To ovsem neni pravda. Ty programy tam mozna funguji, ale jen do doby, nez se je Widle rozhodnou odinstalovat v ramci velkeho upgrade nekolikrat za rok. A s tim HW je to otazka. Byva zvykem ze s novou verzi Widli clovek kvuli ovladacum vyhodi nejaky ten HW, typicky tiskarny a scannery. A rada lidi, ktera si nechala od MS vnutit upgrade ze 7 na 10, ziskala krasnou cihlu nebo system, kde pulka veci nefungovala. U MS se totiz dostupnost ovladacu pred upgradem neoveruje, jak to dopadne se dozvite az potom.
To ovšem není pravda. v rámci updatů nebo upgradů na cca 20 kompech no problem od Win 7. Přechod na Win 8 a pak na Win 10 bez problémů.
Pokud problém s hardwarem je, pak je to otázka starších kusů a dle mého hlavně problém výrobce HW, který kašle na podporu starších tiskáren, skenerů, .... . Důvod je prostý - nefunguje ti 6 let stará tiskárna, kup si novou.
Nejsem fanda MS, ale problém s ovladači pro zařízení je IMHO na straně výrobce daného HW, ne na straně "výrobce" OS.
Problem s ovladaci je ten, ze MS neni schopen, vymyslet podobu ovladacu, ktera by prezila vic, jak dve verze Widli.
To bych nepovažoval za problém, ale spíš za pozoruhodnou vlastnost, kterou u jiných systémů nevidíte. Navíc se mýlíte, Windows 10 načítají některé drivery i z dob Windows Vista (= tj. i Windows Server 2008).
Ne. Problém widlí je ten, že u nich ovladač obsahuje nejenom vlastní ovladač, ale i GUI pro konfiguraci. No a pak by sice některý ovladač mohl fungovat, ale kvůli přechodu z WinAPI na ActiveX, z ActiveXu na .NET, z klasiky na dlaždice,... se pak ten ovladač nedá načíst, i když vlastní ovladač je funkční. A výrobce nedonutíte, aby to předělal.
Kdežto v Linuxu je ovladač v jádru, nebo jako modul který se natáhne příkazem modprobe. Přístupný jako soubor nebo jako kus paměti. Takže když to jednou rozchodím, je to nafurt. A díky konfiguraci v textovým souboru to ani změna struktury registrů nerozdrbe...
Problém widlí je ten, že u nich ovladač obsahuje nejenom vlastní ovladač, ale i GUI pro konfiguraci. No a pak by sice některý ovladač mohl fungovat, ale kvůli přechodu z WinAPI na ActiveX, z ActiveXu na .NET, z klasiky na dlaždice,... se pak ten ovladač nedá načíst, i když vlastní ovladač je funkční.
Jestli tedy problem nebude v tom, ze soudruzi z MS dovoli vyrobcum, aby dodavali ovladace pouze nejakeho Yes/Next/Next/Next/Finish instalatoru zabaleneho kdovi cim a nevyzaduji tez dodani rozbalenych komponent, tedy inf soubor a obcas par dalsich kramu. Nektere ovladace se totiz stale daji pouzit, pokud se je podari nejak rozbalit a nainstalovat rucne bez UI.
Krome toho MS, i pres svuj odpor k textovym souborum, mohl dodat svuj povinny instalator, kdy vyrobce by dodal napriklad zip s inf a dalsimi soubory + textovy soubor, kde by v nejakem primitivnim jazyce bylo popsano UI a instrukce pro to, co se ma s dodanymi soubory vykonat, pokud by to bylo potreba, coz snad ani neni, protoze Widle si s ovladaci dodanymi bez UI instalatoru vzdycky umely poradit a UI jsou serepeticky, kde se vyrobci predhani o to, kdo z nich vymysli UI zhovadilejsi.
To máte pravdu, asi jsem měl napsat, že designový kousky se tam nepočítají ...
Ty jsou totiž jen takový šidítko pro lidi kteří potřebujou něco na ukazování a ne na práci ...
Spíš si myslím, že nějakých 40k na dva roky je čím dál tím víc lidem úplně šumák. To vychází na 1670 Kč měsíčně, a to nepočítám ještě příjem z prodeje starého stroje. Dnes za telefon, televizi, hromadnou dopravu - ale i za blbých pár deka šunky - dáváme mnohem víc. Ano, jsou i chudí lidé, kteří to řešit musí a nic proti nim. Ale taky nemá smysl odsuzovat ty, kteří si vydělali na takovou úroveň, aby si to mohli dovolit.
To jsme se nepochopili ...
Já designové věci miluju (třeba Apple, i když už cca 15 let žádný nemám).
Měl jsem namysli, že za 40kKč můžu mít fortelný poctivý stroj na práci, nebo navoněnou (a někdy malosériovou) designovku ("lampička" nebo "cube" od Apple). No a při koupi to musíte mít na paměti. Jinak si budete stěžovat jako můj minulý předřečník.
To ovšem není pravda.
Nedalo mi, musel som to napísať presne do písmena. Prechod na Windows 10 na novom, zdôrazňujem novom tablete prebehol v poriadku a prestal fungovať zvuk a hardvérová klávesnica. Ovládač na internete nebol, takže nutný spätný prechod na Windows 8 a to čistou inštaláciou, lebo dotyčný nemal čas to riešiť a mesačná skúšobná doba v tom čase bola preč.
