Já taky, má v česku a slovensku stále asi 5 uživatelů, dle českého fora, zatím se tu ještě drží.
Má pěkné ovládací centrum funkcemi podobné Yastu. https://www.youtube.com/watch?v=0R96CoTGV90
Správce softwaru je ale oproti Yastu asi ne moc komplexní i když vypadá alespoň lépe než to co má Fedora, tím myslím to GUI nad package-kitem. Jak jen tom s Gnome?
a já sedmí? :D
Začínal jsem u mandrivy 2006. 2008.1 mi přišla asi nejlepší, pak přišlo nové KDE 4 a dlouhá cesta k jeho doladění a dodělání a když bylo konečně hotovo (mageia 5 -r.2016), tak KDE začíná opět od nova s verzí Plasma 5 (a podobnými nedodělky jako čerstvé KDE 4). S velkou vírou jen doufám že to Mageiu nerozbije tak jak to rozsekalo Mandrivou 2009, následné problémy existenční, personální a finanční a po roce 2010 asi úplným pádem :-(.
Je to moje nejoblíbenější distro. Dle mého názoru nejpropracovanější pro středně náročné uživatele (i když dalším kandidátem je Suse), snadno ovladatelné tam, kde je ..buntu těžkopádné, nemotorné a bez znalostí hromady bílého textu na černé obrazovce nepoužitelné (a mnohdy ani to nepomůže).
Krom Mageia Linux který mám na hlavním PC s aktivními serverovými funkcemi. Na noteboocích také používám a laboruji střídavě s Mint, Kubuntu, OpenSuse.
V posledních verzích těchto distribucích jsem vždy narazil na nějaký nepříjemný problém s řešením na hodiny. Mageia kupodivu zatím obstála, možná občas s menšími přehlédnutelnými neduhy. Obrovskou výhodou dister postavených na ubuntu je snad jedině množství software.
Ve svém okolí propaguji Mageia Linux a to hlavně kvůli uživatelským zkušenostem. Čerstvým uživatelům dokážu mnohdy poradit po telefonu i bez nutnosti být u PC. A jen v mém okolí, mou zásluhou je 5 uživatelů Mageia 6 nebo 5 a 1 uživatel LinuxMint s KDE.
Takže já + mí známí jsme tu dalších 6ks a ten s Mintem bude další, protože absence KDE, nebo rozbité KDE z Kubuntu nebude skousnutelné.
U mne teď brzy bude už výročí 2 roky tj. jedu na bratranci (nebo sestřenici?) ROSA Linux R10. Jako hlavní systém a z 95%. To zbylé tj. 5% jsou zvědavosti co zkouším a včetně Windows 10.
A asi před 2 měsíci, právě zvědavě, jsem si vedle nainstaloval tu Mageia k porovnání. Co kdyby byla směr Rusko stažena opravdu roleta a já řešil co s čím dál.
Subjektivně můj názor. ROSA Linux je od ruské firmy která má také komerční aktivity a měla by mít tím také větší odpovědnost jako správce i této distribuce, která je zdarma. Tu odpovědnost jsem si právě chtěl zvědavě potvrdit a mám zatím velmi příznivý dojem. V porovnání už s mými nespokojenými zkušenostmi z jiných distribucí.
Mageia je komunitní verze odjinud, původem téhož, nic proti tomu slovu komunitní ale to riziko kiksů právě proto vidím zde větší. Komentáře co jsem četl a co se týče "pomalosti" vývoje ukazují, že i přes nadšení správců a vývojářů to má distribuce těžké. Ale jsem pochopitelně přející.
Samotné srovnání ROSA Linux a Mageia mně ukázalo už místy jisté rozevření nůžek, třeba v nabídce uživatelských programů (možno dodatečně změnit) a také v tom souhrnu čemu říkáme nastavení systému a jsou různé opentlující dodělávky desktopů. Ano, jsem už na to zvyklý a tedy stranný, ale přesto ROSA Linux tu o chlup upřednostním.
Zveřejněná nabídka verzí hlavních balíčků a jádra jde jednoznačně dnes ve prospěch Mageia, ovšem předpokládám že už brzy někdy v příštím roce (je za dveřmi) i ROSA Linux povýší z verze R10 na R11 a s tím povýší i tyto balíčky.
U ROSA Linux v té poslední verzi R10 se správce zredukovaně orientuje a nabízí desktopová prostředí založená na Qt tj. KDE a LXQt a to v, jako velký plus, dál opentleně doladěné formě. U Mageia jsem takový až pocit neměl ale také si už nepamatuji, s jakým desktopem jsem si ji vlastně pouštěl? :-)
Můj závěr byl: v současné době upřednostním dál ROSA Linux, kdybych musel udělat změnu tak Mageia bude na odzkoušení jako první ... protože ... jsem už dnes pohodlný domácí uživatel a s průměrnými nároky (kancelář, web, fotky a video) ... a ta uživatelská přívětivost tam ano je, zůstala z dávného minula dle nostalgie pamětníků.
Reagoval jsem na výše projevenou radost a ve smyslu, tj. že Mandrake má vůbec nějaké ještě pokračování.
Tak ano má, ale to významné je dnes a s daleko větším zázemím a s už daleko větším profesionálním přístupem v Rusku. A to mohu osobně za ty téměř 2 roky potvrdit. Takže Mageia jako taková je (zatím) pozorovatelně dost vzadu.
ROSA Linux je ovšem třeba po instalaci ano počeštit, trochu jinak pro KDE a jinak LXQt, ale dá se i když je to trochu místy alchymie. Výsledek stojí dle mne za to.
Klikačům co mně nahoře dali mínus se musím jako hňupům zvesela vysmát, právě proto jak jsou poznatelní jako hňupové a co klikají k něčemu že ani neví k čemu. Ale je to dost časté pozorovat tohle hňupství právě na čehúnských webech :-)
Ovládací panel byl naopak z Red Hat Linux odstraněn. :-)
Ovládací panel byl vždy moc pěkný a nikdy pořádně nefungoval, nakonec jsem si většinu věcí musel nastavit "ručně" - myslím tím například Sambu atd.
Škoda Mandrivy.
Jinak pořád mi běží 24/7 na dvou PC, ani o nich nevím, jen jsem před cca půl rokem musel měnit harddisk, po patnácti letech...