Mozna neni od veci zminit ze UK firmy nejsou konkurenceschopne m.j. (hlavne?) kvuli tomu jak UK pocita dane, jak se pise v puvodni zprave na http://www.raspberrypi.org/archives/509
Spíše zlomkovou. Jak je např. možné, že silikonové pouzdro na telefon mi vyjde včetně poštovného z Číny na 30,- Kč. Tady za stejné někteří zloději chtějí 190,- a více + další zlodějské poštovné od ČP za 120,- Kč:-).
Nehledě na to, že za co tam dělají a se mají dobře. Tady se všichni oháníme tzv. "lidskými právy", antikomunismem atd. a nakonec jsme rádi, že nám to udělají či půjčí peníze, aby mělo "Wall street" a jemu podobní na svůj "přepych" a koryto.
Po RP poškuľujem uz nejaký piatok, hlavne kvôli tomu, že staviam dom a hľadám spôsob, ako "dostať" hudbu do každem miestnosti. Značkové riešenia sieťového prehrávania som zavrhol, kvôli cene.
S RP by som si to predstavoval takto: Jedno RP do každej miestnosti, na ňom linux a mpd. Hudobná knižnica na NAS-e. Ovládanie z akéhokoľvek klienta na PC, Android, iPhone...
Je mi jasné, že takéto využitie RP je ako použitie hydraulického kladiva na zabíjanie múch, ale cena je veľmi priaznivá.
Čo si o tom myslíte? Má niekto iný nápad, ako by sa tento zámer dal zrealizovať?
Jo jo, s Arduinem by to šlo. Bylo by to sice více práce (holé atmega vs. PC s linuxem a gcc), náročnější (přeci jen to má omezenou paměť a rychlost), a také několikanásobně dražší (Arduino + Ethernet shield vs RPi). Takže když jsem se o Raspberry minulý rok dozvěděl, Arduion šlo do šuplíku a už se těším na novou hračku. Navíc s Raspberry doufám, že do toho dokážu nacpat DLNA a nebudu tak muset řešit serverou část.
presne kvôli tomu som Arduino zavrhol - aj keby bola cena rovnaká, tak moje schopnosti na to jednoducho nestačia.
Mať ale niečo také malé ako RP s bežiacim linuxom - to je proriadne pokušenie ;)
PS Samozrejme, že to bude "nová hračka" - ale nejako musím aj priateľke vysvetliť, akú to bude mať pridanú hodnotu :)
Tak ono Arduino je spis dobre na praci s I/O, obsluha binarnich signalu, analogovych na vlastnich zapojeni je perfektni. Pripojit par tlacitek, nejaky displej, ovladat nejake servo, blikat ledkama, nebo komunikace s nejakym specialnim zarizenim. Takze si myslim ze to jsou dost jine svety.
Mě se Raspberry líbí, na trhu chybí dostatečně výkonné miniaturní linuxové PC s nízkou spotřebou. Na malých routerech provozovat linux není ono, jsou málo výkonné.
Použil bych ho jako řídící domovní PC v elektro krabici ve zdi na chodbě. Notebookový HDD jako NAS úložiště, USB kamerky, USB GSM modul.
K tomu Arduino jako vstupně/výstupní modul (PIR čidla, teplotní senzory, spínání kotle, atd.).
Ovládání přes webový rozhraní (na doma ideální přes tablet).