Ono je jedno, jak presne ta rada je dlouha. Dulezite je, ze se MS dopustil dalsi trapnosti a nutil lidem upgrade hlava nehlava, bez toho, ze by porovnal seznam pritomneho HW se seznamem existujicich ovladacu a minimalnimi pozadavky pro beh systemu (ktere stejne u MS jsou zasadne silne podhodnoceny a odpovidaji tomu, na cem se da system jeste spustit v dobe prvniho vydani, ne tomu, na cem se da realne pouzivat dokonce po par letech bobtnani zaplatami).
ktere stejne u MS jsou zasadne silne podhodnoceny a odpovidaji tomu, na cem se da system jeste spustit v dobe prvniho vydani
Od toho jsou přeci výrobci a odborníci, aby uměli spotřebiteli pomoci s výběrem. Už i dítě nějak tak tuší, že nejlevnější věc na trhu bude asi fungovat rozdílně od střední či drahé cesty. Levné sestavy docela obstojně fungují např. jako POS, kde je jedno, že se to ráno zapíná a hrabe na disk 5 minut, ale celou šichtu to pak pracuje s jedním nataženým programem. Na kancelářskou práci ale fungovat skoro nemohou.
Jó, ale když je někdo nainvní a myslí si, že za 6000 Kč sežene dobrý stroj, který bude i za 5 let použitelný, tak bohužel, není pomoci. Je to jako si koupit tříválcový motor na každodenní jízdy po Evropě a nájezd 120 tis. Km ročně. Tabulkově je to auto stejně funkční, jako šestiválec, ale (snad) všichni víme, že oba motory budou po dvou letech vypadat jinak, jinak táhnout i vyžadovat jiný servis.
Když si koupím windows s tím, že potřebuju x GB volnýho místa, y GB RAM a procesor na úrovni Z, tak očekávám, že mi tam ty windows budou fungovat za rok, dva, tři... Mechanické opotřebení tu na rozdíl od motoru nehraje (významnou) roli.
To jistě! Jen Vám to má poradit někdo, kdo má zkušenost a ví, jaké rezervy jsou na ty 2-3 roky potřeba.
U motoru nehraje rozdíl jen opotřebení. Ale i maximální rychlost, dynamika jízdy, spotřeba za ideálního běhu a spotřeba při kolísavém zatížení, četnost servisu, prodejní cena po najetí X megametrů atd. atd. atd. Je to velmi podobné počítači. Podobné je také to, že pětimístné auto může být velikosti Škody 120, nebo také Mercedes S - v obou případech pět lidí odvezete, ale stejné to nebude. V jednom se dá jezdit i na druhý konec Evropy, v druhém taky, ale s opravdu velkým utrpením.
Na krabici je napsáno x, y, z. Krabice nepíše, že mám za dva roky počítat s parametry +25%.
Maximální rychlost, no, čekám, že ta se u auta tak nějak měnit nebude (v rámci opotřebení). Spotřebu ovlivňuje z) palivo, a) řidič, b) podmínky na silnici, c) opotřebení mechanických částí. Četnost servisu se projevuje - na opotřebení mechanických částí. Prodejní cena po najetí dráhy je od kupní ceny snížená - modří už vědí...
Škodu 120 - řekněme že jsem si jí koupil (nevímvkterémrocevyšla), a těch pět, osm, deset let fungovala zhruba stejně (s tím že mechanické části se - nepřekvapivě - opotřebovávaly, a třeba došlo i na výměnu). Mercedes S jsem si "koupil" potom* a zase po dobu podpory zhruba drží. Rozhodně se mi od koupě neroztáhne o 8 m^3, nedejbože že bych pustil dovnitř techniky od Mercedesu a ti mi s autem provedli takový kousky, že se mi bude zdát, že mám motor s dvoutřetinovým výkonem. Na rozdíl od jiné neautomobilky :)
* nehledal jsem to, ale nepředpokládám, že to jsou soudobé modely
Na krabici je napsáno x, y, z. Krabice nepíše, že mám za dva roky počítat s parametry +25%.
Ale s tím počítat MUSÍTE, protože technologie takto fungují.
Jakýkoliv odborník Vám to vždy řekne. Stejně jako Vám odborník řekne, že standard televizního vysílání se bude měnit podle určitého plánu v dalších letech, stejně jako Vám prozradí, že barvy a posvícení displejů se s časem mění.
Auto s věkem (nájezdem) víc žere olej, je hlučnější a zvyšuje spotřebu. Ve všem je víc vůlí a nedají se už stoprocentně odstranit, stejně jako se často nedá dosáhnout ideální geometrie. S novým autem jezdíte do servisu třeba 1-2x ročně,
jen na pravidelnou údržbu. V dalších letech začínají přibývat i nenadálé poruchy. Se vším tímto musíte počítat a je to podobné, jako zahnojování počítače. Staré auto nejezdí jako nové, starší PC nefunguje jako když bylo nové. V prvním případě se jendná o mechanické opotřebení, v druhém případě se jedná o vývoj technologií vs. nezměněný výkon hardwaru.
No já nevím, ale na linuxu jsem "vývoj" nezaznamenal, a na nějakém xubuntu dodnes frčí počítač z r. kolem 2000. Volgswagen se opotřebí, ale Audi ne? Chm, chm...
