A nebo se můžete začít učit BrainFuck: http://cs.wikipedia.org/wiki/Brainfuck
Do budoucnosti se u něj dá předpokládat lepší uživatelská podpora.
http://thecoffeedesk.com/news/index.php/2008/09/23/is-ruby-on-rails-dead/
http://www.jonhartmann.com/index.cfm/2009/5/18/Ruby-on-Rails-is-a-Dead-Language
http://www.pardontheinformation.com/2008/09/java-vs-ruby-on-rails-it-is-dead-heat.html
http://www.oreillynet.com/ruby/blog/2008/02/the_ruby_community_is_dead_lon.html
Jestli je v ČR jeden JEŠTĚ ŽIJÍCÍ blog o Ruby on Rails je to hodně.
Bez komunity a bez šanci na další vývoj se nemá smysl tím vůbec zabývat.
Je to jako kdyby jsi se učil programovat na Atari 800XE/XL ano, je to hezká zábava, ale to je tak vše…
ALE TŘEBA SE PLETU.
RoR vůbec není špatné. Naopak, nejprve jsem si ho vybral místo PHP, naučil se základy a pak zjistil že RoR chcípá a rozhodl se s tím dál neztrácet čas.
To je směšné. Korelovat množství nabízených pozic s životností jazyka je infantilní. Stačí se podívat na statistiky projektů příp. mailinglistů.
To, že v ČR není blog o RoR je jen důsledek vytíženosti lidí, kteří se tou platformou zabývá. Stačí si je obmailovat. Takže je nutné se podívat do zahraničí, kde je větší výběr a poměrně i kvalitní.
Vymírající RoR je v tuto chvíli jen zbožné přání hrstky závistivců, kteří psychicky neunesli ten mediální kolotoč kolem RoR.
A není to trochu divné, že vývojáři ASP .NET, J2EE, PHP a to i ti dobří, si čas najdou a sem tam na blog něco mrsknou? Zato RoR vývojáři mlčí?
Hele, RoR se mi líbí už jen k vůli modelu, ale nejsem sám kdo se ptá jestli RoR není mrtvé. Co když to, aby nebylo RoR mrtvé, je jen zbožné přání hrstky lidí kteří ještě nevystřízlivěli z prasknutí té mediální bubliny?
Nemůžeš si připustit že není mrtvé, protože TY NECHCEŠ aby bylo mrtvé.
Já nic netvrdím, jen nahlas přemýšlím a snažím se argumentovat. Opakuji, NIC NETVRDÍM, jen mi to tak připadá.....
Opravdu jsem jen SPROSTÝ KapitánRum ;-) nejsem žádný úberprogramátor.
Ale srovnám:
http://forum.builder.cz
Diskuzní forum: Java – co den to nějaká diskuze
Diskuzní forum: .Net – co den to několik diskuzí (jasně, MIX!!! není třeba mi to opakovat)
Diskuzní forum: Php – mimořádně živé, diskutuje se
A teď Ruby:
Diskuzní forum: Ruby
Za poslední měsíc je jsou tam dva posty OD JEDNOHO ČLOVĚKA, který ze zoufalství navíc začal trpět samomluvou.
Předtím tam byl jeden post a předtím tři měsíce nic.
Někdo by z toho mohl udělat určité logické závěry.
Ale Ruby on Rails se mi líbí, je to HODNĚ jednoduché, jejich MVC model se mi líbí, ActiveRecords se mi taky moc líbí. Nejlepší umírají nejdříve!!
Nemyslel jsem zrovna CZ fóra, ale ty core ruby.
K těm blogům – třeba tady na rootu ti hardcore vývojáři a bastlíři také mlčí, protože (předpokládám) mají své práce dost. Kdo z nich píše blog? Většinou to jsou lidé ze školství (ať už zaměstnanci nebo studenti) nebo lidi, co se živí psaním článků a nebo ti, co nemají moc práce. Takový Martin Fowler taky píše příspěvek maximálně jednou za uherský rok. Ostatně je to i můj případ.
Výjimky se asi najdou i v ČR, ale nebude to holt na forum.builder.cz. Ostatně kdykoli jsem se na něčem zasek, tak jsem odpověď dostal na IRC během pár minut.
