Ukládání takových informací někdy přikazují zákony, někdy naopak zakazují, co se ukládat nesmí (nebo-li zákon často definuje mantinely z obou stran, do kterých se provozovatel služby musí vejít).
Vykopnutí dveří 30 000 fakt není potřeba, a určit z IP konkrétní osoby obvykle není takový problém. Spousta lidí má představu, že jsou nevystopovatelní jak na internetu tak v reálném světě. Těch, kteří se rozhodli tu „nevystopovatelnost“ zneužít k páchání trestné činnosti jsou plné věznice.
Já jsem ale nepsal o nakládání se svým majetkem. Psal jsem o páchání trestné činnosti. Třeba když se někdo rozhodne něco ukrást a myslí si, že to má vymyšlené tak, aby ho nikdo nechytil. Třeba je znám případ bankovního lupiče, který byl nalezen normálně podle kamerových záznamů v bance, protože se nijak neskrýval. Věřil totiž tomu, že když se potře šťávou z citronu, bude pro kamery neviditelný. A stejně naivní jsou lidé, kteří si myslí, že jsou nevystopovatelní, když dělají něco přes internet a vytvoří si uživatelský účet s přezdívkou místo jména.
Proč by měl soudce něco takového obhajovat?
Už od počátku je to blbost, protože se nic takového nestane. Nikdo žádný dveře vykopávat nebude.
A proč tedy policajti ty IP adresy shánějí? No je to stejný, jako když se někde stane zločin a oni si nechají od soudu schválit, aby jim oprátoři poslali telefonní čísla a jejich majitele, kteří se v danou dobu v okolí toho místa vyskytovali. A opravdu následně policajti nevyrazí dveře všem lidem, kteří se na tom seznamu objeví.
Naprostá většina z nich se vůbec nikdy nedozví, že na nějakém podobném seznamu figurovali. Jde o to, že vytvoříte velké skupiny podezřelých na základě různých znalostí. A když pak někdo z toho vypadne jako průnik všech těchto skupin, tak máte podezřelého. Tam už potom třeba soud schválí i instalování odposlechu, sledování a další aktivity, aby se zjistilo, jestli je to hedlaná osoba. Teprve potom může přijít na řadu nějaký vykopávání dveří a zásahovka.
Je směšný, když někdo vymýšlí nějaký fantasmagorie, aniž by měl vůbec základní představu o tom, jak věci fungují.
28. 3. 2024, 12:30 editováno autorem komentáře
To video nemuselo být vytvořeno tajnou službou, mohlo to být „náhodně“ vybrané video (tak, aby se hodilo do legendy), které mohlo mít dost shlédnutí i před tím. Je logické, že by tajná služba vybrala video, které nemá nějakou velmi vysokou sledovanost, aby to pak nemuseli hledat v záplavě balastu. Ale poslat mu link na video s počtem shlédnutí 0 a autorem „FBI“ by asi nebylo chytré…