1) Ring je svobodný software
2) Ring je decentralizovaný/distribuovaný systém
3) Ring podporuje i standardní protokol SIP
4) Je bezpečný
5) Vzhledově ti snad vyhovovat bude: https://ring.cx/en#screenshots
Případně Signal - https://whispersystems.org/blog/signal/
Kromě jiného je i pro iOS.
Pro ty, co ještě nepochopili: Nejedná se ani tolik o politiku či náboženství, ale především o důvěrnost dat. Když si Lojza s Pepou povídaj, kam pudou na pivo, tak na to sere pes, ale když firma přes takovýto kanál posílá vaše ze zákona důvěrné informace, tak je to na žalobu. Bohužel (jak už se tu probíralo) s počítačem dnes může dělat kdokoli, kdo má díru do pr*ele bez ohledu na jeho počítačovou gramotnost, to je živná půda pro fejsbuky a podobné.
Zkoušel jsem to od sebe z Iceweaselu v Linuxu v ČR na počítač s Firefoxem(?) a widlama mimo ČR. Použití je jednoduché. Mně fungoval mikrofon, na druhé straně na widlích se ho nepodařilo zprovoznit. Druhá strana mě údajně slyšela dobře. Obraz šel bez problémů a kvalitně. Chatování taky v pořádku. Takže kdyby šel ten mikrofon na druhé straně (příčinu chyby neznám), tak by to nemělo chybu.
Vidíte, to mě nenapadlo, na co zvuk, stačí prostě znakovat... Každopádně Unie neslyšících si může pogratulovat, protože už mají funkční komunikátor. A ještě s vypnutým zvukem ušetří za datové přenosy.
P. S.: Ještě mě napadla černá tabulka s křídou, ale pak jsem si vzpomněl, že je tam chat.
No starý byl zas jen ve 32 bitech, takže v tomhle trochu pokrok...
Ale ty velikosti :-)
Poslední původní verze, instalační balíček 19 MB, nainstalovaná velikost 42 MB.
Nová alfa verze, instalační balíček 42 MB, nainstalovaná velikost 141 MB.
A to "nová" verze hromadu věcí neumí oproti předchozí verzi, např. videohovory. A to se vyplatí přátelé :-D
No pokrok to je, protože nevím proč bych na 64 bit HW a v 64 bit OS měl tahat hromadu 32 bit balastu jen kvůli jediné aplikaci. Zrovna jsem dodělal jeden servisní zásah na notebooku zákazníka a zbytek 32 bit userspace šel pryč, už není potřeba. To je úleva ;-)
Architektura AMD64 je tu s námi už od konce minulého tisíciletí pokud mě paměť neklame, protože byla ohlášena už 1999 a plná specifikace byla 2000. 17 let je v IT hodně dlouho.
Jo, ale k rozsireni 64 bitu doslo teprve pomerne nedavno. Spousta lidi ma a jeste bude mit porad jeste 32 bitove stroje a nebudou je vyhazovat jen kvuli tomu, ze nekde nejaky frikulin z velke firmy zije zcela odtrzen od reality. Osobne se hodlam sveho stareho HW drzet zuby nehty, protoze kdyz vidim, co dnes delaji za sracky a jake to ma klavesnice, tak opravdu nevidim, co bych si poridil. Netbooky neni cim nahradit, ty co prodavaji dnes jsou naprosto silene. Male notebooky se daji vzacne sehnat, ale clovek aby si na ne pomalu vzal pujcku. A v cenovych kategoriich nekde mezi se daji koupit leda tak kravsky velke stroje s vydrzi na baterku tak hodinu.
Krome toho, SW firma, jakou je MS, by mela byt schopna dodat SW v 32 i 64 bitech. A pokud to neumi, tak at to snad prepisi do Pythony nebo neceho v tom stylu a bude po ptakach.
Ja proti 64 bitum nic nemam, i kdyz si nemyslim, ze konkretne me by prinesl nejakou vyhodu. Ale mam dost proti tem krabickam, do kterych je zaviraji: jak zrcadlo leskle displaye, chicletove klavesnice, neni tam ledka na HD, touchpad bez tlacitek, na kterem se mackaji rohy.... A vetsinou celkove forova konstrukce, ktera je casto mnohem horsi, nez ma muj stary Esus. Neda se to ani poradne rozebrat, aby to clovek vycistil nebo vymenil disk ci pamet - je to zacvakane na plastove pacicky, jak nejaky ajFoun a pri rozebirani se to akorat olame a uz to nedrzi pohromade. Hlavne, abychom od Apple opraskli kazdou blbost. Apple to sice porad nebude, ale BFU na to skoci.
To víte, na Windows máme přece jen o něco víc SW, a na rozdíl od Linuxu nás nic nenutí k přechodu na 64-bitové aplikace. Ono to pro většinu aplikací totiž nemá žádný přínos, takže není kam spěchat.
Pozoruhodne je, ze zatimco na Widlich neni prechod nutny, tak na Linuxu ho MS vyzaduje. Patrne Linux neni na 32 bitech dostatecne vykonny a 4 GB limit RAM asi neni dostatecny na provoz Skype.
