No a? Už to konečně pochopte: není zájem. Že to zajímá pár geeků je irelevantní. Není zájem. IPv4 stále funguje dostatečně dobře. A ano, včetně NATů, to do toho "dostatečně" spadá taky. Ať už se vám to líbí nebo ne. Je to dostatečně pro výraznou většinu uživatelů a to stačí. I když tady na rootu kvůli tomu umřou minimálně dvě koťátka denně.
Změna může přijít prakticky pouze ze dvou směrů: buď to někdo uzákoní (nereálné) nebo stoupnou ceny IPv4 adres natolik, že se začnou uživatelé těch adres (tedy především poskytovatelé obsahu) adres zbavovat a pojedou pouze na IPv6.
Jenomže to vůbec nic nemění na tom, co jsem napsal. A těžko mohu být "jeden z modelových příkladů". Jednoduše mě to nezajímá. Zajímá mě můj život, nikoliv to, jestli Evroppa technologicky zaostává nebo ne a jestli IPv6 nebo IPv4. A nebo možná ještě lépe: zajímá mě, jestli je obloha modrá a tráva zelená. S nějakým "technicky" zaostává mi vlezte na záda.
Takže ano, možná jsem jeden z modelových příkladů. A je to tak naprosto v pořádku. Chci to tak.
Proč bych měl někoho odrazovat? Už to konečně pochopte: tohle není ideologie. Zrovna u vás bych očekával, že to chápat budete. Já jsem koncový uživatel a tak mohu s přehledem říci, že je mi to stejně jako drtivé většině ostatních koncových uživatelů prostě jedno.
Problém ovšem jaksi je, že my většinu toho provozu v důsledku platíme. Čili podstatné to bude až bude IPv4 jednoduše moc drahé. Jak už jsem tu taky psal.
Proč? Napsal jsem tu několikrát proč. Protože mi vadí fachidioti, co brečí, že nemají IPv6 a vůbec si neuvědomují, že jsou jednoduše v menšině. Navíc mě IPv6 zajímá jako trend, technologicky, stejně, jako celá řada dalších věcí, ale jestli ke mně data doputují pomocí IPv4, IPv6 nebo IPv42 je mi prostě srdečně jedno stejně, jako velké většině koncových uživatelů. Z toho titulu mě to nezajímá.
Pracujte s kontextem, příteli.
Fachidiot jste sam, protoze se jednoduse na zaklade sveho osobniho presvedceni ja to prece na nic nepotrebuju se tvarite, ze stavajici obezlicky staci a funguji bez problemu. Patrne mate jen z prdele kliku a na problemy jste nenarazil - ale z toho fakt nemuzete dovozovat, ze NATy jsou bezproblemove reseni, se kterym jde vydrzet do konce sveta.
Jednou rikate, ze vas to nezajima, podruhe zase ze zajima - v tom aby se cert vyznal. Ano, vime co je kontext, ale v teto diskuzi je na vas velmi obtizne aplikovatelny.
Pokud vas to zajima jako trend, tak byste si mel klast otazku, v cem je Cesky trh tak specificky, ze jej cesti operatori ignoruji. S jejich reklamnimi sdelenimi je to v primem rozporu.
Koncaky uz do toho prosim netahejte - tem je to opravdu jedno a operatory jejich nazor ve vysledku stejne nezajima.
On je problém že tu cenu přímo nevidí ta důležitá strana - klienti. Třeba teď jsme dělali deployment decentralizované služby pro 20k klientů, což je přes 20k IPv4 adres u Hetznera. Ta cena je v tom rozsahu dost citelná a pochopitelně se promítne v ceně služby. Problém je, že si to nemůžeme dovolit nasadit IPv6 only, a naši klienti nemají páku změnit sítě svých poskytovatelů, mobilních operátorů, domácích připojení zaměstnanců a podobně. Navíc je pro ně „Bylo by to levnější, kdybyste měli IPv6“ často až moc abstraktní.
Pak jsou náklady na jiné části řetězce. Třeba v případě mobilních zařízení musíme kvůli povaze produktů řešit bezpečnost a šifrování v push notifikacích posílaných přes APNS / Google FCM. A celá tahle věc je nutná jen proto, že mobily nemají veřejnou IP, aby se jim dala notifikace poslat přímo bez prostředníka a neustálého pollingu.
S těmi push notifikacemi to bohužel nebude lepší nikdy. Třicet let s NATem naučilo lidi vyžadovat nedostupnost vnitřních zařízení z vnějších sítí a spustit záchvaty šílenství, kdykoli je připojíte k síti, která takové filtrování neobsahuje.
Takže v podstatě všechna nasazení IPv6 v mobilních sítích obsahují tuhle emulaci NATu, která sice objektivně prodlužuje výdrž baterie (protože mobil nepřijímá nevyžádaný šum z internetu), ale zároveň vyžaduje pravidelné posílání keepalive zpráv (což zase výdrž baterie zhoršuje).
