stejně jako záloha se musí pravidelně zkusit obnovit aby se vědělo, co dělat když nastane krizová situace a řeší se to pod tlakem, tak se musí i čas od času monitoring ověřit.
Ehm ... minuly tyden vodafoun/upc "modernizoval" sit ... pry ... v okoli vysehradu mi tyden (pry bude sem tam vypadek) na nekolika mistech net nejel vubec. Tedy oni klasicky tvrdili ze to jede, a realita byl PL 80+%.
Jeste minuly rok odmitali firme pridelit vic nez /64, protoze "tech adres maji malo".
Takze si dost zive predstavuju, ja toto bude vypadat a jak to bude fungovat.
No, ale ono nasadit a provozovat treba CGNAT take zadarmo neni. A byva to zdrojem problemu, ktere muzou zatezovat technickou podporu, parovani pro zakonne data-retention je take slozitejsi. Aneb zkuste vycislit vicenaklady na IPv4-only sit, co je oprena o obezlicky prodluzujici prezivani skoro-mrtvolky jmenem IPv4 :-)
Problém ovšem je že zavedením IPv6 do své sítě se nezbavíte potřeby provozovat CGNAT (pro IPv4, které rozhodně dnes ještě zrušit nejde), maximálně vám trochu poklesne zátěž toho CGNATu. Náklady se zavedením IPv6 jsou okamžité, ale benefity jsou vzdálené a není vidět kdy (jestli vůbec) vyváží ty nutné náklady... :-(
Nikdo neprovozuje IPv6-only sítě bez CGNATu. NAT64 nebo DS-lite AFTR jsou určitým poddruhem CGNATu, který sice netrpí potenciálním nedostatkem privátních IPv4 adres ale ostatní problémy s ním jsou zcela srovnatelné.
Síť zcela bez podpory IPv4 funguje rok od roku lépe (nedávno jsem třeba náhodou zjistil, že na ní funguje plnohodnotně Zoom), ale stále to není použitelné pro obecnou veřejnost.
"Ono je to mozna mysleno tak" ...
Ne, rozdil je v tom CG ...
Normalni NAT nevyrobi to, ze by jednu interni IP prekladal na 10, 100 nebo klidne 1000 externich, kazde spojeni jinak. Presne tohle vyrabi CGnat.
A presne tohle je treba neustale obsluhovat = udrzovat v pameti, prohledavat, a pochopitelne na vsech paketech prepisovat, nejen adresy, ale i porty. Jednoduse proto, ze kdyz mas za jednou IP tisicovku stroju, tak ti koliduji mezi sebou.
A presne tohle NAT(64) nedela (ne ze by teda nemoh, ale proc by takovou vopicarnu nekdo delal?).
CG slouzi k tomu aby se do maxima a do mrte vycucal potencial moznych spojeni na kazde jedne IP, za coz se pochopitelne plati pomerne krvava dan. A presne proto to pouzivaji bud jen ti, kteri nemaji na vyber, mebo ruzni vydridusi, mezi nez nase slavna trojka patri.
Normalni NAT nevyrobi to, ze by jednu interni IP prekladal na 10, 100 nebo klidne 1000 externich, kazde spojeni jinak. Presne tohle vyrabi CGnat.
Nevyrábí. Pokud by to vyráběl, lidem za CGNATem by nehrálo třeba iVysílání. A jak to vím? Protože se mi tak choval NAT64. Takže implicitní tvrzení, že CGNAT střídá adresy, zatímco NAT64 ne, je prostě špatně.
A presne tohle je treba neustale obsluhovat = udrzovat v pameti, prohledavat, a pochopitelne na vsech paketech prepisovat, nejen adresy, ale i porty
To střídání adres naopak algoritmus přidělování adres zjednodušuje. Dohledávání, jakou veřejnou adresu daná privátní adresa používá a hledání blízkého volného portu je náročnější, než jednoduché zahashování parametrů každého paketu a volba odchozí kombinace adresy a portu z celého poolu.
NAT musí adresy v paketech přepisovat, NAT64 musí tvořit zcela nové pakety a řešit spoustu okrajových případů, třeba při fragmentaci, která v IPv6 funguje trochu jinak.
A presne tohle NAT(64) nedela (ne ze by teda nemoh, ale proc by takovou vopicarnu nekdo delal?).
Jestli dělá nebo nedělá, záleží jen na tom, kolik má jeho provozovatel k dispozici veřejných adres a tedy jak moc agresivně je potřeba NATovat. Zrovna nedávno se tady probíralo, že i NAT44 je možné nastavit tak, aby pro každou privátní IP adresu používal pouze staticky přidělenou část portů.