Jo, starší PC funguje přesně tak jako nové (pokud nějaká komponenta neselže), jen část softwaru je roztahanější a pomalejší. Spíš bych to přirovnal k tankování N98 v prvních max. dvou letech a pak už tankujete něco s oktanovým číslem pod 50...
Volgswagen se opotřebí, ale Audi ne? Chm, chm...
Volkswagen i Audi se opotřebí v zásadě stejně. Ale musíte počítat, že se Superbem s 1,6 motorem nenalítáte spolehlivě (ani pohodlně) 500 000 Km, nevydrží to. Zatímco s V6 velmi pravděpodobně ano a ještě budete mít úplně jiný dojem z jízdy. Naopak, pokud potřebuji auto na město, budu mít nájezd 10 tis. Km ročně, je smysluplnější (menší auto a) motor, který se ohřívá rychleji a má menší roční údržbu. Ale když se mi změní potřeby, budu chtít jezdit napříč Evropou, pak budu asi muset auto vyměnit.
U světla, když už bylo vybraný tak blbý přirovnání, snažím se ho držet, já tu vůbec (__VŮBEC__) neřeším auta.
Ale řešíte tu blbosti. Prostě technologie fungují takto od nepaměti. Od nástupu prvních PC se zvyšovaly nároky a rostly a rostly. Myslím, že každý trochu svět vnímající člověk to vidí a počítá s tím. Pokud s tím nepočítá, tak jde hlavou proti zdi a "kupodivu" si ji namlátí.
Co se snažím přirovnáním sdělit je to, že systémy nebobtnají samoúčelně, ale že je to vývoj vynucený dobou. Stejně, jako počítáme, že jakýkoliv hmotný výrobek mění své jakosti s tím, jak stárne, mění se i jakost programového vybavení na témže hardwaru.
Je s tím nutno počítat, víc k tomu nelze už dodat.
Windows mi za dobu 3-4 roky znatelně nabude. Linux mi za dobu 3-4 roky znatelně nenabude. Ten počítač (model kolem r. 2000, čistě kancelářská práce, mělo to tuším 256 nebo 512 MB RAM), který za ty 3-4 roky NENÍ s TEHDEJŠÍMI windows použitelný, stále slouží s poměrně soudobým xubuntu (14ka nebo 16ka LTS, z hlavy nevím)
/thread
Prostě technologie fungují takto od nepaměti. Od nástupu prvních PC se zvyšovaly nároky a rostly a rostly.
Porad mi unika, proc by Widle jedne verze behem sveho obdobi podpory mely nabobtnat tolik, ze se do PC, na kterem kdysi behaly slusne, uz nevejdou. To, ze tam MS za tu dobu pridal 3 ficury neni dosttatecnym duvodem, takze za to nejspis muzou patche. A ty jsou asi delany tak, ze namisto aby soudruzi vymenili cely jeden blok, ktery ma problemy, tak ho radsi olepi soustavou zaplat a zaplat zaplat, dale zaplatovanymi zaplatami zaplat zaplat (v libovolnem poctu iteraci), ktere na tom drzi pomoci systemu kladkostroju, zvykacek a lepenky na baliky.
Kdyby ten SW vyvijeli normalni lidi, nikdy by nemohl takto bobtnat a prirustek velikosti by byl jen sporadicky.
Porad mi unika, proc by Widle jedne verze behem sveho obdobi podpory mely nabobtnat tolik, ze se do PC, na kterem kdysi behaly slusne, uz nevejdou.
To je poměrně jednoduché. Shadow Copy žere místo. Soubory záloh před updaty žerou místo. System recovery žere místo. Všechno toto se dá odstranit, ale není to výchozí nastavení. Ve výchozím nastavení Microsoft vyšel z toho, že kapacita disku je velmi levná a lidský čas velmi drahý - osobně s tím souhlasím, ale asi ne každý zde. Tolik k místu na disku.
Co se týče běhové náročnosti, tak Windows narůstají zejména kvůli držení zpětné kompatibility. Podívejte se jen, například, kolik .NET či jiných runtime frameworků podporují zpětně. Chápu, že Vám to může vadit, ale při zanedbatelné ceně disků myslím, že je lepší držet kompatibilitu.
Co se týče běhové náročnosti, tak Windows narůstají zejména kvůli držení zpětné kompatibility.
Jo, to po peti letech ty Widle musi byt tedy aspon 2x tak kompatibilni. Akorat tredy nechapu, proc ta kompatibilita bobtna i na strojich, kam nikdo nic neinstaluje a jen jsou pouzivany s tim samym softwarem, takze nejake frameworky by pribyvat nemely.
A pak se nediv, ze se to patchuje klidne hodiny ... dobu, za kterou bys tuxe na stejny zelezo sakumprask nainstaloval klidne 100x(vcetne opatchovani).
A pak tři hodiny řešil, aby se flash disk objevil na ploše hned po zapojení. Aby e-mailový klient mluvil česky ve všech dialozích a neprznil znaky při odpovědi. Aby se dal otevřít PDF soubor, nejlépe i s formuláři - když už ne ve výchozím nastavení, tak abych vlez na www.adobe.com a po třech klicích nainstaloval prohlížeč, který to umí.
Srovnávat Linux se svými velmi, velmi, velmi chudými uživatelskými možnostmi proti Windows je prostě nesmysl. Síla Linuxu je v úplně něčem jiném.