Vsak o tom mate zpravicku o kousek vedle... neco, co drive byvalo standardne v cene uz pomalu zacina byt priplatkova sluzba... a nikde nemate zaruceno, ze ceny te doplnkove sluzby dale neporostou...
A ti, co na ipv6 stale kaslou s tim, ze ipv4 prece staci muzou byt jednoho krasneho dne ponekud nemile prekvapeni... jasne, pridat adresu na rozhrani je otazka sekund, ale doresit aplikace a bezpecnost kolem uz tak rychle neni... a panika v takovych situacich byva dobrym zdrojem chyb, ze? ;-)
Však proto o tom píši. To je asi jediný směr, ze kterého může přijít nějaká změna. Reálným konzumentům je z drtivé většiny úplně jedno jestli IPv6 nebo IPv4. I když je mi jasné, že se zaručeně objeví nějaký hujer, co mi začne vykládat něco o tom, že když budou chtít připojit kameru, najednou jim to jedno nebude. Ale já tu neřeším když. Většina lidí tohle prostě neřeší.
Já osobně nemám nic proti IPv6. Je mi to tak nějak fuk. V principu je to jen nástroj. Jen mě poněkud rozčilují různí ňoumové, co vykládají jakési ideologické hovadiny o pokroku a zaostávání a peklu. Ten bias rootu, kde tak nějak z principu věci velká část čtenářů nechápe své vlastní uživatele, kterým jsou a budou jejich starosti jednoduše šumák a zajímají je jen dvě věci: aby se dostali k obsahu (připadně službám), které chtějí a nestálo to moc.
Štvou mě ty ideologické řeči o tom, jestli je lepší stará nebo nová lopata. Jenomže to s žádnou ideologií nesouvisí a vyřeší to prostě trh.
I když je mi jasné, že se zaručeně objeví nějaký hujer, co mi začne vykládat něco o tom, že když budou chtít připojit kameru, najednou jim to jedno nebude. Ale já tu neřeším když. Většina lidí tohle prostě neřeší.
Proboha co to zase melete. Ano nerešíme když, protože to je prostě fakt. Každý druhý má doma nějakou krabičku (ať už nas, vysavač, ovládání topení, kamera atp.) a díky IPv4, místo toho abyste se připojil napřímo, se musí připojovat k nějakému pochybnému serveru výrobce. Jsou odkázáni na milost výrobci a tomu jestli se rozhodne jeho servery dále provozovat. Proč se nemůžou zařízení připojovat napřímo a musí využívat prostředníka jako ohýbák, když je IPv4 nedostačující.
Štvou mě ty ideologické řeči o tom, jestli je lepší stará nebo nová lopata. Jenomže to s žádnou ideologií nesouvisí a vyřeší to prostě trh.
Mě zase štvou kecy lidí typu, že bazén lze vykopat lopatou a není potřeba bagr.
Tak po padesáté šesté: velká většina uživatelů to vůbec neřeší a jim to jedno. Úplně jedno. Nezajímá je žádné "díky" a nedíky. Prostě je jim to fuk, neřešili to, neřeší a většinou ani řešit nebudou. To je přesně to, co vám podobní, kterých jsou tady na rootu celkem nepřekvapivě spousty nechápou.
A bazén vykopat lopatou lze. Dokonce je to někdy nutné. Zrovna předevčírem jsem to řešil i když nešlo o bazén, ale sklep. Jenomže to není podstatné. Podstatné je, že většina lidí žádný bazén kopat jednoduše prostě nepotřebuje. A stejně tak je nezajímá, jestli je pro to potřeba lopata nebo bagr.
Mylite se.
Neni to "velka vetsina" ale aboslutni vetsina uzivatelu, kterou naprosto nezajima zda jsou za devatero NATy, dualstacku nebo v6 only siti.
Uzivatele zajima, zda se se dostanou k pozadovanemu obsahu a idealne rychle. A to rychle uz dnes casto znamena, ze je to prave po IPv6.
Jak se vyjadril CTO jednoho Ceskeho ISP (>100k), zakazniky kteri pozaduji custom settings pro IPv6 dokazou vyjmenovat a pro jejich spocitani budou postacovat ruce ne prilis zrucneho stolare. Presto tento ISP standardne nasazuje dualstack.
Poskytovatele obsahu pomalu inovuji. Majoritni poskytovatele uz nasazeno davno maji. Skutecnym problemem jsou ISP.
Je smutne, kdyz v roce 2023 u ruzoveho operatora dostanete IPv4 only na jeho 5G mobilni siti. Absurdni vsak je, ze nativni IPv6 konektivitu nedostatene ani na jeho nove budovane opticke siti s rychlosti az 2Gbit.
