Bylo by to dobré, kdyby.. Kdyby platila zpětná kompatibilita a BFU tak věděl, že se s wifi2 klientem připojí na wifi 1 nebo 2 síť (na 1 se nepřipojí), s wifi 3 na 1-3. Ale u novějších verzí tento problém už nebude a tak jak jsem ze začátku byl v rozpacích, asi to je podobně jako se značením BT pro běžné lidi lepší.
"mam za to, ze "wifi 5" je kompatibilna aj s "wifi 2""
On vztah standard/frekvence je trosku problematicky. Treba podle teto tabulky https://cs.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11#IEEE_802.11n by 802.11d melo byt navrzeho pro vsechna tri pasma, ale v E-bandu to pouziva sirku pasma 2.16Ghz, coz v nizsich pasmech rozhodne nepujde. Navic ne vsechny chipy vyrabene pro nejakou normu jsou multiband.
Martin Vancl 4. 10. 2018 10:02
jaky bude rozdil ve zmatku pro BFU mezi:
1. "Mam v notebooku WiFi 4, se kterou se pripojim na WiFi 3 a WiFi 1, ale uz ne na WiFi 2
a
2 "Mam v notebooku WiFi n, se kterou se pripojim na WiFi g a WiFi 1 b, ale uz ne na WiFi a
jednim uhlem pohledu bude zmatek stejnej, druhym uhlem bude mensi u cislovani, protoze to alespon jde po sobe 1,2,3,4 a ne b,a,g,n ;-)
dalsi dokaz, ze tento svet ide do sraciek.
pretoze ludia su blbi, tak ja teraz budem pri prezerani specifikacii vyrobku hladat, co ktore ciselko znamena. super. to je vyhra. hlavne ze bfu bude ciselko wifi riesit kolko-krat? kurva, ved im to moze byt ukradnute, ake to ma oznacenie. ci 802.11n alebo wifi 4, aj tak nebude tusit, o com je rec...
Je ale uplne jedno co je z ceho zrejmy, protoze oaznaceni standardu stejne zajima tak nekoho, kdo vi co hleda. Zato BFU bude opravdu nadsenim bez sebe, kdyz zjisti ze se jeho wifi-4 nebavi s wifi-2. Specilene kdyz to marketaci obratem nahrnou do svych krasozvastu.
Ale da se prepokladat,ze byla ustanovema (nejmene) 30 clenna komis, a ta usilovne nekolik let (pri ucelnem vynalozeni mnoha milionu eur) pracovala na prave tomhle znaceni.
Mimochodem, misto seznamu ISO/EN/CSN by se proste mohlo napsat, ze dana vec odpovida a,b,c,d,e,f,g,h ... hbsdjfyu,fnuerhsf,bchbsda .... aby v tom panovala prehlednost.
Naprosto souhlasím a vůbec nechápu to negativní hodnocení.
Ten kdo to potřebuje, tak ví co která písmenka znamenají a ti ostatní se spokojí s tím, že zařízení má WiFi.
Nedávno jsem kupoval televizi od Samsungu a všude se psala pouze informace WiFi: ano
, ale už nic o standardech/verzích. Až po zapnutí jsem zjistil co vše umí. Takže asi tak. Uživatele nezajímá, jestli dané zařízení umí b, g, n, a, ac, ale pouze funguje/nefunguje.
Potíž je, že číslování evokuje posloupný vývoj, tedy že WiFiY bude novější než její předchůdce WiFiX. Což je evidentně v rozporu s 2písmeným suffixem, kde se jedná spíše o stromový vývoj. 802.11X může mít předchůdce P a 802.11Y taktéž P z toho ale neplyne že X je starší (nebo horší) než Y...
Ona je tady ještě jedna věc o které málo kdo ví, že v současné verzi standardu jsou vlastně "písmenka" dodatků a-af zakomponována přímo do hlavního standardu 802.11-2016 (předtím už něco do verzí 2007 a později 2012), a jako taková vlastně byla zrušena (resp. jsou odkazována jako "Clause" tj. klauzule přímo v něm). Takže historicky je všichni používáme, ale vlastně špatně. Kdo si má pamatovat, jestli je to clause 17 nebo 18 a vědět jestli ve verzi 802.11-2018 to bude pořád stejná klauzule...
Ten přístup WiFi aliance má být možná rovnák na tento ohýbák.