Je dobře, že ta dnešní zprávička už nehlásá, že Ubuntu již brzy nativně poběží na Windows 10...
Blbost. Nepojede tam nic. Dyť to ani nevidí Linuxový soubory.
Zkus si otevřít průzkumníka Widlí a přejmenovat nebo vytvořit nějaký skrytý soubor z Linuxu. Třeba .gitignore, .htaccess, .cproject apod. Dokud nezmizí hláška, že soubor nemá jméno, tak si s nima hru na podporu Linuxu nehraju.
A pro ty, co tohle berou jako chybu průzkumníka a ne widlí: je to defaultní souborový manažer na widlích, dodávaný jakou součást systému. Systém má v popisu práce mj. správu souborových systémů, tzn. mazání, přesun, kopírování,... Když to widle ve výchozí konfiguraci nezvládnou, není to operační systém.
Je průzkumník sučást systému ve výchgozí konfiguraci? Je.
Zvládá základní funkcionalitu? Ne.
A není to jediná věc, co bych tomu vytknul. Sranda teprve přijde, až budou v NTFS (čti Neandrtal Technology File Shredder) potřebovat kvůli kompatibilitě s Linuxem symlinky. To se dorveme smíchem...
Windows Explorer je součástí Windows, a zvládá tu funkcionalitu, kterou pro Windows zvládat má. To že nezvládá funkcionalitu nutnou pro podporu Linuxu bych mu nevytýkal, zvlášť ne když je Windows Subsystem for Linux teprve v betě.
Ad symlinky - ty NTFS dávno umí.
Ad Neandrtal Technology File Shredder - LOL. NTFS je spolehlivý FS s podporou ACL, komprese, šifrování, online defragmentace, reparse points a ACID transakcí skrz více souborů, kdežto na Linuxu se pravidelně vyskytují bugy které jsou právě z kategorie data shredder. Ale jinak v poho :)
Windows mají jiný koncept. Z hlediska kernelu může název souboru obsahovat cokoliv vyjma oddělovače cesty \, klidně včetně binární nuly. NTFS to tak podporuje, jiné FS mohou mít omezení.
Ve Win32 mají soubory jméno a nepovinnou příponu oddělenou (poslední) tečkou, která určuje typ souboru. Jméno nesmí obsahovat rezervované znaky <>:"/\|?*, Unicode codepoints 1-32, binární nulu, nesmí jít o rezervované jméno zařízení, nesmí končit mezerou ani tečkou atd. FS je z hlediska Win32 case insensitive.
Na Unixech libc podle všeho popisuje jméno souboru jen jako null terminated string, s tím že nesmí obsahovat /, a jména jsou case sensitive.
Když v POSIX subsystému (resp. dnes ve Windows Subsystem for Linux) vytvoříte v adresáři "C:\my folder" soubor se jménem "my test <|> file ", tak k němu můžete bez problému přistupovat, protože kernel a NTFS s tím nemá problém. Z Win32 aplikací ale takový soubor neotevřete.
Pokud jde o vlastní soubory nebo adresáře začínající tečkou, ty jsou z hlediska Win32 OK. Problém je v Exploreru, který nechce uživateli dovolit soubor s prázdným jménem, protože to ve Windows nemá smysl. Ovšem nevidím to jako zásadní problém, zvlášť ne u SW který je v beta verzi.
Ad Když to widle ve výchozí konfiguraci nezvládnou, není to operační systém - dozvíme se i něco jako "když to neumí přehrávat MP3 s VBR, tak to není operační systém"? :D
Pokud jde o vlastní soubory nebo adresáře začínající tečkou, ty jsou z hlediska Win32 OK. Problém je v Exploreru, který nechce uživateli dovolit soubor s prázdným jménem, protože to ve Windows nemá smysl.
nazev bez prefixu, je nazev bez prefixu, neni to prazdne jmeno, takze jde jednoduse o bug v tom nesmyslnem systemu, v tvem mysleni i v knowledge microsoftu kde jsi svoji odpoved konzultoval...
jo, to fakt potěší, ale jsou i krásnější věci.
Když si člověk připojí externí HDD mimo svůj stroj, tak
- půl hodiny hledá a instaluje ovladač zařízení, i když to je obyč USB MASS STORAGE a generický ovladač by neměl problém
- pokud je ve stroji víc jak jeden nerozdělený HDD na C:, tak neví, jestli se namontoval jako FŇ:, BŽ: nebo vůbec
- Na obsah souborů kašle, rozhoduje přípona. Přípona je by default skrytá.
- Když to není FATxx nabo NTFS, tak má smůlu.
Ve skutečnosti instalace ovladače trvá pár vteřin, a removable disk se mountuje na první volné písmeno (pokud nebyl už dříve na daném stroji namountován jinam). Disk může být na FATxx, exFAT, NTFS, UDF, a nejspíš by šlo i ISO9660. Samozřejmě si můžete doinstalovat drivery dalších FS, včetně ext2/3.
Na obsah souborů se zcela správně kašle, protože z něj nelze jednoznačně určit typ souboru. Přípony jsou naprosto debilně skryté, a power useři jako první věc nastavují že se skrývat nemají (plus že Explorer má synchronizovat strom s pravým panelem, nemá skrývat skryté soubory atd.).
Teď o tom jak skvělé je to na Linuxu: vložíte externí médium a nic se nestane, protože automounter tradičně nefunguje. Začnete se hrabat v polkitu, a nakonec to nějak prostřelíte. Pokud je to disk od uživatele Windows, bude všechno fungovat, pokud tedy váš Tux nezboří NTFS. Když se vám ale poštěstí narazit na disk od uživatele Linuxu, máte problém. Dotyčný uživatel Karel měl na svém systému UID 63555 (třeba od podnikového LDAP), je vlastníkem souborů i adresářů, a vy si bez roota ani neškrtnete.
Pokud se vám podaří úspěšně udělat s diskem co potřebujete, tak počkáte až nebude svítit kontrolka, a odpojíte ho. Bohužel jste ho zapomněl odmountovat, a měl jste dneska smůlu, takže kernel oops.
Prava mate ve Widlich take, akorat ze Widle pouzivaji dedicna prava a defaultni prava na root adresar jsou totalni cochcarna. Nastavte tam restrikci na konkretniho uzivatele a budete mit velmi podobny problem.