CG slouzi k tomu aby se do maxima a do mrte vycucal potencial moznych spojeni na kazde jedne IP
A ono je to přitom často přesně naopak. Využívat do maxima potenciál možných spojení na každé jedné IP adrese je doménou softwarových NATů, třeba těch implementovaných v Linuxu v domácích routerech. Carrier grade NATy jsou většinou hardwarová zařízení s vysokou kapacitou provozu, ale s omezenou kapacitou na iterativní výpočty. Proto CGNATy často používají mnohem jednodušší algoritmus sdílení adres - třeba Full-cone NAT.
To jiste, oni jsou totiz amerikanci uplne tupi, a proto provozuji jiz leta ipv6 only site.
Mno, zajímalo by mě jací Amíci ... Já jsem doma přešel na IPV6 only síť. Teď se musím připojovat na guest network která má ještě IPV4 když si chci něco zahrát, protože:
- Steam - Nejde nic nainstalovat
- Blizzard - Nejde se zalogovat do Starcraft II
- EPIC Store - Nejde nic koupit, ani to co je zadarmo ;-) (instalovat jsem nezkoušel)
Mobilni site tam jsou ipv6 only, roky. Predpokladam, ze tam maji nejakou moznost prechodu do v4 site.
WOW ma v konfiguraci checkbox, ze ma bezet po ipv6. Napriklad. A funguje to vphode. Stejne jako to, ze je to davno dx12 only ... a funguje to i na w7, kde prece (viz prohlaseni MS) dx12 fungovat nemuze ...
> WOW ma v konfiguraci checkbox, ze ma bezet po ipv6. Napriklad. A funguje to vphode. Stejne jako to, ze je to davno dx12 only ... a funguje to i na w7, kde prece (viz prohlaseni MS) dx12 fungovat nemuze ...
Jen pro info, DX12 je pro Win7 oficiálně. Akorát že se instaluje se hrou místo standalone. MS ho naportoval specielně na žádost Blizzardu a používá to i Cyberpunk 2077 (opět DX12-only hra, co běží oficiálně i na Win7).
Ja ale taky nepisu, ze se ho zbavite zcela (zatim to mozne neni), ale sizing celeho takoveho reseni pro preklad do legacy IPv4 sveta a vseho s tim souvisejiciho bude z logiky veci proste mensi - a tedy budou i mensi naklady na nej a problemu, ktere ten preklad muze zpusobovat samozrejme ubudou. A dnes je ten mic spise na strane pristupovych siti - na strane poskytovatelu obsahu a vetsiny hostingovych a cloudovych sluzeb IPv6 bez obtizi dostanete.
Ale jo, jsou poskytovatele, kteri hledi kupredu. U Piratu je to skutecne hanba, stejne jako u zive.cz. Ale napr. od instituce, ktera stale provozuje teletext, lze tezko ocekavat nejaky inovativni potencial https://teletext.ceskatelevize.cz/?p=100-1 ;-)
Priznam se, ze jsem dlouho patril mezi ty "glosatory". Sem tam jsem precetl clanek z nejake konference o IPv6, kde se psalo o vselijakych komplikovanych ohrablech a nabyl jsem dojmu, ze je to moc slozite a malo prinosne. Pak jsem si, ciste z profesionalniho zajmu, cca pred mesicem zkusil nasadit 6. u sebe doma a na 3 servery, ktere spravuju ... a stal se ze me pro zmenu zurivy obhajce IPv6 ;-)
No a? Už to konečně pochopte: není zájem. Že to zajímá pár geeků je irelevantní. Není zájem. IPv4 stále funguje dostatečně dobře. A ano, včetně NATů, to do toho "dostatečně" spadá taky. Ať už se vám to líbí nebo ne. Je to dostatečně pro výraznou většinu uživatelů a to stačí. I když tady na rootu kvůli tomu umřou minimálně dvě koťátka denně.
Změna může přijít prakticky pouze ze dvou směrů: buď to někdo uzákoní (nereálné) nebo stoupnou ceny IPv4 adres natolik, že se začnou uživatelé těch adres (tedy především poskytovatelé obsahu) adres zbavovat a pojedou pouze na IPv6.
Jenomže to vůbec nic nemění na tom, co jsem napsal. A těžko mohu být "jeden z modelových příkladů". Jednoduše mě to nezajímá. Zajímá mě můj život, nikoliv to, jestli Evroppa technologicky zaostává nebo ne a jestli IPv6 nebo IPv4. A nebo možná ještě lépe: zajímá mě, jestli je obloha modrá a tráva zelená. S nějakým "technicky" zaostává mi vlezte na záda.
