Pro mě byla na Linuxu legenda Amarok. Kolem roku 2005 to byla pecka, které se v té době IMHO ani Foobar2000 nevyrovnal. Znal jsem několik lidí, kteří na Linux přešli jen kvůli Amaroku. Jenže pak to šlo z kopce. Vývoj nové verze se protáhl na několik let, její rozhraní bylo taky všelijaké. No a krátce na to přišly streamovací služby a přehrávače lokální hudby zůstaly pro staromilce a audiofily.
Mě dycky Jirko fascinuje, jak děláš věci úúúúplně jinak než já. Já jsem právě Amarok zkoušel za ty dekády nejmíň 20x a nikdy, nikdy jsem nebyl schopen jej používat. To rozhraní je prostě divné, přeplácané, KDE-čkovsky komplikované. Prostě mi vůbec nesedí, ani trojková, ani jakákoli jiná vyšší verze. Jo, jsem schopen to použít, pokud není nic jiného, ale to je asi tak vše. Fakt nepotřebuju nic katalogizovat, vyhledávat k tomu texty ani žádnou další nadstavbovou funkci. Já chci jen položit LP do gramofonu a nastavit přenosku. Tedy pardon - otevřít přehrávač, vložit adresář (pokud tam už není) a zmáčknout play. Kochat se obalem, to dávalo smysl naposledy právě u LP, u MC a CD už je to příliš malé.
legenda Amarok
Coz o to, problem byl ale se zvukem ktery byl plechovy bez ohledu ktera aplikace se pouzivala. Porovnaval jsem to mezi Linuxem i Windows na stejnem zeleze i se stejnymi externimi repro. Po prichodu Pulseaudia a nejakym dalsim vyvojem na ohlasy ze to stale jeste neni ono, se to postupne dostalo do podoby ze uz jsem s linuxovym zvukem nemel problem. Jinak pipewire jsem jeste neozkousel.