Ano, myslim si, ze je to dobra implementace. Jestlize mam FS, ktery podporuje prava, tak jsou vyuzita. Je lepsi mit bezpecnostni pristup stylu nikdo nic nemuze a pak pridelovat prava, spise nez opak, tedy kazdy dela, co se mu zachce a pak to zkrouhavat. Mozna by ale nebylo spatne, kdyby filemanagery zacaly mit v kopirovacim dialogu checkbox, jehoz zaskrtnutim bych dal prava cist nebo cist a psat komukoliv, pokud to je to, co chci, abych to nemusel delat nasledne rucne. Eventuelne mozna existuje nejaky FS pro USB storage, ktery by na to sel pouzit a ktery prave z duvodu problemu nastavovani prav nema permissions. Pokud by nebylo nutne brat ohledy na Widlaky, kteri by to neprecetli, bylo by to nejjednodussi.
Jistě. Nejlepší je mít práva nastavená tak, že bez roota po vložení USB klíčenky nic nepřečtete, protože na uživatele se kašle :D. Ve Windows je v ACL na USB klíčenkách defaultně skupina Users s právy Full Control, a protože ta skupina existuje na každém stroji, tak není problém.
Ano, to je standardni widlacka politika: kazdy muze vsechno a pokud to chci jinak, musim to zkrouhnout. Predpokladam, ze default na sitova sdileni je take porad jeste pro vsechny Full Control. Na Linuxu je to naopak, nikdo nemuze nic a kdyz to chci jinak, musim to nastavit. Ted muzeme diskutovat o tom, zo je lepsi. Ale vy uz jste si vybral a ja take, takze radsi nebudeme ani zacinat.
Bohužel v tomhle konkrétním případě prostě uživatel nemůže ani přečíst externí médium, když není root. Ta externí média mají nějaký účel: aby na něj uživatel mohl uložit data a přečíst je na jiném počítači. Pokud k takové akci potřebuje oprávnění roota, tak zjevně někdo nepřemýšlel. Takových klacků pod nohy dostávají na Unixech uživatelé hromady. Pak se nedivte, že se na desktopu nešíří.
Kristova noho! Ne, jako neprivilegovany uzivatel, ktery pro nekoho kopiruje data na USB flash nebo nekam, se zamyslite, komu jsou data urcena a podle toho nejak inteligentne nastavite prava. Ostatne pokud se bude jednat o USB flash, SD kartu a podobne, tak ty chodi porad jeste formatovane na nejaky FAT, takze pro vetsinu beznych uzivatelu je tato diskuse bezpredmetna, protoze stejne ani netusi, ze existuji ruzne FS. Nebezni uzivatele, kteri maji na flashce nejaky nemicrosofti FS, budou data vymenovat tak, aby je cilovy uzivatel precetl. Tedy je-li to BFU, nastavi mu potrebna prava. Neni-li to BFU a ma roota, vyserou se na to, protoze vedi, ze si dotycny poradi.
Jenže uživatel má nastavenou nějakou umask, a z GUI s tím moc neudělá (natož jen pro výměnná média). Takže workaround je ten že změní permissions explicitně. Přitom permissions na výměnném médiu nemají vůbec smysl, protože je kdokoliv na jakémkoliv zařízení s permissions roota může přebušit. Jinými slovy ve Windows je to zařízené tak aby uživatelé mohli výměnná média bez problému používat, v Linuxu ne. Řešením by bylo buď mít dědění permissions a na removable media je v rootu rozumně nastavit (což je případ Windows, ale na Unixech to pokud vím nejde), nebo mountovat výměnná média s permissions 777.
Naštěstí je problém nahlášený a na řešení problému se intenzivně pracuje.
https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=15875
Za posledních šest let se udělala spousta práce, prozatím spočívající v neplodných diskusích a změnách statusu mezi REOPENED, OBSOLETE a WILL_NOT_FIX :D. Aktuálně je status WILL_NOT_FIX. Protože co je na posledním místě v pořadí důležitosti? Správně, je to uživatel :/
https://bugzilla.kernel.org/show_activity.cgi?id=15875
Až někde budete v diskusích číst fantazie na téma jak by se na výměnná média měl používat nějaký linuxový FS, tak si vzpomeňte, že vývojáři nejsou schopní za šest let vyřešit ani takovou trivialitu.
Neni pravda, ze prava na vymennem mediu nemaji smysl. To zalezi na situaci a nejde jen o nejake utajeni, protoze na opravdove utajeni prava stejne nikdo soudny jenom prava pouzivat nebude.
Ale muzete treba mit jeden externi disk, na ktery si doma kdekdo porizuje zalohy. Prava zaruci, ze vam nikdo omylem nezboura vasi zalohu.
Ale jinak, pokud opravdu trvate na tom, aby vam to externi medium fungovalo jako ve Widlich, tak zkuste nastudovat extended attributes. Pokud vim, mely by umoznit i takovou vec, jako je dedeni prav z nadrazeneho adresare. Ale ja to nikdy nepotreboval, takze jsem do toho nestoural. Studium detailu ponecham vam.
BTW, polovicka ma externi disk s NTFS. Mela tam obvykle nastaveni everyone full control. Az jednoho dne se z niceho nic nemohla dostat k souborum. Ja take ne, musel jsem to resit pres prevzeti vlastnika a prenastaveni prav. Mate nejake vysvetleni, jak se tohle muze samovolne prihodit poloBFU, ktery o existenci prav ani nema tuseni, takze je vyloucene, ze si je prenastavila sama?
Rec byla o tom, ze uzivatele potrebuji roota, aby mohli cist soubory, zatimco Widle jsou tak uzasne, ze nic takoveho tam neni, protoze everyone->full control. Ja jsem akorat nahodil reseni, jak v Linuxu obejit restrikci prav. Pokud se ti nelibi, ze prava jsou bud jen pro majitele nebo jen pro vsechny a budes je chtit pridelit konkretnimu uzivateli tak, aby mohl k souborum pristupovat na ruznych strojich, budes si muset zaridit synchronizaci UID na danych strojich. Ten samy problem ovsem v pripade jinych, nez zcela otevrenych prav, budes mit i na Widlich. A jsem zvedav, jak tu synchronizaci budes resit tam, protoze pokud vim, neni na FS u ACL zapsano jmeno uzivatele, ale SID, nebo jak se to jmenuje, ktery vypada nejak takto: S-1-5-12-7723811915-3361004348-033306820-515. Jsem zvedav, jak to bez domenoveho kontroleru budes resit, protoze domaci uzivatel uzivatel Franta a domaci uzivatel Anicka na druhem konci mesta asi nebudou mit pocitace v domene s PDC, BDC a kdovi cim jeste.
Stejná UID zajistíte třeba tak že použijete Active Directory, na Linuxu Kerberos (pokud si poradíte s jeho nastavením). Ale synchronizovat UID kvůli tomu aby uživatelé mohli bez problémů používat klíčenky je blbost. Ne že by to technicky nešlo, ale z více důvodů je to praktické asi si protřít levé oko pravou rukou protaženou okolo levého ucha, poté co jste tou rukou drtil chilli papričky.