A pak tři hodiny řešil, aby se flash disk objevil na ploše hned po zapojení. Aby e-mailový klient mluvil česky ve všech dialozích a neprznil znaky při odpovědi. Aby se dal otevřít PDF soubor, nejlépe i s formuláři - když už ne ve výchozím nastavení, tak abych vlez na www.adobe.com a po třech klicích nainstaloval prohlížeč, který to umí.
Pdf s formulari jsem nikdy resit nemusel, tak nevim. Ale flash disk se mi na plose objevoval kdysi na Linuxu z doby krale Klacka a ty jsou nastesti minulosti. To byl opravdu blby napad, clovek v tom bordelu vzdycky hledal, kam to tu ikonu zrovna dalo. Ted se objevi ve filemanageru a to mi uplne staci. Tam ten disk namontuju i odmontuju a pro zmenu zase neresim, na co presne musim kliknout v debilni dialogu widlackeho "safely remove", abych odpojil opravdu to, co chci a ne neco jineho.
Muj mailovy klient mluvi anglicky, stejne jako zbytek systemu, nicmene v mailech cestinu zobrazuje. Dnes mame UTF, nejaka strasna kodovani Microsoftu snad nepouziva uz ani ten Microsoft.
Dnes mame UTF, nejaka strasna kodovani Microsoftu snad nepouziva uz ani ten Microsoft.
Tak Microsoft mozno nie ale idnes.cz ano...
<!doctype html>
<html>
<head>
...... script ......
<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge">
... script ....
<meta charset="windows-1250">
<meta http-equiv="cache-control" content="no-cache">
<meta name="viewport" content="width=1024">
<title>iDNES.cz – s námi víte víc</title>
To jistě! Jen Vám to má poradit někdo, kdo má zkušenost a ví, jaké rezervy jsou na ty 2-3 roky potřeba.
Jenze to se zretelne nedelo. Tehdy RAM nebyla az tak levna a tak vam radsi prodali kram s 1 GB, ktery byl nepouzitelny rovnou nebo nejpozdeji za par mesicu. Bylo to pro ne lepsi, nez abyste nakoupil u konkurence, ktera vam neporadi a az budete nadavat, tak se to okeca Microsoftem a poradi se koupe vetsi RAM.
Jenze to se zretelne nedelo. Tehdy RAM nebyla az tak levna a tak vam radsi prodali kram s 1 GB, ktery byl nepouzitelny rovnou nebo nejpozdeji za par mesicu.
Jasně. Přijdu do Alzy a vidím notebook za 5000 Kč a nenapadne mě, že nebude fungovat a nevydrží tak dlouho, jak notebook za 20, 30 nebo 40 tis. Kč. A to nemluvím o tom, že mám ten skvělý nápad, že na místo sice dražšího, ale pro mě pracujícího odborníka, který by mi mohl poradit, jdu se poradit do supermarketu, kde je jediným cílem prodat cokoliv, co zákazník unese.
To vše snad patří k základnímu životnímu a finančnímu vzdělání, nebo se mýlím?
Jasně. Přijdu do Alzy a vidím notebook za 5000 Kč a nenapadne mě, že nebude fungovat a nevydrží tak dlouho, jak notebook za 20, 30 nebo 40 tis. Kč.
Lze ocekavat, ze levny stroj vydrzi mene, i kdyz obcas opak je pravdou. Co ale ocekavat nelze, je to, ze to vyrobce doda s parametry, ktere sice podle MS dostacuji, ale v praxi ani nahodou. A co BFU ceka jeste mene, je to, ze co po koupi jakztakz jelo, se po pul roce neda pouzivat. Vemte si priklad Widli XP. Nepamatuju se, kolik byly puvodni pozadavky MS, ale po par letech uz ani 256 MB nestacily, nezbytne minimum bylo 512 MB RAM.
A s Vistou na 1 GB RAM se dodavaly i stroje, ktere sestakove nebyly. Ostatne po par letech tenhle ojeb vyrobci zopakovali s netbooky s 1 GB RAM a Widlemi 7. To byla naprosta katastrofa.
A to nemluvím o tom, že mám ten skvělý nápad, že na místo sice dražšího, ale pro mě pracujícího odborníka, který by mi mohl poradit, jdu se poradit do supermarketu, kde je jediným cílem prodat cokoliv, co zákazník unese.
Tak jiste, uz vidim BFU, jak chodi do kramu s najatym odbornikem, ktery jim s koupi poradi. Se divim, ze odborne HW poradce jeste nenapadlo zridit si pred supermarkety boutique, kde by nabizeli poradenstvi pro BFU.
Vemte si priklad Widli XP. Nepamatuju se, kolik byly puvodni pozadavky MS, ale po par letech uz ani 256 MB nestacily, nezbytne minimum bylo 512 MB RAM.
Jasně, takže u XP už jste měl zkušenost, že nároky rostou, zatímco u Vista Vás to už nenapadlo. Rozumím tomu správně?
Tak jiste, uz vidim BFU, jak chodi do kramu s najatym odbornikem
Proč by musel chodit do krámu? Stačí zajít koupit tam, kde se netají tím, že koupě od nich je dražší, ale i s poradenstvím. K Baťovi také nechodíte pro ortopedické boty, ani se tam o nich radit. Jdete tam koupit laciné škorně a víte, že po sezoně končí v popelnici. Ale aspoň si uvědomujete, že jdete koupit šunt.