Takže ano, možná jsem jeden z modelových příkladů. A je to tak naprosto v pořádku. Chci to tak.
Proč bych měl někoho odrazovat? Už to konečně pochopte: tohle není ideologie. Zrovna u vás bych očekával, že to chápat budete. Já jsem koncový uživatel a tak mohu s přehledem říci, že je mi to stejně jako drtivé většině ostatních koncových uživatelů prostě jedno.
Problém ovšem jaksi je, že my většinu toho provozu v důsledku platíme. Čili podstatné to bude až bude IPv4 jednoduše moc drahé. Jak už jsem tu taky psal.
Proč? Napsal jsem tu několikrát proč. Protože mi vadí fachidioti, co brečí, že nemají IPv6 a vůbec si neuvědomují, že jsou jednoduše v menšině. Navíc mě IPv6 zajímá jako trend, technologicky, stejně, jako celá řada dalších věcí, ale jestli ke mně data doputují pomocí IPv4, IPv6 nebo IPv42 je mi prostě srdečně jedno stejně, jako velké většině koncových uživatelů. Z toho titulu mě to nezajímá.
Pracujte s kontextem, příteli.
Fachidiot jste sam, protoze se jednoduse na zaklade sveho osobniho presvedceni ja to prece na nic nepotrebuju se tvarite, ze stavajici obezlicky staci a funguji bez problemu. Patrne mate jen z prdele kliku a na problemy jste nenarazil - ale z toho fakt nemuzete dovozovat, ze NATy jsou bezproblemove reseni, se kterym jde vydrzet do konce sveta.
Jednou rikate, ze vas to nezajima, podruhe zase ze zajima - v tom aby se cert vyznal. Ano, vime co je kontext, ale v teto diskuzi je na vas velmi obtizne aplikovatelny.
Pokud vas to zajima jako trend, tak byste si mel klast otazku, v cem je Cesky trh tak specificky, ze jej cesti operatori ignoruji. S jejich reklamnimi sdelenimi je to v primem rozporu.
Koncaky uz do toho prosim netahejte - tem je to opravdu jedno a operatory jejich nazor ve vysledku stejne nezajima.
On je problém že tu cenu přímo nevidí ta důležitá strana - klienti. Třeba teď jsme dělali deployment decentralizované služby pro 20k klientů, což je přes 20k IPv4 adres u Hetznera. Ta cena je v tom rozsahu dost citelná a pochopitelně se promítne v ceně služby. Problém je, že si to nemůžeme dovolit nasadit IPv6 only, a naši klienti nemají páku změnit sítě svých poskytovatelů, mobilních operátorů, domácích připojení zaměstnanců a podobně. Navíc je pro ně „Bylo by to levnější, kdybyste měli IPv6“ často až moc abstraktní.
Pak jsou náklady na jiné části řetězce. Třeba v případě mobilních zařízení musíme kvůli povaze produktů řešit bezpečnost a šifrování v push notifikacích posílaných přes APNS / Google FCM. A celá tahle věc je nutná jen proto, že mobily nemají veřejnou IP, aby se jim dala notifikace poslat přímo bez prostředníka a neustálého pollingu.
S těmi push notifikacemi to bohužel nebude lepší nikdy. Třicet let s NATem naučilo lidi vyžadovat nedostupnost vnitřních zařízení z vnějších sítí a spustit záchvaty šílenství, kdykoli je připojíte k síti, která takové filtrování neobsahuje.
Takže v podstatě všechna nasazení IPv6 v mobilních sítích obsahují tuhle emulaci NATu, která sice objektivně prodlužuje výdrž baterie (protože mobil nepřijímá nevyžádaný šum z internetu), ale zároveň vyžaduje pravidelné posílání keepalive zpráv (což zase výdrž baterie zhoršuje).
Vsak o tom mate zpravicku o kousek vedle... neco, co drive byvalo standardne v cene uz pomalu zacina byt priplatkova sluzba... a nikde nemate zaruceno, ze ceny te doplnkove sluzby dale neporostou...
