Slovy klasika: "Vulgarismy je třeba šetřit. Jestliže v jinak slušné řeči použijete byť jednoho silnějšího slova, jeho účinek bude onou střídmostí znásoben. Ale mluvit pořád sprostě jest na hоvnо."
(Tak - a teď jsem zvědav, zda teto citát projde protinadávkovým censurním automatem.)
(Prošel. Tak ještě ruční kontrola...)
19. 11. 2021, 20:34 editováno autorem komentáře
Tak nejak. Ja mel jenom cyrixe na 66Mhz z druhe ruky. Neb jsem si jako ditko na pocak vydelaval z poloviny sam. Tatu tehdy vyhodili z SPT Telecomu takze penez na zbyt moc nebylo.
Jako neprazak to mel clovek s vydelkem v IT na divokem zapade cech tezky. Takze zbyvalo sbirat chmel nebo jablka za pat supu.
Na VLC kvuli hudbe jsem si nikdy nezvykl - k cemu je to prasacky velke UI, kdy si aplikace mysli ze je stredobodem pozornosti?
V tomto mel Winamp velike plus - vetsinu casu byl pusten always on top v tom minimalizovanam tenkem pruhu, ktery zapadl do dekorace maximalizovanych oken. Dvojklik na playlist ukazal normalni velikost, a zxcvb pro ovladani stacilo.
Doted to pouzivam stejne s XMMS, s perzistentnim playlistem ve vyssich desitkach tisic polozek (neco pres 2TB). J jako jump search box dle momentalni nalady.
Vida - a já skončil u VLC právě proto, že má minimalistický interface. Fakticky vidím jen pár tlačítek a "žíznivou čáru". (A nadpis okna a menu.) Není to WinAmp, ale zvykl jsem si.
XMMS je fajn, ale není (nebo nebylo, už jsem to dóóóuho nekontroloval) pro Windows - a v době, kdy jsem to řešil, jsem ještě neměl Linux jako primární systém.
Winamp bol fakt super, pouzival som ho dlho, vzdy v default skine. A ked hral tak bol vzdy zminimalizovany na ten svoj malicky pasik.
Vlastne ja ho asi este aj niekde vo Win VM mam nainstalovany, ale uz viac menej pocuvam hudbu cez youtube. A potom mam nieco "staticke" natlacene v telefone.
To si este pamatam ked bolo VLC rozdelene na vlc a vls. Vlc bol taky svajciarsky nozik na videa lebo to prehralo vsetko bez dalsieho saskovania s kodekami. Na samotnu hudbu sa mi to nejak nikdy nepacilo.
Zaplat buh winamp jede i ve win10, takze ho zatim stale uzivam. Vemu adresar, kliknu v exploreru pravym, play in winamp a svete div se, ono to hned hraje. Bez knihoven medii a bez dalsich kravin.
Kez by neco tak jednoducheho nekdo udelal znovu.
Keď som pred necelými 10 rokmi prechádzal z Win na Linux, riešil som aj dilemu, ako nahradiť winamp (ktorý pre mňa vždy bol jediným riešením na počuvanie hudby na Win).
Narazil som na Qmmp, čo sa mi postupom času ukázalo ako ešte lepšie riešenie než winamp. Má to pluginy napr na klávesové skratky, "tray" ikonu, skiny, ... Ja som ale časom zvolil úplne minimal dizajn a som max. spokojný.
Ide to spoľahlivo a žerie pár MB RAM.
Nojo WinAmp, to jsou dávné vzpomínky. Poslední pořádný byla verze 2.x, případně když po blbnutí s trojkovou řadou udělali z 5.x něco podobného dvojkové. Ale to jsem stejně už pomalu pokukoval jinde a nakonec skončil u foobar2000 (bez jakýchkoli modifikací, a že jich umí mraky). Pak už jsem přešel na Linux a hledal něco, co by se foobaru podobalo.
To něco je Audacious, tehdy ještě GTK, nyní Qt. Funguje dobře, spolehlivě, bez ohledu na to, zdali běží v KDE či GNOME či jinde. A ne, WinAmpí vzhled nepoužívám, jen takovou tu výchozí GTKQt klasiku á la foobar2000. Ale WinAmpu rozhodně nelze upřít jeho místo v IT historii, byla doba, kdy byl synonymem pro hudbu, stejně jako formát MP3 (a to říkám přesto, že na Ogg Vorbis jsem plně přešel někdy před 20 lety).
Já co mám linux, tak si vlezu do adresáře s albem co chci pustit a udělám `mpv *3`. Klávesama seekuju, skipuju, pauzuju, měním hlasitost. Na rádia mám skriptík co mi dá vybrat rádio ze seznamu a udělá `mpv url`. Tedy abych byl úplně přesný, dřív to bylo `mplayer X`, ještě předtím `mpg321 X`, a ještě předtím `mpg123 X`, hehe.
Pro mě byla na Linuxu legenda Amarok. Kolem roku 2005 to byla pecka, které se v té době IMHO ani Foobar2000 nevyrovnal. Znal jsem několik lidí, kteří na Linux přešli jen kvůli Amaroku. Jenže pak to šlo z kopce. Vývoj nové verze se protáhl na několik let, její rozhraní bylo taky všelijaké. No a krátce na to přišly streamovací služby a přehrávače lokální hudby zůstaly pro staromilce a audiofily.
Mě dycky Jirko fascinuje, jak děláš věci úúúúplně jinak než já. Já jsem právě Amarok zkoušel za ty dekády nejmíň 20x a nikdy, nikdy jsem nebyl schopen jej používat. To rozhraní je prostě divné, přeplácané, KDE-čkovsky komplikované. Prostě mi vůbec nesedí, ani trojková, ani jakákoli jiná vyšší verze. Jo, jsem schopen to použít, pokud není nic jiného, ale to je asi tak vše. Fakt nepotřebuju nic katalogizovat, vyhledávat k tomu texty ani žádnou další nadstavbovou funkci. Já chci jen položit LP do gramofonu a nastavit přenosku. Tedy pardon - otevřít přehrávač, vložit adresář (pokud tam už není) a zmáčknout play. Kochat se obalem, to dávalo smysl naposledy právě u LP, u MC a CD už je to příliš malé.
legenda Amarok
Coz o to, problem byl ale se zvukem ktery byl plechovy bez ohledu ktera aplikace se pouzivala. Porovnaval jsem to mezi Linuxem i Windows na stejnem zeleze i se stejnymi externimi repro. Po prichodu Pulseaudia a nejakym dalsim vyvojem na ohlasy ze to stale jeste neni ono, se to postupne dostalo do podoby ze uz jsem s linuxovym zvukem nemel problem. Jinak pipewire jsem jeste neozkousel.
Tak vám nevím, že plýtváte nostalgií na takovou "novinku".
Pojďte raději zavzpomínat na mody a Visual Player https://www.youtube.com/watch?v=dtTDPmEywHE , nebo přehrávače z Atari.
Mně přišel ModPlayer (DOS) lepší. Visual Player byla taková omalovánka...
Umělo to hrát přes PC spreaker nebo "samo-domo-bastl" převodník z pár odporů na LPT (ještě ho mám schovanej!).
Jenže, co naplat, teprve s MP3 ta muzika začala opravdu být poslouchatelná a dostupná. (Vzpomínám na celonoční ripování CD a kódování na čtyřech strojích.) A tenkrát všude kolem byla Windows - a WinAmp, jednoduchý a účelný přehrávač. Troufnu si tvrdit, že na Windows pak už nic lepšího nebylo - alespoň podle mne.