Intel Bridge Technology je mnoho let stará věc. Když to Intel zkoušel s x86 v Android zařízeních, tak tuhle službu nainstaloval na servery Google Play. Takže pokud vývojář nahrál ARM-only binárku do obchodu, tak uživatelům se stáhla x86 automaticky překonvertovaná verze. Teď to Microsoft jen oprášil, protože stejně jako většina ostatních emulátorů Androidu i on nemá přístup ke Google Play. Ale narozdíl od ostatních emulátorů má konexe na Intel, takže tam ten tool zaintegroval lokálně. Tedy svým způsobem Android ve Windows je pro běžné uživatele lepší, než Android v Linuxu.
Ok takže nějaké překladové knihovny? Nebo na to potřebuji intel cpu?
Vrtá mi hlavou, proč mají win11 oficiálně tak velké nároky na hardware, i když se tedy ukázalo, že se dají rozjet na všem co win10... můj aktuální kandidát je IBT, ale může to být jen prostá konexe na intel, který potřebuje zvednout prodeje nových cpu:)
Ano, AOT (Ahead-of-Time) překlad. Podobně jako Rosetta 2 na ARM Macách (tam naopak při prvním spuštění překládá z x86 na ARM). A nevyžaduje to Intel CPU.
Nároky na HW jsou u Win11 vysoké kvůli OEM, aby konečně zvýšili parametry (jinak nebudou mít dovoleno dát nálepku Win11). Sám Win11 má stejné nároky jako Win10 (nainstaloval jsem si ho do VirtualBoxu na PC s 10 let starým CPU, a samozřejmě bez GPU akcelerace - verze bez TPM bude oficiální kvůli Číně a Rusku takjakotak).
Tak ona Java se už moc na mobilech nepoužívá. Polovina her je v Unity3D (kompiluje do NDK), část v Unreal (NDK), část in-house engine (obvykle NDK) a jen malá část je přímo v Javě (Kotlin beru jako Javu, protože taky běží nad JVM). Když jsem si ze zvědavosti udělal jednoduchou 2D hru pro Android, překvapilo mě, jak blbé a zastaralé jsou návody na internetu (očividně to už nikdo nepoužívá). Být Googlem, tak ten první odkaz bych schoval, protože tam byly bugy, který by méně schopný programátor nemusel být schopen vyřešit :-D
Co se týče ne-herních aplikací, tak ty jsou dnes často ve webových technologiích (obdoba Electronu známého z desktopu). Přecijen dělat znova něco, co už je stejně pokryté mobilním webem... Taky se používají různé highlevel vývojové technologie (např. C#/Xamarin), které kompilují taky do NDK. On sám Google prosazuje technologie, které nejsou Javové (Flutter, Dart, ...).
Mně osobně se Java líbí. Samozřejmě stejně jako ostatní jazyky se zlepšovala, takže ta dnešní je už mnohem dál, než ta původní (např. inkrementální garbage collector, aby nebyly občasné záseky ve hrách, kde vývojář nechce nebo nedokáže postupy na jejich eliminaci). Java byla na Androidu zpečetěná ve chvíli, kdy se Oracle začal soudit s Googlem. Od té chvíle byla verze Javy na Androidu neaktualizovaná, takže pro většinu vývojářů začala zastarávat, zatímco ostatní jazyky se dál vyvíjely. Mimo mobily je asi Java už jen v bankách a obecně tam, kde je 20 let starý C# považován za moc moderní ;-)
Nechapem o co vam ide. Java je jednym z najpouzivanejsich programovacich jazykov. Ako uz sa pisalo, bezi na miliardach zariadeni. Kodi sa v nej stale v pohode (ok, mozno C# je syntaxovo lepsi, ale jeho historia a ozivovanie microsoftom stalo roky a to ze je konecne multiplatformovy az tak nepomaha). Aj sa na nej da celkom pekne zarobit a uzivit :) Google uz pretlaca ine jazyky, pretoze este nedavno sa s oracle sudil o to, ci moze len tak opajcnut syntax programovacieho jazyka. Ale vybral si primarne na svoje apky- prekvapivo- javu :) Takze to ze ste sa ju vy nedokazali naucit neznamena, ze je to zly jazyk. Typicky slovan zo strednej europy. Treba vsetko hatovat, nech ma tvoj zivot nejaky zmysel, ze? Prezradim ti tajomstvo: hejtovanie mu ho neda.
To, že Java běží na spoustě zařízení, neznamená, že ji aplikace používají (např. většina her už dávno ne, podobně mobilní weby např. eshopů zabalené do aplikace). Když bych chtěl být pedant, tak na Androidu ani Java spustit nejde, to si Google pořešil už od začátku (na desktopu se přeloží do nekompatibilního bajtkódu, a jen pro ten je na zařízení jeho alternativa k JVM). Zatím mi tu jako jediněj hater přijdeš ty, koukl jsem nahoru a nevidím nějak urážlivé příspěvky.
To ako sa kde kompiluje ja neriesim, ale je tam java syntax. Ja len nechapem preco taka neznasanlivost k tomuto jazyku. Preco si skoro vzdy do neho musi niekto kopnut :) Naozaj ma zaujima preco ma prave java (jeden z najpouzivanejsich programovacich jazykov) na slovensku a v cechach tolko haterov. Mne to pride len ako krcmove reci typu Skoda vs francuzske auta atd.
Java nám byla vychválena jako jazyk budoucnosti, který díky interpreteru půjde spustit na jakémkoliv zařízení. Jedna z výhod měla být, že má spoustu vnitřních kontrol, takže programátor nezpůsobí havárii systému ani když je úplné prase. Jakási chráněná dílna pro programátory. Asi se koncept multiplatformního jazyka neujal, protože jinak by Microsoft nemusel řešit subsystem pro Android. Na druhé straně, prý se Java úspěšně používá v embedded systémech, což však vyžaduje gigabajty RAM a gigahertzy CPU i na jednoduché aplikace, které dříve zvládl mikrokontrolér s kilobajty RAM a megahertzy CPU. Nevím co je na tom pravdy.