A já už je vidím, jak si ve vi pod rootem editují UID uživatelů tak aby byla stejná, a tím si rozbijí existující permissions. Samozřejmě když budou potřebovat použít klíčenku od jiného uživatele, budou muset rozbít další systém. Jakže jsem to psal? ...je to praktické asi si protřít levé oko pravou rukou protaženou okolo levého ucha, poté co jste tou rukou drtil chilli papričky. Řekněte Matlafouskovi a Fifince že WILL_NOT_FIX, protože vývojářům jsou uživatelé ukradení.
Samozřejmě můžete najít okrajový případ, kdy se permissions na výmněnném médiu hodí. Ale primární použití těch médií je podobné jako kdysi u disket: uložíte data, přenesete k jinému počítači, tam je otevřete. A tenhle základní scénář by měl fungovat pro uživatele snadno a samozřejmě, což se na Linuxu neděje.
Obě zvolená řešení přitom umožňují permissions použít. V případě Windows prostě odstraníte z ACL skupinu Everyone. Samozřejmě UID uživatelů Karel i Maruška jsou lokální a musíte to brát v úvahu (BTW jsou to GUID a tedy nehrozí kolize na jiném systému). V případě Linuxu by šlo o mount option která odstřihává podporu permissions, a tu option pro konkrétní médium můžete a nemusíte použít. Nejspíš byste měl nastaveno jako default ignorovat permissions na výměnných médiích, a třeba vaše médium se zálohou byste připojoval s permissions.
Mohly by to řešit ACLs, podobně jako na Windows. Bohužel ACLs nejsou v POSIXu (jen v nějakém zastaralém draftu), záleží na podpoře v kernelu i podpoře u konkrétního FS, a samozřejmě se to liší Unix od Unixu :/. Například na Linuxu zpravidla najdete podporu POSIX (draft) ACLs, pro ext3 experimentální podporu NFSv4 ACLs, pro ext4 implementuje NFSv4 ACLs Richacls. POSIXové a NFSv4 ACLs nelze obousměrně překládat, a nastavují se pomocí různých utilit. Na Solarisu se ZFS, OS X 10.4 a pár dalších OS jsou k dispozici NFSv4 ACLs. No řekněte, není to takové trochu Unixové? Bazaar bizarre :)
Ad polovicka ma externi disk s NTFS; jednoho dne se z niceho nic nemohla dostat k souborum; nejake vysvetleni - těžko říct. Mohla se k nastavení proklikat, mohla spustit nějaký tool (třeba backup který nastaví ACL na drive na který zálohuje) nebo skript, mohl to nastavit někdo jiný, nebo přimountovala FS na jiném OS a ten něco změnil... Pokud k tomu došlo na jejím stroji, tak není problém nastavit security audit, ve kterém pak najdete kdo a kdy změnil permissions na objektu. Samozřejmě to musíte zapnout předem :)
Ad polovicka ma externi disk s NTFS; jednoho dne se z niceho nic nemohla dostat k souborum; nejake vysvetleni - těžko říct. Mohla se k nastavení proklikat, mohla spustit nějaký tool (třeba backup který nastaví ACL na drive na který zálohuje) nebo skript,
To asi tezko, je vytrenovana v pouzivani stroje pod neprivilegovanym uctem, o pravech nic nevi, tak by ani nevedela, co dela.
... mohl to nastavit někdo jiný,
To bych tedy chtel vedet kdo. V okoli ma leda lidi, kteri o Widlich vedi jeste mene. Takze leda by se nejake Widle na cizim stroji rozhodly, ze pro uzivatele je lepsi zmenit mu prava tak, aby se nedostal ke svym souborum.
nebo přimountovala FS na jiném OS a ten něco změnil...
Napriklad kterem? Nema k dispozici nic jineho, nez Widle.
LAEL OPHIR JE LHAR, LAEL OPHIR JE LHAR, LAEL OPHIR JE LHAR...
uzivatelsky automounter mi tradicne v Linuxu funguje, na externi HDD, Flashdisky, opticke media, soubory/image hdd/flsdh/iso i interni hdd ktery ma oddily nepripojeny systemovou cestou...
btw: po vlozeni trva ZLOMEK VTERINY abych mohl cist z usb zarizeni a je jedno jestli to strcim do usb portu 1, 2 nebo 3 a pripojuje se inteligentne dle jmena svazku nebo serioveho cisla pokud jmeno neni, nikoliv nejake BŽ:
ja mluvil o Xfce, LXDE neni bezne prostredi a je jak ja rikam oklestene, nemyslim tim nic spatneho proste to povazuju za neco mezi WM a DE, takze logicky tam ruzne desktopve veci nebudou out-of-box jako v Xfce, kde je napr. i ta moznost automaticke pousteni z vlozeneho media:
http://postimg.org/image/bz386qt4j/
V LXDE na Debianu to nefunguje. V LXDE na Ubuntu a Kanotixu ano. Bug byl v Debianu hlaseny, je to uz cela vecnost. Jestli jim to funguje v Xfce se uz nepamatuju. Take nemuzu vyloucit, ze se jedna o problem, ktery nejak vznikl v me instalaci, ktera uz pamatuje celou serii upgradu na vyssi verzi a zazila si obdobi slavy testing i stable. Nicmene ta chyba se nevyskytuje jen u mne, jinak by nebyla v Bugzille.
Ted jsem i padl na mozne reseni: https://www.ab9il.net/linux/pcmanfm-usb-mount.html . Nekdy to zkusim.
co by asi myslel, je tam:
- metroidni nastaveni s velmi oklestenejma moznostma
- control panel nasteveni like w7
- nektere casti vyvolaji dialog nastaveni z XP
- nektere casti maji dialog nastaveni z WinNT 3.x
ted nevim, ale jde uz konecne naklikat automaticke prihlaseni jinak, nez pustenim binarky netplwiz? to vyvola "nastaveni uzivatele" ale jine nez z "control panel" a jen tam slo (W7 urcite) menit automaticke prihlasovani ;)
zda se ze v W10 ten ujetej postup je platny stale:
http://www.howtogeek.com/112919/how-to-make-your-windows-8-computer-logon-automatically/
Tak onbo je to jedno. Stoji za hovno, skriptuje se v tom pekne blbe, tak to, ze roztohvat se da pouze naklikanim v konfiguraci, uz na tom moc nezmeni. Zato ale ocente, ze si v cmd muzete nadefinovat buffer jineho rozmeru, nez je velikost okna. Treba mate okno 87 znaku siroke a bufferovat budete jenom 54. Co tohle na Linuxu dokaze??