"To víte, na Windows máme přece jen o něco víc SW, a na rozdíl od Linuxu nás nic nenutí k přechodu na 64-bitové aplikace. Ono to pro většinu aplikací totiž nemá žádný přínos, takže není kam spěchat. A kde to smysl má, tam je přechod dávno hotový."
Jasně hlavně máte hodně software pro platformy mimo x86, že :D, se hned vidí kolik máte software, když si koupíte telefon s Windows, že?
A co se týká 64 bit. Nás taky nikdo nenutí, ale vy na Windows nemáte na výběr, protože Windows je tak super platforma, že přejít na 64 bit trvalo MS nejdéle ze všech běžných OS a to se chlubí majoritou na desktopech... Myslím, že programátoři vědí jak stačí "jen" překompilovat program pro 64 bit na Windows. Linux měl podporu AMD64 jako první OS a to ještě dříve, než byl fyzicky dostupný HW. MS to zvládl až pět let po Linuxu, v roce 2006 (rok 2005, kdy vyšly 64 bit Windows XP nejde počítat, protože na to nebyly ovladače ani software a hlavně to bylo nestabilní, takže se to nedalo používat).
Každopádně v Linuxu to máme lepší, protože na rozdíl od Windows není na Linuxu zvykem, že si každá aplikace tahá hromadu knihoven, ale používají se systémové. Takže když máte v paměti nějaké další kvůli 32 bit a 64 bit userspace, tak už vám to ani nepřijde divné. Pak se nedivte, že je u 64 bit Windows doporučeno dvakrát víc paměti pro 64 bit verzi než pro 32 bit. V Linuxu tohle neznáme.
Ad hlavně máte hodně software pro platformy mimo x86 - a k čemu by byly? Windows NT historicky podporovaly vyjma x86(-64) také MIPS, Itanium, Aplha AXP a PowerPC. Prodeje nebyly nic moc, a není důvod udržovat podporu platformy, která se neprodává.
Ad se hned vidí kolik máte software, když si koupíte telefon s Windows - u telefonů s Windows je omezení na UWP, protože tradiční desktopové aplikace jsou na telefonu jaksi na nic.
Ad přejít na 64 bit trvalo MS nejdéle ze všech běžných OS - opravdu? Windows XP a 2003 byly v dispozici pro 64-bitové Itanium, mám zato že od jejich uvedení. Windows 2000 byly pro Itanium od roku 2002. Verze pro x86-64 byla uvedena až když Intel uvedl x86-64 procesory, resp. pár měsíců poté. Jinak takový MacOS X měl omezenou podporu pro 64-bitové aplikace od roku 2008, plně 64-bitový je od roku 2012.
Ad na rozdíl od Windows není na Linuxu zvykem, že si každá aplikace tahá hromadu knihoven, ale používají se systémové - dvě pozmánky: 1. systémové knihovny se samozřejmě používají i na Windows, 2. koukněte se na Snap a Flatpak. Tady na rootu k nim píšou: Linuxové distribuce se typicky potýkají s problémy provázanosti balíčků a jejich závislostmi na sobě. Pokud program potřebuje jinou verzi knihovny, než vaše distribuce obsahuje, je to problém. U Snapů i Flatpaku tento problém odpadá, protože lze do balíčku přibalit vše, co daný program potřebuje k běhu.
http://www.root.cz/clanky/nove-formaty-balicku-snap-a-flatpak-co-je-spojuje-a-cim-se-lisi/
Ad Pak se nedivte, že je u 64 bit Windows doporučeno dvakrát víc paměti pro 64 bit verzi než pro 32 bit - ono hlavně se 2GB RAM jaksi nemá smysl mít 64-bitový OS. 64-bitové aplikace jsou větší a na daném HW nepřinesou žádnou výhodu. Plus máte pravdu že 32-bitové systémové knihovny (které překládají volání na 64-bitový kernel) zaberou nějakou RAM, i když jí není moc.
No, to je strasne! Uz pet let a porad jeste se najdou exoti, co ten stary HW nezkompostovali, aby se MS a Google nemuseli unavovat 32 bitovymi verzemi.
Jinak ano, 5 let je pomerne nedavno. Napriklad z hlediska geologickych hodin Zeme je to zcela bezvyznamne obdobi a kvuli necemu takovemu funkcni a vyhovujici HW vyhazovat nebudu.
