Historické okénko: tohle svinstvo si před 7 lety dovolil též Kingston ... https://diit.cz/clanek/pomaly-kingston-ssdnow-v300
Pokud chci nějaký výkon, tak se podívám do specifikace. Pokud to ve specifikaci uvedené nemají (často,) tak je zřejmé že se jedná o spotřební produkt bez garancí v těchto ohledech.
Takže to stejně tak můžete nazývat "svinstvem" jako úplně stejně můžete říct že uživatelé jsou "naivní debilové," když specifikace nečtou a nevyhodnocují.
Produktům podobného gardu, jako je "WD Blue" se vyhýbám obloukem, protože vnitřní změny jsou poměrně běžné. Někdy pozitivní, někdy negativní, někdy trochu, jindy hodně. Ale nevyplatí se to sledovat, protože tím sledováním a řešením s dodavatelem, jakou šarži zrovna prodává, je dražší, než si koupit něco z rozumné řady výrobků.
Pro BFU, který potřebuje spustit Windows na laptopu nebo desktopu za 15 tisíc, je rozdíl stejně nepodstatný, protože syntetický výkon stejně kolísá. Kdo si sestavu ladí podle konkrétních požadavků, ten si to pohlídá.
A k čemu jsou specifikace, které se vám v rámci jednoho konkrétního modelu mění pod rukama.
Když produht složím z jiného HW, s jinými výrazně horšími technickými specifikacemi, je logické dát to na trh jako nový model, a ne upravit technické specifikace existujícího modelu a doufat že si změny nikdo nevšimne, protože už ty specifikace dříve četl.
Jenže vtip je v tom, že oni do specifikací tyto parametry neuvádějí - tedy jasně říkají, že mohou být předmětem změny. Je to asi jako s jablkem, stejná odrůda, měnící se cena, a jednou sladké a jednou kyselé. Pokud chci konstantní kvalitu, kupuji v obchodech takové, u kterých mi ručí za výběr vždy kvalitních.
S tými jablkami.
Fuji KIKU 8 môže pestovať za účlom distribúcie verejnosti (darovaním alebo predajom) len max. 15 pestovateľov spolu v max. 25 sadoch na svete s limitovaným počtom stromov a limitovaných počtom plodov na strome(Ak strom zarodí viac, je pestovateľ povinný plody zo stromu odstrániť, aby sa udržala kvalita). Tie budú vždy dobré. Ale to Ferrari medzi jablkami (a nestojí ako Trabant ani ako Audi). A na jej masové pestovanie potrebujte povolenie od Medzinárodnej únie ovocinárov- dostanete ho na obmedzené obdobie za kvalitu iných vami pestovaných odrôd
21.03.2011
Pestovatelia jablka Fuji Kiku 8 tvoria elitný klub, smú ho pestovať len ovocinári s vysokým pestovateľským štandardom.
Braun sa postaral nielen o to, že Fuji Kiku 8 sa rozšírilo z Ázie do Európy, ale stanovil presné, tzv. klubové, pravidlá pre pestovanie tejto odrody. Fuji Kiku 8 smú pestovať len ovocinári s vysokým pestovateľským štandardom. Pôvodne japonské jablko má hneď niekoľko zvláštností.
Celosvetová produkcia Kiku Fuji 8 nie je veľká. Vyprodukuje sa nejakých 16–tisíc ton. Pestujú ho všetky vyspelé ovocinárske krajiny a už dva roky aj slovenskí ovocinári. Necelá desiatka z nich získala exkluzivitu rodiny Braunovcov. Tí si do klubu Fuji Kiku 8 vyberajú len najlepších pestovateľov na svete. Okrem dodržiavania agrotechniky sa jablko odlišuje spôsobom balenia i celkovej prezentácie. Na pulte je neprehliadnuteľné cenou i svojím zovňajškom.
https://uzitocna.pravda.sk/spotrebitel/clanok/25194-aj-jablka-maju-svoje-ferrari/
Ale tu to vyzerá tak, že Na testovanie dali Fuji KIKU 8 a predávajú hnilé Renety.
Srovnávat pověstná "jabka s hruškama" je mnohem víc validní, než patlat dohromady jabka s SSD disky...
Také jste zapomněl u toho "měnící se cena" zmínit, že WD cenu nesnížil, ačkoliv výrazně změnil parametry.