Ad skriptuje se v tom pekne blbe - ve srovnání s Unixy? Dovolím si nesouhlasit. I když po dostatečně dlouhé době prý některý lidem přijde i ovládání editoru vi "intuitivní" :)
Ad roztohvat se da pouze naklikanim v konfiguraci - od Win10 i myší.
Ad v cmd muzete nadefinovat buffer jineho rozmeru, nez je velikost okna. Treba mate okno 87 znaku siroke a bufferovat budete jenom 54 - nesmysl. Buffer skladuje znaky, které vidíte na konzoli. Okno zobrazuje obsah bufferu, ale nemusí ho zobrazovat kompletně. Můžete mít například konzoli o šíři 250 znaků, ale okno o šíři jen 80 znaků, takže s ním můžete horizontálně scrollovat. Budete se divit, ale hodí se to když zobrazujete na konzoli seznamy nebo tabulky. Vašimi slovy: Co tohle na Linuxu dokaze? :) Zpátky na začátek vašeho prohlášení: velikost bufferu ve skutečnosti nemůže být menší než velikost okna.
Ad „Co tohle na Linuxu dokaze? :)“
Příkaz GNU less, který vznikl před více než třiceti lety.
Ad „velikost bufferu ve skutečnosti nemůže být menší než velikost okna.“
Nedává to většinou smysl (i když někdy se to hodí a podobného výsledku se dá dosáhnout příkazy cut, head, tail), ale důležité je, že velikost okna se může dynamicky měnit a aplikace běžící uvnitř (např. mc, htop, emacs, vim…) se tomu přizpůsobí. V tomhle to dost blízko ke GUI aplikacím a fungují tam i věci jako kolečko myši a schránka.
Mluvíme o možnosti scrollovat okno konzole. Ne o spuštění příkazu less -S, který umí zalomit řádky a pomocí CTRL CTRL+( a CTRL+) (pozor, Unix!) je horizontálně posunout. Když mám například otevřený Oracle sqlplus (protože Oracle dodnes nic lepšího nemá) a vyberu si SELECTem pár sloupců, tak se typicky výstup nevejde na řádek konzole. Ve Windows nastavím buffer širší než obrazovka, a je hotovo. Less mi opravdu nepomůže. Totéž u cut, head, tail.
Ad velikost okna se může dynamicky měnit a aplikace běžící uvnitř (např. mc, htop, emacs, vim…) se tomu přizpůsobí - jistě, ale jen pokud ta aplikace běží (například ukončený ls těžko bude reagovat na resize), a pokud ta aplikace vůbec má handler pro změnu velikosti a další události. V tomhle je situace na obou systémech stejná, jistě jste viděl třeba Free Pascal. Rozdíl je v tom že ten podvozek s terminálovými sekvencemi, jejich databázemi, (n)curses a další prehistorií je na Linuxu poněkud :/ prorezlý.
http://installoffline.com/wp-content/uploads/2015/12/Free-Download-Free-Pascal-Offline-Installer.jpg
Oracle SQL Developer zahrnuli do produktu až ve verzi 11g. Budete se divit, ale svět existoval i před Oracle 11g. Samozřejmě byl součástí instalace sqlplusw.exe, ale než takový zmetek, tak to raději konzolovou verzi. A samozřejmě musím dodat: zlaté admin nástroje pro MS SQL Server.
Ad skriptuje se v tom pekne blbe - ve srovnání s Unixy? Dovolím si nesouhlasit.
Nesvepravnemu jedince je dovoleni zamitnuto, v PowerShelu je potreba desitek radku na jen cast funkce ktere v shellu ziskam pomoci dostupnych nastroju, na celou funkcni pravdepodobne par stovej radku, jestli vubec ;)
# zjisti aktualizace, stahni a nainstaluj zakladni aktualizace, stahni a nainstaluj komplikovanejsi aktualizace, odinstaluj jiz nevazane balicky, smazni cache se stazenejma aktualizacema, kazdy krok proved jen v pripade uspechu predchoziho
#!/bin/sh
apt-get update && apt-get -y upgrade && apt-get -y dist-upgrade && apt-get -y autoremove && apt-get clean && echo "vse dokonceno v poradku..."
Roztahovat už od desítek jde normálně. Označovat myší defaultně ne (jednoduše, bez klikání na ikonu vpravo nahoře, atd.)
S Visual Studiem se mi ale na jednom stroji očividně nainstaloval i nějaký vylepšný cmd, který i to označování umí skoro stejně jako v Linuxu. Označení myší a následné kliknutí pravým tlačítkem v rámci terminálu funguje jako copy-paste. Zvláštní je jen chování mimo terminál. Po označení textu v terminálu se text do schránky očividně nedostane (ctrl+v mimo terminál označený text nevloží). Pokud ale v terminálu myší něco označím a pak pravým tlačítkem v něm vložím, tak od té doby je text i v systémové schránce a dá se vložit do jiných programů...
Tak třeba to časem doladí a přidají jako normální součást systému.
Nastavení:
CMD, vlastnosti (vpravo nahoře right-click), pak v možnostech zatrhnout režim rychlých úprav a režim vkládání
Používání:
označit text myší, PAK DÁT ENTER (!) a dál už můžete vkládat pravým tlačítkem v CMD a ctrl+V i mimo CMD
Jde to i opačně, ctrl+C někde a pak pravé tlačítko v CMD okně
Win7 , s VS to nesouvisí
Není potřeba ENTER. Stačí levou myší vybrat text, a pravou myší na výběr ho pak zkopírujete. Pokud máte něco v clipboardu, tak to pravou myší vložíte. Defaultně to není zapnuté nejspíš proto, aby si uživatelé omylem jedním kliknutím nevložili do konzole deset stránek z Wordu, které měli v clipboardu :)
Ve Windows funguje clipboard i mezi různými aplikacemi (wow), považuje se to za jeho základní funkcionalitu. Text se do clipboardu uloží jen a pouze pokud si to vyžádá uživatel (CTRL+C, CTRL+X, na konzoli vybrat text a dát na něj pravou myš), tedy nic jako X11 Selection.
Clipboard nemá jen jeden formát, může mít ten samý obsah uložený ve více formátech. Když zkopírujete text z Wordu, je v clipboardu reprezentovaný jako Microsoft Word Object (tj. pro vložení přes OLE), Picture (vektorová reprezentace pomocí EMF), Rich Text (RTF), HTML, Unformatted Unicode Text a Unformatted Text (v globální code page systému). Cílová aplikace si pak vybere formát, který jí vyhovuje. Případně si uživatel může vybrat formát sám, typicky přes menu Edit/Paste/Special.
