Taky by mě docela zajímalo, jak by se měl interpretovat výsledek. BTW docela mě překvapily možné volby. Obvykle se hlasuje po nějaké diskuzi, aby se definitivně rozhodlo. Tak jsem očekával jednoznačnou volbu - init Ano nebo Ne. Ale oni do toho zamíchali nějaké nejednoznačné volby 4 a 5.
Volby 4 a 5 jsou poměrně jasné. Jsou generické. Prostě se navrhly 3 různé návrhy "pravidla". A pak se přidaly dvě standardní možnosti volby "pravidlo by vůbec nemělo být" a "pojďme o tom ještě chvíli diskutovat".
Převedeno do dnešní řeči politiků znamená volba 5 "návrh zákona zamítnut, zkuste to znovu a lépe" a volba 4 "návrh zákona zamítnut a už sem s tím nechoďte".
Já jsem za tento přístup rád, dává hlasujícím možnost jasně vyjádřit svůj názor. Pro lobbisty nic moc, tim by samozřejmě rádi, aby všichni museli vybrat jeden z předložených návrhů.
Toto hlasování byla zřejmě poslední možnost, jak do budoucna zachovat možnost snadného přechodu na jiný init systém (ať už vydavateli Debianu v rámci implicitního init systému nebo uživateli zvolením alternativy).
Výsledek hlasování znamená, že díky závislostem některých balíků na systemd se postupně systemd stane jediným možným init systémem (řetěz závislostí vás donutí přejít na systemd - jako implicitní bude zřejmě podporován téměř všemi balíky).
Zavedení systemd je odpůrci vnímáno jako omezení svobody výběru, jeho monolitičnost jde proti dlouholeté filozofii Linuxu "jednoduché utility, které dělají málo věcí, ale dobře a spolehlivě".
Vzhledem ke kontroverzi, s jakou je systemd v současné době hodnocen, odpůrci nesouhlasí s jeho vnucováním bez možnosti výběru.
Bohužel hlasování o podobném návrhu nebylo schváleno už v březnu 2014, ale až teď, kdy má být za 3 týdny zmrazen Jessie. A tak termín vyvolal značný odpor proti návrhu, což přispělo k jeho odmítnutí (ohrožení termínu vydání kvůli neplánovaným úpravám sw, zejména GNOME asi na systemd dost závisí).
uz je jasne kam to povede. Podle toho se lide jako Alan Cox, Ian Jackson a dalsi zarizuji. A pribyva http://it.tuxie.eu/?p=632
Vetsi hnuti by mohlo nastat, jestli se bude Linux i nadale rozprasovat a budou se do nej davat vselijake nedodelky widlackeho typu, jako systemd. Navic je dnes celkem bezne, ze do ostrych dister davaji vselijake bety, ne-li alfy a teprve pote, co co to pul toku vsem pada, se to nejak zflikuje na pouzitelnou verzi. Ja kvuli tomuhle odesel od KDE, kdyz se objevila ctyrkova rada. Leta jsem pouzival stabilni, pekne KDE, kde mi nic nechybelo a utahl to i dvojprocak s Pentiem III. Pak KDE 3.x stahli a nahodili misto toho katastrofalne neodladenou a nenazranou verzi 4.x, ve ktere mi po jednou updatu nenabehla Plasma, bez ktere to moc nejde pouzivat. A slo to do hajzlu a uz to nechci videt, mam LXDE a nic mi nechybi. A bojim se, aby mne jednou situace nedokopala az k tomu BSD.
Za posledni 2 roky je to videt v BSD komunitach a to znatelne kdy pribyva vice a vice uzivatelu, ale i firem prechazejicich na BSD. Nastesti jsou to prave takovi, kteri chapou co je na systemd a podobnych vecech spatneho a vetsinou dlouholeti uzivatelu Linuxu a priznivci tradicni Unix filozofie. Coz je jen dobre. Ti co maji radi Windows, teda pardon systemd/RedHat (:D), tak at zustanou kde jsou a uziji si to i na ostatnich distrech, kterym to je vnucovano.
To je z pohledu uzivatelu. Z pohledu vyvojaru se vedelo uz mnohem dele co nastane s prichodem firem do Linuxu (sve o tom [a RedHatu] rekl i Slashdot v roce 2000]). I proto se podle toho zacali zarizovat v mnoha smerech http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:NMi82j-uCmMJ:blog.pcbsd.org/2014/04/quick-lumina-desktop-faq/+&cd=7&hl=en&ct=clnk , http://wiki.pcbsd.org/index.php/Lumina/10.1
Po aktualnim hlasovani v Debianu uz ted staci si vzit pop corn, protoze se pojede z kopce a bude to sranda :-)
Sranda se jeste trochu odklada, systemd teprve vyjde, a admini neaktualizujou (natoz upgrade distra) den po tom co to vyleze. Az zacnou (tak 1/2 roku) a zacne se jim systemd srat, tak zacnou rvat. Ti co maj support, na svyho dodavatele, ti co nemaj, vratej zpet starsi verzi a zacnou hledat neco, kde to neni.
Ja zatim provozuju gentoo, protoze to zatim systemd umoznuje ale nevnucuje. Byt i tak jsem jiz obeti (zkurvenej udev).
To jsem zvedavy, jak se ti emigranti k FreeBSD budou tvarit, kdyz zjisti, ze se v jejich nove vlasti diskutuji takovehle veci: http://www.slideshare.net/iXsystems/jordan-hubbard-free-bsd-the-next-10-years
ShellShock a podobne je ukazkou toho jak se nema delat vyvoj a cely vyvoj Linuxu se deje v podobnem stylu.
http://www.tedunangst.com/flak/post/features-are-faults
I’m going to check the box next to “we are not smart enough to use features like this correctly”. We do not need to develop software with a "we can do this; therefore we must do this mentality".
Ale to neni jen Alan Cox ;-) Tech lidi je vice, ne o vsech to jde ven jako treba o Ianu Jacksonovi nebo Hessovi z Debianu. I Linus cim dal vice nadava ohledne systemd a RedHat, ale vi sam moc dobre, ze moc nezmuze. Letos uz radeji venoval vice casu skoleni Linuxu skrze Linux Foundation :-)
Tyto "archaicke" architektury se i v dnesni dobe pouzivaji napr. v hernim prumyslu pro vyuku programovani (napr. takova 6502) a jsou pro to moc dobre duvody. A obecne je to blize tradicni Unix filozofii a je krasne prave na takovych architekturach nezatizenyma NDA, poplatkama a jinyma blbostma, ze i na tom jde udelat funkcni OS splnujici velkou spoustu pozadavku nebo v celkovem pohledu, ze nemusi byt nutne vsechno komplexni s miliony radku. Nebo ted aktualne v podstate mrtvy RealTime Linux kernel http://lwn.net/Articles/617140/ , Alan S. Tanenbaum priznavajici, ze mel s BSD zacit davno atd. atd. Je toho spousty, je treba si dat do kupy stripky coz udela malokdo, ale vystup z toho je jednoznacny a pro mne a spoustu dalsich pozitivni. Pro Linux jedine v pripade, ze se ve vetsine dister hodne lidi nahore chytne za nos a zacne premyslet nad tim co se ve skutecnosti deje.