Na rootu se hojne objevuji "vám podobní, kterých jsou tady na rootu celkem nepřekvapivě spousty nechápou", kteri se na behu (nejen) Ceskeho internetu, hostingu a pristupovych siti podileji a ti prave vidi co nevidite a nechapete vy.
13. 8. 2023, 18:20 editováno autorem komentáře
A toto tvrzeni jste si vycucal odkdud? Realnou potrebou koncovych uzivatelu je to, aby jim proste internet fungoval. NAT u IPv4 tu a tam vede k tomu, ze sluzba koncovemu uzivateli korektne nefunguje. A neni to zadny teoreticky vymysl. Ja treba pamatuji problem s CGNAT, kdy nebylo mozne na pripojkach hrat nektere hry na Playstationu. A myslite, ze hloupeho koncaka zajimalo, ze IPv4 adres je malo a tak se u operatora vymysli, jak s nima setrit? O nikoliv, ti lidi si chteli jen zahrat svou hru. A nemohli, protoze sluzba jim prave kvuli CGNATu nefungovala, jak mela...
Samozřejmě. Ale ani to naprosto nevyvrací co jsem napsal. Ano, malá menšina z té malé menšiny dovede být nepochybně dost otravná a operátorovi ve výsledku ušetřit nějaké peníze na technické podpoře. Ale reálný tlak v podstatě není. Ten bude až bude IPv4 adres tak málo, že bude IPv6 pro poskytovatele obsahu podstatně levnější.
A samozřejmě to nevylučuje dobrovolnou účast poskytovatelů připojení pokud si to budou schopni interně ekonomicky obhájit a klientům to prodat. A zvlášť ten prodej klientům bych rád viděl. Dokud bude drtivá většina služeb dostupných i po IPv4. I když možné je pochopitelně všechno.
Ale operator neprodava IPv4 nebo IPv6, predstava ze IPv6 nejak extra zmonetarizujete je smesna. Operator prodava pristup k internetu. A pristup k internetu, to nejsou jen HTTP pozadavky a brouzdani po Facebooku, do ktereho si to zjednodusujete vy. Pristup k internetu muzete zcela legitimne chtit pouzivat i pri pro hrani online her, ktere ale u CGNATu muzou narazit na to, ze bud prislusny aplikacni helper vubec nemate, pripadne funguje nekorektne a nebo treba korektne navazane spojeni se vam predcasne ukonci a generuje to nejake problemy (protoze operator chce se snazi kombinaci adresa:port co nejrychleji uvolnit dalsimu uzivateli). A to jsou presne stavy, kdy z pohledu koncoveho spotrebitele pristup k internetu proste nefunguje korektne.
Svymi nazory beztak curate proti vetru, ale kdyz vas to bavi... :-) Komentujete zpravicku, kdy jeden velky operator IPv6 implementuje a kdy dalsi to jiz davno implementovane ma. A to se bavime o Cesku, za hranicema jsou jeste dal. Lide jako vy, co maji plna usta argumentu o tom, jak to neni potreba jen delaji z Ceska technologicky skanzen. Nastesti viditelne podobni zpatecnici uz zacinaji byt mensinou, coz mj. doklada i pristup tech velkych operatoru, ze? Vlastne uz zbyva jen jeden - nepracujete nahodou pro nej? :D
Pardon, opravdu tady nekdo napsal "problem je v tom, ze to koncovi uzivatele nechteji"?
Majorita ctenaru rootu vi, ze koncovym uzivatelum je to uplne sumak. Vy si zjevne myslite uplny opak :)
Skutecnym problem jsou ISP, ktere se predhaneji kdo ma "lepsi" sit, ale nepodporuji internetovy protokol, ktery je standardem.
Zatimco clovek z Ceskeho ruzoveho operatora pouziva stejny narativ jako vy "koncaci to nechteji" tak stejny operator v Evrope ma jiz nasazeno ve vetsine narodnich pobocek a v jejich nejvetsi "filialce" v USA to v mobilni siti zavedli pred bezmala 10 lety.
https://www.root.cz/zpravicky/mobilni-operatori-v-usa-prekrocili-50-provozu-po-ipv6/
Myslite ze to udelali na zaklade toho, ze jim helpdesk zahltili koncaci, ze se chteji naprimo pripojovat na kamery nebo domaci uloziste? Co tedy prehlizeji operatori v Kanade, Belgii, Indii, Francii, Nemecku, Japonsku, Brazilii nebo v Cine, kde prevladajici protokol internetoveho provozu je jiz IPv6?
Myslite, ze je k zavadeni IPv6 donutil pozadavek z helpdesku?
Nebo, ze tam nepadl dotaz "kdo ten prechod zaplati"?
.... Google hlasi novou nejvyssi hodnotu 12.8.2023 - 44,83 % provozu po IPv6
14. 8. 2023, 10:44 editováno autorem komentáře