Konzole pochopitelně vkládá z clipboardu Unformatted Unicode Text. Takže není problém zkopírovat do clipboardu deset stránek textu z Wordu, a vložit je na konzoli. Pokročilejší admini běžně generují příkazy v Excelu a přes clipboard je cpou do konzole. Můžete například v tom Excelu vybrat data z DB nebo Active Directory, provést filtrování nebo transformaci, vygenerovat příkazy, a pak je jednoduše provést.
Nevím jak to dnes funguje na Linuxu, ale pamatuji si že máte X11 selection podporující pouze text, a s tím nesouvisející clipboard. Mezi aplikacemi neexistovalo nic typu OLE, s výjimkou například LibreOffice, kde to autoři implementovali explicitně. Zapomeňte na to že si do dokumentu LibreOffice vložíte editovatelný harmonogram z nějaké obdoby MS Projectu. Plus pamatuji že byly velké problémy i s vkládáním formátovaného textu, obrázků apod. mezi aplikacemi. Je to pořád tak příšerné, nebo se situace zlepšila? Jak koukám na "specifikaci" na freedesktop.org, tak to nevypadá moc optimisticky.
https://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/clipboards-spec/
Na jedné straně instalujete Visual Studio, takže s ním asi jste schopný něco provádět. Na druhé straně objevujete vlastnosti konzole, které zná každý Win admin, ale vy ne. Neberte to ve zlém, ale hodně mě překvapuje, jak slabé znalosti Windows mají uživatelé Linuxu. Je fakt zvláštní když lidé nemají problém skriptovat v bashi, používat vi, znají syntaxi stovek příkazů, pročítají textové logy a filtrují je regexy, a pak zjistíte že neznají ani konzoli ve Windows, a nastavení sítě nebo Windows Update je pro ně nepřekonatelný problém atd. Samozřejmě se pak člověk dozví o spoustě věcí které Windows "neumí", "nejdou" apod. Předpokládám že na demonstraci podobně slabých znalosti Linuxu byste také reagoval s pobavením.
Jako upřímně, já jsem primárně vývojář Windows :) S Linuxem pravidelně pracuji jen na serverech. Vyvíjím primárně v Javě a řádku ve Windows používám jen výjimečně a koukám, že tedy trochu neohrabaně. Na naprostou většinu činností používám IDE. Mám tedy ve Windows i bash (přes MSYS) ale i ten spouštím také spíše sporadicky. Asi jsem tedy klasický Windows klikač, který si o sobě sice myslí, že za 20 let používání svůj OS poznal široce i hluboce, leč učí se stále.
BTW Visual Studio tu mám jen kvůli hobby projektu na Windows Phone, (zatím) se držím platfromy :)
ponecham stranou ty tvoje uchylnosti kolem stovek prikazu, tuhle vetu mas jiste na hotkey, protoze ji vkladas v kazdem "druhem" prispevku, nebo je za to u Microsoftu specialni bonus na vyplatnim pasku? :)
ale k "Windows Update je nepřekonatelný"
Ano WIndows Update JE neprekonatelna SR&CKA, neumi to ZAKLADNI VECI, a to co to "umi" to dela nejhorsim moznym zpusobecm, aktualizace aktualizace aktualizace, neschopnost zobrazit zakladni informace primo ve vyberu seznamu (ani na tom externm webu casto nic o tom KB rozumneho neni), neschopnost provadet operace na 1 zatak bez potreby je dodelavat pri vypinani a pa jeste pri zapinani, neskutecne DLOUHE casy pro zjisteni dostupnosti aktualizaci, DLOUHE casy pro stazeni aktualizace, DLOUHE instalovani aktualizaci, pokud dojde k problemu uzivatel se o tom nedozvi a ani nema moznost zvratit (z)vraceni Windows do puvodniho stavu kvuli nejake prkotine, atd, atd...
a mimojine Windows Update je prostredek pomoci ktereho MICROSOFT LZE, kdyz aktualizace pro test kompatibility upgrade, pridani telemetrie, nebo upgrade na w10 schovava za "opravy zabezpeceni W7"
(ani na tom externm webu casto nic o tom KB rozumneho neni)
Nic rozumného? No, poslední aktuální stádium je, že tam prostě není NIC. Popis nevedeme. Ani jednou větou. Prostě nasrat. Middle finger salute. Jste jedničky, plaťte nám dál.
Ale můžeš si zkusit dekompilovat to DLLko a zkusit odhadnout, co to asi tak může dělat.
Jo, a mimochodem, vylepšení péče o zákazníka již dospěla do toho stádia, že ty hotfixy už nejde z webu stahovat. Žádné linky, nic. Použij náš rozbitý Megašrot Update, nebo si nainstaluj WSUS, nebo si trhni nohou. Že to chceš integrovat do instalačky pro firmu? Trhni si, nezájem.
Ty jseš skutečně úplně blbej. Mohl by sis přečíst, na co reaguješ? Já nechci nic tahat přes WSUS (offline ani online), já potřebuju soubor komponenta2016-kb1234567-fullfile-x64-glb.exe, ze kterýho mi po rozbalení vypadne komponenta-x-none.msp, abych ho integroval do instalačky Office. Soubor typu 258733F10C427AD12D3BB44EAC2D185235326783.cab je mi vopravdu naprosto k hovnu, protože to nelze přiřadit žádným rozumným automatizovaným způsobem k příslušnému kB.
Vyřiď to tam těm kreténům, ať si vytáhnou hlavu z prdele. Ještě minulý měsíc to šlo poskytovat civilizovaným způsobem, teď tedy nejen že tam tu bandu ignorantů obtěžuje popisovat opravené chyby, ale pro jistotu už je obtěžuje i poskytovat odkaz ke stažení.
HOVADA!!!
Běžte si omýt přirození vlažnou vodou. Prý to pomáhá. Až se vrátíte, můžete si stáhnout konkrétní patch z webu MS přes Microsoft Update Catalog. Je ho potřeba otevřít v MSIE, a site přidat do Trusted zóny (jestli nevíte jak, tak přestaňte číst a jděte dělat něco jiného). Vyhledáte číslo KB article, například KB3140768. Patch přidáte do košíku a pokračujete. Obsah košíku pak můžete stáhnout. Patche se ukládají do podadresářů s jejich názvem a číslem KB article v závorce, například "Cumulative Update for Windows 10 Version 1511 for x64-based Systems (KB3140768)".
https://catalog.update.microsoft.com/v7/site/Search.aspx?q=KB3140768
WSUS Offline není produkt MS a s WSUS má společný jen název. Je to produkt třetí strany, který umí stahovat patche z výše uvedeného katalogu a ukládat je na disk. Umí je i instalovat.
