Vlákno názorů k článku
Vzkaz Intelu AMD: o Core i7-8086K si stačilo jen říct od Andrej Podzimek - "...když máme lepší procesory za nižší ceny..." No, tohle...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 6. 2018 19:47

    Andrej Podzimek (neregistrovaný)

    "...když máme lepší procesory za nižší ceny..."

    No, tohle ovšem AMD říct nemůže, pokud nechce dál pokračovat ve svých bezmála 20 letech lhaní. Nemají lepší procesory. Ty měli jen ve velmi krátkém časovém okénku kolem přelomu tisíciletí, kdy vymysleli první 64-bitový x86 procesor. Brzy nato ale usnuli na vavřínech a nevyplatilo se jim to.

    Není divu, že procesory AMD skoro nikdo nechce ani za nižší ceny. Od doby, kdy začalo AMD soustavně lhát o výkonu svých procesorů (tedy od doby, kdy Athlonu "3000+" natrhnul v každém benchmarku prdel o generaci starší Intel na 1,8 GHz, takže 3000+ byla prostá lež, stejně jako 4200+ nebo milión+), to šlo s AMD tak nějak samospádem. Tak to je, když se váš marketing nezmůže na nic víc než na odkazy na konkurenci a její frekvence, jenže produkt pak nedodrží slovo. Zejména u velkých firem, které se méně starají o rádoby-vtipnou reklamu a víc jim jde o objektivní vlastnosti procesoru: https://www.extremetech.com/computing/237734-google-puts-intel-on-notice-looks-forward-to-using-non-intel-chips-within-its-cloud

    Další nechvalně známé lhaní jsou pravidelné "úniky" benchmarků nových procesorů. Jasně, vždycky čirou náhodou "uniknou" těsně před vydáním procesoru. Vždycky čirou náhodou slibují asi tak dvakrát vyšší výkon, než jakého se uživatel ve skutečnosti dočká. Ubohé. Takový trik může fungovat jednou nebo dvakrát, ale desátý pokus už za to nestojí. Kdyby řekli "máme tady další béčko, které bude sice o třetinu horší než Intel stejné kategorie, ale bude stát o polovinu méně", mohla by to být velmi zajímavá nabídka. Lhaní a předstírané úniky dat naopak spoustu lidí otráví.

    No a pak se dostáváme k tomu aktuálnímu tématu, k téhle výměně. Takže, poví mi někdo, proč bych si asi tak měl chtít nechat vyměnit nejnovější Intel se 40.8 cpumark body za dolar a s 95 W TDP za přehřátou kraksnu s 29.4 cpumark body za dolar a se 180 W (!!!) TDP? Jenom proto, že ta kraksna je bezmála dvakrát dražší, takže bych měl mít pocit, že tím získávám "něco navíc"? No ano, v některých absolutních číslech tam asi bude "něco navíc", ale sorry jako, tohle prostě nestačí. Kdybych se mezi těmi dvěma procesory měl rozhodovat, opravdu bych si měl za pouhých 27% cpumark bodů navíc zaplatit skoro dvakrát víc a nainstalovat topné těleso o skoro dvakrát vyšším výkonu? Pěkně děkuju za takovou "výměnu" a srovnání. Jenom mě to utvrzuje v přesvědčení, že AMD prostě ne. Budoucí konkurence Intelu tkví podle mě v ARM, ne v oblasti x86.

    Tady jsou konkrétní čísla a data:
    https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-8086K+%40+4.00GHz&id=3279
    https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Ryzen+Threadripper+1950X&id=3058

  • 22. 6. 2018 0:13

    nobody (neregistrovaný)

    ponecham stranou ze tvuj elaborat pusobi jak "nenapadne" "PR" od Intelu ;-)

    ale zalezi na tom zda se resi single core, nebo multi core vykon, kterej je ~2-2.5x lepsi ve prospech AMD
    http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-8086K-vs-AMD-Ryzen-TR-1950X/m516988vs3932

    btw: pokud by realnej vykon Ryzenu nebyl hrozbo pro Intel, tak by Intel po uvedeni Ryzenu "brutalne" sve CPU nezlevnoval ;-) s tim ze ARM zacalo byt pro Intel take hrozba souhlasim...

  • 22. 6. 2018 0:19

    ByCzech

    Takže, poví mi někdo, proč bych si asi tak měl chtít nechat vyměnit nejnovější Intel se 40.8 cpumark body za dolar a s 95 W TDP za přehřátou kraksnu s 29.4 cpumark body za dolar a se 180 W (!!!) TDP?

    1. Lepší TDP na jádro(11,25 vs 15,83, tzn. Intel by měl teoreticky při 16 jádrech minimálně 253,33 W)
    2. Čtyřkanálový řadič vs dvoukanálový
    3. Vyšší multicore výkon cca 2,25×
    4. Podpora ECC
    5. 64 PCIe lanes vs pouhých 16
    6. Workstationový CPU za desktopový
    7. CPU stojící $999 za cenu CPU co stojí $410
    8. CPU nenáchylný na Meltdown ap. (kolikpak asi ztrácí Intel výkonu po aplikaci všech patchů, které řeší Meltdown, Spectre a spol.?)

    atd.

    Divit se, že single core výkon je u 5 GHz CPU větší než u 4 GHz CPU (obojí turbo) je u někoho kdo se pohybuje v IT branži legrační.