Názor k článku
Výkon experimentálního Ubuntu sestaveného pro x86-64-v3 od Adam Kalisz - Neřekl bych, že je to pravda. I běžný...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 12. 2023 2:32

    Adam Kalisz
    Stříbrný podporovatel
    Neřekl bych, že je to pravda. I běžný uživatel si rozdílu ve výkonu mezi starším a aktuálním zařízení podobné třídy jistě všimne a to včetně procesoru a grafiky. Moje zkušenost je zde hned z několika oblastí:
    • přehrávání videa ve vyšším rozlišení z webového rozhraní je i dnes pro řadu zařízení výzva
    • více činností současně, e.g. Zoom/ MS Teams/ Google Meet call + společná editace více lidí např. v Google Docs s větším souborem, do toho otevřených pár dalších aplikací např. interní chat MS Teams/ Slack/ Discord - prostě moderní kancelář
    • studenti a profesionálové v technických oborech, strojařina, stavařina atd. - různé CAD a další nástroje
    • pokročilé webové aplikace, třeba v OrgPadu jsme dělali řadu optimalizací, ale prostě dokud nepíšete vše ve WebGL, tak prostě některé věci budou hlavně kvůli nepochopitelně pomalému renderingu prohlížečů pomalé
    • výdrž na baterie vs přenositelnost vs výkon je dost jinde, hlavně v případě např. MacBook Pro je to obrovský skok
    • hry a do toho dnes často rovnou záznam obrazovky, chat atd.
    • virtualizační servery, virtualizované databáze atd. je dnes ve firemním prostředí běžná věc a díky dostatečnému výkonu se dá dělat spousta věcí ekonomicky, které dříve bylo těžké či dokonce nemožné realizovat, znám firmy, které dnes uvažují, že budou dělat věci, které dříve trvaly čtvrt roku třeba každý týden. Řada firem dnes má třeba interní vyhledávače, které jsou dostatečně rychlé, že je zaměstnanci skutečně využívají. Dokonce jsou servery tak efektivní, že prorazily chat AI nástroje, které s řadou činností umí pomoct.

    Souhlasím, že větší problém je paměť, ale i ten výkon a poměr výkon/ spotřeba je dost zásadní. Mě by rozhodně výkon 10 let starého laptopu podobné třídy nestačil, protože video call a další řada souběžně spuštěných programů je dnes běžná věc a tam je prostě starší hardware poměrně rychle cítit. Je fajn, že na aktuálním hardwaru třeba můžu ve videohovoru rozmazat pozadí a nemusím řešit, že za sebou mám třeba zrovna rozložený hardwaru do laborky, nebo doma třeba koš plný prádla a přesto mi stačí výkon nejen na ten hovor, ale i na to, o čem ten hovor je. Třeba konzultace někde uprostřed nějakého obrovského PDF souboru a souběžně třeba ještě firemní chat, emailový program, prohlížeč s dalšími podklady a klidně ještě třeba běžící záloha nových fotek.