Jasně, takže u XP už jste měl zkušenost, že nároky rostou, zatímco u Vista Vás to už nenapadlo. Rozumím tomu správně?
Kvuli me si vrasky nedelejte. Ja umim malou nasobilku a vim, ze minimal system requirements Microsrotu je potreba vynasibil prinejmensim dvema. BTW, ja Vistu nikdy nemel, jsem snad na hlavu? Moje posledni Widle byly XP v dual bootu a to jen proto, ze bez nich to koupit neslo.
K Baťovi také nechodíte pro ortopedické boty, ani se tam o nich radit. Jdete tam koupit laciné škorně a víte, že po sezoně končí v popelnici.
Nevim, kam mam podle vas chodit pro boty. Shodou okolnosti ted mam jedny od Bati. Delaji na me lepsi dojem nez predchozi DrScholls, u kterych mi praskly obe podrazky, nez jsem aspon stacil osoupat kramfleky. Nehlede na ty totalne otlacene paty, ze me malem museli odvezt na voziku. Pry renomovana znacka....
Jaký budou mít přesně Widle nároky za pět let, aby se v té době používaná verze Wordu natáhla do 3s, odborníku?
V prvé řadě Vám vysvětlím, že dobrý výkon bude mít Vaše PC asi tak 3 roky. Pak bude fungovat, ale už to musíte považovat za přesluhování. Je už i velké riziko hardwarové poruchy, veškerý hardware bude mimo záruku a díly na výměnu už nebudou existovat (samozřejmě s výjimkami, jako je RAM či HDD).
V druhé řadě, běh bude vždy pomalejší, protože aktualizacemi i rostoucí ochranou (antivirus) i s rostoucí velikostí zpracovávaných dat (podívejte se, jak rostou přílohy a počty e-mailů), bude počítač zatíženější.
Pak Vám vysvětlíkm, že pro tento požadavek je stěžejní výkon disku. Pokud chcete toto riziko umenšit, doporučím Vám jedině SSD NVMe M.2 s kapacitou 400 GB. Dnes se Windows tak akorát vejdou na 200 GB SSD, za pět let není šance, že by 200 GB stačilo. Pokud ale Vaše potřeby porostou pomaleji, je výhodnější dnes koupit 200 GB SSD a za tři roky naplánovat upgrade na 400 GB. Cena SSD bude klesat a získáte tím za stejný cenový součet to, že v polovině živostnosti vyměníte takto zásadní díl za nový.
RAM Vám doporučím pořídit nyní tak akorát, ale aby byly zachovány volné sloty. V budoucnosti budou RAM asi levnější a je tedy prozíravé je dokoupit, až potřeba nastane.
Dál s Vámi budu řešit, abyste koupit sestavu na čipsetu, který je dnes nový a minimálně střední výkonnosti. Bude totiž nutné, aby byl podporovaný operačním systémem i za pět let. Když koupíte něco, co je už rok na trhu, snižujete si tím šanci, že bude ještě podporován.
Takže závěrem: Budete upozorněn, že PC se dnes nekupuje na 5 let, ale se lze o to pokusit vhodnými opatřeními. Z celé sestavy Vám doporučím v první okamžik jen dvě opatření. 1. koupit čipset s výhledem na budoucnost, 2. používat NVMe M.2. Zbytek se bude dát řešit později. Tato dvě opatření Vás budou stát asi tak 1500 Kč navíc oproti základní, levné sestavě, se kterou se skoro na tutti za tři roky octnete ve slepé uličce.
Od toho jsou přeci výrobci a odborníci, aby uměli spotřebiteli pomoci s výběrem. Už i dítě nějak tak tuší, že nejlevnější věc na trhu bude asi fungovat rozdílně od střední či drahé cesty.
Jo a kdepak se to vzaly vsechny ty ne uplne levne vypadajici notebooky s Widlemi Vista a 1 GB RAM? Tedy presne podle minimalnich systemovych pozadavku Microsoftu, s vyjimkou Home Basic, kde uvadeji 512 MB a to bych tedy chtel videt, jak nekdo vazne pouziva.
"kde uvadeji 512 MB a to bych tedy chtel videt"
To nemusis, ja ti to popisu, zkouseli sme to ;D ... asi tak 1/2 hodinu si pockas na to, nez widle nastartujou. Libovolny kliknuti na cokoli ma odezvu v desitkach sekund. Cely to samo mohutne swapuje, takze to SDcko (pripadne i nejakej pomalej disk), coz je tak +- typicky na podobnym HW, nebude mit dlouhyho trvani.
Vymejsleli sme i nejakou tu aplikaci ... soucasti bylo 30denni demo opic, tak chute do toho. Word oteviral cca 5MB soubor asi 20 minut (teda vcetne startu toho wordu), odstavec textu entrem = minuta ....
Mno a pak prijde velky finale, naskocej aktualizace, a po cca tydnu kdy se nic nedelo (teda delo, disk po celou dobu setrvale svitil, CPU na 100% ...) sme to vypli.
BTW: Tuhle sem cumel na sedmicky (100% opatchovany), po startu systemu 2,5GB obsazeny ram ... bez jediny spusteny aplikace, fak zuzo. Pri 4GB ti to uz v tyhle fazi zacina pomalu swapovat, cokoli spustis ...
Lenovo G500 má AMD Radeon HD 8570M?
