Tohle jsou spíš užiteční idioti než ruští trollové. Ono to je ale skoro horší. Co mě spíš děsí je, že mi přijde, že mezi určitou skupinou lidí v IT je tahle tupost rozšířená víc, než to na první pohled může vypadat. Na druhou stranu to ale odpovídá nejen moji hypotéze, že třeba vývojáři často jsou něco mezi jurodivými umělci a kopáči výkopů aka lopatami s tomu odpovídající mindsetem. Bohužel.
Rozlišuji ruské trolly a proruské trolly. Ti první jsou nějak napojení na Rusko, jsou Ruskem nějak ovládáni, např. penězi. Proruští trollové to dělají z přesvědčení, jsou to oni „užiteční idioti“, kteří ovšem mohou být v některých ohledech inteligentní. Bohužel jim chybí pokora, takže když už si jednou vytvoří model světa, odmítají ho pak srovnávat s realitou a opravovat ho. Změní ho jedině když už to jinak nejde, nějakým zlomem nebo poškozením, a tím začnou přecházet na různé konspirační teorie a podobné nesmysly.
Má smysl to nějak rozlišovat? A je horší trollit za peníze nebo z víry? Jak odlišíš psychopata, černý marketing nebo blouznivce. Ve výsledku je internet žumpa, kde jedno AI krmí druhé AI. Trollí se pro Rusko, trollí se pro Ukrajinu, pro Izrael, pro Palestinu, proti a pro Babiše, pro a proti elektroautům, fotovoltanice, uhlovodíkům, .... Web je dnes jen laciný kanál pro marketing, který mají pod kontrolou, ti co do něj sypou peníze. Web nemá pravidla (etické kodexy bez postihu jsou pro srandu králíkům). Buďto to budeme brát jako fakt a smíříme se s tím (a začneme hrát stejnou hru) nebo a) se vrátíme do reality a diskuzí tváří v tvář případně b) přejdem na web xx, kde je prokazatelná identita, prokazatelná historie, kde není možné střídat identity jako ponožky. Svět nikdy nebyl ideální - ale nikdy nebylo tak možné ovlivňovat veřejné mínění tak snadno, levně, a anonymně. A je naivní si myslet, že když se lidem všechno dobře vysvětlí, tak si budou správně volit a budou se správně chovat. Čím víc budou pod stresem - a dost velká část populace je v těžkém stresu (obecně Západ má hromadu neřešených a nedořešených problémů), tím víc budou volit instinktivně bez ohledů na ideály, ale s ohledem na svoje přežití nebo instinktivně, reaktivně.
27. 10. 2024, 13:46 editováno autorem komentáře
Má smysl to rozlišovat, protože s každými se musí bojovat jinak. Pokud se budete k proruskému trollovi chovat tak, jako by byl přímo ovládán Ruskem, on bude vědět, že není, a bude ho to utvrzovat v tom, že má pravdu.
Já jsem nepsal, že stačí lidem všechno dobře vysvětlit. Nicméně naprostá rezignace na vysvětlování rozhodně není dobrý způsob. To vysvětlování nemá smysl pro ty nejhloupější. Má smysl pro ty dostatečně chytré, které to samotné nenapadne, ale po vysvětlení to pochopí. (Pythagorova věta nenapadne každého, ale když už ji jednou někdo objevil, spousta dalších lidí je schopna ji pochopit a používat ji.) Těch je pak dost na to, aby přesvědčili značnou část ostatních – prostě je to považováno za normu. Dneska se už ale člověk běžně setká s obhajobou Ruska, takže lidé obhajující Rusko si už ani nemusí připadat nenormálně. No a za druhé i z téhle vrstvy „vzdělavatelných“ je spousta odpadlíků, které prostě Rusko (zprostředkovaně) dokázalo dostat na svou stranu, protože bylo jediné, kdo jim nabídl nějaké vysvětlení. Prostě jenom zaplnilo tu prázdnotu.
První problém vidím v tom, že nevíte s kým mluvíte. Vy nevíte o jaký typ trolla se jedná, a nikdy to vědět nebudete. A ani nevíte jestli se bavíte s identitou jedna nebo 333 téhož člověka nebo nějakého týmu. Samozřejmě, že Ruskem ovládaný troll se bude snažit tvářit jako proruský troll. To Rusko můžete nahradit čímkoliv, kde jde o peníze, moc nebo vliv (to může být ekolog, majitel pozemku, spekulant s čímkoliv, motorista, vyvolávač deště nebo zaklínač hadů). Můžete ukončit jednu diskuzi, a naskočí identita 2, 3, ... a tou diskuzí do jisté míry dáváte legitimitu protinázoru - ve stylu Tohle je názor (pravda) Jirskáka, ale dalších 100 mělo opačný názor a všechny nepřesvědčil. To, že všech 100 identit byla jedna a tatáž není z venku vidět. Dokud internet byla záležitost pár ajťáků nebo intelektuálů, kteří diskutovali své teorie a vedli své akademické diskuze, nebo jestli C nebo Pascal nebo Vi nebo emasc, tak ok, a nic se neděje. Pokud se ale na řeší reálný svět, tak je to něco jiného. Nevíte s kým se bavíte, kdo se baví s vámi. Ztrácí se vazba na realitu. Ztrácí se kontakt s realitou.
Sice nevíte, s kým mluvíte, ale když budete o proruském trollovi předpokládat, že je ruský troll, nepřesvědčíte jeho ani ostatní. Když budete předpokládat, že je proruský troll, šance někoho přesvědčit je. U ruského trolla je to jedno. Nebo-li záměna jedním směrem je nebezpečná, záměna druhým směrem situaci nezhorší.
Nejde jen o internetové diskuse, oba druhy trollů se projevují všude možně. A ano, to, že může mít na internetu každý tolik identit, kolik chce, je jeden z dílčích problémů. Ale neznamená to, že by se do jeho vyřešení nedalo nic dělat. A vyřešení tohohle problému nebude nijak snadné, protože spousta lidí nechápe, že tato situace přináší mnohem zásadnější nevýhody než výhody.