Vlákno názorů k článku
Vyšlo jádro 6.9 s možností větších fontů v konzoli a Linus má nový arm64 od MeeGo - no future - Budoucnost je v ARMu!

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 5. 2024 18:22

    Buldr
    Zlatý podporovatel

    Pravidelně se objevuje „mesiáš“ – platforma budoucnosti, přesto x86 je tu s námi stále. Nakonec o úspěchu nerozhoduje pokročilost, nýbrž komerční trh a ten vyžaduje hotové a odladěné produkční SW řešení a významnou motivaci k přechodu.

  • 13. 5. 2024 18:46

    Izak

    ARM 64 ale je jiz davno vyzkousen a otestovan, nezi na tom kde jaky cloud, vlastne vsechny servisni console u vsech velkych bezi na ARM - server si pak muzes vybrat, u API se nepta a AWS bezi na ARM ve velkem (AWS Graviton), vyhoda linuxu je, ze to jde kombinovat.

    Cela Cinska AI uz bezi na ARM a maji uz i svoje GPU, jde tam ale dat i NVIDIA, coz je top, nebot Apple tohle neumi, jasne ne bezna NVIDA grafika, ale jen ty vypocetni ... plno GPU je striktne vazanych na x86 !!! a karta bez assembler kodu nenabehne .... coz u novych prestava platit a i vypocetnich ser to odstranilo uz davno.

    Suma sumarum je to proverena arch. i v serverech, Linux je odladen - windows de fakto vubec ;-)

    A proc je teda x86 tak pouzivana? - windows (i kdyz mas 90% linux, tak si poridis vmware, pokud tam mas 10% windows), vmware nepodporuje nic jineho, nektery HW nepodporuje nic jineho, stary SW, i moderni SW je casto x86_64 only

    Je to jak Linux desktop, je suverene nejlepsi, ale nejsou porad vsechny aplikace, takze v IT firmach maji Linux temer vsichni - dokonce i mnozi windows admini ;-) ... jinde bezi na desktopu Windows a MacOS ... a proc si dnes lidi berou MacBook pro ? - kvuli ARM a spickove vydrzi baterie - pritom jim casto vice vyhovuje ovladani windows ;-) - jenze macbook pro je v prostredni konfiguraci HW levnejsi nez stejne vybavene PC notebook ...

  • 13. 5. 2024 23:22

    Ladis

    > plno GPU je striktne vazanych na x86 !!! a karta bez assembler kodu nenabehne .... coz u novych prestava platit a i vypocetnich ser to odstranilo uz davno.

    Kvůli požadavkům Windows 8 nabíhají grafiky vyrobené od 2013 přes UEFI a ne BIOS. UEFI obsahuje vykonávač dohodnutého bajtkódu, takže nabootuje karta na ruzných CPU architekturách. Aniž bys musel např. flashovat BIOS nebo emulovat x86.

    > tak si poridis vmware, pokud tam mas 10% windows), vmware nepodporuje nic jineho, nektery HW nepodporuje nic jineho, stary SW, i moderni SW je casto x86_64 only

    VMware už umí i ARM (ale trvalo to dlouho). A Windows on ARM už umí emulovat i x86-64 (opět, trvalo dlouho):

    "The simply powerful VMware Desktop Hypervisor app for Mac. Built-in support for Windows 11 for Arm, 3D Hardware accelerated DirectX 11 graphics, ultra fast file-sharing and more."
    https://www.vmware.com/products/desktop-hypervisor.html.html

    > a proc si dnes lidi berou MacBook pro ? - kvuli ARM a spickove vydrzi baterie - pritom jim casto vice vyhovuje ovladani windows

    Ano, dříve si lidi kupovali Mac kvůli macOS, dnes navzdory macOS ;-)

    13. 5. 2024, 23:24 editováno autorem komentáře

  • 14. 5. 2024 8:10

    cc

    Divej, já si třeba taky myslím, že AArch64 má větší budoucnost než X86, ale tvoje argumentace je trochu mimo.

    Apple - lidi kupujou Apple, protože to je Apple, kdyby tam byl MIPS tak ho budou kupovat taky... Apple je consumer HW, a konzumenty nezajímá ISA, nikdy ji neuvidí...

    Apple GPU - Apple GPU umí, jejich GPU jsou výkonné, ale na druhou stranu pro ML workload mají ještě jiný akcelerátor, takže GPU nemusí konkurovat tomu akcelerátoru. Obecně ty mobilní GPU mají dobrou architekturu (tiling) a nedivil bych se, kdyby klasické dedikované GPU na tuto architekturu časem přešli taky.

    Čína a X86 - sankce ze strany US. Čína má vlastní architekturu loongarch, která byla původně založená na MIPS a dnes je to takový mix mezi AArch64 a RISC-V - Loongarch má třeba 256-bit SIMD, takže +- funkcionalita AVX2.

    Za mě je ale největší důvod, proč pořád lidi kupujou X86 ten, že si doma v podstatě nemůžu poskládat výkonný ARM (nemůžu zajít do obchodu a koupit si MB, CPU, atd...) a taky si běžně nemůžu koupit třeba ARM laptop, kde bych si dal Linux, atd... Prostě X86 je pořád ta nejdostupnější architektura, tak proto má vysoký podíl na trhu.

  • 14. 5. 2024 8:43

    martinpoljak

    Přesně. Kdybych si mohl koupit základní desku, do ní nacvaknout paměťi, periferie a ARM CPU, všechny desktopy, které používám už mi na tom ARMu dávno poběží. Totéž platí o noteboocích: můj smartphone střední třídy ze druhé ruky má víc jader i výkon na jedno jádro vyšší než notebook, ze kterého píšu. Ale je mi to úplně k ničemu, ARMový notebook za rozumné peníze -- ale rozšiřitelný nebo s dostatkem paměti a výkonu -- víceméně nekoupím.

  • 14. 5. 2024 21:13

    Ladis

    Kolik počítačů je takto složených? 20 %?

    > cc:
    > Apple - lidi kupujou Apple, protože to je Apple, kdyby tam byl MIPS tak ho budou kupovat taky... Apple je consumer HW, a konzumenty nezajímá ISA, nikdy ji neuvidí...

    To ale ignoruješ switchery. Znám dost lidí, kteří Apple do příchodu Apple Silicon neměli.