Tohle je normální klamání spotřebitele ne-li rovnou podvod.
Tady nejde o to, jestli se zrovna urodila ta stejná odrůda o něco sladší nebo kyselejší, tady jde o proklamování jedné odrůdy, přitom jde zjevně o zcela odlišný produkt se zcela jinými parametry...
To, že neuvádějí elementární parametry v datasheetech je samo o sobě špatně a měl by vznikat tlak na změnu, protože dneska u některého hardware už ani neexistuje alternativa, kde by parametry uvedené byly. Momentálně třeba v nabídce notebooků pro koncové uživatele najdete běžně jen "disk: SSD 512 GB NVMe" a ani na stránkách výrobce, natož u prodavačů nezjistíte nic bližšího. "Kouzelná ruka" konzumistického trhu je zjevně zcela chromá, když veškeré zboží na kapitalistický trh dodávají socialistické asijské podniky...
To, že neuvádějí elementární parametry v datasheetech je samo o sobě špatně a měl by vznikat tlak na změnu, protože dneska u některého hardware už ani neexistuje alternativa, kde by parametry uvedené byly.
Protože ty parametry stejně moc lidí neumí vyhodnotit. To už je oblast, ve které mezi sebou soupeří značky na poli prestiže. Když to neodhadnou, při dalším cyklu výměny se na ně spotřebitel vyprdne - a pocítí to.
Podívejte se na automobily. U kterého výrobce se dočtete o tom, jak ŘJ hospodaří s výkonem při zátěži, při nezahřátém motoru, jaké převody montuje. Nikde nic. Mnohdy potkáte auto se slabším agregátem, které jezdí lépe, než auto se silnějším.
Zrovna u SSD ale alternativy jsou, včetně profi disků. Spotřebitel může vybírat, a bylo by to smysluplnější se vztekat, že u základní výrobkové řady jsou parametry nic moc.
Auto se bude chovat vždy podle základní kombinace parametrů: výkon na kg váhy, kroutící moment, převodovka, aerodynamika, těžiště a podvozek. Silnější auto, co jede hůř jak slabší auto, je úplně normální. Pokud se u stejného modelu jeden z parametrů změní, změní to chování celého vozidla a recenze, které k tomu byly napsané, už nebudou platit. Pokud si přečtu, že nějaké auto udělá stovku za 6 sekund a stejný model koupený o rok později ji má za 9 sekund, je to za mě minimálně nefér praktika, hraničící s podvodem. Auto se používá jako celek, takže to, že se změní chip v řídící jednotce mě nějak netrápí, protože to nezbytně nemusí znamenat změnu chování celého auta. To že někdo vymění chip v SSD disku, kde kromě konektoru a řadiče prakticky nic jiného není a změní tím chování celého produktu, je v případě stejného značení jednoduše špatně. Bylo by mi jedno, že ten produkt třeba vylepší, i bych to očekával, ale pokles výkonu o desítky procent? To je stejné, jako kdyby se v tom autě vyměnil motor, podvozek a celý interiér. Kastle sice vypadá stejně, ale pojede to jinak.
Tahle finta, kdy se produkt nechá otestovat všemi redakcemi světa v lepší verzi, vznikne mu tím značná reklama a posbírá různá ocenění, aby následně chvíli poté byl nahrazen produktem zkripleným, který se tváří navenek stejně, je odporné svinstvo. A je jedno, zdali to dělá Nvidia s GTX 680, nebo Kingston s V300, nebo nyní WD. Svinstvo je stále svinstvem, ať jej omluvíte jakkoli. Co růží zvou i zváno jinak, vonělo by stejně.
@David Ježek
Já v tom zase vidím lenost a někdy i zaplacenou náklonnost redakcí. Nemusí být jen přímá, ale je známo, že se k recenzím vybírají na zápůjčky ti správní. Kteří nekladou do výsledků moc otázek a zveřejní přesně ty parametry, které si výrobce přeje mít změřeny. Že testy předprodukčních vzorků dopadají jinak, než produkční, a že často optimalizují pro známé úlohy testů, je známo. Jenže jen málokdo sedne a napíše zbrusu nový test, nebo změří syntetický výkon. Nešvarem se stalo, že syntetickým výkonem zvou testeři benchmark, který se honosně takto nazval, ale na který jsou výrobci dopředu připraveni.