A ti, co na ipv6 stale kaslou s tim, ze ipv4 prece staci muzou byt jednoho krasneho dne ponekud nemile prekvapeni... jasne, pridat adresu na rozhrani je otazka sekund, ale doresit aplikace a bezpecnost kolem uz tak rychle neni... a panika v takovych situacich byva dobrym zdrojem chyb, ze? ;-)
Však proto o tom píši. To je asi jediný směr, ze kterého může přijít nějaká změna. Reálným konzumentům je z drtivé většiny úplně jedno jestli IPv6 nebo IPv4. I když je mi jasné, že se zaručeně objeví nějaký hujer, co mi začne vykládat něco o tom, že když budou chtít připojit kameru, najednou jim to jedno nebude. Ale já tu neřeším když. Většina lidí tohle prostě neřeší.
Já osobně nemám nic proti IPv6. Je mi to tak nějak fuk. V principu je to jen nástroj. Jen mě poněkud rozčilují různí ňoumové, co vykládají jakési ideologické hovadiny o pokroku a zaostávání a peklu. Ten bias rootu, kde tak nějak z principu věci velká část čtenářů nechápe své vlastní uživatele, kterým jsou a budou jejich starosti jednoduše šumák a zajímají je jen dvě věci: aby se dostali k obsahu (připadně službám), které chtějí a nestálo to moc.
Štvou mě ty ideologické řeči o tom, jestli je lepší stará nebo nová lopata. Jenomže to s žádnou ideologií nesouvisí a vyřeší to prostě trh.
I když je mi jasné, že se zaručeně objeví nějaký hujer, co mi začne vykládat něco o tom, že když budou chtít připojit kameru, najednou jim to jedno nebude. Ale já tu neřeším když. Většina lidí tohle prostě neřeší.
Proboha co to zase melete. Ano nerešíme když, protože to je prostě fakt. Každý druhý má doma nějakou krabičku (ať už nas, vysavač, ovládání topení, kamera atp.) a díky IPv4, místo toho abyste se připojil napřímo, se musí připojovat k nějakému pochybnému serveru výrobce. Jsou odkázáni na milost výrobci a tomu jestli se rozhodne jeho servery dále provozovat. Proč se nemůžou zařízení připojovat napřímo a musí využívat prostředníka jako ohýbák, když je IPv4 nedostačující.
Štvou mě ty ideologické řeči o tom, jestli je lepší stará nebo nová lopata. Jenomže to s žádnou ideologií nesouvisí a vyřeší to prostě trh.
Mě zase štvou kecy lidí typu, že bazén lze vykopat lopatou a není potřeba bagr.
Tak po padesáté šesté: velká většina uživatelů to vůbec neřeší a jim to jedno. Úplně jedno. Nezajímá je žádné "díky" a nedíky. Prostě je jim to fuk, neřešili to, neřeší a většinou ani řešit nebudou. To je přesně to, co vám podobní, kterých jsou tady na rootu celkem nepřekvapivě spousty nechápou.
A bazén vykopat lopatou lze. Dokonce je to někdy nutné. Zrovna předevčírem jsem to řešil i když nešlo o bazén, ale sklep. Jenomže to není podstatné. Podstatné je, že většina lidí žádný bazén kopat jednoduše prostě nepotřebuje. A stejně tak je nezajímá, jestli je pro to potřeba lopata nebo bagr.
Mylite se.
Neni to "velka vetsina" ale aboslutni vetsina uzivatelu, kterou naprosto nezajima zda jsou za devatero NATy, dualstacku nebo v6 only siti.
Uzivatele zajima, zda se se dostanou k pozadovanemu obsahu a idealne rychle. A to rychle uz dnes casto znamena, ze je to prave po IPv6.
Jak se vyjadril CTO jednoho Ceskeho ISP (>100k), zakazniky kteri pozaduji custom settings pro IPv6 dokazou vyjmenovat a pro jejich spocitani budou postacovat ruce ne prilis zrucneho stolare. Presto tento ISP standardne nasazuje dualstack.
Poskytovatele obsahu pomalu inovuji. Majoritni poskytovatele uz nasazeno davno maji. Skutecnym problemem jsou ISP.
Je smutne, kdyz v roce 2023 u ruzoveho operatora dostanete IPv4 only na jeho 5G mobilni siti. Absurdni vsak je, ze nativni IPv6 konektivitu nedostatene ani na jeho nove budovane opticke siti s rychlosti az 2Gbit.
Na rootu se hojne objevuji "vám podobní, kterých jsou tady na rootu celkem nepřekvapivě spousty nechápou", kteri se na behu (nejen) Ceskeho internetu, hostingu a pristupovych siti podileji a ti prave vidi co nevidite a nechapete vy.