Tak nejen 8570 pod W10 v pohodě běhá.Ono při troše snahy není problém pod W10 rozchodit i opravdu staré grafiky typu HD4xxx.Na druhém starém notebooku s HD3430 běhají W10 17.09 naprosto v pohodě.Možná i proto že tam je 6GB RAM a SSD.Přitom ovšem Pentium T3400 opravdu není žádný rychlík :)
Problém s Linuxem že není podpora ,,lepšího HW a často ani drahých periferii,,
Klidně konkrétně.Logitech G910 + G502 a Mint 18.3.Ano existuje trochu těžkopádná cesta jak rozchodit konfiguraci podsvětlení+konfiguraci G kláves ,ale je to mnohem horší než drivery od Logitechu pod Windows...
A běžný uživatel se s tím nebude pod Linuxem trápit.Jenom se naštve že příjde o bonus drahé klávesnice a myši...
Jinak nevím jak jiný,ale Mint nezná Sound Blaster X-AE5 a tváří se že je to SB Recon 3D.Karta samozřejmě nefunguje...
Takže.Linux je v začarovaném kruhu.Má málo uživatelů protože není podpora mnoha výrobců,a podpora není protože pro výrobci nemají potřebu investovat do vývoje pro něco co má pár procent podílu na desktopu...
Bohužel.
Lépe to (pro mě) dělají linuxové distribuce, a nevedou na trhu prže pro Pepu&Frantu pc==windows.
S tím nesouhlasím. U linuxu je binární kompatibilita nízká, vše človek "může" (= rozuměj: musí) brát z aktuálních repozitářů. Komerční autor nemůže vydat binárku, která by šla nainstalovat aspoň na všech distribucích z téže doby, ledaže ji slinkuje staticky, nebo veškeré knihovny dodá znovu. Proto komerční vendoři prakticky nejsou, nebo jen na velmi specializovaná řešení a s omezením na jednu, dvě distribuce a jednu, dvě verze. To jsou potíže, které spotřebitel řešit nechce. Tiskárnu, nebo jakoukoliv jinou nefunkční periferii, která zastará, si každý může koupit novou. Ale lidský čas je nevratná komodita a linux bohužel nutí lidi utrácet čas. Peníze lidé mají, čas ne.
Také s těmi stereotypy to není tak zlé. Bývaly doby, kdy e-mail == Outlook Express. Dnes si lidé zvykli, že mohou mít utlouk, hromoptáka, nebo využívat webmaily, včetně opice 365 a džin mailu. Kdyby byly stereotypy tak rigidní, jak píšete, nikdy by to nenastalo.
Pak tu máme Apple, který potvrzuje, že lidé nemají nutně spojené PC == Windows. U Applu, víc než u kohokoliv jiného, je vidět, že existují lidé, kteří peníze mají, ale nemají trpělivost a čas.
Připomínám to tu často, ale sám používám Linux od verze 1.2.x (asi rok 1994), FreeBSD aktuálně ve velké míře. Spravuji Windows včetně AD. V práci mám Windows 10 a doma mám na klíně MacBooka. Windows, když se do hadwaru investuje cca 60 % ceny, co stojí Apple, tak fungují luxusně, a člověk může měnit i veškerý periferní hardware a pořád je na tom levněji. Apple zase funguje moc příjemně hladce, je prakticky dokonale vyladěný na dojem uživatele, hardware nezlobí. A po dvou, třech letech se prodá za podobně iracionální cenu, jako mají v bazarech Škodovky a VW (které z téhož důvodu také pořizuji).
Spotřebiteli je podle mě úplně jedno, co má, hlavně když to funguje podle očekávání. A to je kámen úrazu, protože "očekávání" je neuchopitelný pojem. Někdo očekává, že tiskárna funguje 10 let, protože na ní málo tisknul. Jiný člověk má tendenci vyhazovat tiskárnu jen proto, že už jí jsou dva roky a nechce "mít problémy". Někdo dnes nepotřebuje ani kancelářský balík, protože pracuje jen s e-mailem.
U linuxu je binární kompatibilita nízká, vše človek "může" (= rozuměj: musí) brát z aktuálních repozitářů. Komerční autor nemůže vydat binárku, která by šla nainstalovat aspoň na všech distribucích z téže doby, ledaže ji slinkuje staticky, nebo veškeré knihovny dodá znovu.
Coz se deje i na Widlich. Autori radsi dodaji vlastni knihovny, nez by delaly pokusy s tim, co v te ktere instalaci zrovna chybi nebo je v nespravne verzi. Ostatne mnozi se dodnes v blazinci budi vlastnim krikem, zbroceni potem, kdyz se jim zdalo o dll hell.
A proč je u každé appky na widlích přibalená jiná verze .net runtime nebo c++ redistributable a podobných ptákovin?
S nástroji pro CI jako Jenkins jsou náklady na výrobu binárky pro aktuální verzi jádra minimální (testy potřebuješ i pro úvodní release a když automatický test v nové verzi neprojde, řešíš jenom tohle). Balíčkovací systém ohlídá, abys měl aktuální verzi a nemusíš to řešit. Výsledek pak je opatchovaný aktuální sysytém a sktuálníma aplikacema.