Za dobrou redakční práci považuji, pokud redakce upozorní na to, co naměřila, ale jak se to pasuje proti deklaracím výrobce - a tedy, jaké je pásmo zbývá pro nejistotu. A za úplně nejlepší považuji, když redakce najde nový způsob porovnání výrobků, takový, na který nemůže být výrobce připraven.
Ano, je to určitě řehole, a asi na to nejsou rozpočty. Ale tím se odlišuje dobrý test od laciného.
Pro spotřebitele by mělo být dopředu alarmující, když výrobce parametry neuvádí, nebo uvádí jen ty méně podstatné.
Ano, některé redakce jsou nakloněny některým značkám. Často ta náklonnost má až nezdravou podobu bonusů, vzorků a kdoví čeho ještě. Mohl bych tu sáhodlouze vyprávět, jak některá zastoupení firem detailně analyzují nejen vyznění, ale i skladbu testů v recenzi produktu a podle toho určují svoji náklonnost k dané redakci či recenzentovi.
Jestli čekáš to, co naznačuješ v pasáži o dobré redakční práci, tak na to zapomeň. To se děje výjimečně, či nárazově a spíš v zahraničí než tady. Ten čas, co na to je potřeba, žádná redakce testerovi nezaplatí, to udělá jedině z dobroty srdce a lásky k testování sám za sebe. Psal o tom už Rybka před moha lety, že se diví, že za ty almužny to tady vůbec ještě někdo píše. Od té doby se situace dle mých informací spíše zhoršila. Ale třeba se mýlím.
Spotřebitel nic neřeší. Rozdíl ve výkonu mezi novou verzí SN550 a starou nemá šanci poznat, a právě na to WD zkusilo hřešit. Bohužel pro něj ale existují IT rejpalové, kteří to odhalili. Stejně jako před lety u Kingstonu atd. Takhle to prostě chodí. I proto jsem už před lety přestal testovat, protože tohle je marný boj s větrnými mlýny, který NELZE vyhrát. Lze pouze vést nekonečný boj. Zbytek důvodů viz můj nedávný článek o testování CPU.
Ale toto se přece řeší v rámci dvojí kvality - stejný obal, ale v různých zemích různý obsah (v Německu maso, u nás separát, https://www.idnes.cz/ekonomika/test-a-spotrebitel/luncheon-meat-tulip-v-cesku-a-v-nemecku.A150703_195328_test_ozr).
Ano, ale proč pak není výrobce stejně flexibilní u označení výrobku? Když mám zařízení s konkrétním označením a parametry, mělo by být stejně označené zařízení stejným výrobkem. Ve spoustě odvětví to tak je, proto to zákazník logicky očekává všude a je pak zaskočen, když si najednou domů přinese něco jiného.
Flexibilní s označením výrobků není, protože zavádění každého nového SKU stojí ohromné peníze od výroby, přes distribuci až po marketing.
Je to jako s tím autem. Octavia vyrobená dnes má trochu jiná střeva, než Octavia vyrobená před rokem, i když deklarovanými parametry i vzhledem se jedná o stejná auta. Výrobce garantuje jen uváděné parametry, zbytek se mění podle potřeb. Někdy je za tím evoluce, někdy přímá úspora nákladů, někdy sjednocení s jiným modelem... Výrobce ani nenabízí, že byste si mohl dopředu říct, z jaké generace komponent bude auto složené, a ani v manuálu se to nedočtete - jsou tam uvedeny mnohdy i varianty ovládacích prvků, jak je během výroby zaměňují. Motor o stejném výkonu jezdí v každé době jinak, protože má jinou řídicí jednotku, někdy se i liší převodovka. Garantované jsou pouze kilowatty a otáčky v bodě nejvššího výkonu.
Pokud tedy výrobce SSD udává přenosovou rychlost bez bližších detailů, je to parametr, který garantuje splnit. Může ho překročit, ale negarantuje, že další série nebude jiná. Pouze garantuje, že nepodkročí specifikaci.
Na trhu jsou ovšem i výrobky, kde výrobce garantuje parametry detailněji, někdy i včetně toho, z čeho je výrobek složený. Takový výrobek ocení jen menšina spotřebitelů, takže je zhola zbytečné tím prodražovat mainstream, nebo plýtvat na marketingu kvůli změně, kterou 90 % lidí nesleduje.
