Ja se v tom zatim moc neorientuji, znamena to ze kazda aplikace co bude chtit bezet pod Wayland bude muset implementovat pripojeni na pouzity okenni framework?
Xfce/Wayland, KDE/Wayland, GNOME/Wayland, ...
Fakt zadny flame, jen mne zajima, proc nestaci pouzit abstraktni API Wayland a zbytek zaridi patricna implementace v KDE, Xfce,GNOME..?
[Kdo mne bude odkazovat na google, at si sam jde do /dev/null - kdybych si to chtel hledat a studovat, nebudu sem psat povsechny dotaz.]
Ne, to nemusí, stačí aby wayland uměl použítý widget engine. Tady (pokud to chápu dobře) spíš jde o to, že GIMP umí dělat screenshoty obrazovky a vybírat pipetou barvu v jiných oknech. A to už je věc kterou Wayland (mimojiné z bezpečnostních důvodů) neřeší a musí ji implementovat kompozitor. Ten díky tomu pak ve výsledku může požadovat i potvrzení uživatele, že daná aplikace smí „koukat“ na jiná okna.
No a KDE a GNOME si to nejspíš řeší jinak – je potřeba domluvit se na tom s každým desktopem zvlášť.
Wayland nijak nedefinuje, jak si má klient (aplikace) říct o zdroje mimo své okno. V tomto případě o snímek celé obrazovky a o informaci o barvě v dané souřadnici. GNOME nedávno přišlo s DBus API, které není nijak závislé na prostředí, ale je možné, že KDE si udělalo něco vlastního.
Nikdo jim nebrání, aby si sedli a domluvili se na jednom API, které budou používat všichni, ale taky se může stát, že si to každý bude dělat po svém.
Jsou tu dva různé problémy. To, jestli nějaká aplikace sama funguje ve Waylandu, je dané frameworkem. V praxi GTK 3.x a Qt 5.x podporují Wayland a aplikace s nimi napsané v něm v principu normálně fungují, cokoli staršího vyžaduje X11.
Gimp stále používá GTK 2, takže jeho UI v každém případě běží pod X11, a to buď klasicky pod Xorg, nebo, na waylandovém desktopu, pomocí mezivrstvy Xwayland. Na tom se nic nezmění, dokud Gimp nepřejde na GTK 3 nebo rovnou 4 (což vývojáři zvažují).
Druhým a v podstatě nezávislým problémem je práce s okny jiných aplikací u funkcí, jako je screenshot celé obrazovky, nebo nějakého jiného okna. Jak už tady bylo řečeno, Wayland tohle záměrně za normálních okolností nedovoluje, je potřeba k tomu použít speciální dbusové API správce oken. Neboli když uživatel Gimpu chce vyfotit plochu nebo nějaké okno, Gimp k tomu normálně použije standardní API X11, ale když Gimp běží pod Xwaylandem a cílové okno je přímo řízené Waylandem, tak to nebude fungovat. V této verzi Gimp obsahuje kód, který podporuje i waylandovské ekvivalenty takovýchto operací.
Čili v kostce: Gimp stále není nativní waylandová aplikace a tou nebude, dokud nepovýší na novější verzi knihovny Gtk. Přidává ale podporu některých API, aby šlo provádět nestandardní grafické operace i v prostředí, které jinak funguje na waylandu.
1. znovu se podivej, nejde o zadny clanek, ale zpravicku, tedy kratke upozorneni na novou verzi ci zajimavost ;-)
2. ve zpravicce je jasne zmineno ze jde o podporu pro screenshot a vyber_barvy
3. pokud ti to preci jen nedoslo a pozadujes osvetu, uvedom si ze stejne se muze ukazat nekdo kdo v (kratke zpravicce) bude chtit mit osvetu na otazky:
- co je to GIMP
- co to jsou prechody
- co je to platno
- co je a jaky je rozdil mezi podexponovanym a preexponovanym obrazem
- atd ;-)