Když to shrnu, tak vidím dva problémy: neznáte Microsoft Update Catalog, a vyjadřujete se jako dlaždič.
https://catalog.update.microsoft.com/v7/site/Search.aspx?q=KB3140768
Zoufalci a lemplové opět nezklamali!!! http://image.prntscr.com/image/2b97f662ad3a4c3c90d590b9bd2b7406.png
:-))))))
Patch přidáte do košíku a pokračujete.
Ne, nepřidám. To je něco zoufalého, toto. Já používám automatizované řešení, které má seznam aktualizací, samo je stáhne, rozbalí, smaže balast (XML apod.) a přesune MSP do updates podadresáře na sharu s instalačkou Office.
Naposled: Tvůj košík na Windows Update Catalogue s rozbitým šifrováním je mi zcela k hovnu!!!. Jste banda nekompetentních zoufalců!
Ad SSL certificate - neříkal jsem vám že to máte otevřít z MSIE? Firefox nemá certifikát, po důvodu osobně nepátrám.
Ad používám automatizované řešení, které má seznam aktualizací, samo je stáhne, rozbalí, smaže balast (XML apod.) a přesune MSP do updates podadresáře na sharu s instalačkou Office - takže používáte nedokumentovaný interface? No to potom ano :). Zřejmě si budete muset přemastit kód tak, aby URL těch patchů získával jinak. Zkuste ten WSUS Offline.
Takže update: používáte nedokumentovaný interface pro tahání updates, výrobce ten interface "kupodivu" změnil, a vy se vztekáte jak malé dítě, jen u toho používáte jazyk jako dospělý dlaždič.
Ad SSL certificate - neříkal jsem vám že to máte otevřít z MSIE? Firefox nemá certifikát, po důvodu osobně nepátrám.
To není Firefox, ale Chrome, a hláška není o tom, že by nebyl certifikát, ale že se používá weka cipher. Možná byste mohli pohnout zadkem a místo "rad", aby si uživatel přidal web s vadným šifrováním do "důvěryhodných" v prohlížeči, který nepoužívá, to opravit. (Tedy ne že by to ten web učinilo použitelným, v jakémkoliv prohlížeči mimo IE vás to stejně pošle do koudele, protože jedině ActiveX je ta pravá technologie na tak sofistikovanou činnost, jako je košík souborů ke stažení.) A automatizovat to stejně nijak nelze.
Pokud je stažení offline hotfixu z KB nedokumentovaný interface, tak si rychle v MS vytáhněte ty hlavy z řiti, dokud vám ještě nějaký firemní zákazník zbyl.
Ale lulanku, a netvrdi M$, ze ve widlich se da vsechno naklikat v GUI?
Vis luliku, ono adminy widli zevseho nejvic sere to, ze na nastaveni jedny veci potrebujou 30 nastroju, protoze kazda cast se dela jinde a jinak. Jako bonus, pro kazdou verzi aplikace zvlast. Plati zcela 100% prave pro vytvory M$.
V tuxovi se mi jeste nestalo, ze bych se o chybe dozvedel, ze zadny blizsi informace neexistujou, nebo se mi nikdo nesnazi tvrdit, ze need == mozna 30 unora za uplnku. Taky nejakym rizenim osoudu nemam v logu ani jednoho z desitek tuxich stroju zadny chyby, zato ve widlich jsou chyby neustale, a to i u holyho a prave nainstalovanyho systemu. Prej je mam ignorovat, sem se dozvedel na supportu M$ ...
A jelikoz je widli commandline uz asi tak 20 let khovnu, tak to nikdo nepouziva, protoze to vsichni (teda krome tebe) davno vedi.
Jeronýmku, kde konktétně tvrdi M$, ze ve widlich se da vsechno naklikat v GUI?
Ad na nastaveni jedny veci potrebujou 30 nastroju - konkrétní příklad?
Ad V tuxovi... nejakym rizenim osoudu nemam v logu ani jednoho z desitek tuxich stroju zadny chyby - v tom případě zkuste ty stroje zapnout. Ještě jsem neviděl unixový stroj, který by neměl v log files žádné chyby. Mimochodem zábavné je i spustit z terminálu nějakou GUI aplikaci, a pozorovat jak na ten terminál leze chyba za chybou.
Ad se mi jeste nestalo, ze bych se o chybe dozvedel, ze zadny blizsi informace neexistujou - opakovaně jsem vám psal, že pokud neumíte zjistit bližší informace o chybě, tak je to vaše chyba.
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/ms681381(v=vs.85).aspx
ohledne chyby, OPAKOVANE sem ti psal, ze kdyz WindowsUpdate ohlasi chyba cislo XXXXXX, pro vice informaci tuknete na YYYYY, po tuknuti se zobrazi "nic nenalezeno, zadali jste spravne dotaz?" vice informaci ZZZZZ a po tuknuti na ZZZZZ se zobrazi stranka Microsotu ktera nema poneni o tom ze byla nejaka chyba... jestli ti nedochazi ze jde o NEKOLIK BUGU za sebou tak si strc zas hlavu do zadku kde cerpas inspiraci pro sve komnentare...
"Je fakt zvláštní když lidé nemají problém skriptovat v bashi, používat vi, znají syntaxi stovek příkazů, pročítají textové logy a filtrují je regexy, a pak zjistíte že neznají ani konzoli ve Windows, a nastavení sítě nebo Windows Update je pro ně nepřekonatelný problém atd."
Jo, protože to se už desítky let nezměnilo a lidi to mají pod kůží. Zato u Widlí co service pack, to nová nachytávka. Jako kdysi v té zmíněné konfiguraci sítě vyvolání dialogu kliknutím na 1px širokou čáru v obrázku... Nebo to nastavit v registrech, ale tam se to stroj od stroje (ne widle od widlí) liší, že...
A kde to zjistit, když "man" nefunguje, nápověda je nepoužitelná a web mrkvo$oftu je etalon nepřehlednosti? Tak nějak si představuju stránky pro věštce:
- Je třeba vědět, jak se problém nazývá. To se člověk dozví tak, že je uvidí, až najde řešení, a k tomu je třeba vidět do budoucnosti.
- Odkaz na řešení problému vede vždycky jinam a v URL je potřeba změnit několik znaků. Jenom věštec ví, který a jak, aby si ušetřil další tři hodiny hledání.
- Není možnost odpovědět na otázku "Byla tato rada užitečná?" v pop-up okně, který zakryje radu dřív, než si ji člověk přečte a vyzkouší. Pokud není věštec a neví, že tentokrát je to z 1% rad, co pomůžou. Takže default odpověď je NE.