Bylo by smysluplné, kdyby média poskytovala orientaci i v tomto ohledu. Tedy kromě clickbaitových testů "tady a teď" dávala spotřebiteli radu, co z toho je výrobcem garantováno a do jaké hloubky. Nestávalo by se pak, že si čtenář přečte výsledky testů, které se týkaly dávno nevyráběné série, kde výrobce specifikaci dobrovolně překračoval. V tom by se mohla uplatnit odbornost redaktorů.
"Flexibilní s označením výrobků není, protože zavádění každého nového SKU stojí ohromné peníze od výroby, přes distribuci až po marketing."
Aha, takze zmenit hardware a firmware? Bez problemu. Nalepit na krabicku jinou samolepku? Ohromny problem... :D OK
Ono je velky rozdil, pokud se nejaky parametr zmeni v nizkych jednotekach procent nebo o 50% procent. Kdyby vyhrivani sedacek ve vami zminovane Octavii topilo o 50% mene, to by bylo hendle zalob...
Tak prave od toho tyhle SAPy existuji, aby to zjednodusily na maximum. Bum otevru kartu, zmenit part number. Mack Enter, odeslat email do office, vytisknout stitek na regal pro jesterkare a cau. Samozrejme prehanim, ale extremni slozitost a ohromna financni narocnost, kvuli ktere by to WD nedelal, je tomu hodne daleko. Proste tam jenom flakli levnejsi soucastku a doufali, ze si toho nikdo nevsimne. Ojebou zakaznika a vyvarej si nejakou vanocni premijku. Nic vic, nic min bych za tim nehledal.
Nezlob se ale to je jejich problem.
A jinak kdejaky SAP umi soucastky na sarze nebo i jednotlive vyrobni cisla. Takze jestli je to kvalitativne jiny produkt uz samotny vyrobce to u sebe musi resit jinym carovym kodem nebo QR. Jestli to pak nakonec znova slepy do jednoho tak to dela ne protoze je to jednoduchsi (neni) ale protoze se snazi o podvod.
A ty kde zijes poslednich 20 let v IT ?
Pokud tedy výrobce SSD udává přenosovou rychlost bez bližších detailů, je to parametr, který garantuje splnit. Může ho překročit, ale negarantuje, že další série nebude jiná. Pouze garantuje, že nepodkročí specifikaci.
Specifikace vyrobce ohledne vykonoveho parametru je vzdy UP TO XYZ - tj. cislo ktere se vam povede dosahnout jenom za velice specifickych podminek, a nikdy to prekroceno nebude. Tj. disky jsou UP TO X MB/s read, UP TO X MB/s write. Takze ano - takto specifikovany disk vam muze cist a psat klidne 3 KB/s a bude to v mezich specifikace.
Bylo by smysluplne ocekavat od vyrobce "minimalni garantovanou" rychlost, po vzoru SD karet a jejich U / V ratingu, jenze to byva cislo o rad nizsi.
Ad auto z variabilnich komponent - to jsi vybral hodne spatny priklad. Kazdy dil na aute se stejnym part numberem je garantovane stejny a nahodne upravy a nahrazky se nedelaji. A pis si, ze vyrobce presne vi nejen to, ze z jakych dilu je to ktere auto poskladano, ale dokonce z jakych sarzi komponent jsou jednotlive ridici jednotky poskladany. To je v podstate povinnost v automotive a pro AEC-Q !
Autor spíš chtěl naznačit, že pokud si dnes objednáte auto (konkrétní model za konkrétní cenu, dodání za 3/4 roku), výrobce vám nezaručuje, jestli tam budou vstřiky Bosch nebo Siemens, jestli turbo bude Garrett nebo KKK.
Pouze zaručuje, že auto bude splňovat všechny zveřejněné technické specifikace (výkon, rychlost, spotřeba, emise...)
Což ale není případ tohohle WD disku, protože museli dodatečně měnit i datasheet.
Vyrobce auta vam ale zarucuje zamenitelnost dilu co se provoznich vlastnosti tyce, u SSD to dodrzeno nebylo.
A k autu ale dostanete servisni knizku a v ni na prvni strane mate vypsane varianty komponent, ktere tam mate prave vy namontovane (datovy stitek). A vyrobce ma v databazi jeste detailnejsi popis.