Sten: "2008 je před trochu delší dobou než 5 lety ;)"
Copak sem psal ze sem kupoval ten procesor samostne v roce jeho vydani? ne kupoval sem cpu onboard v pristroji co vysel v 2010 ale ja ho koupil v 2011 ;)
ByCzech: "Chlubit se nedávnou koupí PC postavené na Atomu, který se technologicky vrací do dob 486 mi přijde legrační. :)"
a vazne myslis ze mi nejak schazi 64bit? pouzivam 32bit system klidne i na i5 s 16GB RAM, jako ze na tom nepustim nejakej specialni cad? nebo podelanej flash? nebo snad SkypeLinuxAlfa :-D jak pise JardaP, co bys v te dobe koupil ty za podobnou cenu s podobnejma parametrama, nebylo nic jineho, alternativa byla drazsi(nez 20000Kc), nebo horsi nez N5 ;)
Ale jo, já chápu, že v principu tomu nic nechybí, ale to byla narážka na to, že Intel dávno vyráběl 64 bit procesory a pak začal vyrábět totálně očesané procesory Atom, kterými se vracel technologicky do doby 486, jen proto, že neměl žádné čipy pro malé úsporné systémy a embeded zařízení. Aby toho dosáhl, tak CPU očesal o co se dalo, takže první byly jen 32 bitové a ještě se vracely, jak už jsem psal, do doby 486 - na rozdíl od konkurence (AMD).
Procesory si udělaly velmi rychle tak špatné jméno, že se to Intel snaží neustále přejmenovávat a přeznačovat, protože mu to lidi nechtějí kupovat.
Takže i když v principu 32 bit je v poho, tak je třeba si uvědomit, že platforma AMD64 není jen o velikosti RAM, ale také o nových instrukcích, více registrech ap., takže aplikace běží rychleji.
Další věc je, že už se přestává podporovat stará platforma softwarově. Viz. již v diskuzi zmíněný příklad s Google Chrome. Distribuce už plánují opuštění 32 bit x86, protože je v podstatě zbytečné podporovat dva porty pro stejný HW. A to že v Intelu jsou matláci, co udělali v roce 2008 procesor postavený na starých technologiích, protože neměli úspornou platformu je dost na levačku a vývoji tím rozhodně neprospěli.
Knihovna která se stará o grafiku je zabalená se skypem (electron). Takže předtím jsem si kvůli skypu musel doinstalovat 32bit qt4 knihovny, teď se mi to nainstaluje v jednom balíku. Samozřejmě by bylo lepší to mít rozdělené, ale u alfa verze naprosto chápu, že to je jako jeden balík.
To je zase porovnávání brambor s letadly. Qt knihovny v systému jsou běžně i pro něco jiného, nejen pro Skype, ale elektron runtime v systému není a jestli to chápu správně, tak si každá aplikace tahá svůj.
Pokud je 32 bit Skype jako poslední aplikace v OS, tak je tam víc knihoven než jen Qt. Ale pokud máte aplikací víc, tak si každá netahá svoje. U 64 bit Skype je to teď jinak a samozřejmě má závislosti i na jiných balíčcích s knihovnami nejen na electronu. Tak buď to počítejme komplet u obojího nebo jen to co to přináší samo o sobě do systému, jinak to je neporovnatelné.
Jen 97 MB? To mi to je schopno spolykat i okolo 3,5 násobku, jestli mě paměť neklame :-). Teď jsem si to zkusil a po spuštění mi ukazuje RES 152 MB.
Skype má hromadu obfluskačního a polymorfního kódu a podobných čuňáren, aby se ztížilo reverzní inženýrství, aby jim ten jejich poklad náhodou někdo nechtěl používat v alternativních klientech, který by zabíraly typicky těch 15 MB místo 150 MB. Kdo ví co všechno tam ještě mají co je vlastně bez vlastního užitku akorát to konzumuje zdroje CPU a RAM.
Necekal jsem, ze Skype neco takoveho vubec udela, natoz pro tak absolutne bezvyznamny trh, jako je linux. Ruku na srce, kdo z linuxaku si account plati. Ocekaval jsem, ze nechaji jen webovou formu, bez jakekoliv "nadstavby", i kdyz je to stale "jen web". Ja rika JC - Muzeme s tim nesouhlasit ....
IMHO Skype, SkypeFB/lync a Hangout je standardem video komunikace ne kvuli kvalite, ale rozsireni. A globalne funguje na vsem. Jeste bych ocenil pekne podporu sock5/http proxy nativne "v te alfe" mimo system. Ale za me, good work. Ano, mam i ostatni protokoly v Pidginu a ano existuji i lepsi varianty, ale je to komunikacni system ... na skypu mam spoustu moznosti (cti lidi) komunikace, v ostatnich jak safranu.
skypeweb plugin do Pidgina... https://github.com/EionRobb/skype4pidgin/tree/master/skypeweb
(neplest se starsim skype4pidgin, od stejneho autora, na stejnem repo, ten (narozdil od skypeweb) vyzaduje na pozadi bezici regulerni skype)
neni to ale na audio ani video volani, nicmene pri potrebe textove komunikace, nebo vkladani obrazku do komunikace to funguje...
Tak tento typ pluginu jsem nemel na mysli. Tohle propojuje Pidgin s webovym Skypem. Navic ta omezeni na text to cini dosti nezajimavym. Text umi uplne kazdy IM, ale video hovory ve vsem nechodi, zejmena na Linuxu a zejmena v aplikaci dostatecne rozsirene i jinde. Na Skype se da sice hodne nadavat, ale smutnou skutecnosti je, ze je to jedna z mala veci, kterou se clovek dovola mimo Linux a mimo okruh nekolika geeku.