Je dobře, že ta dnešní zprávička už nehlásá, že Ubuntu již brzy nativně poběží na Windows 10...
Blbost. Nepojede tam nic. Dyť to ani nevidí Linuxový soubory.
Zkus si otevřít průzkumníka Widlí a přejmenovat nebo vytvořit nějaký skrytý soubor z Linuxu. Třeba .gitignore, .htaccess, .cproject apod. Dokud nezmizí hláška, že soubor nemá jméno, tak si s nima hru na podporu Linuxu nehraju.
A pro ty, co tohle berou jako chybu průzkumníka a ne widlí: je to defaultní souborový manažer na widlích, dodávaný jakou součást systému. Systém má v popisu práce mj. správu souborových systémů, tzn. mazání, přesun, kopírování,... Když to widle ve výchozí konfiguraci nezvládnou, není to operační systém.
Je průzkumník sučást systému ve výchgozí konfiguraci? Je.
Zvládá základní funkcionalitu? Ne.
A není to jediná věc, co bych tomu vytknul. Sranda teprve přijde, až budou v NTFS (čti Neandrtal Technology File Shredder) potřebovat kvůli kompatibilitě s Linuxem symlinky. To se dorveme smíchem...
Windows Explorer je součástí Windows, a zvládá tu funkcionalitu, kterou pro Windows zvládat má. To že nezvládá funkcionalitu nutnou pro podporu Linuxu bych mu nevytýkal, zvlášť ne když je Windows Subsystem for Linux teprve v betě.
Ad symlinky - ty NTFS dávno umí.
Ad Neandrtal Technology File Shredder - LOL. NTFS je spolehlivý FS s podporou ACL, komprese, šifrování, online defragmentace, reparse points a ACID transakcí skrz více souborů, kdežto na Linuxu se pravidelně vyskytují bugy které jsou právě z kategorie data shredder. Ale jinak v poho :)
Windows mají jiný koncept. Z hlediska kernelu může název souboru obsahovat cokoliv vyjma oddělovače cesty \, klidně včetně binární nuly. NTFS to tak podporuje, jiné FS mohou mít omezení.
Ve Win32 mají soubory jméno a nepovinnou příponu oddělenou (poslední) tečkou, která určuje typ souboru. Jméno nesmí obsahovat rezervované znaky <>:"/\|?*, Unicode codepoints 1-32, binární nulu, nesmí jít o rezervované jméno zařízení, nesmí končit mezerou ani tečkou atd. FS je z hlediska Win32 case insensitive.
Na Unixech libc podle všeho popisuje jméno souboru jen jako null terminated string, s tím že nesmí obsahovat /, a jména jsou case sensitive.
Když v POSIX subsystému (resp. dnes ve Windows Subsystem for Linux) vytvoříte v adresáři "C:\my folder" soubor se jménem "my test <|> file ", tak k němu můžete bez problému přistupovat, protože kernel a NTFS s tím nemá problém. Z Win32 aplikací ale takový soubor neotevřete.
Pokud jde o vlastní soubory nebo adresáře začínající tečkou, ty jsou z hlediska Win32 OK. Problém je v Exploreru, který nechce uživateli dovolit soubor s prázdným jménem, protože to ve Windows nemá smysl. Ovšem nevidím to jako zásadní problém, zvlášť ne u SW který je v beta verzi.
Ad Když to widle ve výchozí konfiguraci nezvládnou, není to operační systém - dozvíme se i něco jako "když to neumí přehrávat MP3 s VBR, tak to není operační systém"? :D
Pokud jde o vlastní soubory nebo adresáře začínající tečkou, ty jsou z hlediska Win32 OK. Problém je v Exploreru, který nechce uživateli dovolit soubor s prázdným jménem, protože to ve Windows nemá smysl.
nazev bez prefixu, je nazev bez prefixu, neni to prazdne jmeno, takze jde jednoduse o bug v tom nesmyslnem systemu, v tvem mysleni i v knowledge microsoftu kde jsi svoji odpoved konzultoval...