Situace s WD je spis - objednal jsem si Oktavku, ale dodali Fabii. Ze to ma 4 kola, 4 dvere, vypada to zepredu a zezadu stejne, a je na tom hlavne napis Oktavie, tak to prece je to co zakaznik chtel ne? Vzdyt auto jako auto. Tohle je argumentace pana Silhaveho.
Vyrobce auta vam ale zarucuje zamenitelnost dilu co se provoznich vlastnosti tyce, u SSD to dodrzeno nebylo.
Nezaručuje. V servisu podle konkrétního VIN zjistí, z čeho je složené a co se dá zaměnit, a jaký díl se s jakým dílem kamarádí.
Naposledy mi někdo naboural světlomet. LED světlomet pod stejným objednacím číslem, ale Škodovka už pod ním vyrábí lampu s trochu jinou kresbou. Žádná jiná není dostupná, má správnou svítivost i teplotu bílé. Má však jinak paprsek v periferii a má taky jiné barevné spektrum. Ve tmě je rozdíl prakticky nepostřehnutelný, ale v mlze je to k podělání, přesně v půli zorného pole je zeď bílé tmy s takovým kontrastem, že se s tím nedá skoro jezdit.
Takže neplatí ani univerzální zaměnitelnost, ani stejná charakteristika pro stejný díl.
Objednavate si auto s nejakym kodem motoru a verte mi, ze vstriky Siemens x Bosch x Delphi apod. nejsou zamenne, a u toho kodu motoru budou vzdycky stejne.
Na druhou stranu zejmena Frantici maji (nebo alespon meli) v oblibe skladat auta stylem, ze tam daji co je zrovna ve fabrice, takze tentyz model vyrobeny o tyden pozdeji muze byt komponentove dost jine auto. A kdyz mate smulu a v databazi pouzitych komponent udelaji chybu, dany dil se rozbije ... tak si budete objednavat dokolecka ten spravny nahradni dil a on nebude fungovat :-).
Abych nepomlouval jen Francouze, i u "fungujicich" automobilek je celkem bezne, ze dil se stejnym objednacim cislem (nebo v lepsim pripade jako "nahrada") ma jine vlastnosti nez ten "originalni".
No a tema aktualizaci SW v autech prinasi dalsi perlicky, kdy ruzne veci zacinaji fungovat jinak. Viz treba VW dieselgate.
Takze ono i v automotive to je divocina.
"Produkt A koupený včera nemusí být nutně tentýž produkt A koupený dnes."
Nevidím jediný důvod, proč na takové dogma přistupovat... Je jasné, že mezi sériemi může dojít k odchylce, ale není jediný důvod akceptovat odchylku, která vede ke změně základních parametrů.
Doba je halt hektická a vyžaduje flexibilitu
Co vás vede k přesvědčení, že za změnou čipů je hektický vývoj (v tomto případě tedy nikoliv vývoj kupředu, ale návrat o generaci vzad) a ne obyčejný marketingový tah, který se dnes běžně rozšiřuje a sice nejprve nabídnout něco kvalitní, počkat až se rozšíří povědomí o kvalitním produktu a pak pod stejnou značkou prodat neprodejný skladový šunt?
Trh s hardware je v dnešní době neuvěřitelně přehlcený marketingovými sliby a bláboly, hromadou špatně zdokumentovaných víceméně identických produktů jen s jinou marketingovou značkou - v "lepším" případě s vyměněnými plasty, v horším jen s jiným logem. A distributoři (protože výrobců je minimum a obvykle ani není možné se konkrétního reálného výrobce dozvědět) toho zneužívají ve snaze za každou i nemorální cenu vnutit produkt zákazníkovi. Dávno neplatí, že zákazník si vybírá, nechá si poradit od prodejce a vybere si to, co opravdu potřebuje... Ta hektičnost je vyráběna uměle, aby mohl být zákazník uváděn v omyl. A tohle by bylo vhodné zastavit.
