To je nejaky novy trend mrkvosoftu, opravovat historicky software? Posledne to bylo neco s poznamkovym blokem, ted zas moralne i technicky zastarale FAT32...
(Jasne, semtam nekdo poznamkovy blok pouzije, ale kdyz jde fakt o neco, tak vetsina sahne po necem lepsim. A ano, i fat32 jeste najdem vsude mozne kolem, ale opet kdyz to jde uz se to nepouzije.)
No ano, jak pisu - kdyz to jde uz se to nepouzije.
Rozhlednete se kolem, bezne BFU uz ani nema flashky. Staci jim wifi, data, cloud. Driv jsme neco vyfotili, kartou to prenesl z fotaku do pocitace, flashkou predal kamaradum. Dnes se vyfoti mobilem a ten to rovnou nahraje do cloudu.
Kdy naposled jste potreboval nahrat extremne velky soubor na flashku? Ja naposled kdyz jsem kopiroval nejaky film a televize nemela ethernet/wifi.
Za mě jsem na to narazil u Truecrypt (dneska Veracrypt) kontejnerů, kdy třeba na 32GB flashce chcete nechat polovinu nešifrovanou, a na druhou polovinu vypadá nejjednodušší vytvořit soubor (protože je s ním nejjednodušší práce) s šifrovaným kontejnerem. Tak to je na FAT32 problém, 4GB velikost kontejneru je dost limitující, a nelze dělat kontejner na více částí (teda dřív to nešlo).
Já flash disky používám úplně běžně. Třeba duální usb C/A na přenos a uložení dat ve spolupráci s mobilem, tabletem - tam používám terové flash disky. Dále je používám při používání kláves, zejména staršího Korg Kronos a nového Korg Pa5X. Kronos sice obsahuje i FTP server, ale třeba zvukové banky nejde instalovat z jeho interního disku. V práci zase vyhrazené usb flash disky používám pro přenos dat z různých řídících systémů, které nesmí být připojeny k ethernetu.
1) FAT32 hodně ořezávali údajně na podnět ochránců autorských práv. Například pro velikost souborů. Jenže svobodný XviD jim to pokazil.
2) FAT32 nemá žurnálování (režie systému je zanedbatelná). Hodí se na nenáročné ukládání na USB-flash.
3) S podivem u smart TV ještě letos roku 2024 stále málokdy jiný file system než FAT32.
1) Velikost souborů je daná 32bitovým číslem v metadatech, což se vleče už od počátků DOSu. Od té doby se to nikomu nechtělo předělávat. Pro profíky bylo NTFS. DVD na FAT32 jde zkopírovat úplně v pohodě, protože obsahuje soubory dělené po 1 GB.
2) Právě na ty flashky by podle mě žurnálování metadat být mělo. U odpojitelných zařízení je zvýšené riziko, že činnost FS bude násilně přerušena. S žurnálováním metadat by se jen ztratila část naposledy zapsaných dat v otevřeném souboru. Bez něj se může rozbít náhodně cokoliv.
To ze ty ho nepouzivas notepad, nezanamena ze ho nepouzivaj jini. Od te doby co zavedly taby tak tam mam rychle poznamky o ktere mi uplne nevadi kdyz o ne prijdu, ale hodej se... Takze mam asi 20 tabu poznamek k ruznym vecem, a ani je neukaldam. Stejne si je zase po restartu nacte z app data....
Lepsi nez to psat rucne nekam do bloklu vedle....
"To ze ty ho nepouzivas" - A tuhle moji cast:
"semtam nekdo poznamkovy blok pouzije"
jsi ignoroval zamerne?
Ja bych rekl, ze pocet lidi pouzivajici poznamkovy blok windows pro nejakou rozsahlejsi praci je pomerne maly. Ted bych tu asi mel dodat odkaz se statistikou pouziti notepad vs notepad++, pspad, a hromadou jinych textovych editoru, ale myslim ze doopravdy neni potreba.