Btw, kolega ukazoval fotky monitoru z upgrade W8 na W10. Okno jak kráva, nadpis "Jejda!" a v okně malý text "Něco nefunguje." Log nikde, po zavření to požádalo o restart a už nenabootovalo. Schválně, jak bys tohle řešil, když nevíš, jakou verzi systému tam máš, na web pro radu se nedostaneš a s novým systémem ještě nemáš žádnou zkušenost?
Web MS etalon neprehlednosti? Tak to jste nevidel web HP.
A ohledne "man"...Jste normalni? "man" je *nix zpusob zobrazeni manualu (a obcas i nejakeho postupu), tak proc se s tim cpete na Windows? Dokazete pochopit, ze ruzne OS maji ruznou filozofii ovladani, spravy a dalsich veci, takze nelze automaticky aplikovat postupy z jednoho OS do druheho? Kdyz s tim neumite, tak si bud nechte zaplatit skoleni, nebo nechte spravu takovych OS lidem, kteri se na to specializuji. Ty Vase hate postoje v ostatnich prispevcich vuci MS jsou to jedno a samy. Spravuji linuxy a windows a rozhodne bych tu mohl napsat XX problemu s linuxama, ktery naopak maji windows dotazene k bezproblemovemu fungovani.
No, on třeba HELP v MS-DOSu vůbec nebyl špatný, občas bych uvítal kdyby se man dal používat podobně. Jenže dnešní systém nápovědy Windows je totálně k http://www.fileformat.info/info/unicode/char/1f4a9/pile_of_poo.png
kdyz obcas ctu ty tve vyplody mam pocit ze spravujes leda tak praseci chlivek a to je mi tech prasat dost lito... ani to ze je ti nedojde ze "man" je v uzovkach prave proto ze nejde o primou funkci ale o prirovnani, asi by jsi se mel objednat na skoleni chapani komunikace a az si zacnes pripadat zbytecne, tak jdi na nejakej seminar o zvedani sebevedomi, budes skakat na zidli a kricet ze jsi dokonalej :-D
Jasně, chápu, že mají jinou filozofii ovládání. Různý systémy jsou jako různý auta. Ale to nevylučje použití logiky. Například když mám funkci "pohon na všechny čtyři kola v terénu", tak je tam obvykle možnost tu funkci vypnout. Stejně tak bych očekával, že pokud systém nabídne zprávu přes textovou konzolu, nabídne i možnost nápovědy přes textovou konzolu. Je to jakýsi logický, i když nepsaný, standard.
Ale zase musím uznat, že jejich smysl pro humor v chybových hláškách má něco do sebe:
"Systém Windows se nemůže připojit k Internetu. Chcete vyhledat řešení problému na webu Microsoftu?"
Vo Windows pouzivam tento command line: http://cmder.net/
Roztahnout terminál podle libosti - od Windows 10 myší, před tím jen nastavením ve vlastnostech okna.
Oznacovat kopirovat a vkladat jako v jinych terminálech - trochu jinak než na Linuxu. Default: v menu okna Edit/Mark, Edit/Paste. Po nastavení QuickEdit Mode ve vlastnostech okna: vyberete text levou myší, pravou kliknete na výběr. Text z clipboardu vložíte kliknutím pravou myší pokud nemáte nic vybráno. Proč není QuickMode default: protože to koliduje s ovládáním starých programů, které používají na konzoli ovládání myší. A také protože není dobré aby si uživatel omylem vložil do konzole deset stránek, které před hodinou zkopíroval z Wordu :)
Taby: pokud máte na mysli doplňování jmen souborů a adresářů, tak samozřejmě ano. V pravěkých verzích Windows řady NT bylo doplňování jména souboru na CTRL+F a jména adresáře na CTRL+D. Na rozdíl od tabu to uživatelé Linuxu ale neznali.
Stejne je to obdivuhodne. Teprve nejakych ~20 let, co tu s nami Widle jsou a uz lze okno terminalu roztahnout mysi! Jestlipak uz jdou roztahnout i ty zatracene konfiguracni dialogy velikosti klicove dirky, kde clovek na 20" monitoru nedela nic jineho, nez ze scroluje vsemi smery v miniaturnim okenku a roztahuje sloupecky, aby se tam vesel cely text?
Na Win10 jsem si žádného fixed size dialogu nevšiml. BTW už se Linux naučil fungovat s HighDPI? Nebo ještě pořád na to 20" monitoru s 8K rozlišením honíte elementy velikosti poštovní známky, případně si naopak užíváte formy různé rozpadnutí oken?
http://static.lwn.net/images/2014/gthumb-scaled.png
To jo, to jsem cely nalevo. Asi si budu muset nekde sehnat animovany gif s dlazdickama a dat to nekde na desktop, abych si zvykal. Ale jinak nevidim duvodu, abych upgradoval na neco, co ma jeste uchylnejsi HW naroky, je ve stadiu beta a co povazuju za uchylnost, ktera se mi hnusi. W 10 do baraku leda pres mou mrtvolu nebo si to budou lidi oprasovat sami.
Již nejméně potřetí za poslední měsíc dní se ta banda zmetků snaží opět nacpat jejich šmírovací "kompatibility" aktualizace. Navrch tomu říkají tomu Customer Experience Improvement Program. Zato aktualizace na dalších 24 děr ve Flashi, který ta banda gigantických pyjů zadrátovala neodstranitelně do OS, ta není nikde. Šmírování má přednost.
Nejde síťka? Co tím chce autor říci?
Je to novinka ve fast ring insider. Takže klidně alfa - pokud na tom někomu záleží.
slogin/ssh funguje, ifconfig, ping a traceroute ne - nemají přístup k socketům nebo /proc/net/dev.
"df ." funguje, df samotné ne - nemůže přečíst tabulku připojených systémů souborů.
To ale zase tak velké překvapení není, ale apt-get funguje, takže se dá čekat další pokrok.
Jestli to celé bude k něčemu dobré, to je jiná otázka.
Dneska umí spustit Bash. A zítra snad budou umět i pingnout localhost. Řekněte WOW :-)
Ne, vážně tohle někoho zajímá? Bash jde spustit na kdejakém obskurním systému, nic překvapivého. Ale fakt nevidím smysl v tom, dávat pod něj proprietární „podvozek“.
Ve skutečnosti je potřeba jít opačným směrem – odbourat proprietární BIOS/UEFI (→ Coreboot/Libreboot) a zbavit se posledních proprietárních ovladačů, tak kde se ještě používají, a pokud možno i firmwarových blobů.
