Je to smutné ale lepšie ako keby sa DRM humus presunie násilne do všetkého hardvéru a pre prehrávanie obsahu by sme všetci museli používať nejaký vendor lock-in ako niektorý argumentovali (už teraz niektoré služby fungujú len na niektorých CPU a len s niektorými monitormi). Takže softvérový DRM beriem že je menšie zlo ako hardvérový.
"Je to smutné, ale lepší než kdyby mi usekli celou paži, takže useknutí pouze prstů beru jako menší zlo."
Ne, to se nedá brát jako menší zlo. Menší zlo je akceptovatelné pouze v případě, kdy neexistuje žádná dobrá nebo alespoň neutrální cesta. Toto, ale není tento případ, který popisuje svévoli vynucenou "právem silnějšího". Nenechte si sekat prsty a ještě být za to vděčný.
"Pokud teda nechcete obhajovat, ze vydavatel ma sve dilo automaticky davat vsem bez naroku ..."
Je dobré vést rozumné diskuse a tříbit si názory. Je špatné používat špinavé manipulativní techniky prodejců hrnců a dek.
Pokud nechcete obhajovat terorismus, budete pro zákaz držení střelných zbraní civilním obyvatelstvem...
Pokud nechcete obhajovat domácí násilí, budete pro instalaci kamer do všech místností nově postavených domů...
Pokud nechcete obhajovat dětskou pornografii, budete pro sledování provozu na síti ministerstvem vnitra...
Nechci obhajovat, aby poskytovatel obsahu dával všem audiovizuální díla zadarmo, ale to neznamená, že musím souhlasit se vším, co se tímto argumentem bude zaštiťovat.
A jak technicky zajistis, aby kdokoli nezkopiroval toto? Aha, vubec nijak, protoze to proste NEJDE. NEEXISTUJE a NIKDY nebude existovat zpusob, jak tomu zabranit.
Zato existuje nepreberny mnoztvi zpusobu, jak (specielne platicimu) uzivateli zneprijemnit pouzivani toho, co si ... !!!! ZAPLATIL !!!.
Zajímavá myšlenka. Kolik vlků jsi za poslední život na našem území v přírodě potkal? A kolik ohrad? Kolik bylo toho zbytečně prostavěno? Miliardy? Tak běž a zkus spáchat nějakou osvětovou činnost mezi chovateli. Třeba tě odmění, že jim ušetříš náklady.
Vzpoměl jsem si ale na vtip. Jak naprojektovat největší ohradu pro ovce s minimálními náklady? Vzít krušítko a nakreslit kruh. Co je v kruhu, je za plotem, co mimo kruh, to je v ohradě :-).
A co je tedy na EME špatného? Je snad tíky tomu web méně svobodný? Těm nářkům nerozumím. Sledují uživatelé online média? Sledují. Mají právo se poskytovatelé obsahu chránit před krádeží? Mají. Je lepší, když DRM definuje standard, než aby si to každý dělal po svém, například silverlightem. Právě díky eme si mohu pustit na linuxu HBO GO, Horizon GO, Netflix a nemusím řešit prasárny typu flash či silverlight. Je to krok ku předu, k multiplatformní webovým službám na HTML5.
jenomže SSH je pod kontrolou admina, GPG je pod kontrolou uživatele a kód aplikací využívajících tyhle technologie je open-source. Tohle je pod kontrolou třetí strany a nacpané v našem browseru... Úplně vidím ty buildy browserů bez podpory EME... asi nebudou, že? Chrome a IE to protlačí a Mozilla bude muset jít s davem aby nepřišla o uživatele.
Mas v tom zmatek, tohle je taky plne pod kontrolou uzivatele.
1. Zdrojaky browseru s EME jsou k dispozici, neni to nic tajneho.
2. Ty se zaregistrujes v netflixu, na pozadi se ti vygeneruje tvuj privatni i verejny klic (s casovou platnosti podle tve uhrady, nebo typu nakupu pronajem/koupe) a netflix ti da video zasifrovane tvym verejnym klicem aby ho jiny neodemkl.
