Vedle všemožné podpory nadcházející platformy Lunar Lake jí také Intel dá do vínku ještě lepší obecný mechanismus adaptivního doostřování, který je určen pro integrované GPU generace Xe2. Filtr je psán tak, aby měl zcela minimální vliv na výkon a spotřebu platformy.
Nejnovější patche pro filtr běžící v rámci DRM (Direct Rendering Manager) tak mohou teoreticky vyhlížet i další výrobci GPU, neb by v principu nemělo nic bránit adopci tohoto adaptivního ostření i na AMD či Nvidii (případně různé ARMy apod.), pokud bude v éře DLSS a FSR zájem. Vývojáři Intelu své patche komentují připomenutím, že běžné „hloupé“ algoritmy prostě doostří celý obraz (což „my fotografové“ známe mimo jiné jako nepříjemně doostřený bokeh na fotografiích apod.), zatímco jejich řešení bere v potaz celý zobrazovací engine a je jedno, zdali pro fotky, nebo hraní her (tedy podobně jako třeba zmíněný systém AMD FSR).
Nový kód se pak zaměřuje na zvýšení kvality doostřeného výstupu (přibyla nová vlastnost CRTC, se kterou může uživatel nastavit žádanou míru doostření od 0 po 255. Adaptivní ostření pak funguje na dané oblasti, jak jsou definovány velikostí v pixelech, přičemž nastavené koeficienty se použijí pro generování alfa hodnoty (průhlednosti), která je použita při blendingu doostřeného obrazu s originálním.
Tento mechanismus může být výhledově implementován v GNOME, resp. jeho kompozitoru Mutter, příslušné patche už jsou k dispozici a cílový plán je nabídnout uživateli snadné nastavení adaptivního doostření posuvníkem v grafickém rozhraní (aktuálně lze nastavit z příkazové řádky).