Jsem BFU a budu mít možná hloupé otázky.
K čemu jsou ty vzory a hvězdička?
Jak to bude kompatibilni apt, aptitude a synaptics a gnome software, případně GUI správci pro kde/Qt?
K čemu sloužila hvězdička?
Jaké má výhody apt oproti aptitude?
Pak mám otázku. Když v Debianu chci instalovat balíček z backportů a mám je v repu tak to de jen přes apt ale v synaptiku ne?
A v Ubuntu to jde i v synaptiku přes vynutit verzi?
Proč to nejde i v Debianu?
A když se instaluje backport tak v radku se dá vybrat zda se budou aktualizovat i knihovny z backportu pro balíček a nebo se použijí z distribuce.. také se dá asi kombinovat balíčky z různých verzí.. Pak ale se může předpokládám rozesrat systém závislosti a může být v systému nepořádek. To se týká třeba i toho jak pak funguje apt autoclean (může mazat něco co by mazat neměl atd, zvlášť když se instalují třeba balíčky deb které nejsou v repozitáři nebo si uživatel kompiluje svůj sw a z repo stahuje jen potřebné knihovny..).
Je někde v češtině úvod do problematiky rozbíjení balickovacihi systému když se míchá hodně zdrojů? Jestli chápu tak tohle pořádně řeší spíš už až pak snapy a flatpaky?.. Neumím moc anglicky tak nějaké příklady toho co se může posrat a jaké jsou možnosti v češtině by bylo fajn..
On je v tom docela pěkný hokej. Je tu apt, apt2, apt-get, aptitude a dokonce i historický dselect.
A právě ta historie je důležitá. Dselect byl první interaktivní správce, velmi primitivní a svérázný na ovládání a řešení závislostí. Nicméně v jeho primitivitě byla síla, existovaly určité postupy jak si v (konzolovém) GUI projít závislosti a rozhodnout se, jakým způsobem je dodržet a nakombinovat. Dselect používal jako zdroj repozitář na disku, cd-rom nebo apt-get backend.
Následně se začaly vyvíjet nástupníci pro dselect. Vzniklo a vylepšovalo se apt, vzniklo ještě něco mezi (už si nepamatuju název) a vzniklo aptitude. Všechny tito nástupci se snaží co nejvíc zjednodušit řešení závislostí a umět "magicky" navrhovat alternativní kombinace a navrhovat odstranění nepoužívaných balíků. Apt-get zůstává nástroj v pozadí, hlavně pro použití ve scriptech. Apt2 je další takový krok vpřed.
Osobně mám rád i starý dselect, některé situace se v něm řeší nejpřehledněji. Na něco je skvělý apt a aptitude, zejména aby se dobře držela stopa automaticky doinstalovaných balíků (které lze zase naopak navrhnout na deinstalaci). Na něco zase dobře pomáhá deborphan.
Ano, je v tom pěkný čurbes, ve kterém se nově začínající linuxák nemůže dobře vyznat. Nemůže chápat, proč kdejaký script a kdejaký návod používá zrovna jiný nástroj. Je to ale jen kvůli tomu, že každý používá to, na co si navykl.
A když se instaluje backport tak v radku se dá vybrat zda se budou aktualizovat i knihovny z backportu pro balíček a nebo se použijí z distribuce.. také se dá asi kombinovat balíčky z různých verzí.. Pak ale se může předpokládám rozesrat systém závislosti a může být v systému nepořádek.
Poměrně složitá otázka. Jsou dva přístupy. Buďto z backportů vybíráte jen konkrétní balíky a řešíte závislosti ad-hoc. To se hodí, když potřebujete jen jeden konkrétní balík ve vyšší verzi. Trochu složitější je pak udržovat i závislosti v aktuálních verzích (protože i v backports jsou další fixy a ty musíte hlídat).
Druhý přístup je přes apt-cache policy, kde nadefinujete priority repozitářů. Podle priorit se udržují verze z nejprioritnějších dostupných zdrojů. Pomocí policy můžete nastavit prioritu i na konkrétní balíky - to je pak kompromis mezi prvním a druhým přístupem.
Vše popsat by bylo určitě na středně tlustou knihu, a ani ta Vám nedá odpověď na to hlavní: rozhodnout se sám, co vlastně požadujete. A to zase nemůžete dobře vydefinovat, dokud nemáte ty zkušenosti. Doporučuji, jdetě krůček po krůčku, prvotní otázky jste si stanovil správně.
tak ten jeho elaborad je z vetsi casti teorie a hitorie, z mensi pak extremni situace, v praxi je to takove ze proste sem driv pouzival apt-get, ted pouzivam apt protoze ukazuje prouzek s prubehem... pouziti je v podstate totozne.. treba ackoliv apt ma pro "rozsirenej upgrade" parametr full-upgrade a apt ma dist-upgrade, lze i ten s apt pouzit (predpokladam je to kvuli prechodnikum)... pak uz jsou jen same veci navic, treba s apt-get bylo nutne pouzivat pro lokalni deb:
dpkg -i balicek.deb # a pokud nejsou splneny zavyslost tak se "naborilo"
apt-get install -f # timto se dotahlo zavyslosti a tim se dokonfiguroval ten "balicek"
nebo pouzit 3rd nastroj gdebi, s apt lze uz jednoduse:
apt install balicek.deb # a rovnou si to stahne zavyslosti a nerve zadnej problem...
pokud chci GUI, tak pustim Synaptic...
hvezdicka byla napr na:
apt remove firefox*
vzory pridavaji dalsi/jine moznosti
"apt-get autoclean" NEslouzi k odinstalaci niceho, ten pouze smaze z cache stazene balicky ktere uz nejsou nainstalovane, podobne jako "apt-get clean" kterej ale maze vsechny z cache.... smazani z cache NEodinstaluje nic...
ne, psal si:
To se týká třeba i toho jak pak funguje apt autoclean (může mazat něco co by mazat neměl
autoremove (o kterem pises ted) je samozrejme neco jineho, to odinstalovava osirele baliky, tedy ty baliky ktere si nekdy pretim dotahl nejaky balicekXY jako zavyslost(i), nasledne si ten balicekXY odinstaloval a to co si on dotahl v systemu zustane ale neni na tom jiz zavyslej zadnej balicek, pak rakove lze pres "apt autoremove" odinstalovat, resp. lepe i vcetne odstraneni (systemovejch) konfiguraci patrici tem balickum: "apt --purge autoremove"