Čiastočne súhlasím. Ale mne skôr vadí módna vlna týchto čiernobielych ikoniek, štandardne nastavená vo všetkých bežných distibúciách, alebo prehnane jednoduchý flat dizajn, ktorý bez popisu mi nič nehovorí. Ubuntu (kubuntu, lubuntu, xubuntu), Linux mint vsetky verzie za posledných pár rokov ale aj rozna spotrebná elektronika sa týmto nakazila napr. TV prijmače.
Voľakedy už podľa farby v menu som vedel, kam a načo klikám, a nie 2 sekundy čítať a rozmýšlať čo asi daný tvar ikonky vyjadruje. Neskutočné...
Ano vzhľad väčšiny distribúcií sa dá zmeniť, ale je to kopa práce štýlom pokus omyl, napriklad vzhlad KDE 5 Plasma sa musí meniť na 10 miestach a niektoré sa dajú zmeniť len zásahom do konfugurácie... a aj tak výsledkom je aj tak v niektorých programoch rozbitý vzhľad (napr nečitateľnosť svetlosivého písma na sivom podklade, tieňovanie písiem atď). O niektorých tvrdohlavých programoch ani nehovorím. Je to proste komplikované si pekne vyladiť systém tak aby to bolo aspoň trocha pekné.
Nerozumiem trendu čierno-sivých ikoniek, nič mi proste nehovoria a len ma rozčulujú, veď farebné videnie slúži primátom vyše milión rokov.
Mne sa oveľa viac páči farebný štýl podobný tomuto https://www.salixos.org/screenshots.html
Suhlasim, ze terajsia flat moda a monochromaticke ikonky k prehladnosti rozhodne neprispievaju. Dizajneri to obhajuju, ze farebne ikonky boli rusive pri dlhom pozerani na monior ale myslim si, ze to je mensinovy nazor. Nie kazdy cumi na tu istu aplikaciu 10hodin denne. Nemam nic proti monohchromatickym ikonkam ale uzivatel by mal mat moznost vyberu - ci chce pestrofarebne alebo monochromaticke. Napr. ja lahsie najdem ikonku podla farby nez podla tvaru.
Cital som aj tu github diskusiu a viackrat sa tam objavuje nazor, ze keby sa poriadne drzali GTK guidelines ako autori tak aj skineri tak sa take nieco nestava. Problem je v tom, ze autori Gnome aplikacii si niekedy pomahaju nestandardnymi UI technikami a tie potom po preskinovani dopadnu neslavne.
Já si pamatuju (měl jsem 7 let ten OS), že na Vistě bylo krásně vyladěné to stěma barvama, když jsem potřeboval defender otevřít, hledal jsem šedou, kterou měl jen pak pouze firewall atd. Celkově vista leč přes chyby OS a doby (málo ram, každej si myslel, že to rozjede na plečce kde sotva dýchalo XP) měla a stále má nejpokročilejší design. A dalo se případně upravit do puntíku cokoliv a to bez rozbití OS/ aplikací.
Celkově poslední dobou (když srovnám s vistou) tak jsou icony hrozně široké a ten flat design mi přijde jako flákačství. Ano může někdy vypadat dobře, ale když je toho všude hodně, omrzí to hodně rychle.
Je to zmíněné i v odkazované diskusi na GitHubu, ale hodně velký problém je to ve chvíli, kdy si aplikace vytváří vlastní "widgety" stylované pomocí CSS, kdy místo "malování" pomocí Cairo použiji existující Gtk widget a jen mu upravím styl, aby vypadal tak, jak potřebuji. A ve chvíli, kdy nechci řešit vlastní definic barev, ale chci použít "stejnou barvu jako má Gtk Button", tak použiji "@theme_bg_color", což je definuje Adwaita téma a zároveň tak vyřeším funkčnost i v situaci, kdy si uživatel zapne vysoký contrast. A pak někdo vytvoří vlastní téma, kde tuhle proměnnou v CSS nenadefinuje a najednou moje aplikace nefunguje, respektive není použitelná, protože části UI nejsou vidět.
Samozřejmě je to svým způsobem chyba Gtk/GNOME vývojářů, že theming nijak nestandardizují, ale jako vývojáře Gtk aplikace mě to zas tak moc nezajímá -- já jsem aplikaci napsal tak, že v GNOME funguje bez problémů a není v mých silách ji testovat na desítkách distribucí, které si vytvářejí vlastní témata. To by měli správně otestovat v dané distribuci. Bohužel když pak dojde na to, že v Ubuntu (například) najednou nejsou vidět tlačítka, tak je jasné, že to budu muset řešit, i když to není v podstatě moje chyba.