13. 8. 2023, 18:20 editováno autorem komentáře
A toto tvrzeni jste si vycucal odkdud? Realnou potrebou koncovych uzivatelu je to, aby jim proste internet fungoval. NAT u IPv4 tu a tam vede k tomu, ze sluzba koncovemu uzivateli korektne nefunguje. A neni to zadny teoreticky vymysl. Ja treba pamatuji problem s CGNAT, kdy nebylo mozne na pripojkach hrat nektere hry na Playstationu. A myslite, ze hloupeho koncaka zajimalo, ze IPv4 adres je malo a tak se u operatora vymysli, jak s nima setrit? O nikoliv, ti lidi si chteli jen zahrat svou hru. A nemohli, protoze sluzba jim prave kvuli CGNATu nefungovala, jak mela...
Samozřejmě. Ale ani to naprosto nevyvrací co jsem napsal. Ano, malá menšina z té malé menšiny dovede být nepochybně dost otravná a operátorovi ve výsledku ušetřit nějaké peníze na technické podpoře. Ale reálný tlak v podstatě není. Ten bude až bude IPv4 adres tak málo, že bude IPv6 pro poskytovatele obsahu podstatně levnější.
A samozřejmě to nevylučuje dobrovolnou účast poskytovatelů připojení pokud si to budou schopni interně ekonomicky obhájit a klientům to prodat. A zvlášť ten prodej klientům bych rád viděl. Dokud bude drtivá většina služeb dostupných i po IPv4. I když možné je pochopitelně všechno.
Ale operator neprodava IPv4 nebo IPv6, predstava ze IPv6 nejak extra zmonetarizujete je smesna. Operator prodava pristup k internetu. A pristup k internetu, to nejsou jen HTTP pozadavky a brouzdani po Facebooku, do ktereho si to zjednodusujete vy. Pristup k internetu muzete zcela legitimne chtit pouzivat i pri pro hrani online her, ktere ale u CGNATu muzou narazit na to, ze bud prislusny aplikacni helper vubec nemate, pripadne funguje nekorektne a nebo treba korektne navazane spojeni se vam predcasne ukonci a generuje to nejake problemy (protoze operator chce se snazi kombinaci adresa:port co nejrychleji uvolnit dalsimu uzivateli). A to jsou presne stavy, kdy z pohledu koncoveho spotrebitele pristup k internetu proste nefunguje korektne.
Svymi nazory beztak curate proti vetru, ale kdyz vas to bavi... :-) Komentujete zpravicku, kdy jeden velky operator IPv6 implementuje a kdy dalsi to jiz davno implementovane ma. A to se bavime o Cesku, za hranicema jsou jeste dal. Lide jako vy, co maji plna usta argumentu o tom, jak to neni potreba jen delaji z Ceska technologicky skanzen. Nastesti viditelne podobni zpatecnici uz zacinaji byt mensinou, coz mj. doklada i pristup tech velkych operatoru, ze? Vlastne uz zbyva jen jeden - nepracujete nahodou pro nej? :D
Pardon, opravdu tady nekdo napsal "problem je v tom, ze to koncovi uzivatele nechteji"?
Majorita ctenaru rootu vi, ze koncovym uzivatelum je to uplne sumak. Vy si zjevne myslite uplny opak :)
Skutecnym problem jsou ISP, ktere se predhaneji kdo ma "lepsi" sit, ale nepodporuji internetovy protokol, ktery je standardem.
Zatimco clovek z Ceskeho ruzoveho operatora pouziva stejny narativ jako vy "koncaci to nechteji" tak stejny operator v Evrope ma jiz nasazeno ve vetsine narodnich pobocek a v jejich nejvetsi "filialce" v USA to v mobilni siti zavedli pred bezmala 10 lety.
https://www.root.cz/zpravicky/mobilni-operatori-v-usa-prekrocili-50-provozu-po-ipv6/
Myslite ze to udelali na zaklade toho, ze jim helpdesk zahltili koncaci, ze se chteji naprimo pripojovat na kamery nebo domaci uloziste? Co tedy prehlizeji operatori v Kanade, Belgii, Indii, Francii, Nemecku, Japonsku, Brazilii nebo v Cine, kde prevladajici protokol internetoveho provozu je jiz IPv6?
Myslite, ze je k zavadeni IPv6 donutil pozadavek z helpdesku?
Nebo, ze tam nepadl dotaz "kdo ten prechod zaplati"?
.... Google hlasi novou nejvyssi hodnotu 12.8.2023 - 44,83 % provozu po IPv6
14. 8. 2023, 10:44 editováno autorem komentáře