Narozdíl od jinýho systému, kde 1/3 systémováho disku zabírá kikilión různých runtime, který nemůžeš smazat, protože nevíš, jestli je něco používá nebo ne a v RAMce je natažených pět verzí jenoho běhovýho prostředí, kde se build number liší maximálně o pětku. A sebeděravější aplikaci nikdo nefixne, protože který BFU ručně hledá aktualizace a sleduje vývoj aplikace nebo CVE...
> Komerční autor nemůže vydat binárku, která by šla nainstalovat aspoň na všech distribucích z téže doby
Tak ať to u světla nedělá, podporujeme Debian x a Fedoru/RHEL y. Tečka. Není potřeba, aby to běželo na Ubuntu, zároveň na Slacku, zároveň na Archu, zároveň na Puppy a zároveň na OpenWRT.
> Proto komerční vendoři prakticky nejsou, nebo jen na velmi specializovaná řešení
MATLAB mi nepřijde úplně specializovaný :)
> Pak tu máme Apple, který potvrzuje, že lidé nemají nutně spojené PC == Windows. U Applu, víc než u kohokoliv jiného, je vidět, že existují lidé, kteří peníze mají, ale nemají trpělivost a čas.
Ve svém okolí Apple moc nevídám. Hádám že to bude problém hlavně v těch penězích, apple mi přijde na české peníze drahý...
Tak ať to u světla nedělá, podporujeme Debian x a Fedoru/RHEL y. Tečka.
Super. Takže pro asi čtyřicetinový zlomek uživatelů bude někdo vyvíjet podporu pro asi čtyřnásobek různých prostředí. Na to nepotřebuji studovat VŠE, abych věděl, že je to ekonomická pitomost.
MATLAB mi nepřijde úplně specializovaný :)
Matlab nebo Maple jsou jednoznačně specializované programy.
Reaguju už jen na zjevné problémy, dneska nemám náladu se do toho opírat víc.
> Na to nepotřebuji studovat VŠE, abych věděl, že je to ekonomická pitomost.
Tak proč se najdou firmy, co to dělají? Asi to nebude taková pitomost jak si myslíš.
> Matlab nebo Maple jsou jednoznačně specializované programy.
Co je teda specializovaný program a co už specializovaný není? Matlab se dá použít/používá v celé šíři strojního inženýrství, je strojní inženýrství specializovaný obor nebo ne?
Rozšířenost MS Windows a MS Office nikdy nebyla, není a pravděpodobně ani nebude výsledkem kvality. Lidé to nepoužívají proto, že je to dobré, ale proto, že se tomu nemůžou vyhnout. Nebo se domnívají, že se tomu nemůžou vyhnout, případně nemají znalosti, aby se zařídili jinak.
Jestli máte na starost nějakou skupinu win uživatelů, přece to musíte vidět.
- Jak rezignovaně sedí a koukají se na přesýpající se kuličky, protože se jim už zase instaluje update a trvá to už přes hodinu.
- Jak po spuštění počítače vztekle praští do num locku, protože se jim sám vypne a oni mají v hesle nějaká čísla.
- Jak nemůžou nic dělat, protože jejich stroj něco dělá "na pozadí" a oni ani nemůžou zjistit co.
- Jak se diví, že se jim PDF dokumenty otevírají v nějakém divném prohlížeči, protože poslední update sám přepsal asociaci.
- Jak nešťastně klikají na rovnice ve wordu a nevědí, že podivná chybová hláška znamená, že MS odstranil původní editor rovnic, nenamáhal se s napsáním nějakého importního mechanismu a tak si budou moci všechny rovnice přepsat znovu.
+ Každá instalace windows je časem stále pomalejší a pomalejší.
A tak dále. A uživatelé všechny tyto a další věci berou jako nutný wopruz. Něco jako počasí. Microsoftu se podařilo zamořit celý svět a udělat si z něj dojnou krávu metodou navrch huj, vespod fuj.
Rozšířenost MS Windows a MS Office nikdy nebyla, není a pravděpodobně ani nebude výsledkem kvality. Lidé to nepoužívají proto, že je to dobré, ale proto, že se tomu nemůžou vyhnout.
Oblíbená a ohraná písnička. Něco jako konspirační teorie v IT. Obchodní úspěch je VŽDY odrazem kvality. Slovo "kvalita" není totéž, jako "technická vyspělost". Kvalita je v českém překladu "jakost". Tedy JAKÝ ten produkt je. Produkty Microsoftu jsou přesně takové, aby měly v našem světě úspěch. Pokud jsou tedy takové, JAKÉ jsou, pak je to jakostní (kvalitativní) ukazatel, který to určuje.
Je rozšířeným mýtem, že slovo "kvalita" = "vyspělost" nebo "spolehlivost" nebo "rychlost" nebo já nevím co. Windows jsou kombinací určité kompatibility, určité rychlosti a určité spolehlivosti za nějakou cenu. A tento poměr dílčích ukazatelů vyhodnocuje spotřebitel jako příznivý, a proto Windows používá. Opět, je zcela jedno, jestli lidé po Windows touží, nebo je přijímají zcela automaticky, že jsou nainstalovány. Protože i to, že je přijímají znamená, že splňují očekávání.
Vždy se pak najdou lidé, kteří s tím nesouhlasí. Pro jedny je ten software moc drahý, pro druhé moc velký či pomalý, pro třetí málo kompatibilní. Někdo by naopak rád dal vyšší cenu a spokojil se s menším výběrem hardwaru, jen aby byla vyšší stabilita.
