Vubec se Wedosu nedivim. MS a jejich licencni absurdity mi take lezou krkem. Navic nam SPLA jako serverhostingove spolecnosti mnoho nepomaha a vyhod je prakticky 0. Navic se nam jiz nekolikrat stalo, ze pokud si nejaky obchodnik od MS usmysli, pretahne zakaznika ve svuj prospech do Azure kde ani jako SPLA partner diky cenam za licence nemuzeme konkurovat...
Mistře, ve Vašich licenčních podmínkách se nevyznáte ani vy sami, o smluvních partnerech nemluvě. Zamyslete se například nad tím, jestli je normální, abyste požadovali CAL pro každé zařízení, které dostane IP adresu přes Windows DHCP server, a kolik zákazníků to asi tak dodržuje. (Příklad: firemní wifi hotspot pro návštěvníky.)
P.S. V civilizovaných státech se nesrozumitelné a absurdní smluvní podmínky vykládají v neprospěch silnější strany, případně považují rovnou za neplatné.
Tak SPLA zase tak složité není, zvlášť když z celého SPLA nabízíte zákazníkům jeden produkt. Navíc se SPLA řeší přes prostředníky kteří mají smlouvu s Microsoftem napřímo a ti poskytnou k licencím i potřebné poradenství. Ostatně třeba Windows server: ve verzi 2012 licencovaný podle počtu jader, u 2016 po bloku 8 jader. Pokud se jedná o virtuální server, licencuje se podle podkladového HW. Když v kalendářním měsíci přesunete virtuál na jiný server, musíte ho tam zalicencovat znovu.
To že u SPLA licencování je nutné mít na zařízení admin přístup je napsané všude a zjistí to každý při první hodině zkoumání této problematiky. Majitel Wedosu má formální právní vzdělání, takže chápat význam smlouvy by mu nemělo dělat problém.
Celý problém je v tom, že
1. byl licencován produkt špatnou licencí
2. přes 3 roky byly licence dotovány - https://hosting.wedos.com/cs/vps-s-licenci-windows-zdarma.html
3. Virtuály na mnohajádrových úsporných procesorech se s přechodem na Win 2016 začaly prodražovat
BTW: Moje licenční podmínky to nejsou ... vážně ne :-)
Navíc se SPLA řeší přes prostředníky kteří mají smlouvu s Microsoftem napřímo a ti poskytnou k licencím i potřebné poradenství.
To určitě. A každý prostředník "poradí" něco jiného, protože se v tom, jak již bylo řečeno, nevyzná ani sám MS.
Když v kalendářním měsíci přesunete virtuál na jiný server, musíte ho tam zalicencovat znovu.
Jasně. A když ho přesunu 30x, tak má Microsoft 30x zaplaceno za to samé. Ale to je přece úplně normální.
Virtuály na mnohajádrových úsporných procesorech se s přechodem na Win 2016 začaly prodražovat
ve verzi 2012 licencovaný podle počtu jader, u 2016 po bloku 8 jader.
Nezačaly se prodražovat, stalo se to zcela nepoužitelným. Kráva již byla vydojena k smrti, lidi už za ten předražený zmetek prostě nechtějí platit ani korunu, W10 se jim nepovedlo vnutit ani násilím a zdarma, o serverovém segmentu darmo mluvit. Nasranost Windows adminů ve firmách roste neuvěřitelnou měrou, protože MS zkurvil aktualizace u všech podporovaných verzí Windows takovým stylem, že už to není únosné. QA na bodu mrazu a k tomu obrovské kumulativní aktualizace, které v případě chyb v opravě (kterých je čím dál tím víc a čím dál tím fatálnějších) musíte odinstalovat jako celek a systém zůstane samozřejmě děravý a neopravitelný další měsíc, dva, tři...
Když jsem před 15ti lety začínal s Linuxem, tak to vypadalo dost jinak než dnes, Linux byl dost problematický (hlavně s tehdejším internetem nic moc) a vypadalo to, že Microsoft ho vytlačí. Dokonce byly internetové služby (tehdy Atlas), které jeli na technologiích od Microsoftu.
Dnes jsem rád, že jsem si při výběru technologií pro mou kariéru vybral právě Linux. Moje kariéra tak není závislá na tom, jak se šéf Microsoftu vyspí, či jak vývojáři MS překopou OS, v práci mohu používat systém, kde mi do něj firemní IT nenainstaluje 38 korporátních trojanů, a hlavně Linux díky naprosto šílené politice Microsoftu jde nahoru mnohem více než Windows, tj. i platy linux admina vs win admina jsou vyšší.
Jako sorry, ale to jsou pekne hlody v tom druhem odstavci.
Moje kariéra tak není závislá na tom, jak se šéf Microsoftu vyspí, či jak vývojáři MS překopou OS
- ted se napr. prekopava gui linuxu a jeste je tu toooooolik typu...
v práci mohu používat systém, kde mi do něj firemní IT nenainstaluje 38 korporátních trojanů
- v linuxu je tam budou taky a navic bude user vice omezen
hlavně Linux díky naprosto šílené politice Microsoftu jde nahoru mnohem více než Windows
- kolikrat uz tu mame "rok linuxoveho desktopu"?
tj. i platy linux admina vs win admina jsou vyšší
- abyste se nedivil ohledne tech platu
Sice Wedos obecne chapu, ale na druhou stranu musi chapat on me.
Po nekolika alarmech, ktere rvali v dome ale zadny email jsme nedostali (souvislost je ta, ze fotky chodi na server ve Wedos hostingu a zde jsou emalem odesilany dal, nekteri prijemci maji Hotmail ucet).. jsem dostal z Hotmailu odpoved, ze muj 'poskytovatel' je vybanovanej.. Proste jeho segment IP je na blacklistu Microsoftu.
Takze dva se perou a ja mam investovat ten malej zbytek sveho volneho casu na to, abych vsechno nekam prestehoval a prekonfiguroval.. Wedos mohl sebrat aspon tolik slusnosti a informovat me:
"..since part of their network is on our block list.."
To s tím absolutně nesouvisí. Na neveřejném blacklistu Microsoftu (používaném na Outlook.com a hosted Exchange serverech) byl opakovaně i náš firemní SMTP server, ze kterého odchází nula spamů. Odblokování trvá několik dní přes email. Proč tam byl? Protože bagr. WEDOS o tom vůbec neví, pokud jim to někdo nesdělí, přítomnost na tom blacklistu se nedá nijak zkontrolovat.
„...že podle podmínek a požadavků Microsoftu, jsme povinni mít plný administrátorský přístup k zákaznickým serverům (jak virtuálním, tak dedikovaným), kde jsme nainstalovali programy Microsoft.“
Já jen, že se tu nedávno někdo velice rozplýval, jak Google jsou ty největší kurvy a Microsoft už je hodný.