Bash je na Windows už dlouhou řadu let (byť není by default nainstalovaný). Tou skutečnou novinkou je binární kompatibilita s Ubuntu, díky které spustíte binárku bez modifikace.
Ad Coreboot/Libreboot - tyhle aktivity těžko povedou k výsledku. BIOS/UEFI má za úkol poskytovat vrstvu nad HW, například kvůli implementaci power managementu. Chápal bych snahu vyvinout otevřenou implementaci UEFI, nebo alespoň otevřenou sadu UEFI testů. Nejlépe pod BSD licencí, aby se výrobci HW nebáli, že budou muset uvolnit vlastní kód.
Ad „Bash je na Windows už dlouhou řadu let (byť není by default nainstalovaný). Tou skutečnou novinkou je binární kompatibilita s Ubuntu, díky které spustíte binárku bez modifikace.“
Viz můj dřívější komentář. Wine je takový „rovnák na ohýbák“1, náhradní řešení, které umožňuje spouštět cizí binárky – a to z důvodu, že k těm exáčům nemáš zdrojáky ani práva provádět úpravy. Kdyby je lidi měli, tak si prostě přeloží program pro svůj OS a nebudou si pachtit s nějakým Wine a překladem volání za běhu. Pro svobodný software tenhle přístup nedává smysl, protože zde zdrojové kódy a práva máš a program si pro svojí platformu zkompiluješ – což se běžně dělá.
[1] nemyslím to nijak špatně, Wine je užitečné a řeší jinak neřešitelný problém, umožnilo spoustě lidí zbavit se proprietárního OS
Nojo, budou na tom muset ještě zapracovat, takový MS-DOS Mobile jim funguje o dost lépe: https://www.microsoft.com/cs-cz/store/apps/ms-dos-mobile/9nblgggxzdtw
Máš pravdu, občas se něco rozbije. Za poslední tři roky na pěti domácích PC jsem se s tím jedou taky setkal. Po update nenajel na jednom z nich zvuk. Problém byl v tom, že uzavžená binárka od AMD s ovladačem grafiky si přesměrovala zvuk z repráků na HDMI. Stačilo zmáčknout čtverečkovaný tlačítko, napsat Zvuk, dát Enter, vybrat v kombu správný výstup, Enter a bylo po problému.
Na widlích to bývalo horší, tam mám takovouto hezkou statistiku:
1) Odmítnutí ovladače, protože je pro jinou verzi Widlí, i když soubor s popisem byl OK (30%)
2) Ovladač se instaluje, ale dál se natvrdo používá starý (30%)
3) Změní se ovladače pro jiný zařízení, ne pro to aktualizovaný (10%)
4) zařízení se odinstalovalo a už nešlo znovu nainstalovat (15%)
5) Použilo to ovladače pro něco jinýho. Třeba pro tiskárnu se použil ovladač grafiky, přece se do toho taky hrnou obrázky (10%)
6) Vše fungovalo, jak jsem plánoval (5%)
Linux a Windows mají výrazně odlišné API, takže aplikace psané pro Linux na Windows jaksi nepřeložíte. A když už je přeložíte, tak nebudete mít například X11 server proti kterému by běžely. Faktem je že to všechno má řešení, SW lze portovat a většina toho zajímavého z Linuxu na Windows portovaná je. Nicméně někteří vývojáři například píší kód v Pythonu, Ruby apod., a jejich aplikace běží ve výsledku na Linuxu. S tím co MS představil by mohli spustit stejné binárky jako na Linuxu, takže pro ně pak odpadá důvod mít stroj s Linuxem. Osobně mi to přijde jako velmi malá cílová skupina, navíc těžko říct jak to bude v praxi fungovat. Na druhé straně Windows tradičně sjednocují. Už Windows NT uměly běžet aplikace psané pro Win16, DOS, OS/2 a Unixy, a fungovaly na Intelu, Alpha AXP, MIPS a PowerPC. Takže lze říct, že sjednocování má ve Windows dlouhou tradici.
Kdy jsem naposledy viděl program přímo pro X? To jsi trochu zamrznul v minulém století, ne? Dneska je všechno psané pro Qt, GTK nebo aspoň PyGame, takže na Widlích to normálně jede, i když to někdo matlá třeba na Raspberry.
"Už Windows NT uměly běžet aplikace psané pro Win16, DOS, OS/2 a Unixy"
Jo, uměly, a dneska už neumí nic z toho. Prostě nula! Spusť si na čtyřiašedesátibitových desítkách tu zabugovanou kalkulačku z Win3...
Kdyby všechny aplikace pro Linux používaly výhradně Qt, GTK a PyGame, tak by to samozřejmě bylo daleko jednodušší :). Bohužel ani to neřeší zdaleka všechny problémy.
Ad Windows NT uměly běžet aplikace psané pro Win16, DOS, OS/2 a Unixy; dneska už neumí nic z toho - procesor v módu x64 nemůže běžet 16-bitové aplikace, to je omezení dané Intelem. 32-bitová verze Windows 10 umí běžet aplikace psané pro Win16 i DOS. OS/2 subsystem byl odstraněn po deseti letech, protože ho dávno nikdo nepoužíval. POSIX je k dispozici ještě ve Windows 2012, i když není nainstalovaný by default. Místo něj teď máte Windows Subsystem for Linux, což je - jak jsem psal - návrat k tradici.
S ohledem na to že Linux nikdy nebyl ubohý šestnáctibitový crippleware...
Kterýkoliv, ke kterému mám zdrojáky, zkompiloval se mi tu i Snoopy Calender z roku 1969 pro PDP-11 :-D
Kterýkoliv jiný také, protože mám DOSBox, ve kterém spustím CP/M-86 i W3 :-D
Když už jsem nakousl ty zdrojáky, tak zrovna před pár dny jsem kompiloval jeden Céčkový program, který jinak běhá na osmibitových ZX Spectrech a Atari 800. Bez jediného zádrhelu, prostě svobodný software který může fungovat na čem chci :-D
Windows NT také nikdy nebyly 16-bitové.
Ad Kterýkoliv, ke kterému mám zdrojáky - bavíme se o zpětné kompatibilitě binárek. Proč do toho taháte kompilaci ze zdrojáku?
Ad když už jsem nakousl ty zdrojáky, tak zrovna před pár dny jsem kompiloval jeden Céčkový program, který jinak běhá na osmibitových ZX Spectrech a Atari 800 - a v praxi je často problém zkompilovat i zdrojáky určené pro starší verzi toho samého distra, nemluvě o problémech s kompilací obecně. V jakém procentu případů to skončí pár stránkami chyb? Nepříjemně často. Nehledě na to, že kompilace není aktivita pro uživatele, ale pro vývojáře.