Ale ani odpůrci Windows se neshodnou na tom, co jim vlastně vadí. Je to jen společný nepřítel. Dokud je společný nepřítel, lidi to spojuje. Jakmile společný nepřítel padne, všichni takto spojení lidé se roztříští, protože každý by si představoval vývoj jinak.
Já se ptám, když se Applu podařilo vytvořit konkurenční systém, který je beze sporu použitelný a používaný, proč neexistuje žádná další smysluplná konkurence? Pokud píšete, že je to s Windows tak zlé, tak to přeci musí nutně znamenat obrovskou díru na trhu a prostor pro něco nového, ne? Nebo věříte sukuby a inkuby, kteřížto se nám převtělují do výrobců, software vendorů a obchodníků, jen aby moc zla vyhrála a na trh se nedostalo nic jiného, než Microsoft?
Já se ptám, když se Applu podařilo vytvořit konkurenční systém, který je beze sporu použitelný a používaný, proč neexistuje žádná další smysluplná konkurence? Pokud píšete, že je to s Windows tak zlé, tak to přeci musí nutně znamenat obrovskou díru na trhu a prostor pro něco nového, ne?
To se ale ptate dost blbe, je to presne ten typ otazky, ktery kladou trollove.
Aby to mohlo fungovat tak, jak pisete, musel by v IT fungovat trh. V situaci, kde nekdo ma prakticky monopol, ten trh selhava. Na takovem trhu by nekdo mohl uspet jen tehdy, kdyby nabidl v podstate identicke produkty, 100 % kompatibilni, ale za mene penez. No, preju hodne uspechu, uz jen z implementace te zhovadile specifikace MS Ofice formatu, si spolehlive vyrvete vlasy a nejspis nikdy nedosahnete toho, aby se vysledny produkt choval uplne stejne, jako MS Office. A to jeste nevite, jake podrazy MS pripravuje pro dalsi verze, kdy vas alternativni widlosystem a dalsi SW prestanou byt kompatibilni a vy budete travit cas identifikaci nove vzniklych problemu a jejich reseni. Budete porad ve vleku svinaren od MS, ktere se zintenzivni presne v okamziku, kdy MS zavetri opravdovou konkurenci. Tu dnesni za opravdovou nepovazuje, tu si pestuje jen proto, aby nemohl byt ovlivnen z monopolu.
Aby to mohlo fungovat tak, jak pisete, musel by v IT fungovat trh. V situaci, kde nekdo ma prakticky monopol, ten trh selhava. Na takovem trhu by nekdo mohl uspet jen tehdy, kdyby nabidl v podstate identicke produkty, 100 % kompatibilni, ale za mene penez.
Myslím, že se mýlíte. Současnost ukazuje, že OS není už vůbec tak důležitý. Kromě Applu je příkladný i Google. Ten dokázal uživatele naučit, co je to cloud. Gmail otevřete z jakékoliv platformy a funguje. Google docs také. Tím tvoří Windows nepřímou konkurenci. IT nemá blízko monopolu, byť je Microsoft hegemonem na desktopech.
Současnost ukazuje, že OS není už vůbec tak důležitý. Kromě Applu je příkladný i Google. Ten dokázal uživatele naučit, co je to cloud. Gmail otevřete z jakékoliv platformy a funguje. Google docs také. Tím tvoří Windows nepřímou konkurenci.
Ne kazdy stoji o kloud, zejmena pak firmy, ktere nechteji, aby jejich ultratajne projekty kolovaly po serverech NSA, ktere se o ne s nekym podeli.
OS neni dulezity, kdyz pouzivam multiplatformni aplikace, takze vymeny OS si vsimnu leda podle jine barvy ikonek. Vetsina aplikaci neni multiplatformni, napriklad proto, ze byly kdysi zbastleny v uzke vazbe na ten spravny OS a multiplatformnost by vyzadovala kompletni prepsani.
A k vystrnadeni MS nam na Linuxu chybi nejaky klikaci ekvivalent spravy domeny a podobnych veci, defaultne pritomny v repu kazdeho distra. I s nim by ale prechod od MS nebyl prekotny, protoze kdyz uz to nekomu jede nejakym zpusobem, nechce se mu na to sahat. Takze by spis nove vznikajici firmy nezacaly s MS, ale existujici by dal solily a nadavaly.
Člověče Ty snad neumíš číst. Přesně to co tam píše se stává na mém kompu. A rozhodně s tím nejsem spokojen. Windows jsem si nezvolil, mám to protože to musím mít a je to jen nutné zlo, nic víc. Totéž pozoruju u ostatních. Windows je prostě jen něco co nám překáží v práci. Překáží tím, že v tom pořád něco nefunguje, trvá to dlouho nebo to na co si zvyknu se bez důvodně pořád mění. A nemůžeme s tím dělat nic.
Překáží tím, že v tom pořád něco nefunguje, trvá to dlouho nebo to na co si zvyknu se bez důvodně pořád mění.
Tomu prave slouzi ty microsofti metriky. Oni si porad posilaji udaje o tom, jakym zpusobem pocitac pouzivate. Zjisti-li znamky vzniku rutiny, tak neco zmeni, aby tu rutinu rozbili. Oni vedi, ze rutina je nepritelem tvoriveho pristupu, delaji to pro vase dobro. Mel byste jim byt vdecny.