S tím, že to je past na zákazníka plně souhlasím, ale napadá mě, že v tom může být WD "nevině". To, že některé čipy nejsou vidíme všichni. A je dost možné, že sehnat právě ty čipy, které potřebují pro sn550 bylo nemožné, tak operativně zvolili něco, co půjde nahradit 1:1 bez nutnosti aby půl roku stály linky a zákazník nakoupil u konkurence. BFU si stejně ničeho nevšimne a těch pár nadšenců jim nevadí a business jede dál:)
I BFU čtou recenze a rozhodují se podle nich. Když jim pak v obchodě prodají daný výrobek s výrazně horšími vlastnostmi, tak budou naštvaní. Podobně jako budou naštvaní když se dozví, že v řadě RED je SMR.
Zákazníci mají obrovskou výhodu, že nemusí chodit k volbám 1x za 4 roky, ale mohou hlasovat každý den pomocí své peněženky. ;-) Takže hlasujme proti WD (a podobným šmejdům).
Pokud se neco jmenuje misto Felicia sk-004321, pak logicky cekam, ze EXISTUJICI specifikace se zmeni soucasne s product/part number.
Obdobne 2 telefony se stejnym nazvem mohou mit jiny cpu a kapacitu ram, ale ne product/part number.
Podle toho cisla nejen uzivatel objednava, ale i distributor a obchodnik, a pokud vystavite zbozi s part/product number, cenou i specifikaci, a vyrobce zmeni specifikaci dalsi varky, pak:
- zakaznik opravnene reklamuje
- obchodnik musi zmenit popis/specifikaci prodavaneho zbozi
- obchodnik musi ocekavat nasrane zakazniky, kteri si zmeny nevsimli
Zkratka, je to prasarna na zalobu a podvod nejen na zakaznika, ale i na prodejce.
Pokud objednam 300 kusu, nemuzu cekat, ze 100 dodanych v lednu bude jinych, nez 100 dodanych v breznu, nebo ze mi nic netusici velkosklad doda jako prodejci 100 takovych a 100 makovych ... sorry jako :-)
Ja si pamatuji jak nam jednou dodali flash pameti ktere meli jinou specifikaci. Najednou se nepodmazaval blok o 4KB ale 64 KB. A my jsme si to vsimli az kdyz po pul roce zacali chodit reklamace. FW s tim fungoval vcelku dobre a problem nastal az potom. Stravil jsem s tim snad tyden nez jsem na to prisel. Pak se kolega koukal do datasheet a tam byla na konci errata ze od roku 209 to muze byt tak i tak. No proste prasarna. Koumali jsem pak dalsi tyden jak zjistit ktera je ktera protoze z ID ani z vyrobniho cisla to neslo. Nakonec jsme to zjistovali softwarove (aaaaa).
No nic jen jsem si tak zpomel.
Po precteni clanku na Tomshardware, jak popisuji FW verze a korelaci s jinym modelem... mam takove tuseni ze vim co WD udelalo:
Na horsi disky ze skladovych zasob, ktere se neprodavali tak dobre, nalepilo lepsi nalepku a upravilo jejich firmware aby se hlasil jako ten lepsi.
WD je v tomto prelepovani klasik... mam tady totiz tri druhy "3TB WD GREEN" - kazdy ma jinou vahu, jinak topi, jinak zere, jinak zni.. a je jinak rychlej (rozdil >50%) ! Fyzicky vypadaji disky jinak - a nektere maji odlitek tela stejny jako jine - lepsi disky. Samozrejme maji vsechny disky stejny zakladni part number - WD30EZRX - pro ktery lze stahnout jediny datasheet, ale ani srnka netusi, ke kteremu z tech tri druhy patri ony cisla.
Disky jsou samozrejme znaceny delsim modelovym cislem, ktery ale neni ve zvyku indikovat v eshopech, a vyrobce neposkytuje detailni informace o tom, co ktery je:
WDCWD30EZRX-00AZ6B0
WDCWD30EZRX-00D8PB0
WDCWD30EZRX-00MMMB0
A perlicka na zaver - WD neuvadi RPM ale pise "Intellipower". A neznamena to, ze se rpm meni za chodu dle vytizeni - ale znamena to proste to, ze ty disky jsou bud 5400, 5900 nebo 7200 - podle toho, z jake neprodejne hromady se vzal danej kus.