Presne takhle to bohuzel fungovat nemuze. Zdrojaky EME sice mozna k dispozici budou/jsou, ale aby mohlo DRM fungovat, musi se nekde stahnout nejaky binarni blob, ktery zobrazuje obsah zpusobem, ktery neumozni kopirovani, sdileni apod. Samotna implementace desifrovani soukromym klicem neni obvykle to, co si vydavatele pod pojmem DRM predstavuji. Pokud by to bylo tak, jak popisujete, vychazela by s kazdou novou verzi prohlizece i neofiko verze, ktera by desifrovany obsah ukladala do souboru a pripadne rovnou uploadovala na sharovaci server:-) DRM se snazi udelat to, aby obsah sel precist, ale zaroven nesel precist. Z principu veci je DRM naprosty nesmysl. Ale jsou lidi, kteri veri na kouzla a jini, kteri jim ta kouzla slibi... a tak se kolem toho toci hodne penez.
Kdepak binarni bloby, proste je tech klicu jen vice. Klidne pro kazdy packet ci media block jak to volaji. U streamu pohoda, stejne si online a tak ti s predstihem soukaji klice k dektryptovani packetu co prijdou. Koukni si dokumentaci v clanku.
Jak to bude s offline ulozenymi videama moc tahle specifikace neresi a ani na to necili, jde pouze o streaming. Ale i tady by byla cesta generovat ty klice pro konkretni hardware podobne jak to dela iOS v AppleTV, iPad atd. Nebo se na DRM u offline vykakat a pouze to video vhodne watermarknout aby sdilec byl snadno identifikovan.
Pravda, dokumentaci jsem necetl. Faktem ale je, ze pokud mam implementaci v rukach (coz v tomto pripade alespon u nekterych prohlizeciu mit budu), pak mi nic nebrani ten obsah, ktery ziskam, pouzit i jinak, nez zamyslel ten, kdo ho nabidl. Dostanu klic a desifruju obsah - a pak si s nim muzu udelat co chci. Jasne, watermark to resi - ale watermark by fungoval i bez teto sifrovani a desifrovani. Tak v cem je pridana hodnota tohoto reseni?
var license = new Uint8Array(xmlhttp.response);
je to binarni pole ? je
je large ? mozna 4kB klic ?
je objekt ? asi ne, jenom hash
Pojem "(derave) binarni bloby" zacoinovali na rootu systemd antagoniste a od te doby jej s vervou pouzivaji vsichni hejteri s poruchou osobnosti a jeste ti vynadaji, ze do toho nevidis. Pro ne blobem proste i desifrovaci klic :)
Bylo by dobré, kdyby odpůrci navrhli nějakou alternativu.
Máme zde 3 základní skupiny:
1) Poskytovatelé nechtějí své dílo dávat zadarmo, chtějí ho na webu zpeněžit a chtějí bránit neautorizované konzumaci obsahu.
2) Konzumenti. Chtějí obsah konzumovat, a to buď bezplatně, nebo za úplatu. Když to nejde pohodlně bezplatně, tak si za obsah zaplatí.
3) Remcalové - rekrutují se z řad konzumentů, kteří nechtějí platit, nebo se rekrutují ze skupiny, která je zcela marginální, ze skupiny, která nekonzumuje. Tato skupina na tvorbu obsahu přispívá nejméně, je ale hodně slyšet. Pokud není motivována konzumací zdarma, tak je motivována asketismem či nějakou formou náboženství.
Snad jsem na nikoho nezapomněl.
Prosím napište, do jaké škatulky patříte a jakou navrhujete alternativu k EME.
Ochrana streamovaneho videa ... externi zaznamove zarizeni, pro konzole je toho spoustu. Kdyz nekdo bude chtit video/audio stream ulozit, tak ho ulozi.
Dalsi dira skrz prohlizec do systemu, nad kterou prohlizec nebude mit az tak uplnou kontrolu. Nikdo nezaruci, ze natahnute cdm bude delat jen to co by melo delat a nebude delat nic co by delat nemelo.
Flash kdysi davno podobne uzasna technologie a dneska jak je hanena (hlavne kvuli deravosti), snad to nedopadne stejne.
Standard je dobra vec, ale smer ktery se to cele ubira je spatny. :-(
Ja si nemyslim ze ten binarny CDM modul je az taka hrozba. Tak ci tak pobezi v sandboxe, dostane pristup len na frameBuffer, audioOut a nejaky readonly storage s datami. Takze aj keby bol deravy tak sa da pouzit len na to co ma dovolene. Zakerny hacker by vam pustil video v negative :-)