Ne, opravdu Ruby není (zatím) mrtvé a dokonce tomu ani nic nenasvědčuje. Ne teď, ne za rok.
no tak alespon bud rad ze se to nemusis ucit..jo mimochodem mam pocit ze php taky pomaloucku uchcipava(teda jako klesa pocet webu na php) ackoliv pri siri jeho nasazeni to neni problem, protoze muze jeste dozivat treba i sto let. A o to prave jde, doklepat to do duchodu s jednim jazykem a nemuset se ucit furt naky kraviny (namisto prace) co si kdejakej mantinel nekde vymyslel
Viem ze si koledujem o flamewar ale nech, zopar zaujimavych faktov:
- Ruby je stary jazyk (1995–1996) nie ako sa nam mnohi snazia nahovorit ze sa jedna o novy progresivny jazyk
- Ruby on rails bolo nove vo svojej dobe. Dnes neprinasa nic co by developer v Jave nevedel urobit rovnako efektivne, mozna efektivnejsie s lepsimi moznostami customizacie
- Kompilator a runtime jazyka (v C) je nastabilny a komercne nepodporovany
- JRuby bezi na Java runtime a iba sa prizivuje na knizniciach a runtime Javy
- Kto chce zaujimavy jazyk zo vsetkymi vyhodami Java runtime ale roznymi syntaktickymi vychytavkami (closures, builders, …) moze skusit Groovy
Takze deti nech sa kludne hraju na piesocku a preosievaju si svoje zrnka piesku, my potrebujeme postavit mrakodrap.
Ani mě tak nešlo o to, co se víc podobá Ruby.
Klíč je v tom, že až mi podstatná část Java/NET programátorů dokáže napsat aplikaci v Javě nebo .NET za stejný nebo menší peníze a stejný nebo menší čas jak v RoR resp, Ruby, tak řeknu jo, jdu do toho. Zatím jen ale vidím plácání prázdné slámy a rozdíl v několika řádech (peněz i času).
JRuby není jediná možnost. A navíc to co nazýváte parazitováním na runtime Javy není zrovna ideální možnost. Pokud tomu rozumíte, tak jistě víte proč. Pokud ne, tak to jsou jen výkřiky do tmy.
A pokud vím, ruby komunita mrtvá není, i když uznávám, že oproti některým jiným komunitám je na tom dost mizerně
btw RoR nebylo nove ani ve sve dobe, resp neprineslo nic noveho, jen pekne poskladalo spoustu veci dohromady jak to zadny javisti nebo dotnetaci nesvedli. A myslim si ze programatori v jave, C# a podobnejch objektove dezorientovanejch jazycich by nemeli o objektovych jazycich (jako je treba ruby) vubec mluvit, alespon do doby nez budou v tech jejich mrzaccich zruseny primitivni typy, vsechno bude trida (vcetne tridy, nejen instance), a bude zavedena multinasobna dedicnost (ne interfejs opravdu neni multinasobna dedicnost).
Tak z tohoto pohledu ani iPhone nebyl ničím novým. Ani VMware, ani Google, ani nic z Linuxu, ani ..... Od 60. let se v IT prostě jen využívá znalostí z dřívější doby. (A někdo by řekl, že se vlastně nikdy nic nového nevymyslelo.)
Ale osobně si nemyslím, že je bychom museli být takto striktní. To bychom museli prohlásit, že ani jedna z teorií relativity není původní. Pro mě je novinkou každý nový pohled nebo kombinace toho, co je již známé, s převahou těch dobrých vlastností. A pak je třeba si uvědomit, že je také důležité, kdo danou věc uvedl masově do praxe, protože jen praktické použití přináší užitek pro společnost.
Na druhou stranu jak kdosi řekl: Trpaslík na ramenou obra vidí dál, ale nebije v něm srdce velikána.
Len aby si neplaval v stratenych vodach.
- primitivne typy nemozu byt zrusene koli spatnej kompatibilite
- primitivne typy su plne konvertibilne napr. int ↔ Integer uz od verzie 5
- aj trieda je trieda pozri Class
- viacnasobna dedicnost bola zavrhnuta tak ako operator overloading – UMYSELNE a bolo to spravne rozhodnutie