Jako fascinuje me ta neskutecna snaha vyrobcu mlzit a mlzit - protoze na to evidentne musi vynakladat vetsi prostredky (napr. dvoji dokumentace - jedna mlzici verejna, a jedna interni opravdova), vice variant FW nez je potreba, nasrani zakaznici, atd.. ale coz.. kapitalizmus je zalozen na tom, kdo koho vice o*ebe :)
Neuvěřitelné... to už je další level... zatím jsem myslel že v tom vede Seagate a nVidia, ale je krásně vidět že ani WD se nechce nechat v oblasti leváren zahanbit :-/
Trošku to vypadá na nový sport... po éře kurvítek tady máme éru negativních změn po uvedení produktu ! Tak a a teď si vyberte, co je vám milejší (ale nejspíš dostanete obojí)...
Ano, ale Samsung u 970 Evo Plus udělal přesný opak než WD, protože nová verze Evo Plus je lepší než originální verze. Zde to je v češtině.
Stejne jako na anglickem zdroji, tak toto:
Stará verze dokázala dle benchmarků zapisovat rychlostí 1750 MB/s a po vyčerpání cache spadla na 1500 MB/s, zatímco nová verze zapisuje rychlostí 2500 MB/s a poté spadne mnohem výrazněji na 800 MB/s.
znamena ze nova je lepsi? Odkdy je 800 MB/s lepsi nez 1500 MB/s ??
Máš pravdu, sekvenční je pomalejší a zároveň je pravda, že sekvenční čtení/zápis využiješ v minimu případů. Kdo opravdu potřebuje sekvenční, tak si pár korun připlatí a koupí verzi PRO. Navíc u nové verze je SLC cache 115 a u staré byla jen 42GB. To co je nejdůležitější pro běžný život je náhodné čtení a podle toho screenu z CrystalDiskMarku hodně vzrostlo. Kdybych se měl rozhodnout, tak já rozhodně beru novou verzi, ty ne?
No super. Plánujem zakúpiť WD SN850 BLACK, lebo je to najrýchlejšie dostupné SSD-čko na trhu do 400 EUR - pravda controller je riadne pretočený, lebo toto SSD-čko aj v idle berie cez 1Watt a poriadne sa zahrieva pri záťaži. Lenže, teraz sa musím mať na pozore, či náhodou WD nezmení flash čipy aj v tomto modeli??? To je presne ako s tými HDD, keď "montovali" SMR do prémiovejších NAS HDD a nikomu o tom ani muk. Ja potrebujem rýchly read/write pre 4kB, 8kB a 16kB bloky dát - nuž asi tých 10% až 15% výkonu navyše oželiem a poobzerám sa po inom výrobcovi!
Tak nejlepší ihned po zakoupení si udělat benchmark a v případě špatného výsledku vrátit ve lhůtě 14 dnů.
Bohužel toto nejde pro firmy resp. na ŽL, proto asi nejlepší je koupit jeden kus jako soukromá osoba, otestovat a pak hned koupit další kusy na ŽL - pak je velká šance, že půjde o stejnou sérii (možno ověřit i komunikací s obchodem, pokud jde o seriozní, dostatečně responzivní shop a třeba i znáte svého obchodníka).
"Tak nejlepší ihned po zakoupení si udělat benchmark a v případě špatného výsledku vrátit ve lhůtě 14 dnů."
Chudáci ajťáci co se starají v korporátech o desítky/stovky počítačů a naplánují koupit třeba jen 30 novým NVMe. Každý jednotlivý kus testovat. Grrrrrrrrrr!
Až se jich šéf zeptá co už druhý den dělají, tak řeknou: "Máme neseriózního dodavatele, tak to po něm musím všechno ručně překontrolovat." Počítám, že WD asi nezaplatí ten čas strávený testováním :-)
Psal jsem jeden kus otestovat, zbytek bude stejný, když půjde o stejnou dodávku od stejného prodejce (velkoskladu)... A otestování jednoho kusu přece nezabere dva dny... spustíte jednu dvě aplikace a pak jen čekáte, mezitím "ajťák" může dělat něco jiného.
Když jste paranoidní, můžete pak samozřejmě pro klid duše otestovat další dva tři kusy z celého velkého paklu, který vám přijde. I kdyby to dohromady vyšlo na dva dny, tak se to myslím vzhledem k případným problémům vyplatí... samozřejmě, pokud šéf není osvícený a tohle považuje za ztrátu času a peněz, tak bude řešit takové selhání ex-post, jak to obvykle dopadá (a bude to pak stát třeba i těžké statisíce, když dojde ke ztrátě dat). Ano u nás je takové chování obvyklé, i třeba co se týká zabezpečení a firewallů, nám se to přece nemůže stát!
Tomu nevěřím... zvlášť když jde o větší množství... na prášky můžou být z koncových zákazníků... ale od toho je tady retail s prodejnami a prodavači. Nevím kde pracuješ, ale pochybuju, že jsi někdy i zdálky nějaké nákupní oddělení jakékoli firmy navštívil. Respektive není to zařízování dodávky rohlíků nebo koblih pro supermarket :)))
Čemu nevěříš? Tomu, že budou chtít mít všichni (šéf, ajťák i prodejce) co nejméně práce? Kdyby nebyla jiná možnost než setrvávat u neseriózního dodavatele (výrobce disků), tak OK, pak by se mohla vymýšlet parodie s testováním a doobjednáváním dalších kusů, ale pokud jsou na trhu (ještě pořád) firmy, které jsou schopny zajistit stálou kvalitu disků za konkurenceschopnou cenu, tak proč by si někdo chtěl komplikovat život testováním a zkoumáním zda zrovna tento kus SSD/HDD odpovídá datasheetu nebo zda je to pozměněný šmejd? Jaký SSD strčíš do laptopu sekretářce je úplně jedno, ale pokud máš jako ajťák na starosti výkoné pracovní stanice, tak proč riskovat komplikace? Mám dojem, že spíš ty jsi nikdy nebyl v korporátu.
V mém seznamu důvěryhodných zůstali Samsung a Intel. Možná i Sabrent, který má taky dobře hodnocené NVMe, ale ten se u nás neprodává a možná bychom ještě někoho našli.
PS: pokud chceš namítnout, že i Samsung změnil řadič u 970 Evo Plus, tak si odroluj výš kde jsme to řešili - ta změna nebyla ke škodě zákazníkům, navíc ta změna neproběhla potají jako u WD.
Ano pokud jde o firmu, která má neomezený rozpočet, tak samozřejmě zvolí drahé řešení, kdy jakékoli selhání jde na vrub dodavatele, který se promptně postará o výměnu/náhradu/opravu/obnovu dat, podle příslušné SLA. U takových tlustých firem (=korporát dejme tomu nad 100 zaměstnanců se zahraniční účastí) tomu většinou odpovídají i dodavatelsko-odběratelské vztahy, které fungují na jiné bázi... tuto oblast jsem na mysli opravdu neměl. A samozřejmě ani oblast státní správy a jiné byrokracie, kde z podstaty věci jedou podle notiček a formálních postupů a žádná taková iniciativa nebývá zvykem. Takže si nemůžeme rozumět.
Hned u prvního příspěvku jsem napsal "Chudáci ajťáci co se starají v korporátech o desítky/stovky počítačů", takže jsem myslel, že je zřejmé, že se bavíme o velkých korporátech. Na druhou stranu si nenalhávejme, že v malých firmách mají rádi plýtvání časem. Pokud ajťák řekne šéfovi, že je na výběr WD SN550 1TB nebo Samsung 980 1TB, které jsou rychlostně srovnatelné a WD je o 400 Kč levnější, ale je nutné trávit čas testováním a případnou reklamací, tak si každý rozumný šéf, který ví kolik je hodinová mzda raději připlatí 400 Kč za Samsung (případně Intel) a má to bez starostí a ve výsledku asi i levnější.
Ano samozřejmě, to souhlasí. Jenže to musíte vědět, že někteří výrobci podvádí a lžou (jako v tomto případě WD, jindy třeba Kingston, jindy ADATA nebo NV)... a to je taky test, v tomto případě kredibility značek a dodavatelů v čase a určité oblasti portfolia. Tomu se prostě nevyhnete nikde a nikdy. A ani ten Samsung není bez kaňky. Důvěřuj, ale prověřuj.
Taky teď vybírám nějaký NVMe a HDD. Pokud hledáš lepší než SN850 a levnější než za 400€, tak už pár dnů mají na německém amazonu akci na 980 PRO 2TB za 344€ (8800 Kč). U nás začínají ceny na 10k Kč. Podle tomshardware je 980 PRO na 1. místě nejlepších NVMe.